Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

EEG Biofeedback bez opłaty dla wielu dzieci

Moderator: Moderatorzy

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 25-03-2007 23:16

A tu są dwa artykuły wstępne, których autorem jes założyciel strony:
http://www.eegbiofeedback.org.pl/artykul%201.htm

ps. zmodyfikowałem link, bo się strona zmieniła

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 26-03-2007 18:46

Wnioski nie są zbyt budujące. Rzekłbym horror.
Nie wiem, czy wynika to z niestabilności metody czy nieumiejętności terapeutów.

Cytat z tamtego forum
W mojej placówce terapeuci tworzą zespół 3-osobowy. Każda z nas prowadzi terapię dla 2 dzieci. A więc 6 dzieci jest objętych terapią. Oceniałyśmy wyniki postępów terapii na wydrukach. Wyglądają różnie. U niektórych dzieci po 20 sesjach stoimy w punkcie wyjścia, a u innych dzieci wyniki na wydrukach mają tendencję wzrostową np. SMR.

Należy pamiętać, że treningi często przynoszą efekt przeciwny do oczekiwanego. Efektem oczekiwanym jest wzrost SMR i Beta przy jednoczesnym wyhamowaniu Theta i Delta, tymczasem może być zupełnie odwrotnie.

kmm

Wsparcie

Post 27-03-2007 22:58

golombek pisze:Moich parę tysięcy poszło w błoto, żadnych zmian w koncentracji, impulsywności i nadruchliwości nie było u Kuby, mimo zapewnień pani Michaeli, że skutek terapii jest rewelacyjny :(

Planowałem 100 sesji, zrezygnowałem jednak po 54; musieliśmy wrócić do concerty bo zaczęła się szkoła i problemy.
Gdy zaczeliśmy podawać lek, wyniki na biofeedback'u były beznadziejne.
Jeździliśmy do Krakowa 1 raz w tygodniu na 2 treningi.
Zwykle jeden seans był stracony, nie udawało się namówić Mateusza do współpracy. Wyniki, te na komputerze, były najlepsze w lipcu i sierpniu.
I wtedy wydawało się, że to działa, ale we wrześniu wszystko wróciło do 'normy'. Efekty? Może trochę lepsza koncentracja.
Wg pani neurolog, potrzebne by było grubo ponad 100 sesji, by coś zmienić przy tak silnym ADHD.
Koszty: 54x60zł + 27x240km*0,50zł/km =6480zł
Ja 1962, żona ?, Mateusz 1998 ADHD

Michaela Pakszys

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 04-04-2007 14:23

EEG Biofeedback bez opłaty dla dzieci

Odpowiadam na wiele postów chcę powiedzieć że rozumiem rodziców dzieci którzy chcą jak najszybciej wyleczenia dziecka z ADHD.
1.Metoda EEG Biofeedback jest jedną z wielu metod naprawczych tak jak leki, psychoterapia, terapia rodzinna, itp.
2.Do tej pory wszystkie sposoby leczenia nie potrafią wyleczyć ADHD ani ADD tylko poprawić stan zdrowia, uspokoić, polepszyć wyniki szkolne itp.
3.Każda z metod może być stosowana u dzieci z ADHD, lecz nie kazde dziecko odniesie z niej maksymalny skutek.
4.Diagnostyka ADHD jest w Polsce niedostateczna i brak jej kompleksowości. Psychiatra jest ważnym ogniwem w stawianiu rozpoznania, inni specjaliści powinni z nim współpracować (neurofizjolog, psycholog, neurolog, i inni specjaliści w tym niekiedy logopeda, rehabilitant ) powinni spotykać się w grupie konsultującej. Jest to ważne dlatego, że do tej pory wszyscy działają w pojedynkę.
5.Badanie EEG jakościowe i ilościowe ma znaczenie w róźnicowaniu postępowań lekarskich i znaczenie badania EEG jest niedoceniane.
6.Co do treningów EEG Biofeedback: po rozpoznaniu problemu rozpoczyna się konstrukcja protokołu naprawczego. Jest to łatwe jeśli dziecko z ADHD ma zaburzoną więcej 1 lub 2 sfery nie zaś 10 funkcji łącznie. Wtedy układanie protokołu jest bardzo skomplikowane i trening może być wieloletni (zresztą inne sposoby naprawy również np.lekami).
7.EEG Biofeedback jest nieurazowy, bezpieczny, i niektóre z funkcji można naprawić kompletnie inne wyłącznie trochę poprawić. Inne sposoby też tak działają z tą różnicą, że przeważnie mają wiele objawów ubocznych i to bardzo czasami poważnych
8.EEG Biofeedback jest w tej chwili dostępny również bezpłatnie.
Oczywiście że w tej sytuacji to duże obciążenie szkół bowiem niektóre szkoły są niedoinwestowane i mają niskie zatrudnienie. To są jednak przeszkody do zwalczenia przez Miejscowe Organy Nadzorujące.
9.EEG Biofeedback jest metodą która dalej się rozwija, bowiem nasze wiadomości w odniesieniu do funkcji mózgu też narastają z prac badawczych w fMRI, QEEG, psychologii, dietoterapii, itp.
10.W ośrodkach szkolno-wychowawczych które posiadają metodę EEGBFB i umożliwiają darmowe treningi są zatrudnieni pedagodzy i psycholodzy.
Wszyscy przeszli szkolenia dotyczące naprawy koncentracji uwagi, pamięci, niepokoju psychoruchowego, zaburzeń zachowania i zaburzeń procesu uczenia się. Również mogą pracować z dziećmi wyłącznie w zakresie wiedzy pedagogicznej i psychologicznej - nie medycznej. Specjaliści z EEG Instytutu będą kształcić psychologów i pedagogów dalej w tym zakresie. Problemami medycznymi zajmują sie lekarze.
11.Szkoła nie może świadczyć EEG Biofeedback swoim uczniom odpłatnie.
Dla dzieci z poza szkoły, dla dorosłych jeśli są takie potrzeby zastosowania EEG Biofeedbacku, o zgodę należy się zwrócić do Organów Nadzoru na miejscu lub do MEN.
12.życzę DOBRYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT , z wiosną więcej życzliwości i radości dla każdego czytelnika, prawdziwego odrodzenia w myślach i czynach
dr n. med. Michaela Pakszys

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 07-04-2007 16:12

Re: EEG Biofeedback bez opłaty dla dzieci

Michaela Pakszys pisze:8.EEG Biofeedback jest w tej chwili dostępny również bezpłatnie.
Oczywiście że w tej sytuacji to duże obciążenie szkół bowiem niektóre szkoły są niedoinwestowane i mają niskie zatrudnienie. To są jednak przeszkody do zwalczenia przez Miejscowe Organy Nadzorujące.

Nieprawda.
Tu jest napisane, że za protokół się płaci.
http://www.eegbiofeedback.org.pl/artykul%201.htm

Obecnie wygląda to tak, że terapeuci rozkładają ręce i tłumaczą rodzicom, że nie mogą prowadzić terapii bez uprzednio sporządzonego protokołu. Chcąc, nie chcąc, rodzice zadają pytanie o to, gdzie taki protokół mógłby zostać sporządzony. Terapeuci wskazują kilka najbliżej położonych ośrodków, z zastrzeżeniem, że są to płatne badania. Rodzice, ponosząc niemałe koszty, pokonują setki kilometrów, by dać swemu dziecku szansę. W ten oto sposób szkolni terapeuci, mający wielkie serce, lecz niewielkie umiejętności, stali się pośrednikami w zakresie pomnażania dochodów tych ośrodków.

Michaela Pakszys

Post 07-04-2007 17:12

panie Bogdanie

Ludzie wypisują różne pólprawdy i pan czyta i przepisuje , dlaczego Pan wprost mnie nie zapyta?
EEG BFB to metoda interdyscyplinarna. Pracują z nią lekarze, psycholodzy, pedagodzy , rehabilitanci i logopedzi. Etyczne sprawy poruszamy na Towarzystwie ale i na kursach i konferencjach. Po prostu - lekarze zajmują się medycyną, pedagodzy procesem uczenia, psycholodzy psychologią, logopedzi zaburzeniami mowy, rehabilitanci rehabilitacją. Metoda treningu mózgu EEGBFB w rękach pedagoga jest metodą naprawy procesu uczenia, poprawy koncentracji uwagi, poprawy zaburzeń dyslektycznych, dysgraficznych itp. Z problemami medycznymi należy zwrócić się do lekarza.
Odpowiadam bezpośrednio: jeśli dziecko ma zaburzoną jedną czy dwie funkcje procesu uczenia, terapeuta może sam napisać protokół bowiem nauczył się tego na kursie (oczywiście może dalej zdobywać dalsze wiadomości na dalszych kursach ale w zakresie pedagogiki)
Jeśli chore dziecko ma zaburzonych wiele funkcji, ma aktywną padaczkę, tiki i np.niewielkie upośledzenie umysłowe oraz lęki nocne, niestety należy
zwrócić się do najbliższego neurologa przeszkolonego w EEGBFB, ktory może sporządzić odpowiedni protokół na bazie badania, EEG, mapy mózgu. Z wytycznymi może dziecko być trenowane niekiedy poza ośrodkiem medycznym, ale nie zawsze. Są sytuację, w których lepiej trenować w gabinecie neurologa czy psychiatry dla dobra dziecka.

Pozdrawiam i życzę dużo pozytywnych wiadomości na tym forum
Dobrych Radosnych Świąt wśród życzliwych miłych Ludzi. :)

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 07-04-2007 17:22

Autor strony podpisał się imieniem i nazwiskiem i stanowiskiem.
Alfred Bajena, dyrektor szkoły.
Jeżeli ten pan kłamie, proszę to otwarcie powiedzieć.
Chciałbym przypomnieć, że Pani na tym forum już kilka razy prezentowała "oszczędne gospodarowanie prawdą", dlatego raczej szukam innych źródeł informacji.

Michaela Pakszys

Post 07-04-2007 17:38

panie Bogdanie

proszę przeczytać mój post - w nim odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie

Michaela Pakszys

Post 10-04-2007 20:44

do Pana Dreptaka

Nie godzę się na zła słowa panie Bogdanie i nieprawdy.
Myślę, że protestować na mijanie się z prawdą na innych stronach www dotyczy tych stron.
Jesteśmy na Forum Portal.
Tu oczekuję kultury osobistej moderatorów.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 10-04-2007 21:42

Re: do Pana Dreptaka

Michaela Pakszys pisze:Nie godzę się na zła słowa panie Bogdanie i nieprawdy.
Myślę, że protestować na mijanie się z prawdą na innych stronach www dotyczy tych stron.
Ja tego nie rozumiem :oops: .
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-04-2007 22:16

Ja też nie rozumiem.
Zrozumiałem jedynie ostatnie zdanie.
Moim zdaniem wykazujemy się bardzo dużą kulturą.
Do tej pory nie reagowaliśmy na niektóre wybryki. Obiecuję, że się poprawimy i będziemy reagowali. Do bana włącznie.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 11-04-2007 07:44

Cóż Dosiu. Nie Ty jedna :wink:
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Michaela Pakszys

Post 11-04-2007 08:22

proszę o pytania związane

z EEGBiofeedbackiem. Dziękuję

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 11-04-2007 08:46

Nadal nic nie zrozumiałam :??:

Raźniej mi jednak,że nie ja jedna.

Tusiek

Awatar użytkownika

Post 11-04-2007 16:56

Ja wiem tyle....
A o co chodzi :?:
Bio sprzężenie zwrotne. Jak podłączę dwie elektrody do mojej świnki morskiej (niech będzie Homer), to będzie zwarcie, czy znormalnieje? A może zacznie stosować tajemne techniki jutsu jak w Naruto :)
Przyznam, z szacunkiem dla wszystkich stron, że jestem sceptykiem, tak samo względem akupunktury, świecowania uszu, aromaterapii i diety cud.
To, że coś działa pod prądem, to nie znaczy od razu, że nie zalicza sie do terapii via placebo.

Michaela Pakszys

Post 16-11-2007 23:12

dla Pana Tuska

z całym szacunkiem do Pana, dobrze by było jeśli pan już zabiera słowo, aby się najpierw zorientowac w sprawie. EEG Biofeedback NIE DZIAŁA Z PRĄDEM ELEKTRYCZNYM NIE DRAZDNI SIĘ MÓZGU PRĄDAMI - ale odwrotnie ZAPISUJE SIĘ BIOPRĄDY KTÓRE MÓZG WYTWARZA. chyba miał pan kiedyś robione EKG? Badanie EEG to podobne badanie z tym że dotyczy pracy nie serca ale mózgu. Neguje pan EKG i EEG?
Biofeedback prezentuje zapis pod postacią graficznie innego obrazu - wideogry trenowanemu i ten się uczy warunkowaniem operatywnym - jak powinien zmienić swoją pracę mózgu. Metoda znana od 1960 roku rozszerzona po pojawieniu się komputerów osobistych wielokrotnie ulepszana w r.2006 3 kanadyjskich badaczy potwierdziło badaniami fMRI skuteczność EEG Biofeedbacku w naprawie ADHD.
pozdrawiam

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 16-11-2007 23:45

Czy to znaczy, że Biofeetback to tylko obrazowanie pracy mózgu? Tak to zrozumiałam (pewnie cos pokręciłam ).
Rozumiem działanie leków, bo one chemicznie wpływają na nasz mózg. Ciekawa jednak jestem co sie dzieje z naszym mózgiem podczas Biofeetbacku skoro nie działamy na niego w sposób fizyczny ani chemiczny?
Może się mylę ale czy nie ma tu działania podobnego do placebo?

