Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Czy ADHD jest dziedziczne?

Moderator: Moderatorzy

Krystyna

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 27-10-2005 14:31

Witam,moj partner ma adhd.Czytalam ze adhd powoduje wiele czynnikow,w tym biologiczne.Ale chce sie dowiedziec czy nasze dzieci tez beda mialy adhd?Jak wysoki jest procent dziedziczenia?Czy jest mozliwe zapobiegniecie temu,a moze mozna to zbadac wczesnie,czy poprostu musze czekac az dziecko zacznie rosnac i wykazywac jakies symptomy zwiazane z adhd?Pozdrwiam serdecznie,Krystyna

missblack

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 27-10-2005 14:57

Oj dziedziczne, dziedziczne. Jeżeli trochę przeglądnęłaś to forum, to widać, że wszystkie mamy dzieci z ADHD podejrzewają o to samo ojców albo, że same to mają. Ale mają też dzieci bez ADHD. Nie wiem dokładnie jakie jest prawdopodobieństwo.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 27-10-2005 15:09

Poobserwuj rodziców chłopaka. Jeżeli u nich widać adhd, to najprawdopodobniej ten przypadek jest dziedziczny.
Ale jeżeli nie, to sprawa jest otwarta. Może tak, może nie.

A poza tym poczytaj forum. Wiem, że jest tu dużo radosnego gadulstwa, ale też jest bardzo dużo wiedzy. Znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.

elzbieta

Post 28-10-2005 10:00

Jedno z moich dzieci ma a drugie nie ma - nie ma co ukrywać różnica jest baaaaaardzo duża, ale tak naprawdę najwięcej zależy od naszego nastawienia umysłu - dzieci z adhd dają wiele radości i satysfakcji np. zwykle miewają wyższy od przeciętnego poziom inteligencji a więc przy normalnie współpracującej z rodzicami szkole mają szansę robić coś naprawdę ciekawego... Natomiast prawdą jest że dziecko bez ADHD przynosi rodzicom równie wiele radości - tylko - :lol: - bez takiej huśtawki emocjonalnej ....

missblack

Awatar użytkownika

Post 28-10-2005 10:09

Dzięki dreptaku za sprostowanie. Prawdę pisząc sama się przeraziłam jednoznacznością mojej odpowiedzi. Już miałam to jakoś poprawić, ale ty byłeś szybszy.

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 31-10-2005 10:08

Według mnie jest dziedziczne i to jeszcze jak. U męża w rodzinie jest cały zastęp ADHD, a we własnym domu też mam nie mało. Bo mąż, syn i córka z ADD. Pozostali też do aniołków nie należą :twisted: :twisted: :twisted: . Już nie raz tu powtarzałam, że przy moich dzieciach na NUDĘ to ja nie narzekam. Właśnie przed chwilą godziłam całą moją kochaną 4 tak, aż głos na chwilę straciłam musiałam na nich krzyknąć. A ich przekrzyczeć to sztuka nie lada, ale przynajmniej się nie bili, a to już sukces. Wiesz co ja myślę Krysiu najważniejsze to miłość i akceptacja. A reszta ułoży się, chociaż musisz się przygotować na to, że nigdy nudzić się nie będziesz :mrgreen: . Przy tym nie raz pewnie usłyszysz jakie to wasze dzieci nie grzeczne, a mąż to już w ogóle temat rzeka. Może się powturze ale za nić na świecie nie zamieniłabym mojego domu na inny- po prostu kocham ich ponad wszystko na świecie i tylko to się liczy.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 31-10-2005 10:13

Irenko!
W Twojej rodzinie jest dziedziczne, ale to nie jest reguła!
Znane są mi przypadki, które nie są dziedziczne! Więc nie dołuj od razu Krystyny, może to jest to przypadek niedziedziczny? Szansa jest około 10%.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 31-10-2005 10:18

Dreptak, ty znowu jej nie pocieszaj, bo jak jedno z rodziców ma ADHD, to prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało ADHD, to już ok 50%, znowu nie staraj się :D tak uspokajać Krystyny .
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

irena

Awatar użytkownika

Żelazna baba/super rodzic

Dzieci: syn 27 lata, syn 26 lat-ADHD, córka 23 lata- ZA, córka 22lata

Ja: Tylko zakręcona, mąż ZA

Post 31-10-2005 10:32

Ale broń panie Boże nie chodziło mi o zdołowanie Krysi tylko chciałam jej uświadomić. tak na prawdę to nie jest istotne czy to jest dziedziczne czy nie, ale najważniejsze aby kochać i akceptować to co jest. Przecież jak już będą mieli dzieci i faktycznie trafi im się z ADHD to nie pójdą do sklepu i nie wymienią na inne- tak się nie da.Ani swojego szczęścia też nie wymieni w sklepie na inny egzemplarz tylko z powodu ADHD. [smilie=mylove.gif]

