Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Syndrom zaburzonej percepcji światła (DYSLEKSJA)

Moderator: Moderatorzy

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 15-05-2006 05:57

Syndrom zaburzonej percepcji światła (DYSLEKSJA)

Chciałabym zapytać Was, czy mieliście jakieś doświadczenia z tzw. "Syndromem zaburzonej percepcji światła" inaczej "Syndrom SSS) oraz specjalnymi przyciemnianymi okularami, które go korygują i są "niezbędne do życia". Filtry są sprowadzane z Anglii, dobieraniem ich zajmuje się na razie tylko jeden okulista w Polsce (z Gdańska).
Marcin z powodu zaburzeń koordyncji w wieku 9 lat praktycznie nie czytał a pisał tak, że nikt nie był w stanie go odczytać. Nasza pani psychiatra skierowała nas do osoby prowadzącej prywatnie indywidualne zajęcia z dziećmi. Pani ta zbadała Marcina preferencje (słuch-wzrok-ucho-ręka-noga no i oczywiście półkule mózgowe), sprawdziła, czy Marcin nie ma "uciekania", "fali", "rozmywania" itp. czytanego tekstu (nie ma), następnie sprawdziła czy go nie razi czytany tekst (razi). Jedna lekcja tygodniowo z nią doprowadziła do tego, że w tej chwili już czyta "przeciągając" prawie normalnie, niekiedy się nie zacina nawet przy długich i trudnych wyrazach. Mówię o tym, żeby podkreślić, że osoba ta jest kompetentna, naprawdę efekty są duże. Marcin u niej w gabinecie czyta przy zgaszonym świetle, jeśli na komputerze to monitor maksymalnie przyciemniony, w programach, w których da się to zrobić tło liter ma ustawiane na ciemny granat (a litery czarne). Wyobrażacie sobie? Zaciemniony pokój i czarne litery na granatowym tle... Ja tego nie jestem w stanie czytać, a on tak lubi! Marcin jest przyzwyczajony, że zawsze włączam lampkę przy odrabianiu lekcji, więc nie buntuje się ale i tak ręką sobie tak przysłania tekst, żeby fragment, który chce przeczytać był w cieniu.
Osoba ta (prowadząca z Marcinem zajęcia) namawia mnie regularnie do kupienia Marcinowi okularów, o których piszę we wstępie tego postu. Okulary takie są bardzo drogie a ja pomimo, że zaufanie dotej osoby mam, to jakoś nie potrafię pojąć co w tych okularach może być innego niż zwykłe przyciemnienie :( . Sama nie wiem, co o tym myśleć - pytam was, ponieważ ta pani zajmuje się dziećmi mającymi ADHD, a nawet jedną dziewczynką autystyczną i twierdzi, że od 16-stu lat prowadzi takie zajęcia i problemy z syndromem percepcji światła u tych dzieci są bardzo częste. W Waszych postach nic na ten temat nie znalazłam (choć przyznaję się bez bicia, że wszystkiego jeszcze nie zdążyłam przeczytać) ale może ktoś się z tym spotkał?
Ostatnio zmieniony 08-10-2006 18:11 przez Dosia, łącznie zmieniany 2 razy
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 15-05-2006 16:50

Myślę Dosiu, że więcej wiadomości znalazłabyś na forum dyskusyjnym o autyźmie (który w sumie naprawdę bliski bywa ADHD). Otóż dzieci z autyzmem mają nienaturalnie, nadmiernie rozszerzone źrenice - normalne światło prawdopodobnie bombarduje ich mózg i stąd dziecko nie ma szans na prawidłowe odbieranie bodźców z otoczenia. Metoda, która opisujesz jest bardzo ciekawa i faktycznie może pomagać w niektórych przypadkach. Co do okularów - nie mam pojęcia, ze takie już są (ale o wielu rzeczach nie mam pojęcia :wink: ) Może poszukaj coś w internecie?
Jedna z koncepcji autyzmu uważa, że przyczyną zachowań dziecka jest kłopot "na wejściu" z odbieraniem informacji. Po prostu złe dane wchodzą do obróbki, to co tu mówić o efekcie końcowym, jak mózg pracuje na złych danych. W sumie w ADHD też czasem mózg pracuje na złych danych, fragmentarycznych i niepełnych. I do tego z przeskokami :lol:
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 15-05-2006 18:11

