Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Pytania o interpretację EEG

Moderator: Moderatorzy

Michaela Pakszys

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 11-09-2010 18:28

kasjopeja 77

U dzieci z ADHD często w zapisach EEG czuwania stwierdza się nadmiar fal theta - odpowiada zaburzeniom pracy mózgu, stwierdzanym w tym zespole.Czy pomoże EEG Biofeedback? EEGBFB jest jedną z metod w kompleksowej naprawie tego zespołu, osobiście polecam uwadze.
dr n. med. Michaela Pakszys

kasjopeja77

Post 12-09-2010 19:17

Bardzo Dziękuję

Bardzo dziękuję Pani Doktor za odpowiedz.
Pozdrawiam.

oletka19

Post 17-09-2010 12:08

Bardzo prosze pomoc

Witam Bardzo prosze pomoc, poniewa nic nierozumiem z opisu EEG i nie wiem czy mam sie martwic.Moja corka ma 2 latka

Opis Badania:
Badanie wykonano we snie, w trakcie Badania dziewczynka wybudzila sie i ponownie zasnela zarejestrowano wowczas hipersynchronie zasypiania.Elementy snu wyrazone sa pod postacia symetrycznych wrzecion snu,K-kompleksow oraz pojedynczych fal wierzcholkowych.W miare poglebiania sie snu narasta ilosc wysokonapieciowych fal wolnych delta.
FS nie aktywuje zapisu.
Na tle zapisu snu w okolicach centralno-ciemieniowych prawych widoczne sa pojedyncze nieliczne zesoly fali ostrej z wolna oraz fal ostrych o ampl do 120uV widoczne sa rowniez wysokonapieciowe wyostrzone fale wolne o ampl do 150uV.

Orzeczenie:
zapis o prawidlowo wyrazonych elementach snu z niewielkimi zmianami w okolicach centralno-ciemieniowych prawych. Nie zarejestrowano czynnosci napadowej uogolnionej.

Michaela Pakszys

Post 18-09-2010 17:47

Szanowna Pani, hipersynchronia zasypiania, wrzeciona, K-kompleksy, fale wierzchołkowe, i fale delta wysokonapięciowe to prawidłowe składowe zapisu EEG.
okolica centralno-ciemieniowa zbiera jako kosz różne nawet niewielkie zaburzenia pracy mózgu i niekiedy są tu zmiany wyrazem dziedziczenia wzoru EEG po babci, dziadku, cioci, atd - nawet z dalszej generacji minionej. Może być to marker dysleksji w przyszłości, może mieć związek z nadpobudliwością, może być związana z niektórymi genetycznymi zespołami czy mózgowym porażeniem dziecięcym. Bez podania problemu występującego u dziecka nic więcej nie mogę powiedzieć, czasami zmiany związane z padaczką, przeważne o łagodnym przebiegu, chociaż nie zawsze - wymaga to dalszych badań. Do przyszłych pytających: zawsze proszę przytoczyć objawy występujące u dziecka lub podejrzenie w kierunku....

oletka19

Post 21-09-2010 17:36

Bardzo dziękuję Pani Doktor

Bardzo dziękuję Pani Doktor za odpowiedz. Dostałyśmy skierowanie na EEG ponieważ moja, córka budziła się w nocy i biegła na drugi koniec pokoju i strasznie płakała, potrafiła tak nawet przez godz albo, i dłużej nikomu nie dala sie wziąć na ręce a jak ja próbowałam brać to sie wyginała "w pół" jak sie już uspokajała to wtedy wyciągała do mnie ręce i zasypiała ale tylko u mnie. Wyglądało to tak jak by sie czegoś bala. W ciągu dnia tez tak miała, ogólnie od jakiegoś czasu sie to uspokoiło, tylko w ciągu dnia potrafi zrobić taka scenę jak jej sie czegoś nie da, albo zabroni coś czego nie może to potrafi mnie albo siebie gryźć, uderzać głową np.podłogę albo ścianę. Chodzę z Maja do psychologa, na razie 2 wizyta Pani Doktor po wstępnym przebywaniu z maja stwierdziła ze jest Bardzo inteligentna córka wszystko jej pokazała co doktor chciała oraz wszystko rozumiała co do niej mówiła. Maja zaczęła raczkować jak miała 6m, chodzić jak miała 10m a teraz ma 2 lata (25sierpien)i powtórzy każdy wyraz powoli zaczyna mówić zdaniami np. Mamusiu chodź chcę jeść. Tak, więc moim zdaniem rozwija sie prawidłowo, a te ataki histerii wynikają z tego, iż Maja jest cwana i wie jak zrobić żeby mama i tata jej wszystko dali. Na ataki nocne najpierw dostaliśmy ATARAX, który na pewno pomógł, zrobiliśmy EEG wynik był taki sam jak ten i doktor neurolog przepisała ConVulex po którym było gorzej wiec przestałam jej dawać, mieliśmy robione badanie dna oka które wyszło prawidłowo, nasza doktor neurolog zastanawiała się czy nie zrobić mai badania tomokomputer ale nie wiem co teraz postanowi, patrząc na to EEG. Co Pani Doktor o tym myśli będę wdzięczna za odpowiedz.
Ps.Przepraszam za błędy w pisowni ale klawiatura mi coś szwankuje.Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 24-09-2010 10:57 przez Ida, łącznie zmieniany 2 razy
Powód: Spokojnie, błędy poprawiłam. Pozdrawiam również :)

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 22-09-2010 13:21

Oletko, to co opisałaś to (w moim przekonaniu) nic innego jak lęki nocne, które są bardzo powszechne u dzieci. Najczęściej dzieci nie pamiętają rano całego zdarzenia. Pomimo otwartych oczu i dreptających po domu nóżek - śpią. Z tego wyrośnie - spokojnie.

