Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Neurolog

Moderator: Moderatorzy

marcinksa

Post 03-11-2006 23:49

Nie mam juz siły:(

Napiszcie mi bo jasno mi nie wytłumaczono co może oznaczać ten zły zapis EEG: Czynność podstawowa alfa 10 c/s do 100uV. Zapis nieprawidłowy. Zmiany zlokalizowane w okolicy skorniowo-potylicznej obustronnie pod postacią serii fal 4-6 c/s oraz pojedynczych zespołów fala ostra - fala wolna do 150uV. W HW i FS. Czy Ktokolwiek wie co to moze oznaczać lekarz twierdzi ze tak kazdy moze mieć inny że wskazane sa badania czy oni sa niekompetentni?????!!:(
Jeśli macie pytania to na gg 5713934 ja tez bym sie czegoś dowiedział

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 04-11-2006 08:51

Bez obejrzenia wykresu nikt ci nie powie.
30% normalnych ludzi ma nieprawidłowy zapis EEG.

Wiolka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 05-11-2006 12:16

byk klemens - piszesz <<...Ktoś w Stanach robił badania z użyciem budzika na środek nocy, z efektami lepszymi niż przy imipraminie.
>>. U mojego było wręcz odwrotnie. Właśnie jakikolwiek dźwięk w nocy wywoływał ten niepożądany skutek. Dźwięk budzika dzwoniącego rano musiałam wyprzedzać, by nie zmoczył się (jeśli już nie był mokry).
Co do Minirim - widać, że daje skutek.

Zastanawiam się, dlaczego lekarz chce najpierw zlikwidować moczenie, a dopiero później zająć sie nadpobudliwością?
I jeszcze jedno pytanie. Jak wytłumaczyć lekarzowi, że dziecko bardzo emocjonalnie odbiera to co się wokół niego dzieje i objawia się to bólami głowy i wymiotami? Jest to na tyle uciążliwe, że dzieciak bardzo odwadnia się przez te 12-18 godz. wymiotów (i biegunki). To jest czas nie wspomnę, że wyjęty z życiorysu dziecka i mojego. Może zna ktoś z was lek na tę sytuację, bo w tym czasie wszystko co mu podam zwraca. Jak to wytłumaczyć lekarzowi?

wiola

Post 05-11-2006 23:20

Wiolka, a może to migrena, ale nie pasuje tu biegunka jako objaw. Moja córka od kilku lat ma ataki migreny, które nasilały się w czasie stresów. Ostatnio nawet byłam z nią u neurologa (po 6 latach objawów), ale lekarka stwierdziła, że skoro babcia tak miała, to jest to dziedziczne i nie będziemy narazie robić żadnych badań. Szczerze powiem, że czegoś więcej oczekiwałam. Dostałyśmy tylko receptę na Coffecorn mite do stosowania, gdy nie pomogą leki przeciwbólowe.
Ja - ?, mąż - ADHD, do którego nie przyznaje się, córka (16 lat) - ADHD?, syn (12lat) - zdiagnozowane ADHD

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 06-11-2006 08:59

Witaj wiola. Sprawdzałam pod kątem migreny. Co do wymiotów to ma je czasami. Ale jak są to jest dodatkowy problem. Jednak większość to silne bóle głowy zaczynające się od wstrętu na światło, na hałas, jedzenie. Chce mu się spać w ciągu dnia, gdzie to już nie jest normalne. Też mi się wydaje, że to migrenowe. Prosiłam lekarza, żeby dał lek na zmniejszenie choćby troszkę tych bóli. :x U nas w rodzinie mój brat miał (może i jeszcze ma, ale nie w takim natężeniu) takie, że 2 dni ani pracy, ani szkoły, cisza, ciemno, i bardzo dużo snu potrzebował w tym czasie. Czy to ma coś wspólnego jako rodzinnie? :( To jest naprawdę bardzo męczące, bo zdarza się to średnio już co 2 tyg. :?
Oj kłody pod nogi, cały czas kłody :cry: [smilie=love sick.gif] .
:) :) :) :) :)