Forum o dzieci autystycznych już przejrzałam pod tym kątem, ponieważ tamto forum najpierw znalazłam (po słowach kluczowych przyciemniane okulary ADHD). Ale niestety tam okulary były wspomniane w innym kontekście a o ADHD pisała mama, która po odtruwaniu dziecka (z rtęci lub ołowiu - nie pamiętam) otrzymała nową diagnozę : z autyzmu na ADHD.
Tak na marginesie - przeżyłam szok po przeczytaniu, ile dzieci autystycznych cierpi na skutek zatrucia metalami ciężkimi i że zwykłe kuracje odtruwające pozwalają im stać się spowrotem zwykłymi dziećmi! Oczywiście na razie wiadomo to w Stanach a nasze matki walczą samotnie :( .

Wracając do tematu - szukałam już w internecie wszędzie, chyba mi nie pozostanie nic poza pojechaniem do tego jedynego okulisty.

Ale może napisze ktoś mający dziecko z ADHD, kto zauważył, że jego dziecko "zapomina" włączyć lampkę do czytania, że zasłania oczy lub tekt kiedy tylko może, że mruży oczy przy czytaniu? Według tej pani zajmującej się Marcinem takie są objawy tego syndromu a czy to jest rzeczywiście to, można sprawdzić nakładając na tekst przeźroczystą (przyciemnianą) folię i pytając dziecka, czy tak mu się czyta lepiej, czy bez tej folii.

Marcin jest ponadprzeciętnie inteligentnym dzieckiem (nie jest to tylko moje zdanie - właśnie robiłam mu następne badanie w poradni i tak stwierdziła pani psycholog), bardzo kontaktowym, bezpośrednim,serdecznym i wesołym. Miewa nagłe i ostre zmiany nastroju, jest impulsywny, nie potrafi usiedzieć na lekcji (chodził po klasie, teraz się już tylko wierci) i zapomina notować co jest zadane. Wydaje się, że nie słucha a okazuje się, że łapie i to doskonale, tylkomusi się zajmować 1000 rzeczy naraz. Dość często bije się z kolegami, ale szybko się godzą, ma wielu kolegów. Wiem, że autyzm i ADHD są pokrewnymi zaburzeniami ale Marcin oprócz tego syndromu nie ma innych zaburzeń typowych dla dzieci autystycznych.

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 15-05-2006 18:55

Agatka pisze:o autyźmie (który w sumie naprawdę bliski bywa ADHD). W sumie w ADHD też czasem mózg pracuje na złych danych, fragmentarycznych i niepełnych. I do tego z przeskokami :lol:

Hłe chłe chłe, kiedyś, jeszcze w szkole średniej zajmowałam sie autystycznym chłopcem i jaaak ja cudownie się z nim rozumiałam !!!!,zaczełam sądzić ,ze musze mieć coś wspólnego autyzmem.
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 16-05-2006 08:33

Dosiu i bardzo się cieszę, że to "tylko" ADHD. Bo co tu dużo mówić, z autyzmem trudniej funkcjonować.
Co do tych przyciemnianych tekstów i okularów- myślę, że my jesteśmy 100 lat za murzynami. W USA leki na ADHD (ritalin) są podawane od 1950 roku, a u nas - od 2006. Same dane mówią o sobie :cry:
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 17-05-2006 09:16

Marta pisze:Hłe chłe chłe, kiedyś, jeszcze w szkole średniej zajmowałam sie autystycznym chłopcem i jaaak ja cudownie się z nim rozumiałam !!!!,zaczełam sądzić ,ze musze mieć coś wspólnego autyzmem.

Coś w tym jest - Marcin kiedyś w lecie przez 1 dzień widział się z synem znajomych z Krakowa i po protu oszaleli na swoim punkcie, w życiu nie widziałam mojego syna tak świetnie rozumiejącego się z kimś, zresztą to samo mówili znajomi o swoim w stosunku do Marcina. Oczywiście się okazało, że obydwoje mają ADHD :)

To w sprawie tych okularów widzę, że chyba będziemy z Marcinem pionierami :) .