Bardziej mnie zaniepokoiło powtarzanie przez dziecko akcji w dzień. Czy przy dziecku rozmawialiście co się działo w nocy? Jeśli tak, to tylko naśladuje to co mówiliście.

Chyba dla testu wymyśliłabym historię, że córka w nocy zbierała poziomki. Jeśli za jakiś czas w dzień zacznie te poziomki zbierać tak jak pokazałaś, że niby zbierała - to będziesz mieć odpowiedź na swoje wątpliwości.

Oczywiście zbadać u lekarza również trzeba, ale też docenić inteligencję swojego malucha :wink: .

Michaela Pakszys

Post 22-09-2010 22:46

odpowiedź na list

tak rzeczywiście mogą to być lęki nocne. Rodzice powinni swoim zachowaniem uspokoić dziecko, w niektórych kulturach świata dzieci śpią długo z matką w nocy dla zapewnienia poczucia bezpieczeństwa, również ważna jest postawa rodziców w dzień, można poradzić się w poradni rodzinnej lub u bardziej doświadczonych rodziców. Na odległość trudno konsultować. Pozdrawiam

elukomska

Post 20-10-2010 21:05

Proszę o interpretacje badania EEG

Mój syn ma 19 lat i trenuje karate. Lekarz sportowy skierował go po raz kolejny na badanie EEG. Jego wynik zacytuję: czynność podstawowa składa się z fal alfa 9-11 Hz o amplitudzie do 30m i fal beta. Rz+. W okolicy potylicznej prawej rejestrują się nieliczne fale theta 6-7,5 Hz o amplitudzie 40-70 m.M v Fs nie wpływa na zapis. Zapis na pograniczu normy z dyskretnymi zmianami nienapadowymi w okolicy potylicznej prawej."

Proszę o wyjaśnienie. Czy jest się czego obawiać?

monisial

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 20-11-2010 15:01

Mój synek ma 7 lat miał robione EEG z powodów bólu głowy, ma też napady histeryczne i przez psychologa zdiagnozowaną nadpobudliwość psychoruchową z cechami ADHD.

Wynik EEG wygląda tak:
Badanie przeprowadzono w stanie czuwania. Czynność podstawową stanowią nieregularne, symetryczne fale alfa o częstotliwości 8,5-9,5Hz i amplitudzie 25-55uV.
Rz zaznaczona.
W odprowadzeniach skroniowo-ciemieniwo-potylicznych, obustronnie, rejestrujr się fale wolne o częstotliwości 5-6 Hz, o amplitudzie do 65uV, fale ostre nisko i średnio napięciowe oraz pojedyńcze zespoły fali ostrej z falą wolną. Hv i Fs - nie wpływają w istotny sposób na zapis.
Orzeczenie:
Zapis ze zmianami zlokalizowanymi oraz czynnością napadową w odprowadzeniech skroniowo-ciemieniwo-potylicznych, obustronnie.
Byłabym wdzięczna gdyby ktoś mógł mi wyjaśnić co tu jest napisane - neurolog powiedziała mi tylko porszę się na razie nie martwić i zleciła tomografie komputerową. Ja niestety nie potrafię się nie martwić.
syn 7 lat

Michaela Pakszys

Post 20-11-2010 19:39

karate

Mój syn ma 19 lat i trenuje karate. Lekarz sportowy skierował go po raz kolejny na badanie EEG. Jego wynik zacytuję: czynność podstawowa składa się z fal alfa 9-11 Hz o amplitudzie do 30m i fal beta. Rz+. W okolicy potylicznej prawej rejestrują się nieliczne fale theta 6-7,5 Hz o amplitudzie 40-70 m.M v Fs nie wpływa na zapis. Zapis na pograniczu normy z dyskretnymi zmianami nienapadowymi w okolicy potylicznej prawej."

Proszę o wyjaśnienie. Czy jest się czego obawiać?

odp.: Bez oglądania zapisu nie można nic konkretnego powiedzieć bowiem dla jednego lekarza nieliczne to jedno a dla drugiego inaczej. Ogólnie nieliczne fale theta mówią o nieco zwolnionej pracy mózgu po stronie prawej w okolicach potylicznych, powinna być sama czynność alfa.U części osób mogą być wrodzoną przypadłością. Treningi z upadkami i uderzeniami w głowę mogą nasilić te zmiany jednak uważa się, iż niewielka liczba fal theta nie ma większego znaczenia dla pracy mózgu. Wszyscy trenujący są objęci stałymi badaniami EEG przed zawodami. Nie wiem, czy pani syn ma jakieś dolegliwości? wtedy należy konsultować EEG z neurologiem.

Michaela Pakszys

Post 20-11-2010 19:48

Mój synek ma 7 lat miał robione EEG z powodów bólu głowy, ma też napady histeryczne i przez psychologa zdiagnozowaną nadpobudliwość psychoruchową z cechami ADHD.
Badanie przeprowadzono w stanie czuwania. Czynność podstawową stanowią nieregularne, symetryczne fale alfa o częstotliwości 8,5-9,5Hz i amplitudzie 25-55uV.
Rz zaznaczona.
W odprowadzeniach skroniowo-ciemieniwo-potylicznych, obustronnie, rejestrujr się fale wolne o częstotliwości 5-6 Hz, o amplitudzie do 65uV, fale ostre nisko i średnio napięciowe oraz pojedyńcze zespoły fali ostrej z falą wolną. Hv i Fs - nie wpływają w istotny sposób na zapis.
Orzeczenie:
Zapis ze zmianami zlokalizowanymi oraz czynnością napadową w odprowadzeniech skroniowo-ciemieniwo-potylicznych, obustronnie.
Byłabym wdzięczna gdyby ktoś mógł mi wyjaśnić co tu jest napisane - neurolog powiedziała mi tylko porszę się na razie nie martwić i zleciła tomografie komputerową. Ja niestety nie potrafię się nie martwić.

odpowiadam: tło zapisu czynności mózgu z opisu lekarza prawidłowe, na tym tle w w/w okolicach fale wolne i grafoelementy ostre. Czynności napadowej nie odczytuję z przyłożonego opisu. Częsty zapis nieprawidłowy w bólach głowy oraz w ADHD jednak trudno ocenić dokładnie bez spojrzenia na zapis. Proszę pamiętać, iż każdy zapis EEG powinien być dokumentowany wydrukiem nieprawidłowości wtedy nadaje się do dokładnej analizy przez innego lekarza. Postępowanie neurologa słuszne, bowiem zmiana pracy mózgu wymaga spojrzenia na strukturę mózgu, lepiej jednak wykonać badanie MRI magnetycznego rezonansu jądrowego głowy, bowiem jest bardziej precyzyjny, tomografia niewiele da. Badanie EEG o takim wniosku często spotykane w zaburzeniach emocjonalnych w ADHD.

monisial

Post 20-11-2010 20:15

dziękuję

Dziękuję za wyjaśnienie. Niestety na dzień dzisiejszy mam problem nawet z tomografią bo nigdzie w Łodzi nie chcą zrobić pod narkozą a obawiam się że nie da rady wyleżeć bez ruchu nawet 5 minut (niewiem czy 2 wytrzyma) poza tym histerycznie boi się kłucia ( na pobranie krwi biorę męża lub mojego tatę bo sama nie daje rady go utrzymać, czasem nawet wciągnąć do gabinetu) a z tego co się dowiedziałam musi mieć welflon. Nie wiem co teraz zrobić spróbować ? - a jak nie wyjdzie to naraże go na dużą dawkę promieniowania na darmo?!
Co mogę w tej sytuacji zrobić? są jakieś sprawdzone sposoby?
syn 7 lat

Michaela Pakszys

Post 21-11-2010 19:42

MRI w półotwartym kole

dla dzieci niespokojnych i dużych 7 lat to duże dziecko, można zastosować półotwarty system MRI dziecko nie wjeżdża do tuby wyłącznie ma okrąg metalowy nad głową.
W licznych gabinetach z MRI są takie systemy, gdzie można, tam nie stosuje się narkozy, tylko wytłumaczenie dziecku co ma robić ew.można słuchać bajkę z nagrania przed i po badaniu.

Sacagawea

Awatar użytkownika

Post 05-12-2010 13:12

Proszę o interpretacją wyników

Dzień dobry,
tak jak pisałam w wątku powitalnym EEG za nami. Wiedziałam, że będzie ciężko, więc cały tydzień wcześniej ćwiczyliśmy leżenie bez ruchu. Badanie poszło nieźle, jedynie hiperwentylacja go wyprowadziła z równowagi. Tego nie ćwiczyliśmy - uznałam, że ćwiczenia oddechowe robione przy okazji logopedii i porannej gimnastyki wystarczą, ale niestety... Widziałam, że dziecko dochodzi do granicy swojej wytrzymałości, ale nic nie mogłam zrobić - trochę to się na badaniu odbiło. Opis badania jest taki:
"Czynność podstawowa EEG zachowana.W odprowadzeniach c-p składa się z rytmu alfa 9-10 Hz do 70uV i serii niskonapięciowych fal beta z powtrącanymi falami theta 5-7Hz. Rz obecna. Na tym tle rejestruje się w okolicach ciemieniowych z wyraźną przewagą strony prawej pojedyncze fale ostre. W trakcie Hw liczne serie wysokonapięciowych fal wolnych 4-5Hz z wyraźną przewagą okolic czołowych będące najprawdopodobniej artefaktami (dziecko przy HW niespokojne, pod koniec zaczęło popłakiwać). Fs nie aktywuje zapisu. Orzeczenie: zapis nieprawidłowy - zmiany niewielkiego stopnia w okolicach ciemieniowych z wyraźną przewagą strony prawej."

Przyznam, że taki wynik jest dla mnie szokiem. Byłam pewna, że EEG robi się pro forma, aby wykluczyć inne zaburzenia i że w związku z tym wyjdzie, że wszystko jest OK. A tu "zapis nieprawidłowy"... Czy to znaczy, że jednak w grę wchodzą jakieś zaburzenia, czy raczej jest to wynik typowy dla ADHD? Będę wdzięczna za jakieś wyjaśnienia.
Pozdrawiam
Joanna
Szymon - 11,5; Witold 9, Malwina 1

Kinga1212-71

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 05-12-2010 14:27

Sacagawea pisze:Przyznam, że taki wynik jest dla mnie szokiem. Byłam pewna, że EEG robi się pro forma, aby wykluczyć inne zaburzenia i że w związku z tym wyjdzie, że wszystko jest OK. A tu "zapis nieprawidłowy"... Czy to znaczy, że jednak w grę wchodzą jakieś zaburzenia, czy raczej jest to wynik typowy dla ADHD? Będę wdzięczna za jakieś wyjaśnienia.
Pozdrawiam

Nie wiem, czy to norma przy ADHD, ale mój syn też ma nieprawidłowy zapis EEG.

Nasza pani neurolog powiedziała, że nie ma się czym martwić, bo okolo 30 % ludzi ma nieprawidłowy zapis, pomimo tego, że są zdrowi.
nauczyciel, mama 10 latka z ADHD, ODD i dysgrafią oraz bardzo żywej i rozgadanej 2,5 latki

Michaela Pakszys

Post 10-12-2010 16:17

odpowiedź na list

"Czynność podstawowa EEG zachowana.W odprowadzeniach c-p składa się z rytmu alfa 9-10 Hz do 70uV i serii niskonapięciowych fal beta z powtrącanymi falami theta 5-7Hz. Rz obecna. Na tym tle rejestruje się w okolicach ciemieniowych z wyraźną przewagą strony prawej pojedyncze fale ostre. W trakcie Hw liczne serie wysokonapięciowych fal wolnych 4-5Hz z wyraźną przewagą okolic czołowych będące najprawdopodobniej artefaktami (dziecko przy HW niespokojne, pod koniec zaczęło popłakiwać). Fs nie aktywuje zapisu. Orzeczenie: zapis nieprawidłowy - zmiany niewielkiego stopnia w okolicach ciemieniowych z wyraźną przewagą strony prawej."