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 06-11-2006 10:16

Wiem coś o bólu głowy. Leczą mnie na niego już kilka lat. Dopiero niedawno trafiłam do neurologa, który chce mnie wysłać na badania. Najpierw przepływy, a potem jakieś poważniejsze (TK albo RM). Mnie boli głowa CODZIENNIE. Jak rano zapomnę tabletki przeciwmigrenowej, to mam na cały dzień pozamiatane. Po prostu zmień lekarza. Zmieniaj tak długo, aż trafisz na dobrego. Tyle Ci mogę poradzić.
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 25-12-2006 16:19

neurolog

witam i ja pewnie jak większość rodziców dzieci z adhd trafiłam do neurologa,po kilku wizytach u psychologa klinicznego;pani doktor zbadała dziecko,zaleciła eeg, badania krwi pod kątem morfologii i hormonów tarczycowych ora cukru ;zaleciła w późniejszym okresie tomokomputer głowy; moje maleństwo oprócz nadpobudliwości ma również słabe napięcie kończyn górnych - może ktoś z was ma podobny problem?
ma siedem lat,skończone , a sam nie zawiąże butów, nie zapmie kurtki,która jest na zamek, zajęcia plastyczne czy też techniczne do dla niego "dopust boży"... stara się i denerwuje... ale nie potrafi tak, jakby chciał...
memo

Żaneta

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 25-12-2006 17:54

Marto ja tez mam siedmiolatka z podobnym problemem. Dawidowi przy porodzie położna uszkodziła splot mięśnia barkowego i mimo rehabilitacji tez ma słabe napięcie. Podobnie jak u ciebie nie wiąże butów ,czy nie zapina samodzielnie guzików. Do piątego roku nie potrafił trzymać kredki nie mówiącv już o malowaniu.Musieliśmy zaczynać od bardzo grubych kredek jednak to i tak był koszmarbo robił to z wielką niechęcią. W zerówce nie potrafił nawet prostej kreski postawić samodzielnie cały czas pisał po kropkach. W tym roku zrobił znaczny postęp i pisze samodzielnie ale dzięki częstym ćwiczeniom. Dodatkowo chodzi na SI co tez mu bardzo pomogło. W domu tez z nim ćwicze ,wymyślam co się da ,żeby ćwiczyć mu ręce. Zaczynałam od guzików z dużymi dziurkami przez które nawlekał sznurowadło.Potem zakupiłam koraliki pod pretekstem robienia branzoletek czy naszyjników dla babci. Świetnym pomysłem jest też makarom. Fajnym ćwiczeniem na rączki jest robienie masy solnej dzieci lubią się pobrudziś teraz wykonywał ozdoby na choinke i wiesz jaki był dumny kiedy mógł zawiesić je sam. Mam też zakupione zestawy ciastoliny z której sam wyciska różne rzeczy . Najważniejsze jest to iż mimo ,że nie zdaje sobie z tego sprawy ćwiczy ręke i sprawia mu to radość.
Pozdrawiam
Żaneta mama i żona ADHD-owców

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 26-12-2006 15:31

neurolog

dzięki Żanetko,
ja mam dość,co lekarz to coś...
co prawda nie załamuję się ,ale myślę z ogólną ostrożnością,że każda wizyta niesie za sobą diagnozy,które nie nastrajają optymistycznie...
pozdrawiam
memo

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 15-01-2007 16:00

Zapisałam syna na 2 wizytę, do neurologa.
Na pierwszej wizycie, gdzie odstawił neurolog Memotropil,a przepisał na tiki Haloperidol, sytuacja w szkole się bardzo pogorszyła (brak koncetracji, brak notatek szkolnych w zeszycie, przeszkadzanie w prowadzeniu lekcji).
Mam, nadzieję, że tym razem lekarz da skierowanie na EEG i przepisze odpowiedni lek mojemu synowi.

Proszę napiszcie mi jak w waszym przypadku odbywały się kontakty z neurologiem. Może macie jakieś wskazówki ???

wiola

Post 15-01-2007 23:02

Ostatecznie moja córka miała zrobione EEG, po mojej prośbie. Lekarka trochę dziwiła się, że nie dała nam wcześniej skierowania. Zapis jest w granicach normy, ale widać w nim cechy nadpobudliwości, tak powiedziała. Leki ma dalej te same. Jeśli migreny będą zbyt częste, to pomyślimy o włączeniu leku przeciwmigrenowego. Mam nadzieję, że nie będzie takiej potrzeby i sytuacja unormuje się, kiedy skończy się burza hormonalna związana z okresem dojrzewania. Teraz mogły nasilić się w związku z przejściem do gimnazjum, bo to i nowe przedmioty doszły i kilku nowych nauczycieli, znanych dotychczas tylko z widzenia. Będzie dobrze, musi być dobrze.
Ja - ?, mąż - ADHD, do którego nie przyznaje się, córka (16 lat) - ADHD?, syn (12lat) - zdiagnozowane ADHD

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 16-01-2007 15:08

Dzięki, Wiola za odpowiedź :) mam nadzieję, że jak poproszę o EEG, to mi nie odmówi lekarz, Bo syn nie miał robionych badań...