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 14-08-2006 15:30

syndrom percepcji swiatła

Dosiu - bardzo proszę daj znać,co wyszło z tymi okularami...
moje dziecko jest nadwrażliwe na światło;nie wiem, czy to to,o czym piszesz;faktem jest,że ćwiczenia najlepiej odrabiało mu się przy lampce nocnej,praktycznie w półcieniu;
w szkole pracował na dywnie,nie wiem czy nie chciał usiąść do stolika,bo raziło go światło ,czy też z innego powodu ...
memo

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 14-08-2006 18:09

Na razie sytuacja wygląda tak, że zanim poszłam kupić Marcinowi te przyciemniane okulary sprawdziłam u lokalnego okulisty wzrok. Wyszedł u niego astygmatyzm, z którego to powodu na jedno oko bardzo słabo widzi. Kupiłam mu okulary mające korygować wadę i prowadzić do wyrównania funkcji oczu.
Postanowiłam wstrzymać się z przyciemnianymi okularami, dopóki nie nauczy się stale korzystać z tych zwykłych.
I tu są schody : w czasie roku szkolnego stale zapominał okularów do szkoły a jak już wziął, to wogóle ich nie wyciągał z plecaka (ma je nosić tylko w czasie pracy - pisania, czytania itp). Nie buntuje się tylko zwyczajnie o nich nie pamięta. W domu zakłada tylko jak mu przypomnę (a ja mam taki sam problem ;) ). Nie naciskam, żeby je nosił cały czas (chodzi mi konkretnie o przerwy między lekcjami) bo po pierwsze nie ma takiej potrzeby a po drugie co tydzień musiałabym zakładać nowe szkła - nadal jest nadpobudliwy i muszę go trzymać z dala od wszystkiego, co można przez nieuwagę stłuc, strącić.
Przyciemniane okulary są bardzo drogie. Jak widzę jaki problem jest ze zwykłymi, to jednak wolę poczekać aż sobie poradzimy z regularnym noszeniem zwykłych szkieł.

Marta, czy Ty daleko mieszkasz od Północy Polski?
Jak chcesz, to dowiem się o numer telefonu do tego lekarza z Gdańska, który dobiera i sprowadza takie szkła. Gdzieś go miałam zapisany ale oczywiście "posiałam" :( .

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 15-08-2006 13:02

syndrom percepcji światła

Dosiu-
bardzo dziękuję za odpowiedź,
obecnie mieszkam w Łebie i często bywam w Gdańsku - średnio raz w miesiącu;
nie dziwię się dziecku- sama mam astygmatyzm - okulary w torebce albo na toaletce;a oczy bolą ...
memo

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 15-08-2006 13:43

Rozumiem więc, że numer potrzebny? Po rozpoczęciu roku szkolnego wrócę z Marcinkiem do regularnych zajęć, więc zapytam o numer. Jeślibym nie pamiętała, to proszę "popędź" mnie na priva.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 15-08-2006 21:15

syndrom percepcji światła

o tak,numer się przyda;
jak cena będzie wygórowana - zawsze pozostaje refundacja z NFZ lub PFRON albo dofinansowanie z PCPR...
memo

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 12-09-2006 00:38

Tak jak mówiłam, wrócilismy z Marcinem do zajęć i od pierwszej chwili usłyszałam, że Marcin absolutnie musi mieć te okulary, że czytanie bez nich to dla niego męka :( . Zajęcia miał o 18 wieczorem, to chyba nie jest tak bardzo dziwne, że trze oczy? Marcin na komputerze, gdzie pani zrobiła mu granatowe tło liter czytał, natomiast przy kartce zaczął marudzić i przecierać oczy. Niby wszystko się zgadza, syndrom widać gołym okiem ale z drugiej strony Marcin ma już 10 lat, doskonale słyszał, co pani do mnie mówi o tych okularach i być może celowo tak się zachowywał?
Sama nie wiem - dziwi mnie, że na ten temat nikt nic nie wie. Chciałabym pomóc dziecku ale wydatek jest bardzo duży a ja się boję, że okaże się niewypałem. Że będzie zakładał te okulary tak samo "chętnie" jak te, które ma teraz (chociaż od powrotu do szkoły bardzo ostro pilnuję aby zakładał okulary przynajmniej do odrabiania lekcji i zauważyłam, że nareszcie coraz częściej sam po nie sięga, gdy chce coś lepiej zobaczyć :) ).

Dzisiaj zadzwoniłam do Gdańska. Dowiedziałam się, że na temat tego syndromu pisano w piśmie "Świat okularów" przed kilku laty. Że próbowali zainteresować okulistów ale z ich strony trafili na ścianę, że nikt nie miał ochoty poznać wyników badań. I że są do nich kierowane dzieci tylko z kilku północnych miast.

