Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Ustawienia hellingera

Moderator: Moderatorzy

biedroneczka33

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 01-05-2005 18:37

Ustawienia hellingera

http://www.hellinger.pl/ Mam pytanie czy ktos z Was korzystał z takiej terapi lub moze słyszał cos na jej temat ? Bede wdzieczna za wszystkie informacje. :D

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 14-05-2005 18:25

Konstelacje rodzinne według Berta Hellingera

Ustawienia rodziny oparte na systemowej terapii pomagają odkryć, czy ktoś w obrębie szeroko rozumianej rodzinny uwikłany jest w sytuację losową starszych jej członków:

· jeśli trapi Cię problem, z którym nie umiesz sobie poradzić taki jak uporczywe emocje, uzależnienie, rozpadająca się czy bolesna relacja, przewlekła choroba

· powielasz wobec własnych dzieci te same wzory zachowań, które odrzucałeś u własnych rodziców

· obserwujesz w swojej rodzinie sploty nieszczęśliwych zdarzeń tak, że masz wrażenie jakby jakieś fatum ciążyło na jej losie

to dzięki ustawieniu rodziny możesz sięgnąć do historii swojej rodziny, poznać mechanizm narastania kłopotu, "dotknąć" trudności u źródeł i rozpocząć proces uzdrawiania.

Zajęcia prowadzi:
Monika Zubrzycka – Nowak

doświadczona trenerka związana z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym Szkolenia, współpracuje na co dzień z najwybitniejszymi trenerami i twórcami nowych kierunków w dziedzinie psychologii, prezes stowarzyszenia Akademia Rozwoju, konsultant: TVN, Neesweek Polska, Elle, Charaktery, Remedium.

Warsztat przeznaczony zarówno dla osób pragnących rozwiązać swój problem, jak i dla osób zajmujących się pomocą dla innych.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 14-05-2005 18:26

SYSTEMOWA TERAPIA RODZIN WG BERTA HELLINGERA

Bert Hellinger, filozof, teolog i pedagog. Jako misjonarz przez wiele lat pracował w Afryce w plemieniu Zulu, gdzie ogromne wrażenie zrobiły na nim stosunki panujące w rodzinie, w szczególności naturalny a równocześnie bardzo głęboki szacunek dzieci do swoich rodziców. Podczas całego pobytu w Afryce nie przypomina sobie sytuacji, w której dzieci odnosiłyby się do swoich opiekunów w sposób znieważający albo uchybiający ich godności. Zainspirowany tą obserwacją Hellinger wypracował nowy nurt w terapii systemowej rodziny, który w ciągu ostatnich 15 lat zyskał ogromną popularność i uważa się go za jedno z najbardziej fascynujących zjawisk w psychoterapii przełomu wieków.

Główne zasady

Hellinger formułuje podstawowe, naturalne prawa działające w rodzinach i związkach, np. prawo do przynależności, do szacunku, do wyrównania korzyści i krzywd, dawania i brania. Według niego zaburzenia w tych obszarach są zawsze kompensowane w ramach systemu rodzinnego.

Nie możemy żyć w oderwaniu od losu naszych przodków, twierdzi Bert Hellinger. Synowie i córki często odreagowują to, co było tajemnicą rodziny lub to, co pozostało niedopowiedziane. Syn zajmuje miejsce młodo zmarłego wujka lub dziadka. Córka identyfikuje się z matką cierpiącą na depresję. Rodzicie nieświadomie przekazują dalej to, co się odbiło na nich samych. Często łapią się na tym, że stosują wobec własnych dzieci te same wzory zachowań, które odrzucali u swoich rodziców. Chcą być całkiem inni, a muszą przecież dostrzec, że powtarzają błędy ojca lub matki lub przejmują ich choroby.

Do uzdrowienia może dojść tylko wtedy, gdy niejasny i chaotyczny splot stosunków rodzinnych zostanie rozwiązany, gdy każdy z osobna jasno rozpozna swe życie i swą pozycję oraz będzie mógł żyć według własnego „ja”, nie będą zmuszonym do naśladowania rodziców bądź dziadków. Uzdrowienie oznacza bowiem, że rozpoznaję odrębność rodziców, przebaczam im zranieni, jakie mi zadali, i dziękuje za to, co mi przekazali.

Hołd wdzięczności wobec rodziców

Bert Hellinger uważa, że szacunek dzieci wobec rodziców jest podstawą wszelkich zdrowych związków międzyludzkich. Szacunek ten musi być bezwarunkowy i niezależny od wielkości otrzymanego daru. Dobry związek między rodzicami i dziećmi jest możliwy tylko wtedy, kiedy dzieci wyrażają zgodę na życie i na rodziców takich, jakimi są. Postawa ta wymaga wdzięczności i pokory. Pokora ta powinna być wyrażona nie tylko wobec wielkości daru życia, ale również wobec losu czy też stylu życia, jaki jest udziałem dziecka przez narodzenie w danej rodzinie.