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 25-01-2007 15:03

Więc jestem po wizycie u neurologa, ale niedostałam skierowania na badanie EEG. Lekarz wytłumaczył mi, że w tym wieku ( syn ma 12 lat )badanie EEG przeważnie źle wychodzi (zapis) :??: Czy może mi ktoś to wytłumaczyć ???

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 25-01-2007 20:11

Bo 30% ludzi ma nieprawidłowy zapis. Nie wiem zresztą po co się ustawia taką normę.
Według mnie, przy adhd robi się eeg po to, żeby wykluczyć inne, poważniejsze problemy. Adhd na eeg wychodzi albo nie. Związek raczej jest dość luźny.
Choć są osoby, które twierdzą inaczej.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 02-02-2007 19:33

neurolog

chyba miałam szczęście,bo mnie neurolog już na pierwszej wizycie skierował na eeg - zapis nieprawidłowy,na granicy normy ,typowy dla dzieci z adhd wg pani doktor,tzn. w tym wieku mózg jest dojrzały i powinien pracować w rytmie 8c/s, a u niego owszem - w tym rytmie pracuje w części potylicznej,a w części czołowo -skroniowej w rytmie 4c/s - za wolno ;amplituda 40 ; może być;
na następnej wizycie dostanę skierowanie na tk i badnie dwufazowe słuchu - wymaga rechabilitacji,bez farmakoterapii z punktu neurologicznego
memo

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 13-02-2007 17:15

My zmieniliśmy neurologa bo odnosiłam wrażenie ,że ostatnia pani doktor nie wiele się nami interesowała. Udało nam się dostać do dr Surmaczowej . Wizyta nie trwała 15 min. jak zazwyczaj. Analizowała wszystko od okresu ciąży. Młody już urodził się z koślawością stóp jednak zawsze mnie uspokajano ,że z tego wyrośnie nie wyrósł a nawet powiem więcej pogorszyło się i teraz ma takze koślawość kolan. Jako jedyna przepisała mi rehabilitację . Jak się urodził miał też porażenie prawostronne więc teraz ma kłopoty z prawą ręką mimo rehabilitacji ale też nikt wcześniej nie dał nam np. hydromasaży, dodatkowej korekcyjnej i innych zabiegów. Miał tez robione badania krwi.Od początku miał też kłopoty z mową nigdy jednak nie kojarzyłam tego z porażeniem dopiero na wizycie się dowiedziałam ,że te dwie sprawy się łączą. Mamy tez dodatkowe badania do audiologa mimo wcześniejszych problemów ze słuchem teraz doszły nam kłopoty z nauką liter i czytania okazuje się ,że ma słuch fonematyczym, echolalię i afazję nie wiem czy dobrze napisałam ale logopeda tez dostała zalecenia jak z nim pracować . Nazbierało się trochę tego ale mam nadzieję ,że idziemy w dobrym kierunku i ,że to wszystko przyniesie dobry skutek.

jarek

Post 12-03-2007 23:55

Podziwiam Cię Zaneto, jesteś dzielna i zachowujesz pogodę ducha - zważywszy, że do tego wszystkiego jeszcze jest i ADHD!

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 14-03-2007 09:00

Nie ma czego podziwiać każdy z rodziców robi co może żeby naszym dzieciakom żyło się lepiej. Tak szczeże to chyba dopadło mnie wiosenne przesilenie i mam już wszystkiego dość czuje się zmęczona i wyczerpana najchętniej nie wstawała bym rano z łóżka jeszcze do tego mam grype. Najchętniej wyjechała bym gdzieś na tydzień żeby od wszystkiego odpocząć, ale póki co zbieram wyniki i za tydzień kolejna wizyta .
Pozdrawiam

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 21-03-2007 18:35

My dla odmiany mieliśmy wczoraj wizyte u lekarza neurologa dzieciecego - wizyta trawłą 2 minuty (była to pierwsza wizyta u tego lekarza). Pani doktor stwierdziła, że odpowiednim specjalistą do leczenia ADHD jest lekarz psychiatra dziecęcy do którego chodzimy. :D

W wyniku EEG są zmiany, pediatra dziecięcy zalecił kontrolę u neurologa.