Przyznam, że taki wynik jest dla mnie szokiem. Byłam pewna, że EEG robi się pro forma, aby wykluczyć inne zaburzenia i że w związku z tym wyjdzie, że wszystko jest OK. A tu "zapis nieprawidłowy"... Czy to znaczy, że jednak w grę wchodzą jakieś zaburzenia, czy raczej jest to wynik typowy dla ADHD? Będę wdzięczna za jakieś wyjaśnienia.

Szanowna Pani, zmiany w okolicy ciemieniowej po prawej mogą się łączyć z zaburzeniami orientacji przestrzennej lub równowagi, czasami są "nieme" bez objawów dodatkowych, po lewej z dyskalkulią, dysleksją,dysgrafią, lub są nieme. Są to bardzo niewielkie zmiany. Reakcja na HW może być nasilona szczególnie przy płaczu i niepokoju. W sumie: zapis nie jest powodem do zmartwień jest to wynik często spotykany w ADHD zachęcam do pracy z biofeedbackiem.

Michaela Pakszys

Post 10-12-2010 16:24

do Kingi

moja odpowiedź: nieprawidłowe badanie EEG i nieprawidłowe badanie EEG to nie to samo. Są nieprawidłowości, które łączą się z obrazem klinicznym i mają znaczenie w ocenie przebiegu, leczenia i rokowania choroby, łączą się z zaburzeniami funkcji poznawczych. Bardzo niewielkie odchylenia czasami mają też duże znaczenie w zależności od umiejscowienia i tła na którym się znajdują. Sprawa interpretacji nie jest prosta, jest trudna szczególnie dla osóbprzez osoby bez neurofizjologicznego przygotowania.

Sacagawea

Awatar użytkownika

Post 29-12-2010 09:23

Ogromne podziękowania (choć spóźnione) :-) Mam tylko nadzieję, że zdaje sobie Pani sprawę, jak wiele robi Pani dla takich jak ja zagubionych w terminologii EEG duszyczek.
Pozdrawiam
Joanna
Szymon - 11,5; Witold 9, Malwina 1

Michaela Pakszys

Post 29-12-2010 10:39

serdeczne życzenia dla czytelników portalu i dla admin

Najlepsze życzenia zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności, miłości w Nowym Roku 2011
składa
Michaela Pakszys z terapeutami EEG Instytutu w Warszawie
niestety obrazkowe życzenia się nie mieszczą w portalu

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 31-12-2010 16:56

Michaela Pakszys pisze:niestety obrazkowe życzenia się nie mieszczą w portalu

mieszczą się, mieszczą...
choinka01.jpg
choinka01.jpg (70.2 KiB) Przeglądany 2563 razy

Dziękujemy za pomoc w naszych skromnych działaniach, życzymy cierpliwości dla naszych dzieci i lepszego przyszłego roku.

Michaela Pakszys

Post 31-12-2010 17:14

najlepsze życzenia dla DREPTAKA

niestety te moje obrazki były w większym formacie,
Dreptaka się mieszczą i to wspaniale
oto przed nami taka rozświetlona pachnąca choinka

dziękuję za piękne kolorowe życzenia
DO SIEGO ROKU 2011 WSZYSTKIM CZYTELNIKOM FORUM
Michaela

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 22-01-2011 23:18

Prośba o interpretację wyniku. :jestes_wielki:
EEG w czuwaniu. Rytm podstawowy zachowany. Niezbyt liczne fale wolne i ostre w odprowadzeniach skroniowo-potylicznych o amplitudzie 120uV i częstotliwości 5-6Hz.
Rz zaznaczona,
Hw dość nasila zmiany,
Fs bardzo nasila zmiany- liczne fale ostre w odprowadzeniach czołowo-skroniowych o ampl. 180uV i częst. 2-3 Hz.
Wniosek: zapis nieprawidłowy, zmiany dość liczne częściowe.

Michaela Pakszys

Post 23-01-2011 16:55

eeg

Szanowna Pani, nie da się interpretować zapisu bez podstawowych informacji takich jak wiek dziecka, stan, kliniczne zaburzenia. Co do zapisu - zmiany pod postacią fal theta i ostrych często występują w ADHD i odpowiadają jak ich lokalizacja zaburzeniom w tych okolicach, tutaj są słabo wyrażone w opisie. Zastanawia mnie nasilanie zmian w czasie próby FS , ja osobiście bym zapis powtórzyła lub do interpretacji powinnam go zobaczyć, można przesłac emailem wydruki tych stron ze zmianami na eeginstitute@poczta.onet.pl postaram się zinterpretować. Czy dziecko przyjmuje leki?

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 23-01-2011 19:52

Dziękuję- szczegóły i skan wykresu przesłałam na podany adres mailowy.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 23-01-2011 22:34

Dziękuję serdecznie za interpretację. Bardzo mi Pani pomogła. :)

gomi

Post 12-03-2011 00:01

EEG

Witam serdecznie
bardzo mi zależy na interpretacji zapisu eeg mojego 8 letniego synka ( i 4 m-ce )
czy udziela Pani jeszcze takich informacji
pozdrawiam

