[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 488: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4759: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3891)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4761: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3891)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4762: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3891)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4763: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3891)
Kampania na rzecz ADHD i Zespołu Aspergera • Wyświetl temat - Problem z diagnozą
Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Problem z diagnozą

Moderator: Moderatorzy

mama2001

Dzieci: syn 14 ZA

Post 05-02-2015 01:12

Problem z diagnozą

Witam ,mam na imię Marzena i jestem mamą 14 latka z niedawno zdiagnozowanym ZA.Piszę bo tak naprawdę nie wiem co robić,może ktoś z Was miał podobny problem i może mi coś podpowiedzieć? A więc od początku.Syn mój urodził się o czasie ,z lekkim niedotlenieniem, 7 pkt.w skali Apgar.Zalecenia-konsultacja neurologiczna. Strach, rozpacz,bieganina od lekarza do lekarza.Diagnoza-zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego ,złe napięcie mięśni, asymetria.Rehabilitacja metodą Vojta ,po kilku miesiącach równocześnie metodą Bobatha.W wieku 8 m-cy syn zaczął siedzieć ,raczkować jak foczka a po ukończeniu 18 m-ca zaczął chodzić.Pani neurolog zakończyła leczenie ,wszystko jest ok.Niestety nas zaczeło niepokoić to ,że synek nic prawie nie mówił ,tylko w swoim języku za to dużo chodziłi i nie potrafił usiedzieć na miejscu.Miał też w dalszym ciągu słabsze napięcie mięśni.Po kolejnej wizycie , u innej Pani neurolog usłyszeliśmy ,że tu wizyty neurologiczne są niepotrzebne. Gdy syn miał 3,5 roku trafiliśmy do dziecięcej poradni rehabilitacyjnej i tam odbywały się zajęcia logopedyczne, masaż i grupowe zajęcia z psychologiem.Syn zaczął ładnie mówić ,ale z zajęć u psychologa musieliśmy zrezygnować bo Miszka panicznie bał się innych dzieci.W przedszkolu,później w szkole podstawowej synek unikał kontaktu z rówieśnikami,nie miał kolegów i był troszkę niezgrabny,mniej zręczny niż pozostałe dzieci.W poradni zostały dołożone zajęcia z inegracji sensorycznej,zajęcia manualne i z pedagogiem.Na tych zajęciach młody czuje się fantastycznie,no ale trudo żeby było inaczej ,gdy przychodnia stała się jego drugim domem. Wszyscy terapeuci są naprawdę oddani i bez reszty poświęcają się dzieciom.Teraz Miszka chodzi do 1 klasy gimnazjum i niestety charakter jego nie zmienił się ,nadal boi się swoich rówieśników ,nie chce uczęszczać na żadne dodatkowe zajęcia, coraz bardziej zaczął się izolować.Nie lubi jak pytamy o jego szkołę ,kolegów.Jak za bardzo naciskam ,jest rozdrażniony ,krzyczy i używa wulgarnych słów.Zauważyłam, że ma problemy z abstrakcyjnym myśleniem,nie lubi wyrażać swoich myśli i uczuć,nie przytula się.Nie chce czytać książek i lubi rozmawiać tylko na swoje ulubione tematy.Od dłuższego czasu zaczął interesowć się tramwajowymi rozkładami jazdy ,zna każdy model pojazdu, rok produkcji itp. a cały dom tonie w zapisanych na małych karteczkach rozkładach jazdy.Postanowiłam skonsultować to z psychiatrą .Lekarz zdiagnozował ZA i zalecił dodatkowe badania,również zalecił konsultację w rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej od której mogę uzyskać orzeczenie o kształceniu specjalnym.Najdziwniejsze jest jednak to ,że lekarz rehabilitant, który opiekuje synem w poradni ,ma odmienne zdanie na temat opini diagnostycznej ZA.Nie wiem co robić, mam do siebie żal że tak późno to wszystko zauważyłam,że nikt wcześniej nie zwrócił mi na to uwagi.Może ktoś z Was miał podobny problem i może mi coś doradzić,coś podpowiedzieć.Pozdrawiam Marzena

Ilenka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Syn, 14, ZA ; syn 12 lat, też inny.