Mam taką propozycję : jeśli jest więcej osób zainteresowanych tym tematem, to odezwijcie się proszę. Chcę namówić osobę, która się tym syndromem zajmuje do powiedzenia nam na forum czegoś więcej na ten temat. Jeśli zobaczy, że rzeczywiście jest zainteresowanie to na pewno chętniej się do nas odezwie :) , może poda jakieś konkretne informacje, linki do stron (choćby zagranicznych) na ten temat.

Mam od pracownika który odebrał telefon w Gdańsku pozwolenie na podanie na naszym forum numeru telefonu. Oto on:

058 553 36 80

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 08-10-2006 16:03

Witam,

Byłam z synem na badaniu w Gdańsku. Mam zaświadczenie i przepisane dla syna okulary (pomarańczowo-żółte). Okazuje się, że sprawa dotyczy praktycznie tylko dzieci dyslektycznych. Fragment z zaświadczenia: "w znacznym stopniu ułatwia czytanie i pisanie oraz pomaga w rehabilitacji dysleksji (syndrom SSS) pacjenta".

Czy się zdecyduję to jeszcze nie wiem, ponieważ jest to bardzo drogie a skutek nie jest na 100% pewny :( . Poza tym mam pełno innych wątpliwości, które zweryfikuję u Marcina dotychczasowego okulisty.

Dostałam artykuł na ten temat "Kolorymetria w okulistyce" ze "Świata okularów".

W razie, gdyby ktoś chciał poszukać opisu w Internecie, to jest tego pełno - tyle że po angielsku.

Trzeba szukać wg nazw:
"Irlen Syndrom" albo "Meares-Irlen Syndrome"

i jeszcze parę stron na ten temat:
http://www.ioosales.co.uk/
http://www.wanganuieyecare.co.nz
http://www.essex.ac.uk/psychology/overlays/

A tutaj strona firmy, skąd zakład sprowadza szkła i skąd sprowadzono kolorymetr, na którym bada się dzieci:
http://www.ceriumvistech.co.uk/

golombek

Wsparcie

Post 08-10-2006 16:40

Dzięki, te informacje mogą się przydać, mam znajomego optyka i spróbuję go zainteresować tym problemem.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 08-10-2006 17:58

Nie ma za co :) . Cieszę się, że Ciebie Golombku ten temat interesuje. Piszcie proszę, jak będziecie coś nowego wiedzieli na ten temat.

Ponoć niektóre dzieci dyslektyczne mają takie efekty: znikanie literek albo ich części, ruszanie się literek, bóle głowy lub oczu w czasie prób czytania itp. Dzieci nie zawsze potrafią powiedzieć, że tak im się dzieje, bo nie widziały jak tekst "stoi", czyli jak może być prawidłowo. U niektórych z nich dobrze dobrane kolorowe szkła ponoć niwelują te efekty i dlatego zaczynają lubić czytanie. Wtedy dopiero, jeśli czytają już ze szkłami, i mają porównanie opisują, że bez szkieł im literki znikają i potem nie rozstają się z tymi okularami nigdy. Tak twierdzi moja pani pedagog, która poleciła mi te kolorowe szkła ale ja z takim dzieckiem niestety nie rozmawiałam :( .

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 08-10-2006 18:15

Acha, chyba nie napisałam ile kosztują takie okulary - dwa szkła bez oprawek i robocizny 675,60 PLN.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 25-12-2006 16:51

okulista

moje nadwrazliwe na światło dziecko,po dokładnym zbadaniu u okulist w Vision optyk nosi okulary do czytania,pisania,komputera i telewizji,póki co nie zasłania sobie światła ręką ani nie mruży oczu - wyszło,że jest dalekowidzem i choć nie ma to związku z ostrościa wzroku ,dojdzie do powaźniejszej wady bez szkieł;mozna kupić tzw. fotochromy,które zmieniaj barwe pod wpływem swiatła,a koszt i tak będzie mniejszy niż wspomniane prawie 700 złotych,
pozdrawiam...
memo

mazej

Post 19-01-2007 14:59

syndrom zaburzenia percepcji swiatła

Witam
Zaitrygował mnie temat okularów z kolorowymi szkłami. Udało mi się skontaktować z tym punktem w Gdańsku, ale dla mnie to trochę za daleko.
Jesteśmy z Lublina. Czy ktoś z Państwa ma jakieś informacje na temat okulistów cz optyków działających np. w Warszawie i posiadających umiejętności zdiagnozowania dzieci z dysleksją. Pozdrawiam

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące