Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Neurolog

Moderator: Moderatorzy

Wiolka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 22-06-2005 09:56

Neurolog

Może uznacie to za dziwne pytanie, że mało wiem o pracy tego specjalisty. Przykro mi jest ze względu na brak tej wiedzy :oops: . Ale kto pyta nie błądzi. Dlatego wybaczcie, że pytam się o neurologa. Piszecie o nim dość często. Tylko nie mogę zrozumieć dlaczego neurolog ma m.in. współdiagnozować adhd, czy depresję. Jaka jest zależność tych chorób od tego lekarza. Byłam u tego specjalisty, lecz z całkiem innym schorzeniem.
A, i co to jest za badanie EEG? :oops:

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 22-06-2005 10:19

ADHD to schorzenie neurologiczne mózgu, podobne do wielu zaburzeń gdzie mózg może być poważnie uszkodzony, stąd neurolog, neurolog musi wykluczyć poważne uszkodzenia mózgu. Stąd dodatkowe badania.
EEG jest to badanie przepływu fal przez mózg, gdy występują ostre fale w przedniej części mózgu, to moga wskazywać na ADHD, natomiast ggdy znajdują się jeszcze w innych częściach to wtedy wskazują na inne uszkodzenia np. padaczkę.

Tyle spojrzeniem laika. Nie jestem lekarzem, myślę, że lekarz wyjaśniłby to dokładniej.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 22-06-2005 11:39

Dzieki Halinka. Wolę taki prosty tekst. Od tych fachowych wyrazów, odechciewa mi się nieraz czytać ( bez obrazy, takich tekstów też potrzeba). Poprostu jestem już zmęczona nimi. A czytam dość sporo (jak dla mnie), szczególnie, że zawsze ktoś coś dopisze.
No i moja intuicja jednak działa. Nastepna rzecz, którą chciałam, żeby lekarz przeprowadził, dał skierowanie na takie badanie. Tylko nie miałam pojęcia, że to akurat neurolog przeprowadza.
Jeszcze raz wielkie dzięki Halinko. [smilie=heart fill with love.gif]

Michaela Pakszys

Post 23-09-2005 17:24

Badanie EEG

Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu mianowicie mózg jako wiele innych organów ciała wytwarza słaby prąd elektryczny który może byc zapisywany podobnie jako prądy serca w EKG, tak prądy mózgowe w aparatem EEG. /eeg = elektro-encefalograf czyli aparat który zapisuje prądy mózgu/. Badanie jest niebolesne nieszkodliwe nieurazowe jest to tylko zapis fal mózgowych które wytwarza mózg.

U dzieci i dorosłych z ADHD w zapisie EEG stwierdza się róźne nieprawidłowości. Najczęściej są to nieprawidłowości pod postacią zwiększonego udziału fal wolnych /fale wolne =fale które mają niską częstotliwośc i występują przeważnie w senności czy we śnie/, nadmiar niereaktywnych fal alfa w przednich okolicach mózgu /niereaktywne fale alfa -są to fale alfa które nie występują w okolicy potylicznej i nie blokują się otwarciem oczu/ nadmiar fal szybkich beta 2 /fale stresu/ czy inne nieprawidłowości jak obecnośc fal ostrych czy iglic = to są fale które częściej można spotkac w padaczce ale ich obecnośc nie znaczy że koniecznie dziecko musi byc chore na padaczkę - niekiedy są bagażem po przodkach, czyli pewnym śladem specjalnej wrażliwości lub mówią o tym, że miejsce w którym występują jest nadwrażliwe/. Badanie EEG wyjaśnia czy istnieją jakieś poważniejsze zaburzenia czynności mózgu które należałoby dalej diagnozowac. Bardziej dokładne od EEG jest badanie QEEG. Jest to badanie również EEG ale cyfrowe ilościowe /EEG jest badaniem jakościowym/ . Mózg jest badany skomplikowanym systemem matematyczno-statystycznym i wyniki poszczególnych okolic porównywane z bazą danych zdrowych osób w tym samym wieku. Znamienne statystycznie róźnice pokazują gdzie należy poprawic sytuację treningiem EEG Biofeedback. Dotychczas trening ten działał jen powierzchownie, za pomocą systemu LORETA może działac też wgląb czyli poprawiac struktury głęboko ułożone dzięki uruchomieniu neuroplastyczności.
dr n. med. Michaela Pakszys

AgaK

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 23-09-2005 18:55

Mam pytanie odnośnie badania EEG. Co oznacza tekst: "Na tle rytmu alfa w okolicy ciemieniowej i tylnoskroniowo-potylicznej obustronnie obecne nieliczne, pojedyncze i występujące w grupach po kilka fale ostre o amplitudzie 100-150 uV.
Hw i FS nie aktywizują zapisu."
Lekarze są czasami tacy enigmatyczni
Agnieszka, mama ośmiolatka z ADHD

Michaela Pakszys

Post 23-09-2005 19:25

do Pani AgaK

Badanie EEG: rytm alfa - w tylnych okolicach znaczy się zapis EEG ma odpowiednie tło
nieliczne fale ostre -świadczą o niewielkich zmianach czynności mózgu które mogą byc wynikiem bagażu genetycznego po przodkach lub wynikiem zachwianej harmonii czynności mózgu i niewielkiego stopnia podrażnieniem.
Taki zapis często występuje u dzieci z ADHD jest markerem zaburzeń w obrębie funkcji poznawczych. Sam zapis się nie leczy leczą się zaburzenia występujące u osoby badanej. Pozdrawiam MP

AgaK

Post 23-09-2005 20:09

Dziękuję za wyjaśnienia. A co Pani rozumie przez zaburzenia funkcji poznawczych?
Psychiatra, która oglądała ten zapis stwierdziła krótko, że jest prawidłowy, ale mam podstawy, żeby nie ufać jej diagnozom...
Agnieszka, mama ośmiolatka z ADHD

Michaela Pakszys

Post 23-09-2005 20:39

EEG

zapis który wykazuje nawet niewielkie odchylenia od normy nie jest prawidłowym zapisem EEG. Fale ostre są zawsze elementem nieprawidłowym zapisu. Jednak z uwagi na opisaną znikomą ilośc zjawiska - nie łączą się z poważnymi zaburzeniami , zaś mogą znamionowac zaburzenia typu zaburzeń zachowania, koncentracji czy zaburzeń uczenia się. Proszę pamiętac że wyniki dodatkowe to małe kawałki puzzle z których lekarz układa mozaikę rozpoznania.

Rysia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 24-09-2005 11:03

To ja jesli mozna tez mam pytanko do pani,pani Michaelo.Czy jezeli lekarz psychiatra zdiagnozowal[slownie bo nie mam na papierze]ze syn ma adhd,to czy ja powinnam isc jeszcze do neurologa i robic EEG?
ADHD'OWCY WSZYSTKICH KRAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!
"...I MĄDRY MYLIĆ SIĘ MOŻE, LECZ TRWA W BŁĘDZIE TYLKO GŁUPI".

Michaela Pakszys

Post 24-09-2005 16:41

do Pani Rysi

Miła Pani,
badanie psychiatryczne nieco róźni się od badania neurologicznego niekiedy psychiatra może też badac neurologicznie za pomocą młotka i badania odruchów ich obecności i symetrii. Badanie EEG przeważnie w Polsce jest badaniem które mało się wykorzystuje w zaburzeniach hiperkinetycznych /ADHD/ i wiele lekarzy opisujących zapis jest nastawionych wyłącznie na poszukiwanie dużych nieprawidłowości bioelektrycznych mających związek z uszkodzeniem struktury. Nowa neurofizjologia się dopiero tworzy jesteśmy u jej żródła i sami się jej uczymy. Mówię tutaj o QEEG które daje wgląd o jaki typ ADHD chodzi ale i spojrzenie na zapis EEG może dac odpowiedź może nie tak dokładną ale zawsze da. Podsumowując więc odpowiedź, odpowiadam tak , neurolog ma inne spojrzenie i może wzbogacic rozpoznanie tak samo jak badanie EEG w rękach specjalisty który ma świadomośc jak wygląda zapis EEG w zaburzeniach poznawczych.

Jackie

Post 11-10-2005 13:11

Re: do Pani Rysi

Michaela Pakszys pisze:Podsumowując więc odpowiedź, odpowiadam tak , neurolog ma inne spojrzenie i może wzbogacic rozpoznanie tak samo jak badanie EEG w rękach specjalisty który ma świadomośc jak wygląda zapis EEG w zaburzeniach poznawczych.

Gdzie w takim razie mam się udać z wynikiem badania mojego syna? Robiliśmy badanie EEG i wg. neurologa nie wykazuje żadnych nieprawidłowości. Tymczasem inne objawy wyraźnie wskazują na ADHD (tego zdania jest psycholog). Powtórzyć badanie EEG? Nie było robione w trakcie snu, czy to ma jakieś znaczenie? Czy lepiej od razu zrobić badanie QEEG?

To mój pierwszy post, witam wszystkich :)
Jackie - matka dwóch łozbuzów :)

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 11-10-2005 13:42

ADHD może, ale nie musi być widoczne w EEG. Jeżeli jest widoczne, to przynajmniej wiadomo, gdzie szukać problemów. Ale też nie wolno robić dramatu, jak są nieprawdłowości, ale nie ma żadnych widocznych objawów.
Tak że zrobić za jakiś czas, może coś wyjdzie, może nie. Po prostu EEG nie jest żadnym miarodajnym wyznacznikiem. Może być co najwyżej pomocą w leczeniu.
(Już wiem kto tu na mnie wsiądzie!!!)

golombek

Wsparcie

Post 11-10-2005 16:43

Re: do Pani Rysi

Jackie pisze:Robiliśmy badanie EEG i wg. neurologa nie wykazuje żadnych nieprawidłowości.

Witaj.
Badanie EEG nie jest wykładnikiem ADHD. Jak wcześnie Dreptak wspomniał prawidłowy przebieg nie świadczy, że nie może występować nadpobudliwość, tak samo i w drugą stronę, za lekkimi odstepstwami od normy wcale nie muszą iść pozostałe objawy ADHD. Istnieje wiele schorzeń mogących wywoływać podobne do ADHD (ADD) objawy i badanie EEG pozwala je wykluczyć w procesie diagnozowania.
Jnna, powiązana z tym tematem sprawa to waga schorzenia. Jeśli badanie wykaże np. jak już wcześniej Halina wspomniała padaczkę, wtedy ADHD, nawet jeśli zostanie stwierdzone, staje się mniej ważne, głównym zagrożeniem będzie w takim przypadku padaczka i na jej leczeniu należy przede wszystkim się skupić.

Michaela Pakszys

Post 11-10-2005 20:59

Badanie EEG i ADHD

Badanie EEG jest badaniem funkcji mózgu i jest badaniem dopełniającym mozaikę całego kompletu badań psychiatrycznych,neurologicznych i psychologicznych w ADHD. Nie należy do badań rozstrzygajacych o rozpoznaniu, u części dzieci z ADHD są zmiany dyskretne u innych większego zasięgu i wyrazu. Badanie EEG jest wobec tego badaniem orientacyjnym co do funkcji mózgu.
Rozwinięciem badania EEG jest badanie QEEG. Jest to nie tylko ocena jakościowa /jak w EEG/ ale i ilościowa -stąd nazwa QEEG - czyli quantitativeEEG czyli badanie ilościowe. Oprócz badania ilościowego potrzeba porównania w QEEG do bazy danych zdrowych dzieci czy dorosłych w tym samym wieku. To badanie jest znaczące dla rozpoznania ADHD bowiem z wyniku można określic na jaki rodzaj ADHD dziecko czy dorosły cierpi. Wyniki róźnią się obecnością nadmiaru lub niedoboru niektórych częstotliwości fal, np.nadmiaru fal wolnych czy fal szybkich lub niedoboru niektórych fal szybkich itp. Co z tego wynika? W zależności od zaburzenia, można dobrac właściwie protokól treningu EEG Biofeedback i tym lepiej pomóc dziecku czy dorosłemu z tym zaburzeniem.
Istnieje wiele pozycji literaturowych z roku 2005 polecających taki sposób postępowania.

Aldonka

Awatar użytkownika

Post 12-10-2005 11:47

Chciałabym nadmienić ,że nasz syn nie ma żadnych zmiam w badaniu EEG jakie miał robione 3 lata temu , we wrześniu powtarzaliśmy je i także nic .Nie ma żadnych nieprawidłowości w zapisie , a ADHD ma stwierdzone dla pewności przez dwóch niezależnych specjalistów .

Synthia

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 19-11-2005 16:18

w przedniej części mózgu zarejestrowano NISKONAPIECIOWA czynnosc Beta...

co to oznacza? czy cos jest ze mna nie tak?
Kradnę style i oszukuje rzeczywistość w wielkim stylu ;P

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 23-03-2006 10:50

neurolog

Witajcie. Nareszcie dostałam skierowanie do neurologa z przyczyn moczenia, itp. I jakie było moje zaskoczenie, gdy zaczynam mówić w czym problem, a lekarz przerywa mi po kilku zdaniach i pyta(?) się <czy dziecko nie ma ADHD?>. Może raczej to było więcej stwierdzenie niż pytanie. Zgodnie ustaliliśmy, że potrzebna jest decyzja z poradni psychologicznej. Czekam właśnie na skierowanie ze szkoły od nauczycielki (tylko jakoś trochę to przeciągają). Cieszę się jednak, że sprawa ruszy nareszcie z miejsca. Pozdrawiam :) .

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 23-03-2006 11:01

Wiola! To miłe, ze się lekarz zna 8) Po drugie - nie musisz czekac na skierowanie ze szkoły, żeby iśc do poradni rejonowej! Dzwonisz samam i ustalsz termin z psychologiem, który się opiekuje danym przedszkolem czy szkołą. Szkoła natomiast jest zobowiązana na Twoją prośbę napisac opinię o dziecku, jak się zachowuje, co obserwują. Pozdrawiam!
P.S. Z moich doświadczeń wynika, ze niektórzy neurolodzy mają naprawdę niezłe oko co do ADHD, nawet lepsze od psychiatrów, a z EEG potrafią wiele wyczytać.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 23-03-2006 11:57

Agatko, sądziłam, że potrzebne jest skierowanie ze szkoły lub od lekarza rodzinnego. Poprzednie skierowanie do poradni psychologiczno pedagogicznej (u starszego syna) dostałam od nauczycielki z zaznaczeniem, że to na moją prośbe.
Mamy tylko 1-ą poradnię, której podlegają wszystkie szkoły. Na badanie czeka się i kilka miesięcy, jak nie dłużej. Czy rzeczywiście wystarczy, żeby zadzwonić i samemu uzgodnić termin badania bez skierowania ze szkoły? Zobaczę jak to wszystko się ułoży. Mam 3 opcje - rodzic, szkoła lub lekarz rodzinny/neurolog. Postaram się dowiedzieć jak to u nas dokładniej wygląda. Dzięki za odzew i pozdrowienia. Do miłego :P .

jankmonik

Post 27-03-2006 08:52

diagnoza

Byłam u neurologa z 7 letnim synem podejrzanym o ADHD.Syn nie miał przeprowadzonego EEG. Ma zapisany Hydroxyzinum 10 mg dwa razy dziennie. Na kolejną wizytę mamy iść w czerwcu. Tabletki bierze od tygodnia i jak na razie nie zauważyłam żadnej poprawy. Chyba powinnam iść do psychiatry dziecięcego jednak w w Lesznie gdzie mieszkam nie ma takiego lekarza. Byłabym wdzięczna za jakąś wskazówkę. Pozdrawiam
monika

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 27-03-2006 09:12

Zajrzyj na forum 'leki'. Tam było juz kilka słów na temat hydroxizinum. Jeżeli jest to adhd, to nie spodziewaj się pozytywnych rezultatów. Ten lek na adhd działa tak jak zaciągnięty hamulec ręczny we wspaniałym samochodzie. Nie leczy niczego i ogłupia. Z mojego doświadczenia wynika, że przydatne jest tylko do wyciszenia przed snem.

jankmonik

Post 27-03-2006 09:22

Dzięki. Spodziewałam się , może naiwniw, że już na pierwszej wizycie synek będzie miał EEG. Tabletki nie skutkują. Mam czekac do czerwca?
monika

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 27-03-2006 09:45

Moim skromnym zdaniem, hydroxizinum wywaliłbym do kosza i poszedłbym szybciutko do innego specjalisty.

mrówa

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-03-2006 10:49

dreptak pisze:Moim skromnym zdaniem, hydroxizinum wywaliłbym do kosza i poszedłbym szybciutko do innego specjalisty.

hydroxyzynę dostawała moja psinka, jak miała pędzące uczulenie i powornie się drapała.
to lek uspokajający, blokujący reakcje, powodujący senność.
nijak się ma do adhd.

golombek

Wsparcie

Post 06-07-2006 09:53

Tak dla rozjaśnienia, trochę informacji na temat pracy neurologa.
Znalezione na: http://www.poradnikmedyczny.pl

Wizyta u neurologa - wywiad

Wszystko co wiemy o otaczającym nas świecie dociera do nas za pośrednictwem narządów zmysłów. Zaś nasze ciało wykonuje polecenia dzięki przewodnictwu nerwów obwodowych. Potrafimy kojarzyć fakty, uczyć się, ruszać, wpadać na pomysły, pamiętać fakty dzięki ośrodkowemu układowi nerwowemu OUN (mózg, móżdżek, rdzeń kręgowy). Lekarz neurolog zajmuje się badaniem czynności i chorób tej skomplikowanej całości czyli układu nerwowego.
Pacjenci przychodzący do neurologa często nie mogą prowadzić świadomej rozmowy lub nie są przytomni, wtedy bardzo pomocny może być wywiad z osobami towarzyszącymi.

Wywiad
Wywiad to rozmowa z pacjentem o jego chorobie. Lekarz zadaje szereg pytań aby ocenić z czym ma do czynienia. Nie każdy neurolog korzysta z modelowego schematu, jednak zamieściłem tu jego opis jako przykład ukazujący właściwy cel wywiadu. Każdy model dotyczy jednej przyczyny zaburzeń. Np. model naczyniowy mówi, że przyczyną choroby są zmiany naczyniowe i zawiera pytania sprawdzające czy dolegliwości konkretnego pacjenta pasują do tego modelu czyli czy są związane ze zmianami w naczyniach.

- model naczyniowy – Neurolog sprawdza czy przyczyną dolegliwości są wylewy krwi lub wystąpienie zawału (obszaru niedokrwienia) w ważnych strukturach nerwowych. Wskazywać może na taką przyczynę nagłe wystąpienie objawów deficytu neurologicznego oraz to, że pacjent choruje na schorzenia związane z naczyniami np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca – lekarz będzie podejrzewał te choroby bazując na czynnikach ryzyka dla nich wspólnych (mała aktywność fizyczna, otyłość, dieta wysoko kaloryczna).

- model zpalny – Neurolog sprawdza czy przyczną dolegliwości są procesy zapalne. Jeśli przed wystąpieniem choroby pacjent odczuwał silny ból głowy, przebył infekcję z wysoką temperaturą, jest przewrażliwiony na wszelkie bodźce (słuchowe, wzrokowe, smakowe, zapachowe, dotykowe) występują objawy oponowe takie jak: sztywność karku, wskazuje to na procesy zapalne jako główną przyczynę dolegliwośći. Występują też często zaburzenia świadomości.

- model nowotworowy – Jeśli objawy narastały powoli, pojawiały się napady padaczkowe, utrata masy ciała i cechy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego (np. obrzęk tarczy nerwu wzrokowego – neurolog sprawdza to oglądając dno oka) może to oznaczać nowotwór rozwijający się w jamie czaszki.

- model urazowy – Gdy pacjent przeżył wypadek, został pobity czy doszło do urazu w innych okolicznościach. Objawy deficytu neurologicznego (pacjent ma trudności z rozmawianiem, zaburzenia równowagi, ) anizokoria (źrenice obu oczu nie są równe), wymioty, nudności, bóle i zawroty głowy występują w krótkim czasie po urazie i ustępują. Za to przez wiele tygodni mogą narastać objawy przewlekłe: męczliwość, zaburzenia pamięci, otępienie, objawy móżdżkowe (np. niezdolność do trafienia palcem wskazującym we własny nos)

- model zwyrodnieniowy – Objawy spowodowane procesami zwyrodnieniowymi narastające przez wiele lat mogą być często niezauważone przez osoby z bezpośredniego otoczenia pacjenta jak i przez samego pacjenta. Wskazują na to narastające otępienie i zaburzenia pamięci. Choroby z tej grupy często dotykają pacjentów w podeszłym wieku

- model toksyczny – Objawy neurologicze często są wynikiem zatrucia różnymi substancjami od farb, klejów, gazów przez leki aż do używek różnego rodzaju wśród, których dominują alkohol i narkotyki. Krótko po intoxykacji (zatruciu) pojawiają się nudności, wymioty, zaburzenia kontaktu (z chorym trudno jest rozmawiać). W następnych dniach, tygodniach mogą występować bóle, zawroty głowy, objawy nerwicowe, osłabienie, drażliwość, zaburzenia snu i pamięci, bóle kończyn i ich drżenie. Dobrą wskazówką dla badającego jest wygląd źrenic:
Rozszerzone są w przypadku zatrucia atropiną, skopolamną czy kokainą, zwężone po przyjęciu opium, barbituranów (np. Relanium), morfiny oraz amfetaminy. Nie zapominajmy jednak, że źrenice rozszerzone występują u zupełnie "czystych" osób w ciemności, a zwężone w ostrym świetle.

Wizyta u neurologa - badanie

Badanie przedmiotowe
Do każdego punktu naszego ciała docierają nerwy. Istnieją różne ich rodzaje: dośrodkowe przynoszące informacje do mózgu, odśrodkowe czyli ruchowe oraz autonomiczne, których zadanie polega na kontrolowaniu różnych procesów poza naszą świadomością. Neurolog bada czynności różnych nerwów, jak również fragmentów mózgu obserwując zachowanie struktur położonych zewnętrznie np. oczu, uszu, mięśni, języka, rąk, nóg etc.
Badanie neurologiczne można podzielić na obszary ciała jakich dotyczy. Podaję kilka przykładów, które nie wyczerpują tematu, ale pozwalają wyobrazić sobie całość badania.

Badanie głowy
Rozpoczyna się od ogólnych oględzin. Zwraca się uwagę na rany pourazowe, bolesność, zmiany kształtu, a później przechodząc do szczegółowego badania.
- Węch – Utrata powonienia jedno lub obustronna może świadczyć o bardzo groźnych procesach we wnętrzu czaszki, ale zwykle spowodowana jest przez zwykły katar.
- Oczy – odruch na światło – Neurolog świeci latarką w oko pacjenta, najpierw w jedno, później w drugie. Powinny się zwęzić obie źrenice mimo, że świecono tylko w jedno oko (reakcja konsensualna). Przy pomocy tego badania można ocenić czy zostały uszkodzone pewne struktury w mózgu oraz czy nerw wzrokowy i okoruchowy są zdrowe.
odruch na akomodacje i konwergencje (zbieżność) – Źrenica powinna się zwęzić jeśli patrzymy na palec, który neurolog przybliża do naszego nosa lub gdy przenosimy wzrok z obiektu odległego na bliski. Dzięki temu odruchowi można ocenić struktury mózgu i czynność nerwów.
- Błędnik – Na uwagę zasługuje próba Hailpike`a wykonywana w przypadku zawrotów głowy związanych ze zmianą położenia ciała. Pacjent siada na leżance w taki sposób, by jego głowa po przyjęciu pozycji leżącej zwisała poza leżanką. Obraca głowę w jedna stronę, szybko kładzie się na leżance z wyprostowaną szyją (lekarz przytrzymuje głowę). Jeżeli występuje oczopląs połączony z zawrotem głowy, świadczy to o obwodowym zespole przedsionkowym (oznacza to uszkodzenie części ucha odpowiedzialnej za utrzymanie równowagi). Jeśli oczopląs nie znika po krótkim czasie, oznacza to ośrodkowy zespół przedsionkowy (czyli uszkodzenie fragmentu mózgu w płacie skroniowym).
- Język – Doktor prosi o wysunięcie języka, jeżeli ten zbacza (lewo/prawo) na stronę zdrową oznacza to, że został uszkodzony fragment mózgu odpowiedzialny za nerw twarzowy. Jeśli w chorą, oznacza to, że sam nerw twarzowy został uszkodzony. Neurolog orientuje się, obserwując mimikę twarzy, która strona jest zdrowa.
- Mimika – Zupełnie inne struktury odpowiadają za ruchy dowolne, a inne za mimowolne, dlatego lekarz będzie się starał, wywołać szczery uśmiech u pacjenta z niedowładem połowiczym mięśni twarzy. Jeśli uśmiech nie jest zaburzony oznacza to, że uszkodzony został nerw twarzowy.

Badanie kończyny górnej
- Odruchy - Ta część badania najbardziej kojarzy się z profesją neurologa. Używając małego młoteczka lekarz uderza w ścięgno mięśnia. Impuls podąża po nerwie czuciowym do rdzenia kręgowego i wraca nerwem ruchowym powodując skurcz mięśnia. Dzięki znajomości mapy przebiegu nerwów doktor może zlokalizować uszkodzenie. Ciekawym faktem jest to, że zniszczenie pewnych obszarów mózgu lub rdzenia sprawia, ze odruchy są silniejsze i łatwiej je wywołać.
- Drżenie – mamy różne rodzaje drżenia. Ciekawe jest drżenie pęczkowe. Powstaje ono w skutek szybkich ruchów włókienek mięśniowych. Widać je pod skórą, wtedy pewien obszar mięśnia drży niezależnie od reszty. Mogą być wynikiem przewlekłych procesów patologicznych rdzenia kręgowego np. stwardnienia bocznego zanikowego.
- Badanie ruchów dowolnych – jeśli poprosi się pacjenta o wyciągnięcie ramion do przodu i zamknięcie oczu, wówczas żadne z ramion nie powinno opaść. Jeśli jedna z kończyn opada oznacza to niedowład lub zaburzenia móżdżkowe.
- Badanie czucia głębokiego. Lekarz może polecić pacjentowi dotknięcie palcem wskazującym nos. Jeśli się to udaje przy otwartych oczach, a nie udaje przy zamkniętych oznacza to zaburzenia czucia głębokiego (potrafimy dzięki niemu bez podglądania powiedzieć, gdzie znajdują się nasze ręce, nogi, palce, głowa i jaki jest ich wzajemny stosunek). Jeśli pacjent nie może wykonać tej prostej czynności niezależnie od kontroli wzroku ma uszkodzone struktury móżdżku.

Badanie kończyny dolnej
- Odruchy monosynaptyczne (proste)– Najbardziej popularny jest odruch kolanowy (noga kopie po stuknięciu w więzadło rzepkowe), jednak to nie jedyny odruch jaki sprawdza neurolog. Każdy inny mięsień ma swój odpowiedni punkt (w okolicy gdzie ścięgno łączy się z kością), którego uderzenie wywołuje odruch skurczowy. Znajomość mapy połączeń nerwów z rdzeniem kręgowym pozwala lekarzowi dokładnie określić miejsce uszkodzenia. Odruchy można wzmocnić, jeśli odwróci się uwagę pacjenta np. nakazując mu rozciągać złączone dłonie albo liczyć głośno. Specjalista często powtarza badanie bowiem brak odruchu można stwierdzić dopiero po wielokrotnym sprawdzeniu.
- Odruch Babińskiego – Po dotknięciu podeszwy stopy ostrym przedmiotem, stopa zgina się w dół. Jeśli paluch nie podąży za resztą palców, tylko wygnie się do góry, oznacza to, że droga przewodzenia nerwowego, jaka łączy korę mózgu z rdzeniem kręgowym, jest uszkodzona.
- Odruch Rossolimo – Doktor stuka energicznie palcami swojej dłoni w opuszki palców stóp. Jeśli palce zegną się odruchowo, objaw jest wówczas dodatni. Jest to jeden z pierwszych objawów stwardnienia rozsianego (ciężkiej postępującej choroby prowadzącej do kompletnego unieruchomienia), jednak występuje czasem u zdrowych osób.

Badanie chodu
Zaburzenia chodu mogą świadczyć o różnorakich zaburzeniach dotyczących zarówno OUN jak i nerwów kończyn. Na przykład chód brodzący (pacjent podnosi nogi bardzo wysoko, ponieważ stopy bezładnie opadają) może świadaczyć o zapaleniu wielonerwowym, którego wynikiem jest odnerwienie mięśni utrzymujących stopę w prawidłowym położeniu. Chód małymi kroczkami (chory ma usztywniony i pochylony do przodu tułów, idąc balansuje rękami) występuje w chorobie Parkinsona (uszkodzenie struktury mózgu – prążkowia).