Post 06-02-2015 13:55

Nie wiem, czy doradzę, ale napiszę,bo sami mamy podobny problem :) .
Mamy lekarza psychiatrę (ten sam od 6lat), który ciągle podejrzewa ZA . A ponieważ jest też wiele innych problemów zdrowotnych, nikt tak naprawdę nie chce podjąć ryzyka wystawienia jednej, konkretnej diagnozy.

Myślę, że warto pójść drogą zaproponowaną przez psychiatrę. Koniecznie pójść do poradni psychologiczno-pedagogicznej, przedstawić badania i zrobić tam też badania.

Lekarz rehabilitant zna Twoje dziecko zapewne od dawna. Dobrze z nim mu się pracuje i nawiązuje kontakt. Jednak część problemów, wynikających z ZA nigdy nie będzie miała miejsca podczas rehabilitacji, nie jest więc w stanie ich zauważyć.
Czy psychiatra zna dłużej Miszkę ?

Moje dziecko cudownie współpracuje z dorosłymi. Nawiązuje z nimi kontakt bez problemów. Natomiast nic nie gra na linii on-rówieśnicy.
A kiedy czytałam opis pierwszych lat Twojego synka, to jak o moim Starszym (też pierwsza gimnazjum). Z tą różnicą, że chodzić zaczął później, mówić wcześniej, a neurolog ciągle chce mieć go pod kontrolą :)

tłumaczka

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 06-02-2015 15:25

mama2001

Post 07-02-2015 15:47

Witam ,dziękuję za Wasze porady i już wiem, że nie mam się zbytnio nad czym zastanawiać tylko zacząć działać.Kto może znać lepiej dziecko niż jego własny rodzic ? Rehabilitant uważa ,że inność mojego syna to taka cecha charakteru a nauczyciele w szkole mają spokój bo uczeń jest bardzo wyciszony, grzeczny i bezkonfliktowy.W kontaktach z dorosłymi i młodszymi dziećmi nie ma najmniejszego problemu, ale jeżeli chodzi o rówieśników to istny horror.Z nikim się nie koleguje ,nikt nie przychodzi do nas do domu.
Ilenko, u Pani psychiatry byliśmy pierwszy raz ,ale jest Ona specjalistką w dziedzinie autyzmu i Zespole Asbergera u dzieci i dorosłych.Niedawno odbyliśmy tam 3 wizyty ,Pani doktor wypytywała bardzo szczegółowo o zachowania syna ,o jego rozwój i kontakty społeczne.W poradni tej miał też 2 wizyty z psychologiem i związku z wynikami testu Bentona, które wskazują na zaburzoną pamięć świeżą wzrokową ma zaleconą kontrolę u neurologa ,badanie EEG, badania neuroobrazowe.
Tak więc 11 lutego zaczynamy badania w poradni psychologicznej a później kolejne. Zastanawiam się tylko czy po uzyskaniu orzeczenia o kształceniu specjalnym ,szkoła Miszki nie będzie nam robić problemów z dalszą edukacją.Wiem,że w takich przypadkach uczniowi zapewnione są dodatkowe fundusze na naukę , ale czy po ukończeniu gimnazjum z takim orzeczeniem ,syn będzie mógł uczyć się w każdej dowolnej szkole?No bo jeżeli chodzi o naukę to mamy mały problem.Miszka często zapomina co ma zadane, nie lubi czytać lektur , nie lubi przedmiotów ,które wymagają dłuższego skupienia się i samodzielnego, logicznego myślenia .Za to półrocze średnia 2,95 ,szału nie ma.Jedyne przedmioty ,którym poświęca czas to niemiecki i angielski.
No troszkę się rozpisałam ,dziękuję za poleconą literaturę od której muszę zacząć swoją edukację by móc lepiej zrozumieć synka ,pozdrawiam serdecznie [smilie=happy.gif] Marzena

Ilenka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 07-02-2015 22:12

mama2001

Post 08-02-2015 13:58

Ilenko jeszcze raz dzięki za słowa otuchy.A z tym orzeczeniem to jest tak , że młody ma troszkę problemów z nauką ,ja staram się pomóc jak mogę ,ale jeżeli jest taka możliwość to niech szkoła też troszkę się do tego przyłoży.Co do braku kolegów Miszki, to jest tak ,że on nie narzeka ,chyba najlepiej czuje się we własnym towarzystwie .W środę idziemy do poradni ,trochę mam stracha .Mam nadzieję tylko,że nie będzie tak źle.Pozdrawiam, niebawem się odezwę [smilie=happy.gif] Marzena

Ilenka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 09-02-2015 20:44

Trzymam kciuki i czekam na relację :)
Stracha nie miej.

