Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Czy kucharz to dobry zawód dla ADHDowca ?

Moderator: Moderatorzy

Azucena

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 22-09-2009 18:55

Czy kucharz to dobry zawód dla ADHDowca ?

Niedawno przeszłam koszmar wyboru szkoły sredniej dla mojego synka, szesnastoletnego faceta z Adhd z elementami Aspargera i Zespołem Tourette'a.
Bartuś ma zamiłowanie do gotowania i myślalam, ze dobrym pomysłem byłoby go pchnąc w tym kierunku. Oczywiście dziecko zaparło się zadnimi nogami i wybrało absolutnie inne szkoły.
Stwierdziłam - trudno , jego zycie jego wybór.
Dostał się do wybranej przez siebie szkoły i ...rozpacz !! On tam nie chce chodzić, on chce do gastronomika.
Wszyscy znamy system wyboru szkól, ale dziecko nie przyjęło do wiadomości, że zastanawiać sie trzeba było wczesniej.
Koniec końcow udało się całą sprawę odkręcić (szczęściem dyrektor szkoły należał do fanów ojca młodego :newblush: )
Dziecko chodzi do Technikum Gastronomicznego. Póki co jest całkiem zadowolone ale ...
Dzisiaj odebrałam orzeczenie na 3 lata, stopień umiarkowany i wskaznia dotyczące zatrudnienia : praca w warunkach chronionych , spokojna , prosta, częściowo pod nadzorem. Czy kucharza da sie pod to podciagnąć ? Czy szkoła moze mieć jakieś zastrzeżenia ?
Wiem jakie padnie pytanie. Czemu nie zrobiłam badań w kierunku predyspozycji zawodowych ?Wszyscy mnie o to pytają . Ale wcześniej nie było takie potrzeby bo szkoły wybrane przez Bartusia wcześniej tego nie wymagały. A potem już bylo na to za późno. No i teraz kombinuję co dalej bedzie

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 22-09-2009 19:05

W zakładqach pracy chronionej bardzo często są stołówki, jeśli dobrze się w tym czuje to dobry zawód.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

enchanted

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 22-09-2009 19:40

W zwykłych restauracjach też nie powinno być problemu z zatrudnieniem. Kucharzy brakuje. Praca w restauracji z otwartym menu jest dość ciężka i fizycznie i psychicznie, ponieważ jest duża presja czasu i jakości. Ale kucharz pracuje pod nadzorem szefa zmiany lub szefa kuchni, więc powinno pasować :-) W stołówkach jest na pewno dużo spokojniej :-)

midianka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-09-2009 19:50

Najpewniejsza i najspokojniejsza będziesz jeśli wejdziesz lub zadzwonisz do jakiejś przychodni uprawnionej do badań lekarskich przed przyjęciem do pracy. Oni Ci powiedzą.
Masz rację, ze powinnaś to teraz sprawdzić, bo w rodzinie miałam przypadek, że chłopak skonczył 5 letnie technikum mech. ze specjalnością obróbka cieplna i nie mógł podjąć pracy w swoim zawodzie, bo : miał wycięte migdały!!
Przed rozpoczęciem nauki przechodził badania, ale nie zauważyli :evil:
mój syn marzył o lataniu, a tu tak trudno twardo stanąć na ziemi, a co dopiero odbić się .. (Tak było 5 lat temu)

"Wszys­cy jes­teśmy aniołami z jed­nym skrzydłem: mo­żemy la­tać tyl­ko wte­dy, gdy obej­miemy dru­giego człowieka"Bruno Ferrero

Tomek już to umie!!
Również dzięki Wam:))

Azucena

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 22-09-2009 19:56

No fakt u Gordona Ramseya chyba by się nie sprawdził :lol:
Ale dzięki z podniesienie na duchu. Tego mi było trzeba. Bartek w nowej szkole jest zjawiskiem. Wychowawczyni przyznala ze nie miala jeszcze styczności z takim uczniem, ale wydawała sie pełna dobrych chęci. Niepokoiła się tylko czy synek podoła takiej ilości zajęć. Odpowiedzialam zgodnie z prawdą, że nie wiem, ale też nie dowiemy się jak nie sprawdzimy.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 22-09-2009 19:57

A ja słyszałem o facecie, który skończył szkołę dla jubilerów z poważną wadą wzroku.
Okulista postawił weto i nie dał pozwolenia na pracę w zawodzie.

Azucena

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 22-09-2009 20:03

Aha teraz mnie dołujecie :P
Nie no, po prostu trzeba sie przekonać, innej możliwości nie ma. Chcialam tylko miec argumenty w razie, gdyby szkoła nie chciala dac młodemu na to szansy.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 22-09-2009 20:32

chcemy Ci zwrócić uwagę, żebyś zaczęła od właściwej ścieżki.
Doradca zawodowy, psycholog, przychodnia pracy.
Żeby młody nie skończył szkoły, po której nie będzie miał pracy.
Najwyżej po roku zmienicie szkołę. Lepiej po roku niż po czterech.
Daj mu szansę.

BasikM

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-09-2009 21:30

Córka kończy w tym roku technikum gastronomiczne. Specjalność : kucharz.

Badania lekarskie są przeprowadzane co rok i sprawdzane jest głównie nosicielstwo salmonelli, gronkowca itp.
Kucharz nie powinien być jeszcze alergikiem ponieważ na praktykach często myją naczynia, a płyny często uczulają.
Z tym, że alergie nie są zalecane, ale nie sprawdzają tego zbyt dociekliwie.
Mam siostrę i siostrzeńców z ADHD

adamino

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 22-09-2009 21:34

Sprawdź dokładnie żeby później nie było rozczarowania.
A tu trochę do poczytania:
http://www.mczp.com.pl/www/images/pliki ... zkolna.pdf
Mama 9-letniego Adama z ADHD.

Wróć do Praca, nauka