No cóż chyba pójdziemy z naszym Rafałkiem do innego specjalisty... [smilie=real mad.gif]

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 22-03-2007 17:12

Witajcie :P . Zaczęłam się zastanawiać, dlaczego u mojego dziecka lekarz najpierw zaczął od leczenia moczenia, a leczenie nadpobudliwości odłożył na po wyleczeniu moczenia. Jestem już zła, bo moczy się także po zdenerwowaniu, po niepowodzeniach nawet na podwórku, uciszaniu, itd. A do tego wszystkiego jeszcze doszło, że nawet dostać się teraz na wizytę nie można :( (tyle ludzi jest do zarejestrowania). Czyżby wszyscy teraz zaczęli sie starać o badania na adhd? A jak z informacji się dowiedziałam, że limitów nie zwiększyli mimo wyjazdu wielu lekarzy za granice. Zresztą mam gdzieś latanie po lekarzach. Nie chcą to nie bedę chodzić. Jednemu przeszło samo to i drugiemu przejdzie. Jestem już zmęczona tym bieganiem od lekarza do lekarza i słyczeć łaskę, aby przebadał na to czy tamto. Oni lekceważą naszą obecność to ja też ich będę lekceważyć :twisted: . To jak walka z wiatrakami. Nie mam już siły. Jest tyle pięknych rzeczy, które nas omija :( , a czas nie stoi w miejscu. Nie mam czasu na przeżycie tak swego życia. Zaczęłam prace, tyram i życie ucieka mi przez palce. Nie ma sensu przesiedzieć w poczekalniach czekając na lekarza, który z łaski cię przyjmie. Wracam na łono natury. Tam przynajmniej przyroda da więcej satysfakcji niż beznadziejny lekarz (nie tylko tej specjalności). :P Pozdrawiam :D

jarek

Post 22-03-2007 20:43

dodam, ze to nie tylko ADHD - probelmy różne, a największy to ten, ze wPolsce psychiatra dziecięcy wypada na wielokrotnie więcej tysięcy dzieci niż w sasiednich krajach.

Acha, gdy stosowano imipramine to rownoczesnie bylo leczenie moczenia i ADHD, nie wiem czy tak jest ale dezypramina też dziala na ADHD, nie wiem czy na moczenie stosuja.

katarynka

Awatar użytkownika

Dzieci: Paweł, 14 lat, zmiana diagnozy na ZA , pierwsza klasa Gimnazjum

Post 27-03-2007 15:56

Czy ktoś wie, co taki opis może oznaczać?

Wynik badania elektroencefalograficznego.
Opis badania.

Zapis wykonany w czuwaniu przy oczach zamkniętych. Rytm podstawowy składa
się z fal Alfa o częstotliwości 10 Hz i amplitudzie 43 do 60 mv. W zapisie
występuje duży narzut czynności szybkiej beta. Zapis słabo zróżnicowany
przestrzennie. Reakcja otwarcia oczu słabo wyrażona. HV, FS nie ma wpływu na
zapis. W zapisie występuje duża ilość artefaktów ruchowych.

Nie stwierdza się w zapisie grafoelementów padaczko kształtnych.

Orzeczenie:

Zapis nieprawidłowy- cechy niedojrzałości czynności bioelektrycznej mózgu.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 27-03-2007 17:05

Ja również mam pytanie -co oznaczają w zapisie EEG zespoły K. ? Powtarza się to w każdym wyniku a nie mogę uzyskać informacji co to takiego? Badanie wykonane w czasie snu spontanicznego.

Tusiek

Awatar użytkownika

Post 27-03-2007 18:04

Hihi, ADHD-owcy nawet śpią spontanicznie :D Ja kładę się jak już sił nie mam usiedzieć, a czasem nawet uleżeć. :D Nigdy wcześniej tego nie planuję, zawsze spontanicznie. Czy o to chodzi?? Ja miałem EEG raz, wynik typowy dla ADHD, dokładnie już nie pamiętam.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 27-03-2007 18:06

Nie jestem specem, więc sie tylko wymądrzam.
katarynka pisze: Nie stwierdza się w zapisie grafoelementów padaczko kształtnych.
Według mnie, to jest najważniejsze. Czyli nie ma padaczki.
Artefakty ruchowe świadczą, że się kręcił, mrugał, ruszał uszami.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 27-03-2007 20:34

Wydaje mi się,że sen spontaniczny oznacza ,że badanie jest wykonane wkrótce po zaśnięciu a nie np. w śnie głębokim czyli po godzinie lub więcej od zaśnięcia.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 27-03-2007 21:00

neurolog

oj, widać, że co lekarz - to inny opis...
prawidłowo dojrzały mózg powinien pracować w tempie 8c/s ; przy czym najbardziej powinno być to widoczne w części czoło-skroniowej, która odpowiada za myślenie, a lekko spowolnione może być w części potylicznej;prawidłowa amplituda mieści się w granicach od 40-80 - to tyle zapamiętałał od pani neurolog
memo

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 27-03-2007 22:16

Maja pisze:Ja również mam pytanie -co oznaczają w zapisie EEG zespoły K. ?

