Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

ODD

Moderator: Moderatorzy

dorota.sz

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 13-02-2006 19:46

ODD

Odebrałam dziś opinie z PPP i mam w zaleceniach:Badanie lekarskie w kierunku ADHD i ODD.Co oznacza ODD???Dziękuje za odpowiedz.

dorota.sz

Post 13-02-2006 19:53

to jeszcze raz ja,już znalazłam co to takiego i sorry,że głowe zawracam!!!!

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 13-02-2006 21:33

Nie przejmuj się zawracaj głowę, ODD, czyli zaburzenia opozycyjno buntownicze są najczęściej występującym zaburzenienm wraz z ADHD, i bardzo trudnym dla otoczenia, sama to miałam i bardzo współczuję mojej mamie, Piotrek nie ma natomiast Krzysio jest na najlepszej drodze i już się boję.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Ira D.

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 14-02-2006 00:47

Halino, i co się robi jak u dziecka zaczynają takie stawiania i bunty. Moja córa ciągle próbuje postawić na swoim, buntuje się. W domu radzimy sobie jeszcze. Ale w szkole martwią mnie jej zachowania. Nie wiem co będzie później. Jak temu zapobiec?

golombek

Wsparcie

Post 14-02-2006 05:27

Ira D. pisze:Jak temu zapobiec?
Zapobiega się i leczy ciepłem, miłością i ciągłym wzmacnianiem pozytywnym. Najczęściej takie zachowania wynikają z braku uwagi poświęcanej dziecku, czy też wręcz wzmacniania negatywnego. Nia zauważamy drobiazgów, które nasza pociecha zrobiła dobrze i należałoby ją pochwalić, widzimy tylko nieprawidłowości i tylko wtedy dajemy uwagę, karcąc i upominając. Dziecko spragnione kontaktu z nami szybko się orientuje, że zainteresowanie wzbudza wtedy, gdy zachowuje się nagannie i wtedy właśnie zaczynają się zachowania opozycyjno-buntownicze. Wszystko jest na nie, mówi podniesionym głosem, pyskuje, nic sobie nie robi z zasad i... otrzymuje naszą uwagę, bo reagujemy, upomnieniami, krzykiem, karami. Jeżeli zachowania są nasilone należy odstąpić od kar na jakiś czas, bo i tak nic sobie dziecko z nich nie robi, a tylko wszyscy się przy tym nakręcają. Wyrażamy tylko dezaprobatę dla zachowań (nie dla dziecka) i nie dajemy uwagi. Zaczynamy chwalić za drobiazgi i poświęcamy dziecku więcej czasu. Szybko zorientuje się, że ma naszą uwagę, gdy zachowuje się poprawnie. Dobrym sposobem jest oddanie się dziecku do dyspozycji na minimum kwadrans dziennie (pół godziny) o stałej, ustalonej wspólnie porze. Robimy wtedy to, co dziecko sobie życzy, bawimy się z nim, czytamy, pomagamy w lekcjach lub tylko siedzimy przy nim. Na początku może być opór, ale musimy być konsekwentni i chce, czy nie, przebywamy z nim w tym czasie, odkładając wszystkie nasze zajęcia. Czas taki powinno poświęcić każde z rodziców i każdemu dziecku. Jeżeli mamy jedno dziecko z problemami (np. ADHD) a drugie spokojne, grzeczne, dobrze uczące się to istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia ODD właśnie u dziecka spokojnego. Dlaczego? Bo skupiamy się na dziecku problemowym, nie poświęcając należytej uwagi drugiemu. Skoro nie ma z nim problemów, to nie zawracamy sobie tym głowy całą energię poświęcając temu pierwszemu.

dorota.sz

Post 14-02-2006 08:41

Bardzo dziękuje za wskazówki i rady,postaram się je wprowadzić w życie aczkolwiek ciężko mi będzie bo mam 20 miesięcznego wcześniaka z porażeniem mózgowym.Nie mam też wsparcia w ojcu dziecka,nie jesteśmy razem.niekiedy syn tak mnie wyprowadzi z równowagi,że sama zachowuje się jak wariatka!!

Gość

Post 14-02-2006 09:40

Gołaku jesteś oazą spokoju, a jak opiszesz jakiś problem to wszystko wydaje się takie proste.

Dotoko głowa do góry

Ira D.

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 14-02-2006 10:46

Wielkie dzięki. W domu idziemy w dobrym kierunku. Największy problem jest z nową szkołą. Nie chce tam chodzić i dlatego takie zachowania. Potrafi być niegrzeczna, naburmuszona. Nawet z dziećmi się nie przywitała. Ma siedem lat a potrafi w swoim uporze pobić rekord świata. Po pierwszym dniu panie miały strach w oczach. Martwi mnie też to, że od października chodziła na zjęcia terapetyczne do Pomostu. A po tych zajęciach nic lepiej. Strasznie tam nie lubi chodzić, bo są tam sami chłopcy. W styczniu doszła dziewczynka, ale jakoś nie nawiązały dobrego kontaktu. Idąc tam mówi, że będzie szaleć i nastawienia nie ma pozytywnego. A my w domu później wszystko musimy naprostowywać ciężką pracą. Przez te ferie zrobiło się całkiem całkiem. Dużo miłych rzeczy i pozytywnego nastawienia czyni cuda. Ale co teraz?

