Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Studia: zaliczenia przedsesyjne

Moderator: Moderatorzy

kapi

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Ja: ADHD

Post 21-05-2016 14:02

Studia: zaliczenia przedsesyjne

W poprzednim semestrze poległam na dwóch przedmiotach, jestem na 3 roku studiów licencjackich (wybrałam akurat jeden z dwóch najtrudniejszych kierunków biologicznych). Do tej pory obyło się bez warunków aż do ostatniego semestru. Musiałam podjąć ważną decyzję robić na siłę dwa przedmioty i prawdopodobnie uwalić obydwa (przez to że zmieniły się punkty ECTs musiałabym dobrać jeszcze jeden przedmiot więc w rezultacie stanęłoby na dwóch dodatkowych przedmiotach). Zdecydowałam, że w tym roku zrobię tylko jeden przedmiot a w przyszłym pozozstałe 2, oraz obronę pracy licencjackiej, mam nadzieje że to była dobra decyzja :hmmm:

Do rzeczy!
Zaliczenie przedmiotu który poprawiam w tym roku wygląda teraz całkiem inaczej: materiał jest podzielony na trzy kolokwia, dzięki temu nie jest dla mnie aż tak przerażający przez ilość informacji do przyswojenia na jeden raz :D
i max liczbę punktów, po raz pierwszy od dłuższego czasu byłam z siebie dumna :D
BTW... Całkiem miłe uczucie ;) W przyszłym tygodniu czeka mnie kolejne kolokwium tym razem z dużo bardziej skomplikowanego materiału, który wymaga sporego skupienia, muszę widzieć połączenia między wszystkimi zagadnieniami żeby rzeczywiście to zrozumieć. Zapamiętywanie to łatwizna ale jeśli przychodzi do odpowiedzi na bardziej złożone pytania: Houston we have a problem!! :lol:
Próbowałam już robienia map myśli, ale było to na tyle czasochłonne że max po godzinie porzucałam ten pomysł. Niestety formą zaliczenia jest test, zadania otwarte i zamknięte głównie otwarte krótkiej odpowiedzi. Niestety właśnie na tego typu zaliczeniach polegam :x Dziwne ale dużo lepiej idzie mi pisanie zaliczeń w formie esejów- dostajesz pytanie i piszesz tyle ile wiesz na dany temat, tu mogę naprawdę pokazać co potrafię :D

Macie może jakieś rady na to by w szybki i łatwy sposób zrozumieć trudniejsze zagadnienia, z których każde jest powiązane z następnym?
"Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli."
Paulo Coelho

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 22-05-2016 21:49

kapi pisze:Macie może jakieś rady na to by w szybki i łatwy sposób zrozumieć trudniejsze zagadnienia, z których każde jest powiązane z następnym?
Ja robię mapy myśli. Jest sporo programów do robienia tego.
Ja ostatnio używałem Free Mind.

Ronek

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: Syn (15) w trakcie diagnozy, córa 12 NT

Post 23-05-2016 08:07

Jeżeli dobrze zrozumiałam, nie masz problemu z zapamiętaniem, tylko bardziej z odtworzeniem? To znaczy, że masz zapamiętane tak w połowie, tylko biernie. Musisz zmusić głowę do zapamiętania czynnego, czyli do tego, żeby umiała zdobytą wiedzę przemielić i wypluć w oczekiwanej formie.
Nie wiem, czy próbowałaś, ale po etapie zapamiętywania, w którym wykorzystujesz swoją ulubioną technikę (np. mapy myśli), powtarzaj wszystko w formie pytań. Tzn czytasz jakiś rozdział i do każdego akapitu/rozdziału/schematu od razu mówisz sobie i zapisujesz pytanie. Na to pytanie natychmiast odpowiadasz. Tak lecisz całą powtórkę. Potem odpowiadasz na swoje pytania już bez materiałów przed oczami. Potem możesz poprosić kogoś, żeby Cie przepytał (pamiętam moja mamę ziewającą nad moim metaloznawstwem :)).
Potem integrujesz swoje pytania w większe zagadnienia i na nie odpowiadasz. Nie ma bata, żebyś się nie nauczyła.
Na przykład (przykłady odczapne)
Definicja:
Ślimak jest zwierzątkiem parzystokopytnym, odżywiającym się lianami. Rozmnaża się poprzez pączkowanie, aczkolwiek zdarzają się przypadki partenogenezy
Pytania: do jakiej grupy zaliczamy ślimaki i czym się odżywiają?
Rozmnażanie ślimaków.
Co to jest partenogeneza, przykłady?