Czy po zaprzestaniu treningów u osób, u których zauważono pozytywne zmiany po Biofeetbacku - utrzymują się one na stałe?

Ile treningów minimalnie trzeba przejść, żeby nauczyć mózg "na zawsze" jak ma pracować?

Michaela Pakszys

Post 17-11-2007 18:59

dla Maji

Biofeedback nie jest tylko obrazowaniem pracy mózgu chociaż jego jedna część to zbieranie danych, ich klasyfikacja i przedstawianie terapeucie i trenowanemu i za pomocą uwarunkowania operatywnego uczenie trenowanego. Neuroterapeuta dąży nauczyć dziecko czy dorosłą osobę optymalnej pracy mózgu. Działa tu sprzężenie zwrotne. Pokazując odpowiednią pracę mózgu natychmiast i ciągle można się nauczyć zmienić wzorzec EEG - hamować nieodpowiednie fale i promować fale pozytywne. Trenowany otrzymuje sygnał wzrokowy, słuchowy niekiedy i dotykowy że praca mózgu jest odpowiednia, w ten sposób się uczy. Należy wiele razy powtórzyć sytuację. Okazuje się że zmiana fal mózgowych łączy się ze zmianami w neuroprzekaźnikach i zmianami w funkcjonowaniu mózgu, bowiem dochodzi do neuroplastyczności, powstawania nowych lub uruchomieniu starych ale niemych synaps.
Po zaprzestaniu treningu EEGBFB u osób u których zakończono trening z utrzymaniem się prawidłowych wzorców - utrzymują się pozytywne wyniki napewno do 10 lat, niekiedy podobno całe życie. (istnieją publikacje naukowe na ten temat). Liczba treningów do optymalizacji pracy mózgu jest indywidualna i zależy od wielu czynników, przede wszystkim od powagi zaburzeń, kombinacji zaburzeń i czasu ich trwania oraz tzw.krzywej uczenia się (= szybkiego lub powolnego uczenia się). Biofeedback działa równiez po ukończeniu treningów niekiedy rodzice przychodzą po 3 miesiącach od zakończenia I.etapu treningu kontynuować treningi, bowiem dopiero wtedy zaczynają być widoczne zmiany w zachowaniu dziecka.

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 17-11-2007 23:44

Z całym szacunkiem, moim zdaniem, metoda promowana przez Panią może być uznana jedynie za wspomagającą, na pewno zaś nie za wiodącą w leczeniu ADHD. Nie chcę tutaj nikogo obrażać, ale z praktyki widzę mizerne skutki biofeedbacku w przypadku moich podopiecznych. Być może jest tak, iż w pełnoobrazowym, nasilonym ADHD biofeedback jest mniej skuteczny. Co do pracy z populacją bez ADHD - nie mam doświadczeń.
I jeszcze jedno - gdyby był aż tak skuteczny - myślę że byłby szeroko używany w USA, tymczasem rządowe agendy nic o tym nie wspominają na swoich stronach. Pozdrawiam.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Michaela Pakszys

Post 18-11-2007 13:12

dla pani Agaty

metod naprawy ADHD jest wiele, oprócz farmakoterapii jest co najmniej 10 może i więcej dróg naprawy. Zdecydowanie lepsze skutki wg mojego rozeznania są przy stosowaniu łącznym kilku terapii łącznie. Mówiąc o metodzie EEG Biofeedback proponuję ją jako metodę pierwszą przed farmakoterapią, tam gdzie inaczej nie można - łącznie z farmakoterapią. Proszę uprzejmie zwrócić uwagę również na sprawę diagnostyki neurofizjologicznej przed włączeniem leków. Wiadomo np. iż dzieci z podtypem tzw.szybkiej czynności w analizie QEEG nie powinny mieć włączoną terapię stymulantami (pochodnymi amfetaminy) , zaś u dzieci z tzw.wolna czynnością fal można rozpocząć terapię właśnie od EEGBFB , bowiem metoda właśnie bardzo dobrze hamuje wolne fale i promuje szybsze. Jeśli EEGBFB nie wystarczy, bowiem niedostateczność aktywacji jest zbyt duża, można sięgnąć po leki - ale wg mnie leki które silnie działają na rozwijający się mózg i mają liczne niekorzystne objawy uboczne powinny być stosowane po wyczerpaniu innych bezpiecznych możliwości.
W odniesieniu do raportów - jest Pani pewna że lobby firm które stoją nad wszystkimi możliwymi instytucjami - pozwoliło by na to? Sprawa nie dotyczy wyłącznie tego problemu ale wielu innych chorób i innych sposobów.

Michaela Pakszys

Post 18-11-2007 13:17

jeszcze dodatek

nie potrafię policzyć ile jest ośrodków w USA i w innych krajach gdzie proponuje się metoda EEG Biofeedback czy neurofeedback, ale na pewno to nie są sposoby stosowane marginesowo - proszę spojrzeć uprzejmie na odnośniki internetowe w USA, Rosji, całej Europie, w Afryce i Arabii, Australii, Chinach i Japonii. W Polsce mamy w tej chwili około 550-600 ośrodków gdzie stosuje się metoda EEGBFB. Moim dążeniem jest większe włączenie się lekarzy w ten nurt, jest wiele już pracujących neurologów i neurologów dziecięcych, sporadycznie psychiatrów.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 18-11-2007 13:32

Należy pamiętać, że EEG Biofeedback jest doskonałym biznesem. Jest terapią drogą i modną.

Jest taką terapią jak :
    kremy przeciw cellulitowe - całkowicie nieskuteczne,
    szampony przeciwłupieżowe - nieskuteczne w 99% przypadków,
    mydła antybakteryjne - powodujące uzależnienie przez zniszczenie naturalnych mechanizmów obronnych skóry.

To, że jest dla nielicznego grona uczniów za darmo, wcale nie znaczy, że nic nie kosztuje!
Bo nie ma darmowych obiadów!
Zapłaciliśmy za te terapie w naszych podatkach. Bardzo słono.

