Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

TRAMPOLINING

Moderator: Moderatorzy

Michaela Pakszys

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 23-09-2005 15:42

TRAMPOLINING

Trampolina rozwija odczuwanie własnego ciała, pomaga w rozwoju nerwowo-mięśniowej koordynacji, orientacji przestrzennej, rytmizacji, społecznego odczuwania i przeżywania , trampolina ma stymulujący efekt antystresowy.

Z wyżej wymienionych powodów trampolining jest nowoczesną metodą używaną w rehabilitacji w psychiatrii dziecięcej jak i w reedukacji zaburzeń zachowania i uczenia się. Polecana szczególnie dla dzieci i dorosłych z ADHD również w poradniach pedagogiczno-psychologicznych i w szkołach. Więcej wkrótce na www.psychiatria.pl koniecznie przeczytaj!
dr n. med. Michaela Pakszys

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 23-09-2005 16:46

To jest żart?
Bo mnie jakoś nie rozśmieszył. A poważnie też nie udaje się przyjąć tej informacji.

Michaela Pakszys

Post 23-09-2005 17:35

Trampolining

najpierw należy wypróbowac najlepiej rodzic z dzieckiem
dużo radości dużo przeżyc i po jakimś czasie lepsza koordynacja ruchowa lepsze funkcjonowanie, sama teoria wirtualnie to nie jest to jak
skakanie na trampolinie zachęcam

Michaela Pakszys

Post 23-09-2005 17:36

Trampolining

szczególnie dla Pana z wszelkimi róźnymi zainteresowaniami jak w profilu napisane

tomek

Post 25-09-2005 16:42

Dreptak! Idziemy do wesołego miasteczka na trampoliny porobić salta?! Może będzie nam od tego lepiej?
Od tego poprawia się koordynacja i orientacja, no w to jeszcze uwierzę, ale poprawia społeczne odczuwanie?

Z drugiej strony, można sobie z tego robić jaja, ale jeżeli pomaga większej grupie ludzi niż margines błędu statystycznego, to nie mam nic przeciwko.
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

Michaela Pakszys

Post 25-09-2005 19:06

społeczne odczuwanie

podstawą jest wspólna wizualizacja, naprzykład zdobywanie najwyższej góry świata lub lot balonem nad lasem czy inne wizualizacje można je przeprowadzac przed w czasie i po trampolinie siedząc razem na obrzezach - bo trampolining to również wspólne przeżycia i radośc z ruchu całej rodziny, nauczycielki i uczniów itp.

hella100

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 27-09-2005 09:38

strasznie mnie rozbawil ten trampolining :D
ale za to jak ladnie sie nazywa :D
Pozdrawiam
Agnieszka

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-09-2005 10:04

A ja to bym sobie poskakała!
Myśle ,ze to suuper terapia dla KAZDEGO CZŁOWIEKA NA SWIECIE.

tomek

Post 27-09-2005 15:14

Od dawna wiadomo, że jak się nadpobudliwiec zmęczy, o co wcale tak łatwo nie jest, to funkcjonuje mu się lepiej.

Proponuję więc, idąc za własnymi doświadzczeniami:
- bieganing
- pływaning (w opcji nurkowaning doskonale wpływa na orientację przestrzenną!)
- hiking (chodzenie po górach)
- sailing (żeglowanie, najlepiej w trudnych warunkach, poprawia zdolność do działania w grupie)
- wspinaczking (na ściance wspinaczkowej doskonale rozwija się myślenie abstrakcyjne, poprawiają zachowania społeczne (asekuracja!), ćwiczy koncentracja na problemie).

z możliwych opcji terapeutycznych zostało mi do wypróbowania jeszcze
- opcja nurkowaning
- spadochroning (ponoć wpływa na orientację przestrzenną, myślenie abstrakcyjne)

pozatym jestem otwarty na propozycje.

hella100

Awatar użytkownika

Post 27-09-2005 16:53

Tomek, dzieki za rozsmieszenie mnie :D
Mozna by jeszcze spacering, dla tych co sie nie chca za szybko zmeczyc :D
Pozdrawiam
Agnieszka

etam

Awatar użytkownika

Linuxiarz młodszy

Post 28-09-2005 15:19

Ja jeszcze proponuję ciumplipumpling. Tylko klan dreptaków zna tajniki tej metody, ale mogę zdradzić jakie zbawienne wpływy ma to na człowieka:
- Odpowiednia częstotliwość drgań pozytywnie interferuje z falami mózgowymi.
- Szybkie zmiany wysokości pomagają w rozwoju orientacji przestrzennej.
- Najwyższe położenie pozwala odczuwać uniesienie, a najniższe depresję. Takie działanie pozwala na oswojenie się z tymi stanami emocjonalnymi i lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie.
- Drgania docierają do każdej części ciała, co ma zbawienny wpływ na mięśnie i układ nerwowy.

(mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem)
Obrazek
Obrazek

Michaela Pakszys

Post 10-10-2005 15:26

Humoru nam potrzeba

jasne jak słońce że śmiech który potrafi ocieplic o 1 stopień C mózgowe hemisfery, który potrafi potrząśc wieloma mięśniami naszego ciała jest nam potrzebny. Bravo!
Wracając do trampoliningu - jest to forma przystępna wszędzie i dla wszystkich jeśli tylko jest dostęp do trampoliny. Zgadzam się z wszystkimi dyskutującymi że każda forma ruchu jest dobra i bieganie i chodzenie i cwiczenia i pływanie i nurkowanie i żeglowanie i wspinaczka. Jednak - zajęcia szkolne odbywają się przeważnie w pozycji siedzącej przez cały dzień i dziecko ma niewiele godzin wf-u dla swojego ciała.
Jest rzeczą znaną, że lepsze funkcjonowanie społeczne i mniej problemów z ADHD mają kraje z dużym nasłonecznieniem oraz dłuższym czasem przebywania dzieci i dorosłych na powietrzu. Proszę mili Państwo sobie wyobrazic swój wolny czas i wolny czas swoich dzieci. HM przyznacie mi że dużo czasu który można by było przeznaczyc na ruch jakikolwiek by to nie był - zajmuje obecnie dalsze siedzenie przy komputerze, czat czy praca z komputerem czy róźnego rodzaju gry komputerowe nie licząc już czas na oglądanie programów w telewizji. Dlatego -
mając w pobliżu trampolinkę nawet maleńką można zrobic np. po godzinie pracy z komputerem przerwę na 10-15 minut i poskakac sobie dla sprawności ciała i dla uczucia radości, czego Państwu z całego serca życzę. I przy okazji kontaktu z wielka trampoliną w klubach czy poradniach dla dzieci z ADHD można pomyślec i o innych możliwościach trampoliningu.

etam

Awatar użytkownika

Linuxiarz młodszy

Post 10-10-2005 17:26

Re: TRAMPOLINING

Do tego, że wszelki ruch jest lepszy od ciągłego siedzenia na tyłku, to nie ma nikt najmniejszych wątpliwości ale łączenie skakania na trampolinie z pomocą w rozwoju rytmizacji, społecznego odczuwania i przeżywania (tak Pani napisała na początku tego wątku) jest dla mnie całkowicie śmieszne i absurdalne.
Obrazek
Obrazek

Michaela Pakszys

Post 10-10-2005 17:37

Trampolining

szanowny etam - nie jestem autorem filozofii trampoliningu tylko zwróciłam na metodę uwagę, proszę poszukac na zagranicznych linkach pod tym hasłem. Swoją drogą zgadzam się z tym że dzieci za dużo siedzą i że uczenie powinno odbywac się metodą zabawy jak już to dawno przede mną powiedział Amos Komensky nauczyciel.

golombek

Wsparcie

Post 10-10-2005 20:31

etam pisze:Ja jeszcze proponuję ciumplipumpling

Tak, tak, jestem zdecydowanie za. Na sam widok słowa określającego ten nowoczesny, rewolucjonizujący o cudownych właściwościach trening przeszły mnie dreszcze i poczułem się kimś lepszym, głębiej zacząłem odczuwać swoją tożsamość ze społeczeństwem co zapewne pozwoli mi lepiej w nim funkcjonować. Pójdę dalej i zasugeruję założenie nowego wątku objaśniającego tajniki tej niebiańskiej terapii, nie mozna przecież ukrywać jej przed światem. Proponuję też autorowi tej wspaniałej metody napisanie paru artykułów w obcych językach (przede wszystkim w chińskim tradycyjnym i suahili) a następnie zamieszczenie ich na zagranicznych serwerach i podanie na forum linków do tychże stron.

Michaela Pakszys

Post 11-10-2005 09:18

trampolina

Na wyśmiewanie i cynizm, cechę raczej zgorzkniałych trapionych losem starszych osób mamy czas -jesteśmy młodzi. Trampolina może byc prawie wszędzie montowana i może byc formą odreagowania się u dzieci i dorosłych z ADHD jeśli cwiczą pojedyńczo. Zaś w grupie jest zdecydowanie więcej możliwości przeżywania i wyobrażania . W czasie skakania ale i po skakaniu można przeżywac jeszcze raz lot w powietrzu. Czy to jest coś nienaturalnego? Dzieci maja fantazję i potrafią nazywac szkatułkę samochodem i przy locie w powietrzu maja róźne cudowne skojarzenia z postaciami z bajek.
Na suahili ani na chiński tłumaczyc nie trzeba. W Afryce i w Chinach dzieci i dorośli do lat 1OO zażywają wiele ruchu czy to naturalnego czy tradycyjnego w postaci tai-chi. U nas jest z ruchem o wiele gorzej, dorośli i dzieci siedzą przy komputerach wiele godzin - do tej grupy niestety zaliczamy się i my uczestnicy forum.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 11-10-2005 09:22

Po polsku chyba to się nazywa batut?
Trampolina to taka deska nad basenem, prawda?
Jak na mój gust, każde zajmowanie się dzieckiem, czy to na batucie, czy na łące jest ważne i pożyteczne.
A dorabianie jakichś pseudonaukowych teorii do batutu jest zwyczajnie śmieszne.

olkit

Awatar użytkownika

Post 11-10-2005 09:35

dreptak pisze:Po polsku chyba to się nazywa batut?
Trampolina to taka deska nad basenem, prawda?