Badania dodatkowe Lekarze tej specjalizacji większość schorzeń, mogą zdiagnozować za pomocą badania fizykalnego, jednak czasem sięgają po dodatkowe metody. Oto kilka z nich:
- TK tomografia komputerowa pozwala dobrze zobrazować wszelkie uszkodzenia objawiające się zmianami kształtu struktur ciała (złamania kręgów z uciskiem na rdzeń kręgowy, guzy mózgu, wylewy) większymi od 2 cm. Przebadanie mniejszych zmian wymaga użycia rezonansu magnetycznego.
- PET Drogie i rzadko stosowane, ale bardzo cenne badanie. Polegają na podaniu choremu promieniotwórczej glukozy i monitorowanie jej wędrówki w ciele. Fragmenty mózgu, które intensywnie pracują pochłaniają więcej jedzenia (glukozy), więc możemy stworzyć tym badaniem trójwymiarową mapę aktywności mózgu. Dzięki takiej mapie wiemy, które części pracują, a które są uszkodzone, które są nadaktywne a które w pełni zdrowe.
- EEG Nerwy i mózg przekazują informacje poprzez przepływ bardzo małego prądu przez błonę komórek. Możemy ten prąd badać za pomocą elektroencefalografu (EEG). Pacjentowi przylepia się na skórę elektrody, a specjalny aparat drukuje odczyt. Doświadczony neurolog może zdiagnozować wiele schorzeń na podstawie tego zapisu.

Badania neurologiczne to skomplikowana czynność, z zewnątrz sprawiająca wrażenie wręcz magicznej. Jednak są zbudowane na mocnych podstawach teoretycznych, dzięki czemu wykonywane przez doświadczonego specjalistę, dostarczają znacznie więcej informacji niż jakikolwiek sprzęt.

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 02-08-2006 11:57

Witajcie. Od wiosny mój młodszy ma wizyty u neurologa. Chodziło o moczenie i nadpobudliwość. Lekarz zajął się najpierw moczeniem. I..... . Dostał imipraminę25, metoclopramidum i filomag B6. Ten ostatni zakończył, a pozostałe ma brać jeszcze przynajmniej do końca września. Wyobraźcie sobie, że nareszcie z codziennego prania wyszłam, dziecko jest o wiele weselsze, uśmiechnięte, żartuje na każdym kroku. Zastanawiam się, czy to reakcja tych leków, czy dodatkowo tego, że nie ma w wakacje dziecka przez którego były problemy. Liczę jednak na to, że ta sytuacja się już nie pogorszy, że tak zostanie.
Jeszcze miesiąc wakacji. Jak będzie wyglądała sytuacja z jego nadpobudliwością w nowym roku szkolnym - tego nie wiem. Cieszę się, że teraz z tego jak narazie błogiego stanu po 15 latach uciążliwego codziennego prania. :D :P :D :P :D Mogę powiedzieć (żartem), że nareszcie zakończyłam okres pieluch. Żadnych nowych małych dzieci, nowych pieluch, kolejnego prania, no i wszystkiego z tym związanego. I'm haapy :!: :!: :!: :!: :!:

jarek

Post 04-08-2006 10:40

Możesz się cieszyć, jeden lek , a korzyść podwojna. Własnie w przypadku ADHD i moczenia mimowolnego imipramina sprawdza sie w większości przypadkow doskonale.
Szkoda,że tak późno doszlo do jej zastosowania, a Twoja wypowiedź bardziej byla by na miejscu w wątku o imipraminie. Chociaż tym ktory zaordynował leczenie i sprawiło ono ulgę dziecku ( i Tobie ) - był lekarz o tej specjalności.
Pozdrawiam - jestem osobą , ktora lubi dobre wiadomosci

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 04-08-2006 11:20

jarku nie wiem co znaczy u ciebie 'późno'. Piszę o 15 latach, bo tyle lat ma moje pierwsze dziecko. Drugi, o którym piszę ma 9 lat. I - zakończył mając 11 lat, drugi (liczę na to, że tak się stało) w wieku 9 lat. A suma sumarą pranie miałam od 15 lat. Dlatego jestem taka szczęśliwa. :D

jarek

Post 04-08-2006 22:53

szkoda ze Późno znaczy ,ze szkoda że tak dlugo musialaś prać!
Nie dziwię sie ,że jesteś szczęśliwa - to Ty odczulaś na własnej skorze
pozdro

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 05-08-2006 09:55

Hmm, może to nie tak wyszło jak bym chciała. Cieszę się przede wszystkim, że dzieci są 'wolne' od tego, że mogą jechać na kolonie, że mają spokojniejszy sen, że są radośniejsze, itd. Napisałam tak o sobie, bo mnie to męczyło od lat. A jak wiadomo, dzieci też to odczuwały szczególnie, że nigdzie nie poruszały się na dłużej jak 1 dzień. Sądziłam, że to jest jasne i nie potrzeba tego podkreślać. :?

basia78

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 18-09-2006 09:04

Parę lat temu zaczęła badać dziecka pod kątem zaburzeń zachowania i lekarz podał wstępną diagnozę adhd na badaniu eeg nic nie wyszło a innych badń np. rezonansu magnetycznego nie wykonano. Zaczęto stosowanie leków bez widocznej poprawy i coraz to nowe leki i ciągłe wizyty u psychologów i wezwanie do wychowawców to w zerówce to w szkole. Po pewnym czasie przez ok 2 lata dziecko zaczęla boleć głowa najpierw sporadycznie a potem coraz to mocniej to nikt nie dał m i skierowań na badania żaden lekarz tylko skwitowali to proszę podac środek przeciwbólowy aż w końcu nie wytrzymałam i przycisnęłam lekąrkę o wydanie skierowań do laryngologa okulisty i neurologa . I po skierowaniu przez neurologa na rezonans wyszedł guz mózgu na skroni stąd zaburzenia zachowania i bóle głowy teraz syn jest po operacji ale mam żal do lekarzy że nie rozpoznali tego u mojego dziecka wcześniej tylko jak guz miał juz 2 cm i teraz nie wiem którego stopnia złośliwości jest . Czekam na wynik jeszcze ok 7 dni nerwów. Dniagnozujcie dobrze swoje dzieci. Czasami to nie zawsze jest adhd.
Basia M
(Ja ADD,córka ADD,syn ADHD, mąż nie zdiadnozowany ale podejrzewam ADD(w sferze emocji)

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 19-09-2006 12:14

Witajcie. Byłam dziś u neurologa i okazało się, że imipraminę, którą dostawał nakazał zakończyć. A czy pomogła to okazuje się, że (moje spostrzeżenie), że była niepotrzebna. Jak dziecko się moczyło tak moczy dalej. Na dzisiejszej wizycie okazało sie, że (tak jak to zauważył na pierwszej) jest dzieckiem nadpobudliwym nerwowo. Każdy krzyk, każde inne zdenerwowanie objawia się silnym poceniem, nadmierną ruchliwością, gadulstwem, brakiem koncentracji, często przyspieszonym biciem serca, przede wszystkim moczeniem nocnym, silnymi bólami głowy zakończonymi 12-24 godz. wymiotami (podejrzenie było o migrenę), a ostatnio agresywnością. Dostał nowe leki. Może ktoś wie coś o tych lekach za nim je wykupię? - Hydloxyzinum, Metocloprenid i Minirin. Mogłam pomylić trochę nazwy, bo piszę z recepty. Czy ktoś brał te leki? Nie chciałabym następnymi dzieciaka faszerować niepotrzebnie. Może w jakich okolicznościach ktoś je dostał? Czy pomogły?