Michaela Pakszys

Post 12-03-2011 19:16

odpowiedź na list

Miła Pani, mogę pobieżnie zinterpretować zaocznie bez widzenia zapisu
jednak dokładnie jest to możliwe wyłącznie przy oglądaniu całego zapisu EEG,
wykonanego w EEG Instytucie. Stosujemy nieco inną technikę i interpretację nie tylko neurologiczną ,
ale i psychologiczną zapisu EEG (krzywej EEG) oraz zapisu QEEG (analizy komputerowej zapisu EEG).
Pozdrawiam dr n.med.Michaela Pakszys

gomi

Post 14-03-2011 10:39

EEG chłopiec 8 lat i 3 m-ce

Witam serdecznie
bardzo dziękuje za odpowiedź.
Jestem z okolic Poznania i nie mam jak zrobić dokładnego badania u Państwa w Warszawie.
Będę bardzo wdzięczna jak poznam Pani opinię na tema badania mojego synka.
Podejrzenie ADHD , zaburzenia zachowania

Opis badania:

Czynność podstawowa EEG prawidłowo zróżnicowana przestrzennie składająca się w odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych z rytmu alfa 8-9 HZ o amplitudzie do 120 uV oraz z serii niskonapięciowego rytmu beta.
Na tym tle rejestrują się obustronnie znad odprowadzeń centralnych, ciemieniowo-potylicznych i skroniowych pojedyncze i w seriach wysokonapięciowe fale wolne theta, fale ostre oraz zespoły fali ostrej z faląwolną, okresowo z tendencją do uogólniania.
Reakcja zatrzymania wyrażona.
Hiperwentylacja i fotostymulacja nie aktywują krzywej EEG.
Orzeczenie:
Zapis czynności bioelektrycznej mózgu nieprawidłowy.

( czy Jaś może być poddany terapii biofeedback mając taki zapis - musi wyrazić ponoć zgodę neurolog )

Z poważaniem
Mama Jasia

Z góry bardzo dziękuje za Pani zdanie na temat EEG mojego synka.

Michaela Pakszys

Post 14-03-2011 21:36

gomi

Miła Pani, dziękuję za zaufanie. Jaś może uczęszczać na treningi EEG Biofeedback. Dla terapeuty EEGBFB: zapis wykazuje zaburzenia dotyczące nadmiaru czynności szybkiej w tylnych okolicach (beta). Może wynikać z przyjmowania różnych leków, uspakajających, hormonalnych,witamin, nootropilu. Może być wynikiem również zaburzeń pracy mózgu i łączyć się z ADHD czy z objawami lękowymi. Zmiany zlokalizowane w okolicach centralno-ciemieniowo-potylicznych i skroniowych mówią o niestabilności pracy mózgu, o zaburzeniach emocjonalnych,agresji? jak i obniżeniu koncentracji uwagi. Nie wymagają leczenia neurologicznego, jeśli nie łączą się z objawami padaczkowymi. Po prostu są wynikiem nieprawidłowej pracy mózgu. Oprócz terapii EEGBFB zalecałabym terapię rodzinną. Z badań zaleciłabym mapę mózgu. Pozdrawiam dr n.med.Michaela Pakszys

gomi

Post 15-03-2011 00:11

EEG

Bardzo dziękuje za szczególową odpowieź.
Czy ma Pani wiedze na temat możliwości zrobienia mapy mózgu w Poznaniu - nie mogę znaleźć żadnej informacji w tej sprawie.
To bardzo ciekawe badanie i jestem bardzo zainteresowana.
Czy te zaburzenia u syna w pracy mózgu można "wyleczyć" ? czy to są uszkodzenia? Co Pani rozumie przez terapie rodzinną?
Oglądałam Państwa stronę - bardzo ciekawa - szkoda że to Warszawa.
Ile czasu trwa badanie u Państwa i jakie terminy macie?

pozdrawiam serdecznie
mama Jasia

Michaela Pakszys

Post 15-03-2011 10:14

odp.

Szanowna Pani,
proszę zapytać w Klinice Neurologii Dziecięcej w Poznaniu o mapę mózgu. Można poszukać terapeutów EEGBFB w internecie.
Na mapę mózgu można się zapisać i w EEG Instytucie, również na konsultację, wynikiem obu jest protokół treningowy dla terapeuty w Poznaniu.
Na badania należy przeznaczyć ok.2 godzin, chętnie wyjaśnię niektóre z pytań, obecnie mam mało danych do szczegółowej analizy dlaczego.
Pozdrawiam
dr n.n.med.Michaela Pakszys

mali10

Post 14-04-2011 13:36

Prośba o interpretację wyniku.

Moj syn lat 11.8 miał robione badanie EEg
Zapis zróżnicowany przestrzennie, symetryczny synchroniczny
Czynnosc podstawową w okolicy potylicznych stanowią fale alfa 9-10 Hz o ampl 30-100. Z nad okolic czołowych rejestruje sie rytm beta. W okolicach skroniowo-potylicznych rejestruje sie poj. fale theta 7Hz o ampl. j.w..
Rz-obecna FS-bez wpływu na zapis
W Hv-wyrazne zwolnienie zapisu i podniesienie ampl. Okresowo w okolicach skronowo-ciemieniowych rejestruje sie fale 2,5-3 Hz o ampl do 280 i czasie trwania do 3 sek. Bezposrednio po zakonczeniu Hv powrót do czynnosci odpowiedniej do wieku.
Orzeczenie -zapis wrażliwy na Hv
Prosze mi powiedziec co taki wynik oznacza . Dziekuje bardzo.

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: córka 11 lat ZA i synek 8 lat ZA

Ja: walczę

Post 14-04-2011 18:02

Mali10, witaj na forum! :)

Napisz coś o sobie, zapraszamy do działu "Powitania". :) Bo tak troszkę wpadłaś - jak po zapałki... :?:
Edukacja Domowa bardzo pomaga nam żyć :)

misia21k7

Dzieci: Bartosz 5,5 roku,ADHD,zaburzenia neurorozwojowe,podejrzenie epilepsji

Ja: prawdopodobnie ADHD

Post 30-07-2011 21:23

Witam serdecznie.5,5 letni syn miał 2 razy drgawki gorączkowe:1 raz proste(w wieku 7 m-cy) -10 minut,2 złożone-60 minut(w wieku 15 m-cy) oraz raz w wieku 2 lat bezgorączkowe.Miał wykonane w kwietniu tego roku eeg i to wynik:
Badanie wykonane w czuwaniu,zróżnicowane przestrzennie,zmodyfikowane artefaktami ruchowymi i mięśniowymi oraz czynnością szybką.Czynność podstawowa: rytm alfa8c/s (z udziałem fal theta) o ampl. do 100 uV w okol.ciemieniowo-potylicznych oraz niskonapięciowy rytm beta/z udziałem fal alfa i theta)w okol.przednich.
RZ obezna,wyrażona
FS bez istotnego wpływu na zapis
HW nasila ilość,czas trwania i ampl.fal wolnych w okol.centralno-tylnoskroniowo-potylicznych,okresowo uogólniających się/napadowo/i uogólnionych.

