Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Badanie EEG

Moderator: Moderatorzy

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Posty: 4132


Rejestracja:
09-03-2005 20:02

Lokalizacja: Gdańsk

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 31-08-2005 11:44

Badanie EEG

Musze wybrac sie z Kuba na to badanie, ale chcialabym wiedzec jak to wyglada, troche mu opowiadałam, ale lepiej samemu wiedziec czego sie spodziewac i wtedy gadac. Opiszcie prosze po krotce na czym to polega i ile mniej wiecej trwa.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Posty: 1381


Rejestracja:
09-03-2005 11:42

Lokalizacja: Jaworzno/Górny Śląsk

Post 31-08-2005 11:51

Kładą pacjenta na leżance, zakładają na głowę taka "siatkę" z elektrodami (ciągnie za włosy - trochę lub bardziej w zależności od ich długości :) ), chyba też zapinają elektrody na rękach i nogach (albo mi się cos popitoliło), no i sobie leży pacjent, lezy - tak około pół godziny. Trzeba leżeć spokojnie, od czasu do czasu trzeba wykonać jakieś polecenia pielęgniarki.
Badanie EEG jest czasem robione w śnie, ale nie wiem jak to przebiega.
Poza tym pielęgniarka zwracała szczególna uwagę, aby dziecko było pojedzone i miało umyte włosy wieczór wcześniej - najlepiej szamponem "Bambino".
Tyle pamiętam.

PS. cieszę się, ze tu trafiłaś :wink: - to chyba z tym kurczeniem nie tak najgorzej :lol:
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Posty: 1381


Rejestracja:
09-03-2005 11:42

Lokalizacja: Jaworzno/Górny Śląsk

Post 31-08-2005 11:55

ELEKTROENCEFALOGRAFIA
Badanie nazywane jest również: EEG

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Badanie EEG polega na rejestracji (przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze głowy) czynnościowych prądów mózgu człowieka, które charakteryzują się niewielkim napięciem (od kilku do kilkuset mikrowoltów). Częstotliwość tych prądów waha się od 0,5 Hz do 50 Hz. Do rejestracji tych niewielkich potencjałów służą aparaty encefalograficzne.

CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie EEG ułatwia różnicowanie schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu. W wielu schorzeniach mózgu badanie pozwala umiejscowić proces chorobowy w określonej okolicy.
Szczególnie istotne znaczenie ma badanie EEG u pacjentów z napadami padaczkowymi, w przebiegu zapalenia mózgu, po urazie czaszkowym oraz dla różnicowania śpiączek. Badanie to jest metodą pomocniczą w ocenie stanu pacjentów z guzami mózgu i naczyniopochodnym uszkodzeniem mózgu (po udarach mózgowych).
W niektórych przypadkach ta metoda badania służy do monitorowania pracy mózgu np. pacjentów z licznymi napadami padaczkowymi, w trakcie operacji na tętnicy szyjnej lub sercu, a także dla oceny zaburzeń snu.

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
Różnicowanie czynnościowych i organicznych schorzeń mózgu.
Napady padaczkowe.
Urazy czaszkowo-mózgowe.
Niedorozwój umysłowy.
Monitorowanie czynności mózgu podczas operacji (tętnicy szyjnej i serca).
Śpiączki.
Zaburzenia snu.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma bezwzględnej konieczności wykonania wcześniej innych badań. W ciągu 24 godzin poprzedzających badanie nie powinno się przyjmować leków pobudzających lub hamujących ośrodkowy układ nerwowy. Przed badaniem nie należy pić napojów alkoholowych lub zawierających kofeinę (mocna kawa, Coca-Cola, mocna herbata). Na badanie należy przyjść po spożyciu lekkiego posiłku, aby nie występowały spadki poziomu cukru we krwi. Przed badaniem należy umyć włosy. Nie wolno stosować lakierów do włosów, żeli i kremów do układania fryzury. Na badanie pacjent powinien przyjść wypoczęty i wyspany.

OPIS BADANIA
Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Na głowie umieszcza się od 16 do 24 elektrod w typowych miejscach zgodnie z międzynarodową konwencją (ryc. 6-11). Skóra głowy w miejscach wyznaczonych do zamocowania elektrod powinna być odtłuszczona przez wykonującego badanie alkoholem lub eterem. Dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie badania pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu.

W trakcie badania EEG stosowane są metody wpływające na aktywność elektryczną mózgu:
próba otwierania i zamykania oczu,
3 - 4 minutowa hiperwentylacja (30-40 głębokich oddechów na minutę),
fotostymulacja - działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (w czasie tego badania pacjent ma oczy zamknięte),
sen fizjologiczny i podawanie środków farmakologicznych - stosowane są rzadziej.
Wynik przekazywany jest w formie opisu z dołączonym wykresem (zapisem czynności elektrycznej mózgu).

CZAS
Badanie trwa kilkadziesiąt minut

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem
Aktualnie przyjmowane leki. W czasie badania
Wszelkie nagłe dolegliwości (np. bóle głowy, zawroty, senność).