Gość

Post 14-02-2006 10:55

Do wszystkiego potrzeba czasu. Mój chłopak ma 11 lat i jest w IV klasie też zmienił szkołę we wrześniu . Pierwsze wywiadówki i dywaniki w szkole to było coś koszmarnego. Tydzień temu była wywiadówka i przeżyłam szok. Pani wychowawczyni pochwaliła go i stwierdziła że w końcu się oswoili nawzajem.
Mamy jeszcze problemy z dwoma Paniami, ale jestem dobrej myśli...

dorota.sz

Post 14-02-2006 18:20

Byłam dziś u psychiatry,przepisał synowi imipramine i dał zaświadczenie,że syn ma:nie potrafie odczytać ale chyba hiperlechetyczne zaburzenia zachowania.Pani psychiatra stwierdziła iż to postać ADHD a ja nic nie wiem na ten temat więc jeśli możecie podpowiedzcie o co chodzi??

golombek

Wsparcie

Post 14-02-2006 18:55

Zaburzenia hiperkinetyczne

Rodzice martwia sie, gdy dziecko przynosi ze szkoly uwagi typu: "nie uwaza na lekcjach" lub "przeszkadza w klasie". Jedna z ewentualnych przyczyn takich klopotów dziecka w szkole moga byc zaburzenia hiperkinetyczne, którym najczesciej towarzyszy deficyt uwagi (czyli nadpobudliwosc ruchowa i nadmierna aktywnosc z jednoczesna trudnoscia skupiania uwagi).

Wiele z takich dzieci bardzo chce zasluzyc na opinie dobrego ucznia, ale impulsywne zachowanie i nieumiejetnosc skoncentrowania sie podczas lekcji stanowia powazne ograniczenia na drodze do sukcesów w nauce. Choc nauczyciele, rodzice, koledzy widza "niezdyscyplinowanie" lub "innosc" dziecka, zdaja sobie sprawe, ze nie chodzi tu o zwykle i swiadome nieposluszenstwo. Trudno byloby im sprecyzowac, na czym polega problem. W przypadkach takich watpliwosci wlasciwe rozpoznanie moze postawic psychiatra dziecieco-mlodziezowy. Jesli uzna to za przypadek zaburzen hiperkinetycznych z deficytem uwagi, wskazane bedzie leczenie.

Nadmierna ruchliwosc i nadmierna aktywnosc u mlodszego dziecka moga sie przejawiac bieganiem w kólko, wspinaniem sie na schody, krzesla itd., a u starszych dzieci - niepokojem, rozgoraczkowaniem, przerzucaniem sie z jednego zajecia na drugie. W odróznieniu jednak od bardzo aktywnych, ale nie zaburzonych dzieci, dziecko nadmiernie aktywne dziala chaotycznie, w sposób niezorganizowany, bez wyraznego celu. Zaburzenia hiperkinetyczne z deficytem uwagi wystepuje dziesieciokrotnie czesciej u chlopców niz u dziewczynek.

Charakterystyczne cechy zachowania dziecka:

* ma trudnosci ze zorganizowaniem sobie pracy i sprawia wrazenie jak gdyby nigdy nie wysluchiwalo instrukcji,
* cokolwiek robi, latwo sie rozprasza,
* robi przypadkowe, bezmyslne bledy,
* bywa glosne na lekcjach,
* nie wytrzymuje wyczekiwania na swoja kolej podczas grupowych zajec i zabaw,
* nie udaje mu sie wypelniac skrupulatnie polecen rodziców,
* szybko nuzy sie jedna gra czy zabawa i nie potrafi kontynuowac jej równie dlugo, jak jego rówiesnicy.

Dziecko z zaburzeniami hiperkinetycznymi z deficytem uwagi jest zagrozone w szkole zlymi ocenami oraz izolacja w klasie, gdyz nie potrafi kooperowac z rówiesnikami podczas wspólnych zajec czy zabaw. Obniza sie jego samoocena, poniewaz ma na koncie wiecej porazek niz sukcesów i ciagle spotyka sie z uwagami ze strony nauczycieli i rodziców, którzy nie sa swiadomi tego, ze dziecko potrzebuje nie krytyki, lecz pomocy medycznej.

Badania wykazaly, ze w przypadkach zaburzen hiperkinetycznych z deficytem uwagi leki sa bardzo pomocne. Najlepiej, jesli sa stosowane jako element kompleksowej terapii, obejmujacej okresowe badania dziecka i psychoterapie, a takze wsparcie dla rodziny i konsultacje z nauczycielami.

Zaobserwowawszy w zachowaniu dziecka niepokojace sygnaly wskazujace na prawdopodobienstwo omawianego tu zaburzenia, rodzice powinni zwrócic sie do pediatry lub lekarza rodzinnego z prosba o skierowanie do psychiatry dziecieco-mlodziezowego, który postawi diagnoze i rozpocznie leczenie. Od niego dostana wskazówki, jak postepowac z dzieckiem. Czesto psychiatra dziecieco-mlodziezowy pomaga równiez szkole w zaprogramowaniu skutecznych metod uczenia dzieci, u których rozpoznany zostal zespól hiperkinetyczny z deficytem uwagi.

Źródło: http://www.aacap.org/publications/PolishFFF/06.htm

dorota.sz

Post 14-02-2006 19:08

No możliwe,że właśnie tak jest napisane na tym rozpoznaniu ale sami wiecie jakie pismo mają lekarze.Naprawdę masz ogromną wiedze!!!!Dziś dowiedziałam się też od Pani doktor,że powinnam się cieszyć bo po tak ciężkim bakteryjnym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych syn powinien być upośledzony a on jest przeciętny.Oczywiście,że się ciesze lecz dalej nie wiem czy on w końcu ma ADHD czy nie??

golombek

Wsparcie

Post 14-02-2006 19:17

Zaburzenia hiperkinetyczne to inne określenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli właśnie ADHD.

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące