Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Ćwiczenia metodą Dennisona i terapia behawioralna

Moderator: Moderatorzy

truskawka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 21-03-2005 19:19

Ćwiczenia metodą Dennisona i terapia behawioralna

Jak często i jak długo trzeba ćwiczyć,żeby zauważyć efekt?
Co dają takie ćwiczenia? Czy wogóle coś dają przy ADHD ?
Szperam w necie ale częście porusza się temat terapii behawioralnej ?
O tyle o ile wiem o co chodzi z Dennisonem to terapia behawioralna jest dla mnie mało znana. O co w niej chodzi ?? Czy ona jest bardziej dla dzieci autystycznych?

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 21-03-2005 21:51

O terapii behawioralno poznawczej można dużo się dowiedzieć z Książki
"Wszystko o ADHD"
Lindy J. Pfiffner
wydanej przez Zysk i S-ka
tu kupisz
recenzja
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

ag.ma72

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 22-03-2005 22:48

terapia behawioralna

Terapia behawioralna zwana także modyfikacją zachowania-stosuje prawidłowości uczenia się do bezpośredniego wprowadzenia pożadanych zmian w zachowaniu.Terapeuci opowiadający się za tym podejściem bazują na prawodłowościach warunkowania,uczenia się poprzez obserwację.Pomagają przerwać takie szkodliwe dla nich samych zachowania jak np.obiadanie się,palenie czy lękowe unikanie nieszkodliwych bodzców.Pomagają także w nabywaniu adaptacyjnych wzorców zachowania jak umiejętności społeczne niezbędne do nawiązywania bliskiego zwiąsku lub przeciwstawiania się osobom natrętnym. Terapeuci mogą umożliwiać uzyskanie wglądu we własne dezaptacyjne zachowanie,co oznacza,że uświadamiają im warunki w jakich zachowanie to się poprawia.Nie nakłaniają do odkrywania żródeł bieżących problemów we wczesnym dzieciństwie bądz symbolicznego znaczenia dezadaptacyjnego zachowania.Podobnie jak inni psychoterapeuci budują oni ciepłe relacje z klientem ale warunkują zmiany zachowania przemianami oczekiwań dotyczących własnej skuteczności wywołanej specyficznymi procedurami bazującymi na prawidłowościach uczenia się.Nalegają by metody terapii konstruować na drodze eksperymentu wyniki zaś mierzyć za pomocą obserwacji relacji klienta.
''Psychologia Współczesna'' Spencer a.Rothus.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

truskawka

Awatar użytkownika

Post 23-03-2005 00:02

A mogła byś przełożyć to na język bardziej ludzki ?? hahaha
Tak prostymi słowami o co w tym chodzi :)

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 23-03-2005 06:16

Bardziej po ludzku i z przykładami opisuje to w/w książka.
Pobieżnie polega to na bardzo częstym chwaleniu dzieci za pożądane zachowania i wzmacnianiu tego chwalenia poprzez system nagród oraz rzadszemu niż chwalenie karaniu za zachowania niepożądane. Wymaga od prowadzących bardzo dużej konsekwencji i panowania nad swoimi emocjami. Preferowana jest ścisła współpraca między domem a szkołą.
Każdyu rodzic dziecka z ADHD i każdy nauczyciel powinien przejść taki obowiązkowy trening, bo wydaje mi się, że można osiągnąć dużo dobrych efektów.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

ag.ma72

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 23-03-2005 17:27

terapia behawioralna

Chodzi o to ,że wzmacniamy pozytywne bodzce i tym samym ''przyzwyczajamy dziecko do pozytywnych zachowań.Czyli za dobre zachowanie chwalimy każdorazowo ,a złego nie popieramy.Tylko najgorsza jest praktyka dnia codziennego.Wiadomoże każdy ma utarte schematy i łatwiej jest wytknąć błąd niż chwalić.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

truskawka

Awatar użytkownika

Post 11-04-2005 18:53

Tutaj przykład kilku ćwiczeń metodą Denisona :http://www.medyk.katowice.pl/denn_ewa.html

truskawka

Awatar użytkownika

Post 02-02-2006 18:38

Polska strona : http://www.kinesiology.pl/indexpl.htm
Strona internetowa metoda Dennisonów po ang. http://www.braingym.com/

iwpal

Awatar użytkownika

Post 15-02-2006 14:52

Metoda behawioralna a metoda poznawczo-behawioralna to 2 różne kierunki terapeutyczne wyrastajace z różnych założeń
http://www.ptab.univ.gda.pl/
http://www.pttpb.pl/
Pozdrawiam
IwonaP.
nie mam ADHD, ale za to jestem psychologiem

Jeżeli nie możesz mieć tego, co najlepsze,
zrób najlepszy użytek z tego, co masz.

Ewelina R.

Post 18-03-2006 15:37

Czy to faktycznie skuteczne?

Czy może mi ktoś powiedzieć, kto od dłuższego czasu ćwiczy tą metodą z dzieckiem, czy ona jest fajtycznie skuteczna? Mój syn od pół roku chodzi na takie ćwiczenia, ale naprawdę nie wiem, czy to pomaga. Może to jeszcze za krótko? Czasem wydaje mi się, że jest lepiej, czasem gorzej... Sama nie wiem...
Ewelina - matka super dziecka z ADHD

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 18-03-2006 19:49

Metody poznawczo -behawioralne są jednymi z najbardziej skutecznych w pracy z dzieckiem z ADHD - jednak każdy psychoterapeuta dobiera odpowiednią metodę do danego pacjenta jak i do rodziny.
Terapia pozanwczo-behawioralna w skrócie poolega na:
1.poznaniu choroby, jej przebiegu, objawów, współwystępujących trudności (to jest właśnie to słowo poznawczo
2. Wymuszaniu na dziecku prawidłowych zachowań poprzez ich nagradzanie (wzmacnianie) i wygaszanie nieprawidłowych zachowań poprzez ich ignorowanie (brak uwagi) to jest to słowo behawioralna.
Metody behawioralno-poznawcze "bazują na tu i teraz", nie wnika się w przeszłość, ale uwaga, sa skuteczne tylko wtedy, gdy w rodzinie nie ma innych trudności takich jak alkoholizm, nadużywanie psychiczne i seksualne, choroba psychiczna jednego z rodziców (nerwica, schizofrenia, depresja), zaniedbywanie dziecka przez rodziców, konflikty w małżeństwie. W takich momentach metody behawioralne nie przynoszą spodziewanych efektów, gdyż przyczyną zachowań dziecka (które moga być podobne jak przy ADHD) jest dysfunkcja rodziny i nieprawidłowy proces wychowania.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

ela lech

Wsparcie

Post 18-03-2006 22:31

Metoda jest naprawdę skuteczna,ale tylko wtedy,gdy rodzice stosują zalecenia terapeuty w domu.Psycholog pracuje z dzieckiem w gabinecie-np.1 godz.tygodniowo,a rodzice w domu-cały czas.Tak więc sukces zalezy przede wszystkim od nas.Terapeuta powinien dać rodzicom wskazówki co i jak należy robić.To mozolna praca,efekty też nie sa natychmiastowe,ale (mówię o własnych doświadczeniach)naprawdę warto.
Powodzenia!
Mama szesnastolatka z ADHD i prawie piętnastolatka z ADD

Wróć do Leczenie