Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

matura/sluzba wojskowa

Moderator: Moderatorzy

ciocia_ania

Post 19-08-2007 19:00

matura/sluzba wojskowa

witam,jestem ciocia osiemnastolatka z ADHD, ktory w przyszlym roku powinien pisac mature, no wlasnie "powinien",ale nie wiadomo czy to zrobi. W szkole od samego poczatku mial "pod gorke" pomimo tego, ze uczyl sie zawsze w klasie integracyjnej,a to go troche zniechecilo do nauki. W przyszlym roku konczy gimnazjum i sam powiedzial, ze chcialby spobowac zdac mature, jednak moja siostra jest zdania, ze nie powinien tego robic, bo to jest tylko niepotrzebny stres dla nich obojga, no i co najwazniejsze decyzja o zdawaniu matury moze zakonczyc sie pozostawieniem go w tej samej klasie na drugi rok. Wiem, ze w szkole ma duze problemy nie tylko z sama nauka ale z niektorymi nauczycielami, ktorzy uparcie twierdza, ze to nie jest choroba, ale zle wychowanie, lenistwo i fanaberie matki waratki. Z drugiej strony jezeli nie zda matury to czeka go komisja wojskowa, a to jest to czego wszyscy bardzo sie boimy. Ja staram sie przekonac moja siostre, zeby zaryzykowala, ale juz brakuje mi argumentow. Na pewno ktos z Was byl w podobnej sytuacji, chcialam zapytac jak to wyglada w praktyce. Czy jest jakas pomoc przy maturze, wiecej czasu, inne zadania, co ze sluzba wojskowa? Bede wdzieczna za wszystkie informacje. Dziekuje.

tomek

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 19-08-2007 22:12

Komisja wojskowa ma to do siebie, że jest niestety nieunikniona. Tak więc nawet jeśli zdecyduje się zdawać maturę, to w toku trzeciej klasy liceum dostanie wezwanie na komisję (wedle odpowiedniej ustawy każdy obywatel polski po ukończeniu osiemnastego roku życia ma obowiązek stawienia się do poboru).
Jeżeli będzie się wtedy uczył, to dostanie ze szkoły stosowny papier i dostanie odroczenie do zakończenia nauki. Jeżeli będzie kontynuował naukę w szkole z uprawnieniami do wydawania zaświadczeń do wku, to dostanie odroczenie na dalszy czas nauki.

Jeżeli na maturze (lub nie) delikwent zdecyduje się zakończyć swą karierę edukacyjną, to możliwe że dostanie "bilet" w zależności od kategorii jaką dostanie na komisji.
Można oczywiście próbować przekonać komisję, że delikwent jest niezdolny do służby wojskowej. Problem jest w tym, że na to trzeba papierów (badania, opinie, diagnoza, zaświadczenia itp.). Najlepiej dużo, bo smutna prawda jest taka, że komisje wojskowe o adhd z dużym prawdopodobieństwem nie wiedzą nic, a przy takim przemiale petentów jaki mają, patrzą najpierw na objętość papierów a potem na ich treść.

Są szanse, żeby delikwent dostał kategorię D, na E bym nie liczył.

Nieprawdą zarazem jest, że kategoria D czy E uniemożliwia dalszą karierę. Zwykłego pracodawcę interesuje, by pracownik posiadał uregulowany stosunek do służby wojskowej, a nie kategorię A.
Kategoria może mieć znaczenie, przy chęci pracy w resortach siłowych...

Ja osobiście posiadam piękną kategorię A+ (zdolny do wszystkiego) i jakoś nie narzekam.
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

k66

Awatar użytkownika

Post 20-08-2007 17:02

tomek pisze: Najlepiej dużo, bo smutna prawda jest taka, że komisje wojskowe o adhd z dużym prawdopodobieństwem nie wiedzą nic, a przy takim przemiale petentów jaki mają, patrzą najpierw na objętość papierów a potem na ich treść.
A czy ADHD w jakis sposob dyskwalifikuje czlowieka ze sluzby wojskowej? Raczej nie wiec nie wiem po co komisja miałaby coś o tym wiedziec. A co do papierow to teraz sie tak porobilo, ze nawet bez palca wskazujacego prawej reki cie zgarna a i zaburzonych psychicznie tez nie odrzucaja, bo maja straszna posuche... Nawet slyszalem o przypadkach powolywania do wojska w ostatnim czasie ludzi w wieku 27 lat, jezeli nie maja uregulowanego stosunku do woja.

tomek pisze:Nieprawdą zarazem jest, że kategoria D czy E uniemożliwia dalszą karierę. Zwykłego pracodawcę interesuje, by pracownik posiadał uregulowany stosunek do służby wojskowej, a nie kategorię A.
Kategoria może mieć znaczenie, przy chęci pracy w resortach siłowych...
Tez nie do konca...
Jezeli masz D czy E za żółte papiery to juz ci troche bruździ w dalszej karierze :)
Słyszałem tez wiele historii od kolegów z odroczkami, ze mieli problem na romowach o prace, bo jak wychodzilo, ze ma np. D to padalo pytanie:
To do wojska sie pan nie nadawal a do pracy juz wszystko gra?

tomek pisze:Ja osobiście posiadam piękną kategorię A+ (zdolny do wszystkiego) i jakoś nie narzekam.
A mnie przesuneli do rezerwy ze stopniem szeregowego :D A szkoda, bo chcialem isc na to 3 mc szkolenie po studiach ale nie dali mi sznasy. Szkolenie to odbylem w 2 min. pod drzwiami jakiegos majora w WKU Lublin - wbil mi pieczatke w ksiazeczke i po szkoleniu :(

tomek

Post 20-08-2007 18:50

Ponoć w niektórych przypadkach adhd może być podstawą do bycia niezdolnym do służby.
Najprawdopodobniej zależy to, jak wszystko inne, od komisji (bo każda inna jest), jakości śniadania przewodniczącego i tego którą nogą wstał.

Z drugiej strony, jakbym był sobie takim sierżantem od zajmowania się kotami i jakby mi sie trafił taki z adhd, to bym się bał... Niestety, sierżanciny nie lubią jak ktoś jest od nich inteligentniejszy...
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

Wróć do Praca, nauka