Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Czy dzieci z ADHD, ZA rozróżniają dobro od zła?

Moderator: Moderatorzy

Hanna J

Post 21-12-2017 04:30

Czy dzieci z ADHD, ZA rozróżniają dobro od zła?

Jakie są wasze spostrzeżenia?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 21-12-2017 09:34

Nasze dzieci zwykle nie panują nad emocjami i emocje nimi rządzą.
Emocje nie znają takich pojęć jak dobro i zło. Znają tylko tu i teraz.
Intelekt zna dobro i zło, ale u małego dziecka to nie on rządzi...

tama

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 23-12-2017 00:30

OCZYWIŚCIE, że tak. W żłobku pani zakazała wysypywać piasek z piaskownicy. Mój nieagresywny syn wpierw zwrócił uwagę koledze, że tak nie wolno, a potem gdy nie poskutkowało, przyłożył mu kamieniem w głowę. I zupełnie nie rozumiał dlaczego został ukarany.
syn już studiuje rocznik 95; dysgrafia, dyslekcja stwierdzone, ADHD niestwierdzono, ale ma wszelkie objawy

_Kasia_

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: córka 5 lat ZZ

Post 27-12-2017 03:21

Myślę, że napięcie dziecka z zaburzeniami sprawia mu swoistego rodzaju ból, który uruchamia odruch bezwarunkowy. To troszkę tak jakbyśmy mieli rękę w ogniu, a ktoś nam kazał ją w tym ogniu trzymać - nie da się. W pierwszej kolejności musimy obniżyć napięcie/pobudzenie. Nasze dziecko jest zbyt młode na diagnozę ADHD, choć autyzm wykluczyliśmy w poradni, więc póki co pozostaje ta nadruchliwość/nadpobudliwość. Bezbłędnie w książeczkach pokazywała co jest dobre a co złe. Jednak przy nieodpowiednich zachowaniach nie wiedziała co się stało, nie potrafiła tego wytłumaczyć, tak jakby sama nie rozumiała tego, co się stało ( i raczej nie był to wstyd, bardziej problem z przepracowaniem tego w głowie). Miłym zaskoczeniem dla nas w nowym przedszkolu był fakt, gdy Pani powiedziała, że tak empatycznego dziecka jak nasze (myślącego o potrzebach grupy a nie własnych), wcześniej nie spotkała... Myślę też, że poczucie bezpieczeństwa/akceptacja grupy pozwala odkrywać dzieciom swoją lepszą stronę.
Nie wiem czy moja odpowiedź pomogła, nie wiem jak to jest u dzieci z ZA - nie mam doświadczeń :) ?

Wróć do Diagnoza, objawy osiowe i zaburzenia towarzyszące