Zapis w czuwaniu-w granicach szerokiej normy dla wieku/fale wolne w okol.tylnych,nadwrażliwość na HW/,bez zmian napadowych.Badanie EEG nieprawidłowe.Zapis wymaga kontroli za 12 m-cy.

Czy ktoś mógłby mi napisać co oznacza taki wynik??Czy to padaczka czy ADHD?Neurolog ogólnie stwierdził u niego nadpobudliwość psychoruchową z zaburzeniami emocji i zachowania oraz zaburzenia neurorozwojowe i liczne zaburzenia integracji sensorycznej.Ma też podejrzenie padaczki.Czy ktoś potrafiłby mi odpowiedzieć czy ten zapis wskazuje na ADHD,epilepsję czy coś innego?Będę wdzięczna za odpowiedź i z góry bardzo dziękuję.
Bartuś w Fundacji Dzieciom"Zdążyć z Pomocą"
http://dzieciom.pl/7299

Michaela Pakszys

Post 09-02-2012 22:23

jestem tu więc późno ale odpowiadam. Jeżeli były drgawki gorączkowe, mogą ale raczej w wielu przypadkach nie muszą kojarzyć się dalej z padaczką. Badanie EEG powinno być wykonano we śnie spontanicznym, bowiem badanie EEG powinno być złożone jak z zapisu czuwania tak i snu, wtedy ma się więcej informacji.
Pozdrawiam

kasetka5

Dzieci: Dawid 1,5 roku

Post 20-02-2012 16:14

wynik badania EEG

Witam serdecznie! Mam pytanie dotyczące mojego półtorarocznego syna-Dawida.

Po leku AZITROLEK syn miał cztery ataki bezdechu z utrata przytomności. Lekarz neurolog stwierdził, że syn jest zbyt wiotki i skierował go na badanie EEG.

OPIS BADANIA:

Badanie wykonano we śnie i w trakcie budzenia się. Elementy snu obecne pod postacią wrzecion snu -synchronicznych i K-kompleksów. W tle widoczne są rozsiane polimorficzne fale wolne theta i delta.W trakcie budzenia zarejestrowano hypersynchronię wybudzania pod postacią monomorficznych fal wolnych theta. na tym tle w trakcie snu w okolicy środkowoskroniowo-centralno-ciemieniowej obustronnie ale z przewagą strony lewej widoczne są pojedyncze zespoły fali ostrej z wolną oraz fale ostre ampl do 110uV. FS nie aktywuje zapisu.

ORZECZENIE:

Zapis snu z niewielkimi zmianami w okolicy środkowoskroniowo-centralno-ciemieniowej obustronnie ale z przewagą strony lewej.

Bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu opisu tego badania. Czy mój synek jest chory? A jeśli tak to na co i jak to leczyć?

Będę wdzięczna za każda pomoc.
Pozdrawiam
Jadzia

Michaela Pakszys

Post 20-02-2012 20:09

Dawid 1,5 roku

Szanowna Pani,
należało by wypytać, czy chłopiec już wcześniej wykazywał ataki bezdechu,czy to było bezpośrednio po podaniu leku, czy chłopiec przed tym płakał, czy nie chciał przyjąć leku, czy były jakieś problemy przy porodzie, po porodzie nawet w ciąży. Te informacje mają również wpływ na moją odpowiedż co dalej.
Bowiem jeśli związane bezpośrednio z lekiem bez płaczu i emocji, należy powiadomić firmę Sandoz.
Jeśli płakał, były emocje, gorączka - ataki mogły być związane z napadami afektywnego bezdechu nie z lekiem jako polekowy objaw uboczny.
Teraz co do neurologicznego badania i EEG: wiotkość dziecka może być objawem b.dyskretnych odchyleń od normy - tu decyduje badanie neurologiczne i dalsze wskazówki od neurologa dziecięcego. Badanie EEG: wrzeciona snu i K-kompleksy, tak jak i fale theta i delta, i w senności czy budzeniu hypersynchronia zasypiania lub budzenia to prawidłowy obraz tła zapisu EEG. Na tym tle występują dyskretne zmiany w ok.skroniowej środkowej i centralno-ciemieniowej więcej po lewej pod postacią poj.zespołów fala ostra-fala wolna i ostrych fal do 110uV - wyjaśnienie: to okolica, gdzie często występują zmiany my nazywamy ją koszem nieprawidłowości, w sytuacji drobnych odchyleń w pracy mózgu, często uwarunkowanych genetycznie, lub powstałych na podstawie zaburzeń w ciaży, w okresie porodu, okresie noworodkowym lub później. Mniej więcej w około 60% nie kojarzą się z padaczką . Same zmiany EEG bez napadów nie potrafimy usunąć czy zmienić terapią, mogą w przyszłości kojarzyć się z lekkimi problemami jak bóle głowy, czy dysleksja i inne. U 40% dzieci mogą występować napady padaczkowe czyli powtarzające się napady drgawkowe lub innego typu.
Wracam teraz do pani synka: wymaga obserwacji w przychodni neurologicznej, zgłoszenia się z wynikiem EEG. Neurolog powinien wszystko wyjaśnić i panią uspokoić.
Zalecić postępowanie przy gorączce, powoli obniżać temperaturę, najlepiej za pomocą okładów na szyję, ręce, stópki, wątrobę, również policzki i nosek - mama dziecka bierze tetra pieluszkę, wkłada do zimnej wody, wykręca i szybkim ruchem zakłada na szyję i przykrywa wełnianą chustką czy szalem, po 2 godzinach zmienia na dalszy okład świeży. Dziecku należy podawać dużo pić, herbatę malinową. Jest to wypróbowany sposób spędzania gorączki.
szybki spadek temperatury sam moze wywołać utratę przytomności i drgawki.