Michaela Pakszys

Post 18-11-2007 16:35

Szanowny Panie Dreptak

drogie jest całe życie - poczynając od pieluszek, kończąc na pogrzebie, i w międzyczasie drogie są i leki nawet te podstawowe i nawet kupno komputera aby mógł pan pisać posty nawet utrzymanie strony internetowej też kosztuje. Ma sens rozmawiać jeśli rozmawia się rzeczowo . Pan się powtarza bowiem pana żywiołem jest gniew i atak. W domu może pan mówić sobie co pan chce. Tu na Forum proszę być obiektywnym. Każde postępowanie i każda porada kosztuje. Hydraulik, elektryk, informatyk też kosztuje. I to jest w porządku, bowiem musi się utrzymać, utrzymać swoją rodzinę kupić narzędzia, materiały. Każda terapia niesie z sobą koszty. I pan to wie doskonale. Jednak mówić o biznesie w stosunku do EEGBFB to się pan zagalopował lub pan nie zna koszty innych terapii i porad. Zagalopował się pan również w ocenie metody. To proszę zostawić dla ludzi, którzy się zajmują rzeczową oceną. Wskazuje panu jedną z kilka tysiący publikacji ,jest autorów kanadyjskich niestety w języku angielskim. Inne publikacje u mnie do wglądu lub proszę poszukać w bibliotece czy na internecie.
Lévesque J, Beauregard M, Mensour B: Effect of neurofeedback training on the neural substrates of selective attention in children with attention-deficit
/hyperactivity disorder: A functional magnetic resonance imaging study. Neuroscience Letters Volume 394, Issue 3, 20 February 2006, p 216-221

Pan nie jest jedynym człowiekiem w Polsce co płaci podatki, płacimy wszyscy.Więc nie rozumiem pana toku myśli. I tu nie ma pan rzetelnych informacji, bowiem aparaty EEGBFB zafundowała polskim placówkam EU.
Kończę dyskusję z Panem bowiem widzę swoją obecność na tym Forum inaczej niż pan pojmuje swoją. Staram się przybliżyć polskim czytelnikom rodzicom, nauczycielom, chorym objektywnie metodę EEG Biofeedback. Na niepoważne dysputy szkoda czasu.

/ Post z wyraźnym atakiem osobistym. Rozmawiamy rzeczowo, a nie osobiście. Od spraw prywatnych są prywatne wiadomości. Ostrzegam. Admin

kmm

Wsparcie

Post 18-11-2007 19:18

Re: Szanowny Panie Dreptak

Michaela Pakszys pisze:Na niepoważne dysputy szkoda czasu.

1. Dlaczego z tak dużej liczby osób czytających to FORUM nie pojawił się nikt, kto by powiedział: mnie (mojemu dziecku) to pomogło.
Ja swoją opinię przedstawiłem wyżej.

2. Dlaczego najczęściej stosuje się 20 "darmowych" sesji, chociaż w literaturaturze mówi się o min 60. sesji?
Doświadczona pani neurolog powiedziała, że pierwsze 10 sesji potrzeba na zbudowanie właściwego programu leczenia.
Ja 1962, żona ?, Mateusz 1998 ADHD

Michaela Pakszys

Post 18-11-2007 21:43

panie Dreptak

W zależności od złożoności problemu może być potrzebnych i więcej sesji, zależy to od tzw.towarzyszących ADHD problemach jak tiki, natręctwa, zaburzenia uczenia pod postacią dysleksji, dysgrafii, dyskalkulii, depresji itp.
Tak jak w każdej terapii lekowej czy innej, w trakcie terapii personifikuje się leczenie - inaczej mówiąc poszukuje się leku czy terapii dla danego pacjenta właściwej - również i w tej terapii jest podobnie.

Odpowiem panu, dlaczego jest mało osób które piszą o tym, jak pomogła terapia EEGBFB: po pierwszej poprawie zachowania i szkolnych wyników, rodzice często na tym etapie kończą leczenie.

W mojej obserwacji jest wiele pacjentów którzy wykazują poprawę w trakcie terapii. Mózg który pracował przez wiele lat nieprawidłowo, również potrzebuje czasu do naprawy. Złożone sieci neuronów potrzebują wiele czasu do naprawy.Parę sesji nie wystarcza nie wystarcza niekiedy ani 60 sesji.
Leki też trzeba stosować przez bardzo długi okres czasu , licząc się z poważnymi działaniami ubocznymi, i nie ma zachwytu nad terapią, non stop poszukuje się bezpieczniejszych i działających szybciej i dłużej leków.
Terapia EEG Biofeedback jest jedną z bezpiecznych terapii w ADHD i ADD bez działań ubocznych.
Ostatnio technika i metodyka samych treningów jest ulepszona, nie tylko w USA są już pojedyńcze ośrodki w Polsce które pracują nową techniką, inni dopiero się uczą.
Miałam możliwość spotkać się z wielu bardzo oddanymi sprawie ADHD i dzieciom terapeutami w minionym tygodniu z ośrodków szkolno-wychowawczych. Ich praca jest w wielu miejscach znacznie utrudniona, również z powodu presji środowiska aby pomóc co największej liczbie dzieci.
Jednak praca powinna oparta być na standardach metody, dostępności do badań i testów szczególnie tam, gdzie zaburzenia mają początek już w momencie urodzenia się dziecka i terapia ma miejsce wiele wiele lat później, gdy dochodzi do nawarstwienia problemów.
Jeśli pan weźmie do ręki jakąkolwiek książkę o ADHD, dowie się pan, że ani lekami ani inną metodą nie można wyleczyć się z ADHD, można wyłącznie zmniejszyć objawy. Metoda EEGBFB ma w sobie to pozytywne, że działa wprost na miejsce zaburzenia funkcji i to jeszcze przed tym dość dobrze określone miejsce, powiedziałabym coraz lepiej określone miejsce wg mapy Brodmana, oraz że jest metodą bezpieczną dla dzieci i nawet kobiet w ciąży, że można ją stosować także łącznie z farmakoterapią czy wieloma innymi psychoterapeutycznymi działaniami.
Zachęcam pana do wypróbowania metody EEGBFB na sobie i dopiero potem proszę opowiedzieć swoje wrażenia z terapii, o ile jest mi wiadomo, nie uczęszczał pan nigdy na terapię.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 18-11-2007 21:51

Re: panie Dreptak

Michaela Pakszys pisze:Odpowiem panu, dlaczego jest mało osób które piszą o tym, jak pomogła terapia EEGBFB: po pierwszej poprawie zachowania i szkolnych wyników, rodzice często na tym etapie kończą leczenie.
Wszystkie opinie, jakie słyszałem brzmiały "brak jakichkolwiek rezultatów".