Metoda

Opracowana przez Berta Hellingera metoda „ustawiania rodzin” zwana KONSTELACJE RODZINNE wykorzystuje w swoim działaniu fenomen tzw. znającego pola. Określeniem tym nazywa się fakt zdolności odczuwania i odbierania informacji o danym systemie bez konieczności życia w nim. Metoda polega na pracy grupowej, w której dokonuje się przestrzenne ustawienie struktury rodziny przy pomocy uczestników. Osoba ustawiająca swój system wybiera dla każdego członka rodziny, istotnego w danym ustawieniu, jego przedstawiciela, ustawia ich intuicyjnie w relacji do siebie na scenie według swojego wewnętrznego obrazu rodziny, co „uaktywnia” ten system rodzinny. Przedstawiciel danej osoby przez przyjęcie jej miejsca w systemie natychmiast uzyskuje wiedzę o nim, co z kolei pozwala mu wejść w takie relacje z innymi członkami rodziny, jakie były w systemie rzeczywistym. Jest to do tej pory niezbadany fenomen, który jednak znajduje potwierdzenie w pracy metodą ustawień.

Reakcje przedstawicieli w ustawianym systemie stanowią przyczynek do powstania nowego obrazu rodziny wskazując kierunek, przez który możliwe jest wyzwolenie rodziny z jej systemowych uwikłań. Kiedy wszyscy członkowie rodziny zostaną uznani na należnym im miejscu, a dawanie i branie jest właściwie ustawione ( rodzic daje, dziecko bierze), wtedy powstaje nowy obraz rodziny, w którym każdy z członków czuje się na swoim miejscu i czuje się dobrze. Zastygłe bloki zostają zlikwidowane, przepływ energii miłości czyli dynamika rodziny odnowiona. Wystarczy, że jeden z członków rodziny weźmie udział w tych warsztatach, by w całej strukturze rodziny zaistniał nowy impuls umożliwiający jej uzdrowienie.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 16-05-2005 08:46

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 14-09-2009 17:00

Oj chyba przesadzasz.
Sam nie jestem zwolennikiem ustawień hellingerowskich, ale posądzenie terapii ustawień od powodowanie opętania jest dla mnie dziwne.

Jeżeli człowiek ma w ręku młotek, każdy problem w otoczeniu zacznie przypominać gwóźdź :) Przypuszczam, że księdzu egzorcyście już wszystko się kojarzy.

Anna

Wsparcie

Post 14-09-2009 17:05

A kto niby przesadza ?
Chyba nie do swojej żony to mówisz.

To co było i przesadzało - znikło.
syn 14 lat

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 14-09-2009 17:16

No akurat nie moja żona. Rzeczywiście ktoś coś zniknął.

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 02-11-2009 20:16

Wybieramy się z mężem na taką terapię.

Podzielę się wrażeniami.
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

katarynka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Paweł, 14 lat, zmiana diagnozy na ZA , pierwsza klasa Gimnazjum

Post 13-11-2009 08:38

Malwinka pisze:Wybieramy się z mężem na taką terapię.

Podzielę się wrażeniami.

I jak Malwinko? Byliście już? Napisz co i jak bo jestem ciekawa :D

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 13-11-2009 09:50

Terapia zacznie się pod koniec listopada.
Zdam relację na tyle, na ile bedzie to możliwe bez naruszania zasad obowiązujących w grupach terapeutycznych.
Podobno terapia jest indywidualna, ale - że tak to brzydko określę - "przy użyciu" innych osób.
Na początku mamy się terapią zapoznać, będąc tymi "innymi".

Sama jestem ciekawa.
Słyszałam o tej terapii dużo dobrego od znajomych psychologów .

regina

Wsparcie

Post 09-12-2009 23:26

Znacie książkę Tomasza Witkowskiego "Zakazana psychologia"?