Po leku AZITROLEK syn miał cztery ataki bezdechu z utrata przytomności. Lekarz neurolog stwierdził, że syn jest zbyt wiotki i skierował go na badanie EEG.
Badanie wykonano we śnie i w trakcie budzenia się. Elementy snu obecne pod postacią wrzecion snu -synchronicznych i K-kompleksów. W tle widoczne są rozsiane polimorficzne fale wolne theta i delta.W trakcie budzenia zarejestrowano hypersynchronię wybudzania pod postacią monomorficznych fal wolnych theta. na tym tle w trakcie snu w okolicy środkowoskroniowo-centralno-ciemieniowej obustronnie ale z przewagą strony lewej widoczne są pojedyncze zespoły fali ostrej z wolną oraz fale ostre ampl do 110uV. FS nie aktywuje zapisu.

adik1987

Ja: ZA/ADHD

Post 27-02-2012 15:41

EEG

Witam, jestem tu nowy i mam straszne problemy z koncentracją.
Podejrzewam u siebie ADHD, więc zacząłem szukać w internecie na temat tej choroby i przeczytałem że warto zrobić sobie badanie eeg.
Na badaniu mi wyszło:
Czynność podstawowa EEG symetryczna, złożona z rytmu alfa o częstotliwości około 9,5-10 c/s amplitudzie do 70 uV oraz odcinków rytmu beta.
R.Z.obecna.
W obu okolicach skroniowo-centralnych występują nieliczne grupy fal o częstotliwości 7-8 c/s o amplitudzie tła oraz nieliczne pojedyncze nisko i średnionapięciowe fale ostre. Hv akcentuje opisane zmiany.
Wnioski:
Zapis z dyskretnymi zmianami w okolicach skroniowo-centralnych.
Co o tym sądzicie, czy to może być ADHD?

Michaela Pakszys

Post 28-02-2012 19:43

adik1987

Witam, jestem tu nowy i mam straszne problemy z koncentracją.
Podejrzewam u siebie ADHD, więc zacząłem szukać w internecie na temat tej choroby i przeczytałem że warto zrobić sobie badanie eeg.
Na badaniu mi wyszło:Czynność podstawowa EEG symetryczna, złożona z rytmu alfa o częstotliwości około 9,5-10 c/s amplitudzie do 70 uV oraz odcinków rytmu beta.R.Z.obecna.
W obu okolicach skroniowo-centralnych występują nieliczne grupy fal o częstotliwości 7-8 c/s o amplitudzie tła oraz nieliczne pojedyncze nisko i średnionapięciowe fale ostre. Hv akcentuje opisane zmiany.
Wnioski:Zapis z dyskretnymi zmianami w okolicach skroniowo-centralnych. Co o tym sądzicie, czy to może być ADHD?

odpowiedź: Badanie EEG nie jest badaniem, które decyduje o rozpoznaniu ADHD. Również mapa mózgu nie decyduje o rozpoznaniu. O rozpoznaniu decyduje lekarz psychiatra na podstawie badania i dokładnej analizy wywiadu. Badania neurofizjologiczne potwierdzają diagnozę wyłącznie jako jeden z kamyków mozaiki diagnostycznej, eeg oraz mapa mózgu pomagają określić rodzaj ADHD. Z przytoczonego opisu badania EEG wynika, iż czynność podstawowa jest prawidłowa. Dyskretne odchylenia występują w okolicy skroniowo-centralnej - te zmiany są częste w ADHD i łączą się z zaburzeniami emocjonalnymi oraz możliwe są i zaburzenia koncentracji czy pamięci. Potwierdzenie powinny dać badania psychologiczne i psychiatra. Pomiary koncentracji można wykonać w każdej pracowni psychologicznej, która posługuje się testami komputerowymi lub papierowymi.

ulawisnia

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: Wiki 11 lat ZA

Post 01-03-2012 14:20

EEG

Witam.Bardzo prosze o interpretetacje egg bo oczywiscie lekarz mi nic nie wytlumaczyl.

Badanie wykonane w czuwaniu.Zapis zróżnicowany przestrzennie.Czynność podstawowa w odprowadzeniach ciemieniowo potylicznych składa sie z fal alfa 8-9Hz o ampl.do 40uV.RZ jest wyrażona.We wszystkich okolicach rejestruja sie w sposób rozsiany,rzadko synchroniczny pojedyncze fale wolne theta o amplitudzie nieco wyższej od tła i okresow zaostrzonym rysunku.FS i HW bez istotnego wpływu na zapis.