Ja przed spotkaniami z psychologami (i ogólnie lekarzami) robię sobie notatki - o co chcę zapytać czy jakie mamy problemy. Łatwiej wtedy ogarnąć spotkanie i mniej rzeczy umyka.
Zwłaszcza jak do neurologa dostajemy się raz na rok :(

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 18-02-2015 13:58

Co tam Marzenko u Ciebie? Jak po wizycie w Poradni?

Prowadzimy

mama2001

Post 20-02-2015 18:28

Witam ,jestem bardzo zadowolona po wizycie w poradni bo test Ravena poszedł Miszce całkiem dobrze.Teraz czeka nas jeszcze jedna wizyta u Pani pedagog.Jeżeli chodzi o opinię psychologa to jest tak,że syn mój potrzebuje troszkę więcej czasu na przeanalizowanie pewnych treści, ma wolniejsze tempo pracy i bardzo duże problemy ze skupieniem uwagi.Będziemy starali się o orzeczenie o kształceniu specjalnym.W szkole też już rozmawiałam z przemiłą Panią pedagog i jak się okazuje znają ten temat bo mają pod opieką chłopca z ZA i zapewniła mnie,że pomogą w edukacji także mojemu synowi.No i oczywiście zakupiłam książkę T.Atwooda ,którą właśnie czytam.Jestem pełna optymizmu i mam nadzieję,że wszystko potoczy się pomyślnie :) :) :) Pozdrawiam Wszystkich bardzo gorąco, Marzena.

Ilenka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-02-2015 09:55

Jak dobrze się czyta takie dobre wiadomości :)

Serdecznie pozdrawiam

CiociaHania

Dzieci: Michał 9 lat ADHD, Paweł 7 lat

Post 19-05-2015 11:36

Witam,
Proszę o wsparcie czy dobrze robię a chcę wydreptać orzeczenie o kształceniu specjalnym i czy wogóle mam szansę?
Mój syn ma od 2 lat diagnozę adhd f.90, teraz poprosiłam o zaświadczenie do szkoły i widzę hiperkinetyczne zaburzenia f, 90.1 - czy to duża różnica?
Jesteśmy od 2,5 roku pod opieką tego samego psychologa na terapii rodzinnej, psychiatra się zmienił. Na prośbę o zaświadczenie do kształcenie specjalnego dostałam odpowiedź, że nie mogę czegoś takiego otrzymać bo przy takim rozpoznaniu nie ma podstaw..., na tej samej wizycie panie psychiatra zaproponowała obserwację kliniczną (2 tyg -4 tyg ) na oddziale psychiatrycznym ze względu na agresywne zachowania w stosunku do dzieci oraz do nauczycieli. Do szpitala tak a na specjalne czy indywidualne nie. Psycholog sugerowała ZA ale psychiatra wykluczyła. W szkole masakra, wprawdzie po odstawieniu farmakologii jest mniej agresji ale więcej nadruchliwości (ale z wulgaryzmami). Koniec 3 klasy a wiadomo w 4 nowi nauczyciele.
Zamierzam innego psychiatrę poprosić o opinię i mam nadzieję o stosowne zaświadczenie, zapisaliśmy się również do innego psychologa na terapię indywidualną ale termin mamy na wakacje.
Jakoś nie widzę zmian po dotychczasowej terapii poza tym że syn urósł :roll:
Obecny wychowawca ma dużo cierpliwości, intuicji i dobre podejście, niestety większość to "urzędnicy państwowi" dla których sama opinia z zaleceniami nie jest żadnym wyznacznikiem traktowania i postępowania.
Może powinnam odpuścić kształcenie specjalne jeśli miała bym szansę na indywidualne. Syn ma wysoki poziom inteligencji i dobrze pracuje 1:1.