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 19-09-2006 13:19

basia78 pisze:Po pewnym czasie przez ok 2 lata dziecko zaczęla boleć głowa najpierw sporadycznie a potem coraz to mocniej to nikt nie dał m i skierowań na badania żaden lekarz tylko skwitowali to proszę podac środek przeciwbólowy aż w końcu nie wytrzymałam i przycisnęłam lekąrkę o wydanie skierowań do laryngologa okulisty i neurologa . I po skierowaniu przez neurologa na rezonans wyszedł guz mózgu na skroni stąd zaburzenia zachowania i bóle głowy teraz syn jest po operacji ale mam żal do lekarzy że nie rozpoznali tego u mojego dziecka wcześniej tylko jak guz miał juz 2 cm i teraz nie wiem którego stopnia złośliwości jest . Czekam na wynik jeszcze ok 7 dni nerwów. Dniagnozujcie dobrze swoje dzieci. Czasami to nie zawsze jest adhd.

Basiu, bardzo Ci współczuję i trzymam kciuki. Moja siostra przeżywała kiedyś podobną sytuację z synem i wiem, jak bardzo to było trudne dla całej rodziny. Byłam z nią w warszawie na operacji, nigdy nie zapomnę tego przeżycia. Na szczęście wszystko poszło dobrze, teraz to "dziecko" ma już prawie 30-stkę i żadnych problemów ze zdrowiem :) . Życzę Ci, aby tak samo było u Was.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 21-09-2006 13:35

Wiolka pisze:Witajcie. Byłam dziś u neurologa i okazało się, że imipraminę, którą dostawał nakazał zakończyć. A czy pomogła to okazuje się, że (moje spostrzeżenie), że była niepotrzebna. Jak dziecko się moczyło tak moczy dalej. Na dzisiejszej wizycie okazało sie, że (tak jak to zauważył na pierwszej) jest dzieckiem nadpobudliwym nerwowo. Każdy krzyk, każde inne zdenerwowanie objawia się silnym poceniem, nadmierną ruchliwością, gadulstwem, brakiem koncentracji, często przyspieszonym biciem serca, przede wszystkim moczeniem nocnym, silnymi bólami głowy zakończonymi 12-24 godz. wymiotami (podejrzenie było o migrenę), a ostatnio agresywnością. Dostał nowe leki. Może ktoś wie coś o tych lekach za nim je wykupię? - Hydloxyzinum, Metocloprenid i Minirin. Mogłam pomylić trochę nazwy, bo piszę z recepty. Czy ktoś brał te leki? Nie chciałabym następnymi dzieciaka faszerować niepotrzebnie. Może w jakich okolicznościach ktoś je dostał? Czy pomogły?

Wiolu, a czy Twój syn miał robione badania urologiczne, czyli cystografie, badania moczu itp, bo boję się, że wydasz mnóstwo kasy minirin kosztuje ok 100 i nie wiadomo czy zda się na coś, sprawdzę, czy minirin, który mam w domu jest jeszcze ważny.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Wiolka

Awatar użytkownika

Post 22-09-2006 08:10

Halinko. Te leki dostał od neurologa. Rozmawiałam z lek. rodzinnym i też był za tym, że pomogą mu napewno. Co do ceny, to za Minirin zapłaciłam tylko 3.20zł, bo miałam receptę od neurologa. Tak jak to tłumaczył lekarz, cena różni się dlatego, że recepta jest od specjalisty. Od rodzinnego rzeczywiście kosztowałoby to ponad 100 zł.
Wcześniej miał robione podst. badanie moczu, usg układu moczowego. Czemu pytasz się o te badania? Co miałyby wykazać? Na czym one polegają?

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 16-10-2006 13:54

Pierwsza wizyta u neurologa.

Witajcie.Właśnie jutro mam pierwszą wizyte z moim synem u neurologa.Bardzo się cieszę ze udało mi się tak szybko dostać bo zwolniło się miejsce.Ale boję się jak taka wizyta powinna przebiegać na co powinnam zwrócić uwagę.Mam nadzieję że trafię na odpowiedniego specjalistę.Pozdrawiam

byk klemens

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 16-10-2006 15:47

MamoGumisia - przede wszystkim musi to być neurolog specjalizujący się w ADHD i potrafiący zapisywać leki na ADHD. Wtedy np. lekarz może zapytać Cię o parę szczegółów związanych z zachowaniem dziecka i na tej podstawie wypełnić kwestionariusz ADHD, z którego wyniknie, czy raczej dziecko ma ADHD, czy raczej nie ma. Choć czasem można sporo wywnioskować z zachowania dziecka podczas wizyty.

Jeśli nic nie osiągniesz, możesz jeszcze spróbować poszukać innego neurologa - tu niestety jest istna loteria, większość neurologów nie ma pojęcia o ADHD. Na szczęście nasza pani neurolog zna się na tym dobrze, ale poprzednia nie miała zielonego pojęcia. Może najlepiej zadzwoń i spytaj przed wizytą, bo po co tracić czas i nadzieję?
byk Klemens

byk klemens

Post 16-10-2006 15:50

Co do moczenia nocnego - są pewne sposoby zredukowania tego zjawiska. Np. dopilnować co wieczór, żeby dziecko zrobiło siusiu bezpośrednio przed pójściem spać (co potrafi zrobić wielką różnicę!). Ktoś w Stanach robił badania z użyciem budzika na środek nocy, z efektami lepszymi niż przy imipraminie.