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Nie ma specjalnych zaleceń.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Posty: 4132


Rejestracja:
09-03-2005 20:02

Lokalizacja: Gdańsk

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 31-08-2005 12:01

pół godziny leżenia? ciekawe jak Kuba to zniesie, on pięciu minut nie leży spokojnie. A jak z lekami? Nie trzbeba odstawiac chyba, co? on bierze rispolept i zoloft. Ale nie jest źle, tak mniej więcej mu to opisałam, ale nie wiem czy sie uda z tym leżeniem.
Będę próbowała. DZięki.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Posty: 1381


Rejestracja:
09-03-2005 11:42

Lokalizacja: Jaworzno/Górny Śląsk

Post 31-08-2005 12:04

nieszki, nie zamartwiaj się bez potrzeby. Dzieci w sytuacjach nowych i ciekawych (a napewno to wzbudzi w nim jakieś zainteresowanie) i w obecności osób trzecich (pielęgniarka) zachowują się całkiem dobrze.
Wytrzyma, zobaczysz, że wytrzyma to leżenie, a jak nawet będzie sie kręcił lub gadał, to pielęgniarka zaznacza takie momenty na zapisie EEg.
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

Michaela Pakszys

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 271


Rejestracja:
04-06-2005 20:03

Post 20-09-2005 18:19

szczególy o badaniu EEG dzieci i przygotowaniu na takie badanie /miłe przyjemne badanie/ patrz [link wycięty] pozdrawiam i zapraszam

[reklama handlowa nie uzgodniona z administratorem będzie wycinana
Dreptak]
dr n. med. Michaela Pakszys

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Posty: 2037


Rejestracja:
15-06-2005 13:56

Lokalizacja: Kraków

Post 27-09-2005 10:19

mtmonika pisze:Dla poprawienia przewodnictwa elektrycznego powierzchnia elektrod zostaje pokryta specjalnym żelem lub pastą przewodzącą. W czasie badania pacjent powinien być zrelaksowany i pozostawać w bezruchu.
.


Hmmmm...no, mam we włosach pełno tego syfu. Na szczescie nie lepkie. Zasycha i się kruszy.

Ale badanie całkiem miłe. Tylko do licha! Ja się naprawde tak strasznie ruszam? kurcze ,nie wiedziałam . Myslałam ,ze przyszlam bardzo spokojna i senna.A tu pani certoliła sie chyba z 5 min ,zeby mnie ustawić jak trzeba. Ze niby oczy otwieram ( serio,nie zauważyłam) ,ze jakaś mimika ciągle. Kuurcze, ile ciekawych rzeczy sie mozna dowiedziec o sobie...

Michaela Pakszys

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 271


Rejestracja:
04-06-2005 20:03

Post 27-09-2005 11:14

do Pani Marty

Cieszę się że Pani już po badaniu i że było całkiem miłe.
Spróbuję wyjaśnic: po EEG faktycznie dobrze umyc włosy i zmyc słady pasty. Zaś zachowanie badanego z jednej strony rzutuje na badanie, jeśli badany się rusza powstaja tzw.artefakty czyli zakłócenia pozamózgowe tj.z napięcia mięśni, z połykania, z ruchów gałek ocznych, itp./ dlatego małe dzieci lepiej badac we śnie./które przeszkadzają w odczycie zapisu EEG./ Mózg generuje bardzo słaby prąd elektryczny /o częstotliwościach najczęściej do 100 Hz i amplitudzie najczęściej do 200uV, chociaż może wytworzyc i prądy o wyższej częstotliwości i amplitudzie/ - trzeba go wielokrotnie wzmacniac skomplikowaną aparaturą około milion razy.
Z drugiej strony zachowanie pacjenta daje również wgląd w jego wnętrze psychologiczne, stan jego napięcia, poziom stresu, poziom niepokoju wewnętrznego i inne i doświadczony lekarz opisujący może wiele o pacjencie z zapisu wyczytac.
Badanie EEG jest badaniem oceny jakościowej funkcji mózgu. W QEEG ocenia się ilościowo pasma fal mózgu które występują w róźnych sytuacjach np. przy oczach otwartych, przy oczach zamkniętych, podczas czytania czy słuchania tekstu czy muzyki, rysowania. Taka ocena więcej mówi o tym, jak badany reaguje w tych sytuacjach i czy napotyka trudności np. są to badania ważne dla oceny dysleksji. W Polsce dopiero zaczyna się z takimi badaniami, wymagaja bowiem dostępu do bazy danych osób zdrowych i porównania wyników badanego z zasobem informacji QEEG u osób zdrowych w tym samym wieku.
dr n. med. Michaela Pakszys

Michaela Pakszys

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 271


Rejestracja:
04-06-2005 20:03

Post 18-03-2015 01:03

szkoda panie adminie, iż

wycięto, jak powinien pacjent przygotować się do badania EEG (uważał pan, iż do reklama), ale najważniejsze warunki potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia badania. Musicie wobec tego Państwo szukać gdzie indziej, chociaż wg mnie to tu jest miejsce na ten tekst.
I teraz trochę otuchy: już pojawiły się na rynku międzynarodowym tzw.suche elektrody, gdzie nie potrzebny jest gel i pasta, również ja stosuję u siebie w aparacie najnowszej generacji rozwiązanie bez gelu i bez pasty.
dr n. med. Michaela Pakszys

Wróć do LeczenieKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.