Już znalazłam ( jeśli kompleksy to to samo co zespoły :? )
Okresowo obecne kompleksy K -uogólnione wyładowania o wysokiej amplitudzie w okolicach wierzchołkowych.

Michaela Pakszys

Post 13-01-2008 22:40

kompleksy K i cała reszta innych elementów w EEG

Badanie czuwania i snu łączne daje lekarzowi bardzo dużo danych o przebiegu dojrzewania mózgu, jak i o stanie funkcji poznawczych.
We śnie:
Kompleksy czy zespoły K są prawidłowa składową zapisu EEG wykonanego we śnie. Powstaja samoistnie lub jako reakcja na bodziec nagły w otoczeniu np.hałas. W ich obrębie niekiedy mogą pojawiac się nieprawidłowe iglice ale to już inna bajka. Równiez wrzeciona snu czy hipersynchronia zasypiania czy budzenia są prawidłowymi elementami zapisu snu. We śnie brak przestrzennego zróźnicowania zapisu EEG.
W czuwaniu:
Przestrzenne zróżnicowanie zapisu jest cechą dojrzewającego lub dojrzałego zapisu EEG po 3 m.życia aż do wieku podeszłego. Przedstawia róźnicę częstotliwości amplitudy i kształtu fal w przednich i tylnych okolicach mózgu. W przodzie występują szybkie fale beta, w tyle nieco wolniejsze fale alfa o zakresie 8-12,9 Hz i amplitudzie od 10 do 200uV w zależności od wieku dziecka czy osoby dorosłej amplituda i kształt fal się różni jak również kształt fal zależy od nałożonych rytmów np.polekowej czynności. Każda osoba ma swój rytm alfa po 10 r.z najczęściej o zakresie 9-10 Hz ale i powyżej. U dzieci ponizej 10rz częściej spotyka się czynność alfa bez dobrze wyrażonego rytmu który jest objawem dojrzałości układu nerwowego i przejawia się typowym układem w kształt wrzecion. Rytm alfa występuje przy oczach zamkniętych i pełnej fizycznej i psychicznej relaksacji. Po otwarciu oczu i przy czynności umysłowej blokuje się.

Alfa fale związane są ze stanem spokojnego czuwania przy oczach zamkniętych, zaś obecność zablokowanego rytmu alfa i pojawienia się wszędzie czynności beta wiąże się z aktywacją stanu umysłu, koncentracją uwagi, myśleniem, ruchem, działaniem. Stan alfa jest stanem równowagi między energią wytwarzaną i zuzywaną, stan beta jest stanem energetycznie ujemnym bowiem więcej energii się zużywa niż wytwarza. Dlatego mózg kreatywnie pracujący korzysta nawet z krótkich chwil relaksu aby mógł zaoszczędzić energię do wysiłku.
dr n. med. Michaela Pakszys