Zgadza się :) Albo taka do wybijania się przy ćwiczeniach na sali gimnastycznej. A batut chciałabym mieć. W ogóle marzy mi się taka Lemowska "wyszalnia", pokój z miękkimi ścianami, batut, materace, coś do boksowania...
dreptak pisze: Jak na mój gust, każde zajmowanie się dzieckiem, czy to na batucie, czy na łące jest ważne i pożyteczne.
A dorabianie jakichś pseudonaukowych teorii do batutu jest zwyczajnie śmieszne.

No to się śmiejmy, a nie oburzajmy :D Skoro Pani Michaela chce mieć i ma taki napuszony styl pisania (i spamowania, dodam może ciut nieoględnie), i nie zna polskiego idealnie, to co z tym zrobisz? Świata nie naprawisz ;)
Olka

Michaela Pakszys

Post 11-10-2005 09:39

trampolina

Nazwa towaru w sklepach również internetowych - trampolina. Jest to jedna z możliwości ciekawej odlotowej ruchowej i czuciowej stymulacji .
Opracowania naukowe dotycza również i rzeczy które mogą byc zabawne

tomek

Post 11-10-2005 14:40

Może z innej strony... może dojdzie, ale wątpię...

Cały ten trampolining ma być dobry, skuteczny, genialny i wogóle full wypas tylko dlatego, że iluś tam wielkich mózgowców napisało o tym wieeelkie prace i stwierdziło "to jest dobre".
No to ja współczuje tym mózgom.

Myślę, że jakby zatrudnić odpowiednią rzeszę naukowców, to udowodniliby, że siedzenie na tyłku za biurkiem też ma wpływ na poprawę zachowania dzieci z adhd.

Pozatym prosty mechanizm rynku: jak coś jest mocno reklamowane, to znaczy, że ktoś za tę reklamę płaci. Kto? Ano ten, kto reklamowany produkt kupuje.
To ja już wolę pobiegać, popływać, w siatkówkę pograć (wiecie jak to rozwija pracę w grupie?), pojechać na rower. Taniej mi będzie i będę miał czyste sumienie, że pieniądze w błoto (w reklamy) nie idą.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-10-2005 17:02

A czy ktos pomyślał o starych dobrych wersalkach zwanych inaczej kanapami?
Tsiące dzieciecych wiiielkich mózgów opracowaly ,że to bardzo dobre urzadzenie.
Jak mi żle na świecie , to zaczynam jak głupia skakac po kanapie , puszczam piosenki Fasolek ( 8) ) i od razu jakby lepiej.

Większosc ludzi na swiecie z całą pewnością tez ma na takie rzeczy ochotę.

Jak ich stać to mogą sobie swój plan zrealizować i zakupić batut inaczej zwany trampolina

Myśle ,że cała ta dyskusja jest trochę bezcelowa.

Równie dobrze moglibyśmy dyskutować o nowym odkryciu ,ze masło jest zrobione z masła.
Nie wiem, może to taki wątek na okazje cwiczenia naszych umiejetności m.owienia tego samego na wiele różnych sposobów.

Proponuje go wreszcie skończyć.
Znam lepsze tematy do takich ćwiczeń.
Choćby prosto z zycia:
Pewnego razu w czasie egzaminu z pedagogiki zostałam zapytana: "Prosze wyjaśnić na czym polega zasada systematyczności nauczania"
Oczywiscie trzeba to było mówić 5 minut bez uzycia słowa "systematyczniość"
To dopiero było zabawne.

filip222

Post 11-10-2005 17:31

A ja zasadniczo uważam, że sport jak każdy inny, a więc dobry dla zdrowia. Śmieszy mnie nazwa i koncentracja na tym akurat, ale czuję, że na pewno trampolina lepsza dla nadpobudliwych dzieci, niż siedzenie za biurkiem, więc nie na co się burzyć i dyskutować na temat, w którym wszyscy się zgadzamy.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-10-2005 17:49

O to mi własnie chodzi

alva

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 11-10-2005 20:26

Może temat poważny,ale dawno nic i nikt mnie tak nie rozbawił........... :lol: :lol: :lol: .Wszystkie posty -rewelka!.Dzięki za ODROBINĘ radości.Jesteście niesamowici!

Michaela Pakszys

Post 23-05-2006 08:02

i trampoliny działają

pomimo śmiechu i chichotu - wiele ośrodków i poradni psychologiczno-pedagogicznych które posiadają przestrzeń (warunek pracy z trampoliną) zakupuje i uzywa trampoliny do wyciszania jak i do polepszenia koordynacji ruchów ciała dzieci i młodziezy. I śmiechu-chichu przy tym niemiara - bowiem z radością i uśmiechem można więcej się nauczyć. To już mówił wiele wieków temu Jan Amos Komensky nauczyciel narodów....

Wróć do Leczenie