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 09-12-2009 23:54

Słyszałam o niej i czytałam art. recenzujący ją... i opisujący szkody wynikajace z tych ustawień. Oj pojechał tam po wielu znanych psychologach :(
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

regina

Wsparcie

Post 10-12-2009 00:12

Czytałam ostatnio, prawie w całości (jeszcze przeglądam). On (Witkowski) nawet niekoniecznie opisuje szkody (ew. potencjalne) różnych - źle prowadzonych lub "podejrzanych" - terapii. Opisuje przede wszystkim zjawisko tzw. psychobiznesu i to co z niego wynika oraz demaskuje nie zawsze odpowiednie od strony etycznej działania psychoterapeutów itp. itd. Ciekawe jest także to, jak wiele z modnych terapii nie ma odpowiedniego zaplecza naukowego.
Tak to bardzo prostym językiem można ująć.
O ustawieniach Hellingera słyszałam dużo wcześniej. Nie ukrywam, że od razu zapachniało mi szarlatanerią.
To moja opinia, zaznaczam od razu, że nikogo nie chciałam urazić.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-12-2009 08:45

O ile wiem, ustawienia Hellingerowskie nie są takie głupie. Fakt, mają lekki sztafaż magiczno-okultystyczny.
Przypuszczam, że jest to albo chwyt marketingowy albo wzmocnienie efektu :) Ludzie lubią tajemniczość, okultyzm, NewAge, wróżki i tym podobne magie.

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 10-12-2009 10:33

Byliśmy ostatnio z mężem na takich "ustawieniach" jako obserwatorzy.
Mieliśmy zdecydować, czy poddamy się tej terapii.

Nie zdecydowaliśmy się.
Jednak chcę podkreślić, że - moim zdaniem - nie mają one niczego wspólnego z "szarlatanerią".

To po prostu jedna z metod terapeutycznych.
W wielu przypadkach skuteczna.

Według mnie ta terapia ma sens w przypadku jednego , dwóch problemów.

Uznaliśmy, że przy ilości ( i skali ) naszych problemów się nie sprawdzi.
My potrzebujemy stałej, systematycznej psychoterapii.

Więcej napiszę w wolnej chwili.

regina

Wsparcie

Post 10-12-2009 11:37

Cóż, sceptyczna jestem, nie tylko jeśli chodzi o "ustawienia".
Książkę Witkowskiego polecam, może się wydawać że facet "się czepia", ale...daje do myślenia i zapala światełko ostrożności jeśli chodzi o zaufanie różnym pseudo-specjalistom, pseudo-terapiom itp. Z pewnością dochodzi do wielu nadużyć, warto przed podjęciem jakiejkolwiek terapii zrobić tak rzetelny, na ile to możliwe, wywiad - na ile się da.

Dołączam link do artykułu (nie o "ustawieniach"),
nie wiem czy link działa (wkleiłam po prostu).

http://www.tomaszwitkowski.pl/attachmen ... ia___I.pdf

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 10-12-2009 12:21

regina pisze:Książkę Witkowskiego polecam, może się wydawać że facet "się czepia", ale...daje do myślenia i zapala światełko ostrożności jeśli chodzi o zaufanie różnym pseudo-specjalistom, pseudo-terapiom itp. Z pewnością dochodzi do wielu nadużyć, warto przed podjęciem jakiejkolwiek terapii zrobić tak rzetelny, na ile to możliwe, wywiad - na ile się da.

Nie byłam na ustawieniach u pseudeterapeuty tylko u psychologa klinicznego i zarazem psychoterapeuty.
Sprawdziłam wykształcenie i kwalifikacje tej pani.

Metodę polecało mi - niezależnie od siebie - troje psychologów .

Nie zdecydowaliśmy się na tę terapię, jednak wcale nie uważam, że jest to szarlataneria czy pseudoterapia.

regina

Wsparcie

Post 10-12-2009 15:04

Malwinko,
naprawdę nie chciałam Ciebie ani nikogo innego urazić. Wydaje mi się, że forum służy też do wymieniania własnych opinii z innymi osobami. A opinie te mogą być diametralnie różne.
OK, może słowo szarlataneria jest ostre, ale w tym kierunku skłania się moja opinia o tej metodzie.
I tyle.
Może jestem teraz za bardzo pod wpływem książki, którą wspominałam. Polecono mi ją relatywnie niedawno - i tak na świeżo jestem zaniepokojona "drugą stroną medalu" rożnych terapii.
Nie znaczy to, że wszystko jestem skłonna teraz negować itd, itp.
Cieszę się, że trafiłaś na rzetelnych specjalistów i życzę powodzenia w poszukiwaniu najlepszej dla siebie metody.
Pozdrawiam! [smilie=hi ya!.gif]

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-12-2009 15:53

Często za tę metodę biorą się ludzie niemający pojęcia o psychologii. Wtedy należy uważać ją za szarlatanerię.
W rękach osoby wykształconej jest to kontrowersyjna, ale jednak działająca w wielu przypadkach terapia. Jak każdy typ terapii, nie wszystkim pomaga i nie wszystkim się podoba. To jest normalny stan rzeczy.
Nie mam najwyższego zdania na temat tego typu terapii, ale jestem daleki od potępiania jej w czambuł.

Wróć do Leczenie