UWAGA:
1.Nie wolno oszukiwać. To znaczy na każde swoje pytanie trzeba odpowiedzieć, głośno, okrągło i wyraźnie. Nie można po przeczytaniu pytania mruknąć pod nosem "a to spoko, to wiem" i lecieć dalej.
2.Jeśli odpowiesz ustnie na każde pytanie, to będziesz umiała też odpowiedzeć pisemnie. W drugą stronę to niekoniecznie działa, to z mojego doświadczenia.

Podsumowanie: grunt to zmusić się do wydobywania wiedzy z głowy.

kapi

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Ja: ADHD

Post 26-05-2016 11:33

Dziękuje Wam za odpowiedzi!!! :D Zwłaszcza Tobie Ronek :wink:
Wykorzystałam do nauki tablice magnetyczna, rozpisywałam tam zagadnienia te trudniejsze, te które sprawiały mi trudność w zapamiętaniu i nie myleniu faktów :P Oczywiście robiłam to w celu sprawdzenia tego czego się nauczyłam tak jak radziłeś- bez oszukiwania samej siebie... I wiecie co udało się!!! Zaliczyłam kolokwium na 17/20pktów :D To świetnie z uwagi na fakt że ostatnio sobie odpuściłam i nie było mnie na żadnych zajęciach, na których były omawiane zagadnienia z koła także duma mnie rozpiera 8) 8) 8) 8) 8) :lol:

Dreptak: z mapami myśli mi właśnie nie wychodzi bo niestety większość przedmiotów to opisówka a mapy myśli to chyba bardziej pod testy się nadają, na szczęście mam ich niewiele xd dzięki temu zdaje raz lepiej raz gorzej :P

Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI CHŁOPAKI !!! :jestes_wielki:

A jak to jest u Was/ było u Was (pytam też tych którzy zakończyli już swoją edukację)co woleliście:
- zaliczenia w formie testów (pytania zamknięte)
- testy mieszane (pytania zamknięte + krótkiej odpowiedzi)
- zaliczenia w formie pytań otwartych krótkiej odpowiedzi
- czy może pytania z serii tych opisowych

moje ulubione to te ostatnie, tylko w tych mam szansę się wykazać w reszcie nawalam na wielu płaszczyznach: np. omijam zadania (a tego nie wiem albo nie mogę sobie teraz przypomnieć i sayonara już do niego nie wracam bo kompletnie o nim zapominam :shock: ) albo udzielam niejasnych odpowiedzi, zbyt duże skróty myślowe. Przez to że pytania są takie konkretne to mylę pojęcia/szczegóły to chyba wina stresu przy pisaniu testów, bo wiem że mam z nimi problem i sama się nakręcam że przez to mogę zawalić :oops:

Może znajdą się jakieś rady, jak przezwyciężyć tego typu trudności :hmmm: :D
"Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli."
Paulo Coelho

Ronek

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: Syn (15) w trakcie diagnozy, córa 12 NT

Post 30-05-2016 10:54

Brawka! :OK:
Wygląda na to, że wykonalaś kawał dobrej roboty! Gratulacje. Wielka sprawa.

PS. Ronek jest kobietą
Nick od imienia kochanego zwierzaka (*)

Wróć do Praca, nauka