Krystyna

Post 31-10-2005 20:18

Hej kochani,ale sie usmialam!Faktycznie jedni mnie pocieszaja ,drudzy wala prosto z mostu inni probuja pol na pol :D Faktycznie,najwazniejsze to kochac i akceptowac,bo wymienic nie mozna,zreszta co by zemnie byla za matka gdybym nie umiala sobie poradzic.Myslelismy tez o adopcji,ale nie koniecznie ze wzgledu na ADHD,tyle jest biednych dzieci bez rodzicow,ale nie wybaczyla bym sobie gdybym sama nie urodzila.Z poczatku sie balam ,ale gdy tak czytam wasze wypowiedzi to widze ze to wcale nie takie trudne,trzeba tylko troche cierpliwosci,wyrozumialosci i dobrego podejscia.no i milosci....Pozdrawiam

Krystyna

Post 31-10-2005 20:21

Aha,niestety nie potrafie stwierdzic jaka jest przyczyna jego ADHD.Rodzice sa raczej spokojni i normalni.Moze badania cos wykarza o ile to mozliwe.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 31-10-2005 21:11

Jeśli chodzi o ścisłość, to my też jesteśmy normalni.
My jesteśmu po prostu jedyni w swoim rodzaju i nieprzeciętni. Oraz oryginalni!
Jak wiadomo wszystko co oryginalne jest lepsze !!

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 31-10-2005 21:12

A na pewno ciekawsze i nie można się z nami nudzić.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

em jot

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 31-10-2005 21:34

a jednak można się nudzic. :(

wogóle to ciekawa sprawa: od jakiegoś czasu, gdy ludzia mnie pytają dlaczego dziwnie się zachowuje ( :shock: ja?!) odpowiadam, że to tylko uszkodzenie mózgu. na ogół więcej pytań nie ma. :D
/nieczytelny/

Krystyna

Post 31-10-2005 21:43

Nie mam zamiaru nikogo obrazac ani klasyfikowac ,piszac "normalni" dreptaku.A swoj droga to,tak,jestescie oryginalni,jedyni w swoim rodzaju.Moze my "zwykli" duzo tracimy nie znajac was blizej.Troche wam zazdroszcze aktywnosci i czesto wyzszej inteligencji :? :wink: Zaczynam sie czuc "szczegolnie" majac ADHD pod dachem,zawsze to jakies urozmaicenie :D

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 31-10-2005 21:51

Ja się nie obraziłem, czyżbym na takiego wyglądał?
Wy, przeciętni, rzeczywiście możecie przy nas wiele skorzystać.
I vice versa.

Krystyna

Post 31-10-2005 21:59

Nooooo nieeee :) Ale powagi i swego rodzaju otaczajacej cie aureoli madrosci Ci nie brakuje :D :D (na zjeciu oczywiscie) Niemniej jednak czuje respekt gdy dreptak cos napisze 8) :o

nowis

Awatar użytkownika

Post 01-11-2005 12:08

dreptak pisze:Jeśli chodzi o ścisłość, to my też jesteśmy normalni.

Jak Tofik... :twisted: taka sobie autoironia...

karina

Awatar użytkownika

Post 01-11-2005 12:12

albo spodnie LEVIS'a :shock: :lol:
KARINA
mama Martina-chłopca z"domowym,kanapowym"ADHD
(\--/)
(O.o)
(> <)To jest Króliczek. Skopiuj Króliczka do swojego podpisu i pomóż mu w jego misji zdobywania dominacji nad światem!

klodi12

Awatar użytkownika

Post 02-11-2005 18:37

dreptak pisze:Jeśli chodzi o ścisłość, to my też jesteśmy normalni.

zapomniałes też dodać że jesteśmy też SKROMNI!!! jak na oryginalność przystało,
pozdrawiam wszystkich
zdiagnozowane ADHD

calineczka

Awatar użytkownika

Post 04-11-2005 13:30

Re: Czy ADHD jest dziedziczne?

Krystyna pisze:Aha,niestety nie potrafie stwierdzic jaka jest przyczyna jego ADHD.Rodzice sa raczej spokojni i normalni.

Mój mąż Maciej teraz, jako dorosły facet też jest spokojny i normalny. Totalnie potrafi sie skoncentrować.
Gdy Kuba (syn) ze zdiagnozowanym pełnoobjawowym ADHD szaleje na imprezach rodzinnych, babcia Maćka mówi: Moniczko nie przejmuj się, Maciek w tym wieku był jeszcze gorszy!
Dodam jeszcze, że ja jako dziecko byłam grzeczna i spokojna. Natomiast zero koncentracji, z czego niestety nie wyrosłam.
Wniosek z przypadku: kombinacja naszych genów (+zawsze wpływ środowiska) dała pełnoobjawowca :?
a więc myślę ADHD jest dziedziczne, ale niektórzy na starość wyrastają :lol:

nowis

Awatar użytkownika

Post 04-11-2005 17:01

I tak masz dobrze. Mnie matka przyuważyła, że czytam forum. Nawiązała się rozmowa, mama twierdzi, że jestem "całkowicie normalny" tylko teraz mam za dużo na głowie...
Przedtem nigdy nic nie zauważyła.