Michaela Pakszys

Post 18-11-2007 22:07

panie Dreptak

jest taka operetka w której główną rolę gra OPINIA HIHI. Proszę szukać u żródeł i najlepiej samemu wypróbować.

Co to jest rzeka? nie widzący musi się zanurzyć aby poznać.

tomek

Post 18-11-2007 23:26

Smutną prawdą jest, że nawet jeśli sprzęt do Biofeedbacku zafundowała szkołom Unia Europejska, to zrobiła to jak najbardziej z naszych podatkowych pieniędzy... No przecież w Brukseli nie biorą pieniędzy z kosmosu...

Jedyny problem jaki zostaje regularnie podnoszony, to że użycie Biofeedbacku jest relatywnie drogie, wedle specjalistów konieczne jest stosowanie jej bardzo długo oraz że nie dotarliśmy do żadnych, innych niż naukowe, źródeł świadczących o skuteczności tej metody.
Bardzo chcielibyśmy usłyszeć jakieś pozytywne opinie osób albo rodziców dzieci, które korzystały z Biofeedbacku. Póki co słyszeliśmy albo opinie negatywne, a w najlepszym razie daleko neutralne...
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

Michaela Pakszys

Post 18-11-2007 23:40

obiektywnie

zapraszam przedstawiciela Forum na Zjazd PTBPS w kwietniu 2008 - będą przedstawiciele jeśli nie wszystkich to większości ośrodków z EEGBFB referować swoje sukcesy i problemy. Rownież moja grupa z Warszawy.
Zjazd dostępny również dla wszystkich zainteresowanych, Rodziców, Nauczycieli, Psychologów. Dokładna data będzie podana wkrótce.

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 19-11-2007 12:07

Dziś byłam z Maćkiem u psychologa,pierwszy raz u nowego...Od przyszłego tygodnia rozpoczynają zajęcia grupowe socjoterapełtyczne.
:)
Między czasie mam załatwić skierowanie na EEG dla Maćka.Pomimo tego,że miał 2 razy kiedyś przeprowadzane i nic w sumie nie wyszło.Poprosił mnie,abym wzięła nie tylko opis,ale wydruk fal mózgu.I coś wspominał o Biofeedback.Ale ja byłam tak rozkojarzona,że nic nie zapamiętałam.Na czym to polega :?: :)
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

tomek

Post 19-11-2007 13:51

O biofeedbacku bardzo dużo napisane zostało w tym wątku (wystarczy dokładnie poczytać) oraz tutaj

Myślę, że znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

Michaela Pakszys

Post 19-11-2007 23:13

dla Aśki

Szanowna Pani, badanie EEG jest badaniem pracy mózgu. Na jego podstawie można się wiele o pracy mózgu dowiedzieć, jeśli jest to badanie opisane przez specjalistę z wydrukami najważniejszych partii zapisu. Treningi EEG Biofeedback to nauka prawidłowej pracy mózgu za pomocą stałego śledzenia czynności mózgu, prezentowania za pomocą obrazków czy wideogry kiedy mózg pracuje w odpowiedni sposób i kiedy nie, wzmacniana dżwiękiem czy wibracją. Dziecko uczy się jak wytwarzać fale pożądane i hamować niepożądane. Jest to proces który wymaga czasu i monitorowania zachowania najlepiej za pomocą specjalnych formularzy, które rodzice czy dziecko na drugi dzień po treningu wypełniają aby śledzić zmiany w zachowaniu. Wg ciężkości objawów u dziecka z ADHD treningów jest 20 i więcej. Nie napisała Pani w którym mieście pani mieszka więc ogólnie podaję informację. Więcej na internecie pod odpowiednim hasłem.

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Piotrek 14 lat ADHD z cechami Aspi i zaburzenia zachowania

Post 20-11-2007 00:53

Re: dla Aśki

Michaela Pakszys pisze: Wg ciężkości objawów u dziecka z ADHD treningów jest 20 i więcej.

Dużo,dużo więcej 100 :?: ,lub więcej,im więcej tym lepiej :?:

Dla kogo :?: dla dziecka :?: ,dla rodzica dziecka :?: NIEEEE :!: :(

Dla właścicieli licencji BIOFEEDBACKU :twisted:

many,many,many....
Ogry mają warstwy... jak cebula.
Shrek

Ogr bagienny.

Michaela Pakszys

Post 20-11-2007 08:46

proszę się zastanowić zanim coś napisze Pani czy Panie

Krzysionki , uważam ten post za obrzydliwy.

Jestem tu z dobrą wolą. Jeśli nie ma tu rzeczowych odbiorców, wypiszę się z tego Forum .

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 20-11-2007 09:16

Pani Michaelo proszę nie podejmować takich decyzji, Pani obecność na tym forum jest potrzebna, rodzice niepokoją się o nieprawidłowe zapisy EEG swoich dzieci, a Pani im udziela rzeczowych odpowiedzi, Dziś usłyszałam od dyrektora szkoły mojego dziecka, że Krzyś znacznie dłużej koncentruje się na zadanej pracy, że chce kończyć jest to dla mnie bardzo ważne, wydaje mi się, że są to pierwsze efekty EEGBiofeedbacku, mój syn nie bierze leków dalej jest rozbrykany i ruchliwy, usiedzieć w jednym miejscu nie potrafi zbyt długo, ale szybciej i lepiej pisze, i to jest dla mnie bardzo dobra wiadomość.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Michaela Pakszys

Post 20-11-2007 23:27

Szanowna Pani Halino

dziękuję za miłe słowa i cieszę się z Panią z sukcesów syna. Niekiedy zaczynają się od drobnego polepszenia motywacji, jednak zawsze jest lepiej z koncentracją uwagi.
Staram się pisać obiektywnie i rzeczowo. EEG Biofeedback to jedna z wielu możliwości, jedna z wielu metod. Podoba mi się na niej to, że można śledzić obiektywnie wyniki z treningu na trening, iż można za jej pomocą znależć rezerwy w funkcjach i poprawić je.
Nie jest to ósmy cud świata i nie można oczekiwać że wyleczy wszystkie bolączki które się nagromadziły przez dziesiątkę czy dziesiątki lat. Jednak jest to metoda którą pracuje obecnie wiele neuroterapeutów na świecie, metoda która ma swój pozytywny oddźwięk w badaniach funkcji struktur mózgu, w badaniach neuropsychologicznych i pedagogicznych, w lepszej jakości życia dzieci i dorosłych cierpiących na zespół ADHD czy ADD.