Stosowanie leków na tę przypadłość to raczej ostateczność. Może działać, ale może też nie działać, a imipramina to "ciężka siekiera". Jeśli są bezpieczniejsze sposoby, to może nie ma potrzeby faszerować dziecka "brudnymi" psychotropami starej generacji?
byk Klemens

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 16-10-2006 16:09

Neurolog

Dziękuję za wskazówki i mam nadzieję ,że trafię na znającego problem ADHD. Do innego nie mogę zapisać się bo terminy są wyznaczone,a kolejka lepiej nie mówić jaka.Chcę pomóc mojemu synowi mam nadzieję że lekarz trafi w lek który mu pomoże w koncetracji i nauce bo to jest dlamnie najważniejsze.Brał lek Memotropil ale po nim zrobił się bardzo impulsywny a pozatm widocznie niesprawdził się lek u mojego syna.

byk klemens

Post 16-10-2006 16:59

Memotropil to akurat kiepski żart. Z leków na ADHD - Concerta, Strattera, Petylyl. Pierwszy jest bardzo skuteczny (nie u każdego niestety). Pierwszy i drugi są bardzo drogie (odpowiednio około 300 zł i około 600 zł, różna cena w różnych aptekach - przynajmniej dopóki kaczory nam nie zrobią urawniłowki i nie będziemy musieli płacić wszyscy wszędzie 400 zł za Concertę). Petylyl jest za darmo, ale jest mało skuteczny (choć bardziej od Memotropilu).

Są jeszcze inne leki, ale ich działanie na ADHD jest mizerne (np. Amizepin i Thioridazin, masowo zapisywane dzieciakom żeby je troszkę "przymulić", a fuj! znaczy, pomagają, ale nie tak wyraźnie i wszechstronnie jak Concerta).
Ostatnio zmieniony 16-10-2006 17:12 przez byk klemens, łącznie zmieniany 1 raz
byk Klemens

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 16-10-2006 17:07

O lekach - więcej znajdziecie w dziale Leki.
Naprawdę.

byk klemens

Post 16-10-2006 17:12

Żonadreptaka - zapodaj od razu link bezpośredni :)
byk Klemens

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 16-10-2006 18:20

Yes, sir!

To jest link do grupy Leki:
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewfor ... 404c7c93dd

A dalej po nazwach leków, każdy ma swój wątek.
Z ważniejszych jest oczywiści Concerta, Strattera, Ritalin.
Jest też wątek, nawet chyba nie jeden, o imipraminie. Teraz, kiedy zaprzestano jej produkcji, częściej będzie zapisywany petylyl.

Ale tu już koniec.
Z tymi rozważaniami przenosimy się na Leki.
Pa!

byk klemens

Post 16-10-2006 21:15

A ja myślałem, że ktoś zrobił stronę o lekach, gdzie wszystko byłoby ładnie zebrane i opisane. Może sam kiedyś zrobię taką stronę...
byk Klemens

golombek

Wsparcie

Post 16-10-2006 22:28

byk klemens pisze:Może sam kiedyś zrobię taką stronę...

Nie odkładaj tego, zrób od razu :wink:

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 17-10-2006 14:13

neurolog

Witam.Właśnie jestem po wizycie u neurologa.Przeprowadził wywiad dokładny od urodzenia po kolei, aż do teraz,zwracał uwagę od kiedy tak się dzieje i kiedy najbardziej zachowania syna nasilały się.Wykonał badanie młoteczkim,drapanie po stopach i brzuchu itp. Swierdził,że wyglada na to ze to ADHD a następstwem tego są tiki.Memotropil kazał odstawić i nie podawać go więcej.Powiedział,że neurologicznie jest dobrze natomiast na razie da lek na żeby zlikwidować tiki przepisał Holoperidol,a także zapisał mnie w rejestracji sam osobiście na konsultację do psychologa.Wizytę mam 24 listopada bo ta pani przyjezdza z Lublina.
Więc tak wyglądała moja pierwsza wizyta u neurologa.

byk klemens

Post 17-10-2006 18:30

Haloperidol jest lekiem lekko hamującym działanie układu nerwowego (a dokładnie przekaźnictwa dopaminowego - niezależnie od tego co ten termin tak naprawdę oznacza :) :) :) ). Działa świetnie na tiki, jest nawet stosowany w zespole Tourette'a (to taka choroba z mega-tikami :) ). Niestety, w dużych dawkach powoduje lekkie "przytępienie" (w niektórych przypadkach pogorszenie, czy nawet wywołanie, części objawów ADHD, szczególnie tych dotyczących zapamiętywania, koncentracji itp). Mam nadzieję, że lekarz nie przesadził z dawką.

Gdyby lek nie zadziałał, nie zrażaj się - są inne, potencjalnie skuteczniejsze i/lub mniej drastyczne leki na ADHD (ale nie na tiki). Jeśli zadziała - to fajnie :)

Jak będziesz mieć okazję poobserwować zachowanie syna po podaniu leku - napisz nam jak lek wpłynął na niego. Zawsze będą to dodatkowe informacje "dla potomności" :)
byk Klemens

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 18-10-2006 14:00

Ok napisze na wątku o lekach.Ciekawa jestem czemu nic na koncentracje nie przepisał bo z tym jest duzy problem.

byk klemens

Post 18-10-2006 14:08

Też jestem ciekawy. Może nie znał żadnego sensownego leku? :>
byk Klemens

mamaGumisia

Awatar użytkownika

Post 19-10-2006 09:31

Neurolog

Mam tylko nadzieję że ten neurolog zna problem ADHD i po naszej wizycie z psychologiem podejmie dalsze leczenie syna.Do tego czasu bedzie brał przepisany lek na tiki Haloperidol.Wizytę mam wyznaczoną na 24 listopada dopiero.
Następna

Wróć do Leczenie