Będę wdzięczna za rady i opinie

MamaExpresika

Wsparcie

Dzieci: Expresik 7 lat i 3 mc - prawdopodobnie ADHD (zdania uczonych są podzielone)

Ja: PPP sądzi, że mam ADHD ;)

Post 20-05-2015 07:55

Przy ADHD wchodzi w grę orzeczenie na zagrożenie niedostosowaniem społecznym.
W każdym z nas tkwi talent ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć...

CiociaHania

Post 20-05-2015 21:44

Dziękuję MamoExpresika,
Tylko co to znaczy w praktyce? Nauczanie indywidualne? Co powinno byś w zaświadczeniu od psychiatry?
Po dzisiejszej wizycie u pedagoga który podkreśla że w tym trybie dzieci chodzą do szkoły z klasą a w wyznaczonym czasie na indywidualne zajęcia. Tylko... jeśli podczas zajęć żle się zachowuje to "idzie do kantorka do wychowawczyni lub pedagoga żeby ochłonąć" jak jest bardzo żle to rodzic zabiera dziecko. Wg, mojej wiedzy kilkoro dzieci ma zaburzenia emocji i uwagi i wszyscy na indywidualnym.
Czy dobrze rozumiem że na kształceniu specjalnym kadra musi się wykazać co kiedy i z jakim efektem robi i jak zdobyć orzeczenie ale nie idąc na indywidualne?

Jak mogę zmusić kadrę do zaznajomienia z tematem?
Od roku pegagog nie zrobiła nic. Ja chodziłam do nauczycieli z opinią a postronni (np dyżurujący) nic nie wiedzieli a teraz to już "złe dziecko".
Iść do dyrektora i złożyć pisemną prośbę o przeszkolenie całej kadry?

Polecisz mi kogoś kto zna temat i dojedzie do Rabki?

luczynka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: Syn 7 lat - ZA

Post 21-05-2015 20:32

CiociaHania

Post 21-05-2015 21:14

Rozpoznanie i diagnozę mamy od 2,5 roku. Niestety diagnoza i zalecenia nie obligują nauczycieli do ich wypełniania.
Jutro idę do PPP może pani dyrektor może coś mi podpowie. Potem do pani dyrektor szkoły z prośbą o przeszkolenie rady pedagogicznej.
Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić, ponieważ moje dziecko w kościele było szarpane i zastraszane przez jedną z matek komunijnych (niestety nie wiem dokładnie którą) Za co? Gadał, kiwał się i kręcił we wszystkich kierunkach. Jak go obronić przed takim wymierzaniem sprawiedliwości? Poprosiłam o interwencję i pogadankę pedagoga ale u niej na potakiwaniu się kończy...

Anchen

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Jaś, 12 lat, ZA i Staś, 10 lat, NT

Post 21-05-2015 21:32

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 23 lata, Piotr 31 lat

Post 21-05-2015 23:53

Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i obaj usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak pomóc dzieciom, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

CiociaHania

Post 24-05-2015 17:41

CiociaHania

Post 24-05-2015 17:56

Na temat NI potwierdzają się słowa Dosi.
Dzieci które mają kłopoty z nadpobudliwością zostają tylko z godzinami wyznaczonymi w orzeczeniu. Pozostali nie podejmują wyzwania i mają święty spokój bo nie mają takiego obowiązku.

Dowiedziałam się jeszcze jednej rzeczy. Mianowicie sama opinia i kłopotliwe zachowania na lekcjach powinno skutkować "zebraniem nauczycieli dziecka o indywidualnych potrzebach edukacyjnych" i jest na to paragraf - tylko nie zapisałam jaki. Szkolna pani pedagog mówiła, że opinia nic nie daje....
Och ta pomoc pedagoga :hmmm:

tłumaczka

Post 24-05-2015 19:01

Syn nie będzie od września w IV klasie?