Michaela Pakszys

Post 13-01-2008 22:57

Badanie EEG i rozpoznanie padaczki

Badanie EEG wykazujące odchylenia pod postacią nieprawidłowych elementów tzw.padaczkokształtnych tj.iglic, fal ostrych, zespołów iglica fala czy zespołów fala ostra-fala wolna czy wolna iglica-fala jak i elementów wolnych pod postacią fal theta czy delta może ale nie musi wskazywać na rozpoznanie padaczki. Wiele z nas przychodzi na ten świat z całym bagażem obciążeń genetycznych równiez pod postacią nieprawidłowości w EEG. Te zmiany mogą ale nie muszą się klinicznie ujawnić tj. nie zawsze nieprawidłowemu zapisu EEG towarzyszą objawy utraty przytomności czy napady drgawkowe.
Lekarz opisujący badanie EEG opisuje co jest w zapisie i powinien spotkać się lub porozmawiąć z lekarzem neurologiem i zinterpretować wynik. Nie każdy neurolog to neurofizjolog, wobec czego należy wynik badania EEG skonsultować ze specjalistą neurofizjologiem, który może pomóc w określeniu ryzyka wystąpienia padaczki ale tylko ryzyka. Zmian w badaniu EEG się nie leczy - leczy się całego pacjenta jeśli są ku temu wskazania takie iż podanie leków z niekorzystnymi działaniami przewyższa dobrem sytuację niestosowania terapii lekowej. Zawsze włączenie terapii to dyskusja pomiędzy lekarzem i chorym czy opiekunami dziecka, powinno obejmować rozważania wszystkich niekorzystnych objawów, wszystkich zaburzeń czynności funkcji już istniejących. Terapia nie powinna obejmować tylko receptę i trzy razy po jednej tabletce ale powinna być podporządkowana rytmom dobowym, zależeć od pór występowania napadów, itp. oraz oczywiście należy dużo czasu poświęcić na wyjaśnienie
wszystkich wątpliwości pacjenta czy opiekunów. Leczenie powinno być uzupełniane innymi terapiami wspomagającymi bezlekowymi takimi jak biofeedback, eegbiofeedback, AVS, psychohydroterapia, psychoterapia itp. szczególnie na początku leczenia powinno się dążyć do zastosowania terapii bezlekowych, później można dodać ewentualnie lek.

ps.badanie EEG wykonane we śnie spontanicznym mówi o tym iz sen wystąpił bez stosowania leków nasennych. Z fizjologia ma to mało do czynienia bowiem w większości do badań we śnie dziecko zostaje przygotowane pozbawieniem części snu nocnego tj.wybudzone wcześniej - oczywiście takie wybudzenie zakłóca rytmy okołodobowe i sprzyja ujawnieniu się ukrytych cech nieprawidłowych. Dlatego badania EEG u dzieci i dorosłych często wykonuje się we śnie, bowiem sen ułatwia zasypianie i zapis EEG bez artefaktów ruchowych, jak i sam sen i deprywacja sprzyjają wystąpieniu ukrytych cech nieprawidłowych.

Anusia_h

Post 18-06-2008 18:52

Re: Badanie EEG i rozpoznanie padaczki

Michaela Pakszys pisze:Badanie EEG wykazujące odchylenia pod postacią nieprawidłowych elementów tzw.padaczkokształtnych tj.iglic, fal ostrych, zespołów iglica fala czy zespołów fala ostra-fala wolna czy wolna iglica-fala jak i elementów wolnych pod postacią fal theta czy delta może ale nie musi wskazywać na rozpoznanie padaczki. Wiele z nas przychodzi na ten świat z całym bagażem obciążeń genetycznych równiez pod postacią nieprawidłowości w EEG. Te zmiany mogą ale nie muszą się klinicznie ujawnić tj. nie zawsze nieprawidłowemu zapisu EEG towarzyszą objawy utraty przytomności czy napady drgawkowe.
Lekarz opisujący badanie EEG opisuje co jest w zapisie i powinien spotkać się lub porozmawiąć z lekarzem neurologiem i zinterpretować wynik. Nie każdy neurolog to neurofizjolog, wobec czego należy wynik badania EEG skonsultować ze specjalistą neurofizjologiem, który może pomóc w określeniu ryzyka wystąpienia padaczki ale tylko ryzyka. Zmian w badaniu EEG się nie leczy - leczy się całego pacjenta jeśli są ku temu wskazania takie iż podanie leków z niekorzystnymi działaniami przewyższa dobrem sytuację niestosowania terapii lekowej. Zawsze włączenie terapii to dyskusja pomiędzy lekarzem i chorym czy opiekunami dziecka, powinno obejmować rozważania wszystkich niekorzystnych objawów, wszystkich zaburzeń czynności funkcji już istniejących. Terapia nie powinna obejmować tylko receptę i trzy razy po jednej tabletce ale powinna być podporządkowana rytmom dobowym, zależeć od pór występowania napadów, itp. oraz oczywiście należy dużo czasu poświęcić na wyjaśnienie
wszystkich wątpliwości pacjenta czy opiekunów. Leczenie powinno być uzupełniane innymi terapiami wspomagającymi bezlekowymi takimi jak biofeedback, eegbiofeedback, AVS, psychohydroterapia, psychoterapia itp. szczególnie na początku leczenia powinno się dążyć do zastosowania terapii bezlekowych, później można dodać ewentualnie lek.