Z tego też powodu piszę o metodzie i postępach w świecie i u nas w Polsce.
Zdaję sobie sprawę, że nie jest wszędzie prowadzony EEGBFB zgodnie z najlepszymi standardami światowymi. Nie jest to zawsze wina terapeutów - brakuje środków na szkolenia, chociaż coraz więcej osób posiada kwalifikacje nie tylko pierwszego ale i drugiego czy trzeciego stopnia, uczęczsza na superwizje z problemami najczęściej dzieci z ADHD kombinowanymi dysleksją, dysgrafią, tikami, depresją, natręctwami itp - tu są bardzo trudne decyzje o protokole treningu. Poza tym - wszyscy wykładowcy i uczniowie uczą się, wszyscy tworzą wspólnie "historię EEGBiofeedbacku". Duzo się zmienia miesiąc od miesiąca, startowaliśmy w 1999 roku protokołami dla poszczególnych zaburzeń, dziś protokoły szyjemy na zaburzenia indywidualnie - dla tego i nie innego dziecka. To wymaga większego zapoznania się również dla pedagogów, psychologów, psychoterapeutów, lekarzy innych dyscyplin - z medycyną, neurologią, psychiatrią, psychologią. Szkolenie praktycznie non-stop. Tak dla np. rozeznania, z Polski może na szkolenia zagraniczne pojechać tylko ten który zdobędzie grant naukowy lub zapłaci z własnej kieszeni. Koszt jednego kursu bez transportu wyżywienia i zakwaterowania przeciętnie ok.2700 - 5.000 PLN. Z drugiej strony są znacznie naciski środowiska na prowadzących EEGBFB szczególnie w szkołach darmowo: aby więcej aby skuteczniej aby szybciej ...... i przy tym pedagog ma np.1 godzinę tygodniowo na trening - więc nie ma przestrzeni do dobrej pracy. Są i ośrodki gdzie pedagog czy psycholog ma tygodniowo 20 czy 30 godzin ale chętnych jest wiele i znowu naciski.
Wypracowanie odpowiedniego "sita" dla wyboru dzieci do treningów nie będzie się podobać rodzicom, będą myśleć o róźnych uwarunkowaniach dlaczego wybrano to i nie moje dziecko.. Tak jak inne metody - również EEGBFB nie musi być metodą dla każdego dziecka z ADHD, jednak jeśli jest ta możliwość, warto spróbować. Mam wiele dobrych wiadomości z ośrodków szkolno-wychowawczych w kraju - o poprawie w nauce, o poprawie w zachowaniu dzieci o radości z uczenia się. Wiele dzieci z ADHD czy ADD ma problemy z uczeniem. Terapeuta powinien nie tylko stosować metodę EEGBFB.Również powinien dać Rodzicom nieco porad, jak dziecko ma się uczyć, w jakich warunkach, jak ma sobie rysować na dużym papierze np.tabliczkę mnożenia i jak naklejać nad łóżkiem czy robić całą sobie drogę tabliczkową przez pokój i korytarz, o tym jak powinni Rodzice cieszyć się niematerialnie z sukcesów i tych najmniejszych, przytulić i dać dziecku odczuć że sprawia im radość i dumę. Jest wiele wątków i potrzeba dużo czasu i dużo cierpliwości i miłości do dziecka z ADHD czy z ADD aby wyrosło na człowieka szczęśliwego.

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-11-2007 23:20

Pani Michaelo napisałem swojego posta pod wpływem impulsu :oops:

Jest paskudny w formie,ale odzwierciedla moją prywatną obawę, ile w tej metodzie jest chęci niesienia pomocy :bow: ,a ile zwykłego biznesu.

Jeżeli przedstawi mi pani wiarygodną statystykę,popartą badaniami klinicznymi,wykasuje posta,przeproszę i więcej nie będę podważał tej metody jako skutecznej.

Przeczytałem wszystkie posty w tym temacie,pisze Pani ,że efekty są widoczne po 10,20,60 treningach
Mogę to rozumieć,że jest to zależne od indywidualnych predyspozycji i rożnych deficytach pacjentów.

Sam mam syna z AS z cechami ADHD jednak cena terapii przekracza moje możliwości finansowe.

Z tego co się dowiedziałem o tej metodzie poprawiania koncentracji,pierwszy raz została zastosowana w NASA dla treningu astronautów.Ludzi wybitnych,bardzo czeto wspaniałych pilotów,dla których koncentracja jest bardzo ważna w pracy.
Mogę się domyślać,że w NASA dysponując ogromnymi kwotami pieniędzy ,można było stosować trening codziennie.
W dodatku ludzie poddawani tej metodzie poprawy koncentracji, podczas treningu byli świadomi tego, że od wyników treningów może zależeć ,czy to właśnie oni polecą na wyprawie w kosmos.

Może dlatego krąży opinia,że wyniki są odczuwalne po trzech miesiącach,
30x3=90
W naszych cywilnych warunkach przy braku pieniędzy na specjalistów,
wypada jedna wizyta na tydzień co daje 90 tygodni terapii i to nie są trzy miesiące,ale osiemnaście.
Na przestrzeni tak długiego okresu czasu,dziecko zmienia się,dorasta i uczy się wielu nowych rzeczy w szkole.
Trudno jest więc stwierdzić,czy dzięki EEGBFB,czy wskutek edukacji.

Gdyby dziecko chodziło do szkoły raz w tygodniu ,czego by sie nauczyło,a co po tygodniu przerwy by z tego pamiętało :?:

Dlatego, może warto by zastanowić się nad treningiem codziennie,tylko który rodzic wytrzyma to finansowo :?: :(
Shrek

Ogr bagienny.

Michaela Pakszys

Post 22-11-2007 00:56

do pana Krzysionki

proszę przejść się po stronach internetowych psychoterapeutów czy lekarzy którzy stosują metodę od wielu lat proszę tu są namiary nalezy wystukać w google: nazwisko Joel F. Lubar lub Michael and Linda Thompson, czy Sue and Siegfried Othmer . Znajdzie pan wiele publikacji gdzie piszą doświadczeni neuroterapeuci o wynikach stosowania w ADHD i są dane statystyczne nie w jednej pracy ale w wielu pracach zresztą można wejść do biblioteki medycznej Medline i poszukać danych. To nie pojedyńcze publikacje to wielotysięczne publikacje.
Ja przytoczyłam powyżej w innym poście pracę kluczową o wpływie neurofeedbacku na fMRI czyli o wpływie na wyniki magnetycznego rezonansu funkcjonalnego. Ta praca dowodzi o skuteczności metody. W Polsce też istnieją publikacje np.pani doktór Flisiak (psychiatra dziecięcy z Wrocławia) o ADHD, moje prace dotyczą róźnych obszarów bowiem zajmuję się neurofizjologią i neurofeedbackiem, moja praca nad neurofeedbackiem opublikowana w Holandii w tym roku dotyczy skuteczności EEGBFB na dzieci i dorosłych z padaczką.
Zbieram dane od dzieci również z ADHD i osób dorosłych bowiem współpracuję z ośrodkiem szwajcarskim w programie naukowym. Program będzie zakończony publikacjami, trochę to trwa bowiem nie tylko jestem badaczem ale i dyrektorem administratorem lekarzem wykładowcą na licznych kursach, prowadzę superwizję, publicystą jak i studentką -tak EEGBiofeedback się rozwija non-stop, ulepszają się metody diagnostyki i protokoły naprawcze bardziej personifikują, uczę się intensywnie.
Co dotyczy czasu trwania treningu - zależy co chcemy poprawić czy metoda jest kombinowana z inną metodą np.audiowizualną stymulacją mózgu - wtedy okres treningów się skraca lub czy stosuje się nowe możliwości treningowe, które równiez skracają terapię. Rozumiem pana troski, rozumiem codzienną walkę o chleb rozumiem całą złożoną sytuację społeczną. Dlatego tak się cieszę że przynajmniej niektóre dzieci mają treningi w szkołach czy ośrodkach szkolno-pedagogicznych może w przyszłości będzie lepiej wierzę w to. Spotykam się na kursach z nauczycielami czy psychologami i lekarzami - niekiedy mają bardzo trudne sytuacje i ich koledzy im ją nie ułatwiają wręcz przeciwnie. Równiez Rodzice dzieci z ADHD by wiele mogło pomóc i nie tylko krytykować i krytykować i czekać opluwać szydzić krzywdzić. Jest sprzęt jest gdzie się uczyć jest dużo chętnych ludzi którzy nie wyjechali za granicę i chcą pracować. Pomóżmy im w stworzeniu warunków do pracy. Jeśli szkoła czy ośrodek ma wyłącznie do jednego aparatu 1 osobę i 1 godzinę tygodniowo to myślę, że interwencja w Sejmiku czy w innej nadrzędnej instytucji edukacyjnej by mogła pomóc a jeśli nie ma nauczyciela, można by znależć drugą czy trzecią osobę np.Mamę dziecka z ADHD która mając odpowiednie wykształcenie mogła by się nauczyć pracować pod superwizją lekarza czy psychologa pracującego już kilka lat. Aparatura powinna pracować non-stop wtedy będzie odpowiednio wykorzystana bowiem każdy sprzęt komputerowy się szybko starzeje. Chce to rozeznania w sytuacji , konkretnej pomocy to myślę że jest DOBRA DROGA.

Michaela Pakszys

Post 22-11-2007 01:02

zresztą

gdyby pan spojrzał na godziny mojej pracy nie pisał by pan obrzydliwie, jest pierwsza w nocy. Myślę że moja postawa w pracy i tu na Forum jest obiektywna, podaję tylko rzetelne informacje o metodzie, i nie mylę je z reklamą.

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-11-2007 09:40

Re: do pana Krzysionki

Michaela Pakszys pisze:proszę przejść się po stronach internetowych psychoterapeutów czy lekarzy którzy stosują metodę od wielu lat proszę tu są namiary należy wystukać w Google: nazwisko Joel F. Lubar lub Michael and Linda Thompson, czy Sue and Siegfried Othmer . Znajdzie pan wiele publikacji gdzie piszą doświadczeni neuroterapeuci o wynikach stosowania w ADHD i są dane statystyczne nie w jednej pracy ale w wielu pracach zresztą można wejść do biblioteki medycznej Medline i poszukać danych. To nie pojedyncze publikacje to wielotysięczne publikacje.
Również Rodzice dzieci z ADHD by wiele mogło pomóc i nie tylko krytykować i krytykować i czekać opluwać szydzić krzywdzić.

Po pracy zagłębie sie w temat i poszukam tych publikacji,mam nadzieje,że jest coś przetłumaczone na polski.

Co do rodziców dzieci z ADHD :hmmm:
Pomagamy sobie nawzajem,organizujemy się w grupy wsparcia, organizujemy konferencje,szkolenia terapię dla dzieci i rodziców,obozy terapełtyczne.
Kupujemy drogie pełnopłatne lekarstwa i płacimy z własnej kieszeni za terapie.
W wolnych chwilach piszemy na forum(często kosztem snu i własnego odpoczynku).
Jednocześnie My i nasze dzieci jesteśmy krytykowani opluwani.Szydzą z nas i naszych dzieci: inni rodzice zdrowych dzieci, nauczyciele,często też lekarze i psycholodzy którzy nie uznają ADHD :evil:
Jesteśmy traktowani jak obcy z innej planety i najlepiej gdybyśmy wszyscy wrócili tam skąd...
I pani się dziwi naszemu zgorzknieniu.
Shrek

Ogr bagienny.

Michaela Pakszys

Post 22-11-2007 10:02

to co pan pisze jest piękne

i w żadnym wypadku nie powinno zasmucać czy powodowac zgorzknienie - jest w tym SILA DZIALANIA możliwość pomocy ośrodkom które dysponują aparaturą
Chociaz jestem ateistką -przytoczę mądrą legendę o Świętym w zasadzie dotyczy nas Ludzi.
Zawsze będzie ktoś kto będzie nie zadowolony tak jak w tej legendzie o Świętym Piotrze który spotkał człowieka poszukującego idealny świat. "Tam w niebie napewno są rajskie jabłka nie te co tu na Ziemi." mówi Człowiek. I Święty Piotr mówi to dla Ciebie i podaje mu kosz pełny jabłek." O to na pewno nie rajskie jabłka zobacz tu jedno jest dziurawe i tu się brązowi i będzie wkrótce nadgniłe." Och Człowieku - wybór należy do Ciebie, jesli chcesz zobaczysz iż w koszu jest pełno pięknych zdrowych jabłek smacznych i soczystych, zaś jeśli chcesz zobaczysz tylko brzydotę robaka i pleśni na jednym jedynym jabłku.