Kiedy pojawia się podział na przedmioty, można ustalić zakres przedmiotów realizowanych na nauczaniu indywidualnym - nauka na reszcie odbywa się wtedy razem z klasą. Te przedmioty na NI wpisuje do swojego zaświadczenia psychiatra, poradnia wydaje orzeczenie zgodnie z tym zaświadczeniem, szkoła występuje do organu prowadzącego o przyznanie finansowania na konkretne godziny lekcyjne na nauczaniu indywidualnym. Nie ma możliwości rozszerzenia przez szkołę NI na więcej czy całość przedmiotów na skutek jednostronnego działania.

CiociaHania

Post 25-05-2015 21:03

Tłumaczka, masz rację.
Ni w naszej szkole to tylko podstawa z orzeczenia. Nie ma współpracy nauczyciele-rodzic a tym bardziej ochoty do zgłębienia choroby. Mnie chodzi o to żeby nauczyciele poznali mechanizmy działania dziecka i metody pracy. Łatwo jest ograniczyć dziecko do 8 godzin, a gdzie powołanie pedagogów i ich pedagogiczne zacięcie. Trochę to pokręcone, że dziecko z ADHD powinno być w grupie rówieśniczej a orzeczenie może dostać na NI zamiast na kształcenie specjalne.
To jak mam uspołeczniać dziecko skoro możliwość jest tylko na wykluczenie!!! Jeśli na lekcjach nie będzie z klasą to na wycieczkę również nie pojedzie...bo tam również może stwarzać problemy.
Właśnie dzisiaj nie brał udziału w przedstawieniu "bo będzie pani dyr...." . Po wakacjach zaproponują mi zamknięcie dziecka w piwnicy?

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 23 lata, Piotr 31 lat

Post 25-05-2015 21:27

Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i obaj usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak pomóc dzieciom, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

tłumaczka

Post 25-05-2015 22:15

CiociaHania

Post 28-05-2015 20:57

Szkoły do szkolenia kadry i zmiany nastawienia nie można zmusić, ale można stukać w zamknięte drzwi. :glawa w sciane: Próbowałaś skierować pismo do pani dyrektor, przed którą Twojego syna nauczyciele chowają :? , z prośbą o zorganizowanie takiego szkolenia, podkreślając w uzasadnieniu, jak wielkie korzyści mogą wyniknąć z tego nie tylko dla dziecka, ale też dla kadry?

NI nie jest dobrym rozwiązaniem, to ostateczność. Jeśli byś się na nią zdecydowała, radziłabym wnioskować o wydanie takiego orzeczenia na kilka miesięcy najpierw (nie cały rok szkolny), żeby sprawdzić, czy ten wariant edukacji (mieszanej klasowo-indywidualnej) sprawdzi się u Twojego syna.[/quote]

Napisałam pismo do i rozmawiałam w sprawie szkolenia. Chęć współpracy jest. Przydało by się szkolenie z praktykiem w kontaktach z dziećmi z ADHD... Na razie mam obietnicę.
Odnośnie orzeczeń to w czerwcu mam wizytę u psychiatry i będę wiedziała na czym stoję.

Dziękuję za cenne wsparcie :D

Patrycja31

Dzieci: Michał lat 9 ADHD, Centralny Niedosłuch, Lekkie uopśledzenie umysłowe

Post 24-09-2019 11:21

ADHD Centralny Niedosłłuch

Witam,
przoszę o pradę u synka stwierdzono 2 lata temu Centralny Niedosłuch a w licu tego roku ADHD F90 oraz F70 czyli lekkie upośledznie umysłowe, oczywisćcie PPP wyadała w sierpniu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Ja natomiast złożyłam wniosek z wszyskimi dokumentami do PCPR starając się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawnoci i stałej opieki nad synem. Problem jest ogromny pod względem zachowania syna a także nauki (w domu uczę Go ja ponieważ nie wynosi z lekcji nic). Ku zdziwieniu PCPR Komisja za sprawą jendej Pani Dokttor nie zaliczyła syna do ośób niepełnosprawnych. Odwołałam się i czekam na kolejne posiedznie komisji.
Na pierwszej komsji mało mówiłam o problemach i o synie gdyż on siedział obok myśłałam że dokumenacja medyczna Pani DR wystarczy......
W dodatku Pani Dr na komisji stwierdziła że syn jest grzeczny bo siedzi co mnie kompletnie zatkało. Co mam dalej robić ???

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące