Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

pomocy...powazne klopoty z pisaniem

Moderator: Moderatorzy

xseroZkota

Ja: prawdopodobnie ADHD

Post 12-09-2011 12:26

pomocy...powazne klopoty z pisaniem

Witam! mam ogromnego doła i wiem ,że to brzmi strasznie banalnie ale naprawdę nikt nie est w stanie mnie zrozumieć...
Otóż zaczynam teraz 3 rok studiów(kulturoznawstwo) zostało mi (jak zawsze) parę prac do napisania i egzamin... nauka na exam to osobny temat ale z tego co tu przeczytałam nie tylko ja mam taki problem z motywacja koncentracja itp..mnie martwi co innego.

Pisanie! mam wrażenie ,że cofie się w rozwoju..od jakiegoś roku po prostu nie potrafie pisać tak jak kiedyś..w liceum jakos bez problemu pisalam wypracowania, referaty itp (mature zdalam rozszerzona na 80%!) a teraz nie wiem po prostu nie wiem co sie stalo..napisanie 3 stron to jest meka..nie umiem sie na tym skoncentrowac, zdania nie pasuja do siebie do tego te bledy...jestem zazenowana ich poziomem i czestotliwoscia.. a najgorsze ,ze ja ich nie widze! czytam prace przed oddaniem z 3-4 razy a gdy widze mine profesora gdy mi ja oddaje typu: "jak taka kretynka dostala sie na studia" to mam ochote sie tam rozplakac. Dzis jest chyba szczyt szczytow mojego idiotyzmu. przez pol niedzieli pisalam prace poprawialam ja i wydawolo mi sie ,ze jest dobrze. Praca nie zostala zaliczona. Pani profesor powiedziala ,ze dawno nie widziala takich bledow na tej uczelni..ze jest zdziwiona ,ze sie spodziewala po tym co pokazalam na cwiczeniach jakies dobrej pracy a tu dupa..Zdania sa chaotyczne np. poczatek zdania nijak ma sie do drugiego.
Nie wiem co sie dzieje nie wiem jak mam sobie z tym poradzic.. czy ja glupieje? dodam ,ze to juz 2 praca oddana mi z tego samego powodu, czy tylko ja mam taki problem?
przepraszam ,ze sie tak rozwodze ,ale ja nie wiem naprawde co robic i nie mam komu sie poradzic. Dlaczego wszyscy dostali z tej pracy po 4i 5 a ja? jestem jedyna kretynka ,ktora tego nie zalicza. wszyscy uwazaja ,ze przesadzam a ja czuje ,ze jest cos nie tak.
bardzo prosze o odpowiedz bo jestem zalamana mimo wszystko mocno wszystkich pozdrawiam.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 12-09-2011 13:11

xseroZkota , ten problem faktycznie widać wyraźnie w Twoim tekście.

Moim zdaniem możliwe, że uwsteczniasz się przez to, że nie stosujesz się do zasad pisowni na co dzień - na gg, chatach i na forum.

Musisz koniecznie skończyć z pisaniem "na szybko" czegokolwiek. Zmień przeglądarkę na Firefox, która będzie Ci podkreślać błędy ortograficzne.
W Open Office zainstaluj sobie dodatek "LanguageTool", który poprawia nie tylko ortografię, ale nawet wskazuje na błędy stylistyczne i interpunkcyjne. Pisz początkowo teksty tam, a potem je kopiuj.
Wiem, że to bardzo trudne - to jest trochę tak, jakbyś się miała nauczyć pisać na klawiaturze bezwzrokowo, kiedy doskonale Ci idzie pisanie trzema palcami. Będziesz początkowo pisała strasznie powoli, ale raczej nie masz innego wyjścia.

Musisz na co dzień zacząć używać polskich "ogonków" i stosować się do zasad interpunkcji zawsze, nie tylko, gdy masz napisać pracę.

Jeśli Ci to pomoże, to napiszę, z czym masz największe problemy (oceniam po Twoim poście):

- robisz spację przy przecinku zawsze w nieprawidłowym miejscu - robi się akurat odwrotnie, to znaczy przecinek wstawia się bezpośrednio po słowie, a potem wstawia się dopiero spację. Identycznie jest z kropką.
- zapominasz o polskich "ogonkach" i o rozpoczynaniu zdania dużą literą.
- zapominasz o dużych literach.
- są też błędy wynikające z tego, że prawdopodobnie przebywasz wśród osób, które niepoprawnie posługują się językiem polskim i jesteś podatna na przejmowanie tych błędów :( . Na przykład nie "cofie", tylko "cofam" i nie " nie mam komu sie poradzic" tylko "nie mam u kogo się poradzić". To będzie Ci najtrudniej chyba wyplenić, ale większość powinien wyłapać ten dodatek do Open Office.

xseroZkota pisze:gdy widze mine profesora gdy mi ja oddaje typu: "jak taka kretynka dostala sie na studia" to mam ochote sie tam rozplakac

Na koniec jedna PODSTAWOWA rada - nie staraj się domyślać, co chce Ci powiedzieć profesor poprzez swoją minę. Reaguj wyłącznie na znaki werbalne ;) . Nie wiesz dokładnie, co pomyślał - niemal na pewno domyślasz się źle (przesadzasz, bo wiesz, że praca została oceniona źle). Skąd wiesz, że nie ma po prostu złego dnia i zwyczajnie irytuje go wszystko, co jest niezgodne z tym, co on by chciał? Przekonałam się już dawno, że każdy ma prawo myśleć o mnie, co mu się podoba, a ja nie muszę o tym wiedzieć ani tym bardziej w to wnikać, bo to jego problem, a nie mój :D . To naprawdę doskonała i chroniąca zdrowie zasada :OK: .
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Mats

Post 19-10-2011 18:39

Witaj,
Mysle ze dobrze byloby sie dowiedziec jaki jest powod twoich trudnosci z pisaniem. Czy masz diagnoze ADHD?? (piszesz ze prawdopodobnie). Masz ewentualnie rowniez inne symtomy? Pogorszenie twoich pisarskich zdolnosci jest zastanawiajace. Czy to tylko brak treningu i "brak nadzoru" (mysle o twoim porownaniu z okresem licealnym) czy tez jakas inna przyczyna. Dziwne np ze nie potrafisz formuolwac poprawnie zdac ani ze nie dostrzegasz bledow. W gruncie rzeczy nic niezwyklego jesli chodziloby o ADHD ale skad w takim razie opisywane przez ciebie pogorszenie (powinno byc raczej odwrotnie). Czyzby tak duzy spadek motywacji do nauki??
Wykluczyc nalezaloby rowniez ew problemy psychiczne w rodzaju depresji (moze znacznie pogarszac procesy poznawcze) jak rowniez ew. zaburzenia neurologiczne ktore moga objawiac sie w opisany przez ciebie sposob.
Napisz moze cos wiecej jak to bylo dawniej np w zeszlym roku. Masz rowniez inne trudnosci ktore nasilily sie w ostatnim czasie?
Pozdrawiam i 3mam kciuki
Mats

Wróć do Praca, nauka