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-11-2007 20:30

Użyłem niewłaściwego słowa.
Zgorzknienie nie odzwierciedla właściwie, mojego stanu ducha.
Jestem wesoły,szczęśliwy,potrafię ,żartować ,śmiać się.
Prędzej może Pani o mnie powiedzieć,że jestem duszą towarzystwa niż zgorzkniałym mrukiem lub malkontentem.(kto mnie zna może potwierdzić)
Mam też ta drugą stronę, gorszą,oschłą,nieufną,złośliwą nawet zaczepną to taki odruch obronny.
No cóż nikt nie jest ideałem.
Shrek

Ogr bagienny.

Michaela Pakszys

Post 22-11-2007 22:47

no cóż

Chińczycy by powiedzieli yang i ying, wolę powiedzieć jesteśmy tęczowo kolorowi dobry wieczór i jutro dobry dzień

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-11-2007 23:11

Re: no cóż

Michaela Pakszys pisze:Chińczycy by powiedzieli yang i ying, wolę powiedzieć jesteśmy tęczowo kolorowi dobry wieczór i jutro dobry dzień

:wave: [smilie=happy.gif] :wave:
Shrek

Ogr bagienny.

Michaela Pakszys

Post 30-03-2008 21:15

EEG Biofeedback

1.w treningach dzieci z ADHD najczęściej stosuje się stymulacja fal szybkich bowiem w zapisach EEG u większości dzieci jest widoczny nadmiar fal wolnych theta i delta lub fal alfa w przednich okolicach nad płatem czołowym. Niekiedy dodatkowo uzyteczne jest w domu stosowanie aparatów AVS oraz ćwiczenia z piłeczkami, żonglerka czy wyćwiczenie umiejętności łapania piłeczki prawą lub lewą ręką na zmianę. U niektórych dzieci stymulacja czyli trening fal szybkich jest za trudny i poleca się zamiast promowania fal szybkich - hamowanie fal wolnych które jest dla dzieci łatwiejsze. Zresztą mózg ma na wielu piętrach obecne silne mechanizmy hamowania, które nalezy uruchomic dla hamowania niepotrzebnych zbyt wolnych częstotliwości.
2.w wielu sytuacjach przychodzi do gabinetu rodzic czy opiekun z dzieckiem które nie lubi się uczyć nie lubi przychodzić do szkoły. Sama metoda eeg biofeedback tu niewiele pomoże chociaz są znane punkty treningowe do zwiększenia zaangażowania i motywacji - tu potrzebna jest pozytywna wizja i przykłady, zaangażowanie oraz pokazanie iż nauka może być radosną pasją.

Krzywa

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 30-03-2008 22:35

Moja córka dzięki tej metodzie przetrwała nawet nie najgorzej klasy 1-3.U niej już po pierwszym treningu nastąpiła widoczna poprawa w zachowaniu.Niestety tylko jednodniowa :twisted: .Następnego dnia ciężko było mi się pozbierać ale też zaczęłam mieć nadzieję,że może być lepiej.Na początku nie mogła wysiedzieć godzinnego treningu,więc w połowie szła wybiegać się na korytarz.Potem było coraz lepiej.Stała się mniej impulsywna,łatwiej mogła się skupić...Kiedy coś szwankowało jeździłyśmy na kilka dodatkowych zajęć.Jeśli nie było dołka ,trzeba było uczestniczyć raz na miesiąc w treningach przypominających.

Krzysionki,to były zbyt wyraźne zmiany,żeby złożyć na karb dorastania.Niestety popełniłam błąd i przestałam jeździć po trzeciej klasie bo wydawało mi się,że córka właśnie wyrosła.Przez wakacje nie zauważyłam wielkiego pogorszenia (widać impulsywności i nadruchliwości jednak trochę się pozbyła).Początek czwartej klasy ukazał nam zgliszcza na miejscu gdzie powinna być koncentracja uwagi.Lekcji było tak dużo,a ona tak źle funkcjonowała,że nie było kiedy wcisnąć Biofeedback-u.Zdecydowałam się na Concertę i jest świetnie ale cieszę się,że trzy lata udało mi się nie faszerować jej lekami.

Żeby nie było nieporozumień - NIE MAM żADNYCH KORZYśCI Z TEGO,żE POZYTYWNIE WYRAżAM SIę O TEJ METODZIE.Znam też mamy,które twierdzą,że ich dzieciom to nie pomaga.
"Lepiej zacznij pływać albo pójdziesz na dno jak kamień"

Michaela Pakszys

Post 31-03-2008 06:58

Efekt EEGBiofeedbacku

metoda EEG Biofeedback jest jedną z wielu metod pomocy dzieciom z ADHD i nie tylko im. Jeśli chodzi o wyniki, prawie w 100 % następuje poprawa koncentracji uwagi. Inne funkcje równiez się poprawiają ale juz nie w upragnionych 100 procentach czyli nie u wszystkich dzieci jednakowo i na jednakowym stopniu. Problem najczęściej widzę w tym, iz zbyt wcześnie z róźnych przyczyn najczęściej finansowych (w ośrodkach gdzie metoda jest pełnopłatna) lub fascynacji nową inną metodą lub przeciążeniem aktywnościami (to tez nie dobrze przeciążyć dziecko wszelakimi terapiami dla jego dobra) przestaje dziecko uczęszczać na treningi bez stabilizacji uzyskanych wyników.
Cieszę się z pozytywnych wiadomości o metodzie którą wprowadziłam do Polski właśnie z tego powodu o którym Pani pisze: EEG Biofeedback to jedna z metod która 1.powinna być stosowana zawsze bo bezlekowa bez działań ubocznych 2.może być stosowana łącznie z lekami. Pozdrawiam

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 31-03-2008 07:40

Pani Michaelo proszę powstrzymać się od reklamy.
Zwłaszcza, że pisze Pani nieprawdę.

Ja wiem, że w języku reklamy "10%" może znaczyć to samo co "prawie 100%", ale ja tego nie akceptuję.

Michaela Pakszys

Post 31-03-2008 11:29

do pana Dreptaka

Panie Dreptak mam nadzieję że oprocz odwagi atakować posiada pan również odwagę do przeproszenia.

Objektywnie pisząc o metodzie cytuję wyniki prac poprawy koncentracji uwagi pana Tansey'a (1990) oraz państwa Lubarów (pierwsi zastosowali eegbiofeedback w ADHD i ADD- 1984) . Prace wg nazwiska i roku można poszukac w bibliotece.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 31-03-2008 11:36

Pani Michaelo, co to znaczy prawie w 100% lepiej podać 98%, czy nawet 90% to brzmi bardziej prawdopodobnie.
I świetnie, że wreszcie przywołuje Pani nazwiska osób, które opracowywały te badania, teraz możemy zauwazyc, że to nie do końca reklama.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703
PoprzedniaNastępna

Wróć do Leczenie