ps.badanie EEG wykonane we śnie spontanicznym mówi o tym iz sen wystąpił bez stosowania leków nasennych. Z fizjologia ma to mało do czynienia bowiem w większości do badań we śnie dziecko zostaje przygotowane pozbawieniem części snu nocnego tj.wybudzone wcześniej - oczywiście takie wybudzenie zakłóca rytmy okołodobowe i sprzyja ujawnieniu się ukrytych cech nieprawidłowych. Dlatego badania EEG u dzieci i dorosłych często wykonuje się we śnie, bowiem sen ułatwia zasypianie i zapis EEG bez artefaktów ruchowych, jak i sam sen i deprywacja sprzyjają wystąpieniu ukrytych cech nieprawidłowych.

witam!
przeszukuję strony aby dowiedzieć się więcej o problemach mojego dziecka...lekarz zlecił badanie eeg,...nie wiem co oznaczają te wszystki określenia...
w trakcie snu fizjologicznego zapis badania zróżnicowany przestrzennie, zawiera artefakty ruchowe. widoczne cechy snu,nie jest wyrażona hypersynchronia zasypiania, wrzeciona snu symetryczne, w większości synchroniczne, zaostrzone, o częstotliwościok.12-14 Hz. przez cały okres snu lekkiego w okolicach czolowych oraz przednio- i centralno-skroniowych, przeważnie w połączeniu z wrzecionami snu widoczne są synchronicznie występujące wyładowania grup i serii fal ostrych oraz iglic o amplitudzie do 140 uV. w dalszym przebiegu snu głębszego widoczna jest czynność wolna delta 3 Hz i theta 4-5 Hz, okresowo zaostrzona. na tle tej czynności podczas fotostymulacji oraz po tej aktywacji widoczne są wybijające się z tła odcinki fal delta 3 Hz i zaostrzonych fal theta 4-5 Hz oraz fal ostrych, okresowo przybierające nieregularną i chaotyczna postać. pod koniec badania widoczna jest napadowo wurażona hypersynchronia budzenia.
bardzo prosze o wyjaśnienie tego zapisu.

Michaela Pakszys

Post 18-06-2008 20:48

miła pani Anusiu

Konsultuję w EEG Instytucie w Warszawie.
Zapis EEG należy widzieć. Nie konsultuję opisu EEG ale zapisu EEG i to róźnica. Do konsultacji zapisu EEG czy opisu należy mieć wielkie zaufanie do pracowni, która badanie wykonała, bowiem opis zalezy od techniki badania, precyzji założenia czepka, skrupulatności technika i jego doświadczenia, jak i doświadczenia lekarza opisującego.
Pozdrawiam
dr n.med.Michaela Pakszys

Anusia_h

Post 18-06-2008 21:18

dziękuję za szybką odpowiedź!
cenię Pani wypowiedzi, nie oczekując podsumowań kogoś pracy...
miałam ciężką ciążę, ciężki poród, Kubuś 'zapłakiwał się' i bardzo często od samego urodzenia...zanosząc sioę niejednokrotnie...nic nie pomagało...wszyscy i ci 'życzliwi' i lekarze mówili, że 'taki' jest i wyrośnie... nadal tak jest, w mniejszym stopniu ale dalej płacze i na każdym kroku denerwuje się...ja mam dość, choć czekaliśmy na Kubusia przez 8 lat... ( mamy 9-letnią Wikusie) i 2 poronienia... Kubuś ma 14 m-cy a my ani jednej 'w całości' przespanej nocy od ponad roku... potrfi się często wybudzać... od urodzenia malo śpi...
czekamy na wizytę u specjalisty...lekarz prowadzący (świetny moim zdaniem, chociaż niejednokrotnie wyolbrzymia ) do którego mam zaufanie rozpoczął leczenie farmakologiczne...wiem jakie mogą być skutki uboczne i dlatego chcę skonsultować z innym lekarzem... czy mam powody do zdenerwowania??? mam złe przeczucia...
pozdrawiam i dziękuję :)

Michaela Pakszys

Post 18-06-2008 23:04

Szanowna Pani

przestawienie dnia i nocy, częsty płacz bez uzasadnienia to objawy wymagające spojrzenia pediatry i może i neurologa ze względu na ciężki przebieg ciąży i porodu. Zanoszenie może być niewielkim odchyleniem ale równiez może wskazywać na głębsze przyczyny. Ważne sa i pani emocje, które jeśli sa nadmierne, mogą wywołać również niepokój u Kubusia. Całość sprawy wymaga konsultację Kubusia u doświadczonego lekarza. Pisze pani o leczeniu farmakologicznym (to może być i lek przeciwpadaczkowy i uspakajający i też np.lek ziołowy) - tak ma pani racje, tak małe dziecko powinno być leczone wyłącznie wtedy jeśli jest bezwzględnie leczenie lekami potrzebne. Nie zawsze nawet obecność zmian w EEG równa się wypisanie recepty na lek.

regina

Wsparcie

Post 29-11-2010 23:58

Jak przygotować się do 1-szej wizyty u neurologa (z synem)? Wizyta będzie 1-sza po kilku latach przerwy i u innego neurologa.