Nie ma takiego problemu, którego nie można przemilczeć. :P

Cyntia

Awatar użytkownika

Post 04-11-2005 22:12

Dla mnie najzabawniejsze jest to swoiste "dziedziczenie do góry", które mnie się przytrafiło

Już chyba wim dlaczego tak dobrze rozumiem moją starszą, mimo, że u mnie gdy miałam około 6 lat psycholog stwierdził "epileptyczny charakter" a psychiatra na podstawie drobnych nieprawidłowości w EEG "epilepsję" i przez ponad rok byłam faszerowana tegretolem, dopóki inny przytomniejszy lekarz nie stwierdził, że jak NIGDY żadnych ataków nie miałam to tegretol należy odstawić.

Tak dawno to było, że nie ma co wspominać, jeśli pędząca do przodu nauka wie już, że to ADHD, tym lepiej dla mojej córy!!!!

A swoją drogą jak się pomyśli jak dziedziczna jest np skłonność do nowotworów.........., słowem kto z Was jest bez obciążeń genetycznych niech pierwszy rzuci w nas ADHD-yków kamieniem.

Przepraszam, że tak ostro, ale osobiście uważam, że żyjąc coraz szybciej coraz szybciej też "mutujemy" i na przykład tak powszechne teraz uczulenia będące wynikiem "chemizacjii", której się jako gatunek dobrowolnie poddajemy spowodują, że nasze prawnuki nie będą już miały alergii, ale za to po zgaszeniu światła będą świecić jak duszki z kinder niespodzianek, które kupujemy naszym dzieciom :)

Pzdr:)
"Lubiłabym poranki, gdyby zaczynały się później"
Przepraszam za błędy ortograficzne - dysleksja w galopie
Mam ADHD, starszą córę z ADHD a mężusia oraz młodszą córę bez ADHD.

calineczka

Awatar użytkownika

Post 05-11-2005 08:49

Cyntia pisze:i na przykład tak powszechne teraz uczulenia będące wynikiem "chemizacjii", której się jako gatunek dobrowolnie poddajemy spowodują,

Alergie to głównie wynik sterylnego niemalże wychowu, bez bakterii symbiotycznych i pasożytów, którymi mogł sie w spokoju zajmować nasz układ immunologiczny. Teraz nie ma co robić to "odwala z nudy" i znajduje sobie zajęcie, ot powalczę z kurzem czy pyłkami :wink:

Oczywiście, że chemia przde wszystkim :evil:

Sonnenfinsternis

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 05-12-2005 01:41

Jesli chodzi o mnie, to raczej mozna moje ADHD zwalic na "organiczne uszkodzenie mozgu" spowodowane zbyt dlugim porodem - czyli jest to raczej wada rozwojowa. W mojej rodzinie ADHD nie wystepuje.
Leworeczny z ADHD, sluch absolutny + Asperger (?)

"Ich kenne eine Aussage, die sich innerhalb des Systems weder beweisen noch widerlegen lässt. Sie ist aber wahr." Kurt Gödel

stworzonko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 05-12-2005 17:31

Moje to nie dość, że jest dziedziczne, to jeszcze zaraźliwe. Na przyjęciach rodzinnych ci bardziej nakręceni nadają ton atmosferze. Mama i wujek, niegdyś słynne rodzeństwo rozrabiaków, teraz też potrafią wciągnąć w wygłupy resztę. Jakieś takie lekkie cechy widzę u wszystkich spokrewnionych po linii matczynej, ale to nie jest chyba adhd, tylko specyficzny charakter. To chyba tylko mnie udało się znaleźć daleko po prawej stronie krzywej Gaussa. Wszyscy inni są jedynie lekko odchyleni
;-)
"Gdybym był rybą z Ukajali, to oczywiście wciąż bym śpiewał.
Rodacy by mnie się słuchali i podziwiali jak Szopena. Uma uma um."

monis

Awatar użytkownika

Post 07-12-2005 12:49

Uważam że jest dziedziczne i to bardzo. Mój dziadek ma ADHD ,ojciec i jego dwóch braci też. Ja nie mam , ale moja siostra ma ADD i mój syn ma ADHD. Ale to wszystko chyba zależy od ilości genów . Mój syn jest w 100% identyczny jak mój ojciec. Więcej odziedziczył po dziadku niż po tacie. Coś w tym jest!
Ale na posieszenie mój tata ma 9 braci i tylko dwóch ma ADHD.

Pozdrawiam Monika.

swietelko

Awatar użytkownika

Post 12-02-2006 18:02

Moi rodzice nie maja.

Rozumiem jednak autorke posta. Ja sam szukam drugiej polowki bez ADHD zeby wyplenic ten gen w ktoryms pokoleniu - chce zaoszczedzic dzieciakowi moich zalamek psychicznych i nierozumienia. Chyba, ze przeprowadze sie do Los Angeles bo tam faktycznie Ci bez ADHD maja trudniej.
Swietelko na scenie, swiatelko w tunelu. Swiatelko tez za horyzontem.

Wróć do Związek, miłość, rodzina