Na pewno dane dotyczące rozwoju w pierwszych latach życia itp, prawda?
Plus opis niepokojących objawów, tak?
Czy to dobry pomysł, by przynieść te informacje spisane na kartce i dać lekarzowi do przeczytania po prostu?

Niestety nie mam jak przyjść z drugą osobą, by wywiad odbył się bez obecności dziecka.

Michaela Pakszys

Post 30-11-2010 12:23

Regina

Szanowna Pani, wszystkie dane są ważne, od momentu poczęcia dziecka, cały przebieg ciąży i porodu, rozwój dziecka, choroby, urazy, pobyty w szpitalu, alergie, operacje, drgawki, utraty przytomności, omdlenia, leki, wszystkie leki! choroby w rodzinie, rodzeństwa, rodziców, badania, lewo czy praworęczność, obecne zaburzenia.
Neurolog dziecięcy uwita również pani notatki, bowiem można ważne rzeczy pominąć bez notatek. Zazwyczaj można pozostawić dziecko pod opieką recepcjonistki czy pielęgniarki.
pozdrawiam życzę zdrowia

regina

Wsparcie

Post 30-11-2010 16:35

Dziękuję bardzo :)
Biorę się do pisania...

joanna-maria

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 28-12-2010 22:11

naurolog

Witam wszystkich i mam pytanie do pani Michaeli Pakszys. Dziecko 12 lat ma poprawny zapis EEG, a cały syndrom objawów ADHD, czy to znaczy, że badanie EEG należy powtórzyć. Z tego co wiem prawidłowy zapis nie wyklucza ADHD, ale może wiem żle wiem i jeszcze jedno - czy termin ADHD jest stosowany zamiennie z terminem zaburzenia hiperkinetyczne?. Bardzo bede wdzięczna za odpowiedz.
pomagaczka

Michaela Pakszys

Post 28-12-2010 23:21

odpowiadam na pytania

A.zapis EEG jest bardzo niespecyficznym badaniem, więc może być tak, iż jest prawidłowe w ADHD. Komentarz: rozróźnia się 1.badanie EEG zwykłe czyli oceniane okiem lekarza i 2.badanie QEEG czyli ilościowe, oceniane przez komputer. Może być 1.prawidłowe, zaś 2.na pewno nieprawidłowe w ADHD.
B.tak chociaż to nie jest ścisła nomenklatura. ADHD to zbiór kilku odchyleń w zachowaniu i jest to : nadpobudliwość psychoruchowa, impulsywność, zaburzenie koncentracji uwagi. W odniesieniu do nadpobudliwości tu jest hiperkinetyczne zachowanie więc niektóre odmiany ADHD charakteryzuje na pierwszym miejscu hiperaktywność kinetyczna. Pozdrawiam

joanna-maria

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 29-12-2010 10:39

neurolog

Bardzo dziekuję za odpowiedz. Nie mam sumienia Pani wiecej męczyć, rozumiem, że jeżeli jest zdecydowana przewaga i nasilenie objawów z obszaru koncentracji uwagi to ADHD, a ruchliwości i impulsywności to hiperkinetyczne zaburzenie. Moja dociekliwość może wydawać się dziwna, ale w tym konkretnym przypadku ma to duże subiektywne znaczenie. Jeżeli dobrze myślę to proszę już nie odpowiadać. Jeszcze raz bardzo dziekuję.
pomagaczka

Michaela Pakszys

Post 29-12-2010 11:19

hiperkinetyczne zachowanie

Szanowna Pani, hiperkinetyczne zachowanie to nie tylko ADHD.
Takie zachowanie kojarzyć się może z wieloma innymi zespołami psychologicznymi czy psychiatrycznymi,
również niekiedy może wystąpić jako objaw polekowy.
Nie jest jednoznacznie przypisane do ADHD chociaż najczęściej właśnie spotyka się w ADHD.
Diagnozę może postawić lekarz psychiatra dziecięcy.
Poprzednia

Wróć do Leczenie