To wszystko.

kamisiek

Dzieci: Michał, 4 lata

Ja: Aga

Post 15-06-2012 09:16

prosze o pomoc

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji EEG. Przeczytałam już cały wątek, wiem, ze mam tylko opis i to niewiele, ale każda wskazówka jest dla mnie bezcenna. Bogate słownictwo neurologiczne powoduje u mnie wręcz panikę i paniczny strach o Michałka...
Michał ma 4 lata, agp 10 pkt, połamany obojczyk w trakcie porodu. Nasz niepokój wzbudziło zachowanie aspołeczne dziecka, unikła kontaktu z rówieśnikami, mały dzikusek. Niedorozwój mowy. Od roku uczęszcza do przedszkola integr, wspólpacuje z psychologiem i logopedą. Jego rozwój bardzo przyspieszył, uspokoil się, wyciszył, potrafi bawic się z dziećmi, skończył się tzw bunt 2-3 latka. Nadal występuje niedorozwój mowy, mówi słowa pojedyńcze, krótkie zdania. Diagnozowaliśmy go w kierunku autyzmu ( psychiatra dziecięcy) ale został wykluczony.Jego starszy brat również pózno zaczął mówić, dziś ma 6 lat i problem nie istnieje.
Neurolog skierowała nas na badanie EEG, oto jego opis: badanie wykonano w senności i snie bez leczenia. w senności rejestruje się hipersynchronia zasypiania pod postacią napadowych wysokonapięciowych fal wolnych theta. elementy snu obecne-widoczne są wrzeciona snu, fale wierzchołkowe oraz K-kompleksy. W miarę trwania snu narasta ilośc fal wolnych.Na tym tle kilkukrotnie w trakcie badania zarejestrowano uogólnione wyładowania napadowe o morfologii fal ostrych, zespołow fali ostrej z wolna o ampl do 300uV. Ponadto elementy padaczkokształtne widoczne są również w obrębie wrzecion snu oraz w trakcie hipersynchronii zasypiania. Orzeczenie: zapis snu ze zmianami napadowymi uogólnionymi"
Chciałabym dodać iż Michał nigdy nie miał drgawek, napadów itp. Zdarza mu się wyłączyć..ale wiązę to ze szczególnym zainteresowaniem np filmu, ksiązki....obserwujemy reakcje jego twarzy, mimiki czy jest adekwatna do filmu, scen itd.
Podczas badania eeg był zmęczony, zgodnie z zaleceniami technika eeg, wstał o 5 rano, badanie około południa, przez ten czas nie spał. Jednak był dośc podekscytowany: pierwsza jazda pociagiem, tramwajem...itd.
Bardzo proszę o wskazówki...jakiekolwiek...w interpretacji zapisu eeg...
dziękuję...

Adam.W

Ja: ZA

Post 15-06-2012 11:18

padaczka

Epilepsja nie musi się objawiać pod postacią drgawek,jak zwykle się myśli. Objawy potrafią być subtelniejsze.
Zawsze chętny do rozmowy:)

Michaela Pakszys

Post 15-06-2012 20:34

Najpierw mój list kieruje do Agi / kamisiek
Po pierwsze pozytywna :) jest zmiana zachowania i postęp w rozwoju dziecka, mowa u chłopców może być rodzinnie opóżniona, lecz obawy moje budzi zachowanie pod postacią wyłączeń - u dzieci może to być rozkojarzenie, ale również objaw małych napadów padaczkowych. W tym przypadku u pani synka Michała wskazane jest badanie EEG, jednak chociaż prawie zawsze prosimy o badanie EEG we śnie, to w tym jedynym przypadku lepszą i dokładniejszą odpowiedż daje badanie EEG w czuwaniu.{wyłączenia można śledzić klinicznie i EEG i mają bardziej typową formę EEG).
Teraz wracam do opisu EEG badania: hipersynchronia zasypiania, wrzeciona, fale wierzchołkowe, K-kompleksy oraz narastanie fal wolnych to normalne składowe zapisu snu u dziecka w tym wieku. :) Więcej mi trudno się wypowiedzieć, bowiem nie widzę krzywej EEG i bez niej trudno mówić. Zakładając, iż badanie oceniał doświadczony specjalista, jeszcze nie mówi opis o padaczce, tylko o nieprawidłowościach badania EEG, które mogą i nie muszą się łączyć z napadami padaczkowymi. Nie da się więcej Pani Ago powiedzieć zaocznie.Dr. Neurolog powinna skierować po tym co pani mówi o wyłączeniach i po takim badaniu EEG, na badanie EEG w czuwaniu. Wiem, iż w tym wieku jest to trudne, ale jest to możliwe. Jeżeli by miała Pani trudności z wykonaniem badania w czuwaniu, zapraszam do EEG Instytutu w Warszawie, bowiem wykonujemy badania EEG u tzw. trudnych dzieci czyli dzieci z nadpobudliwością, autystów, upośledzonych umysłowo.
Pozdrawiam
do Adama W. ma pan rację, padaczka objawia się nie tylko drgawkami, również zastygnięciem, przerwaniem czynności, wyłączeniem, ale i objawami psychicznymi, wegetatywnymi etc. W każdej sytuacji lekarz powinien rozmawiać z rodzicami dziecka, wyjaśnić, pokazać, i przedyskutować z rodzicami dlaczego wybiera ten rodzaj terapii i nie inny, bowiem stosowanie leków jest innym zdecydowanie szerszym niż się wydaje, zagadnieniem i rodzice będą tymi, którzy będą podawać dziecku lek. Oprócz leczenia lekami, również EEG Biofeedback stosuję jako pomocniczą interwencję w leczeniu padaczek. Okazuje się, iż u padaczek tzw.opornych na leczenie, może w wielu sytuacjach bardzo pomóc w opanowaniu napadów, zaś u padaczek tzw.łagodnych przyśpiesza ustąpienie napadów klinicznych.
dr n.med.Michaela Pakszys

kamisiek

Dzieci: Michał, 4 lata

Ja: Aga

Post 17-06-2012 10:32

Pani doktor...

Bardzo dziękuję Pani dr za odpowiedż. To prawda, mamy czasem takie wrażenie jakby Michas nam się wyłączał, czasem trwa to zaledwie kilka sekund. Zdarza się też, że są dni gdy bywa bardzo rozdrażniony, nerwowy...choć na żadne bóle np głowy się nie skarży. Z miejscową panią neurolog( mieszkam 100 km od Gdańska)współpraca jest trudna, jest bardzo chaotyczna, często zmienia poglądy, sugestie np dotyczące terapii.
Badania EEG przeprowadzaliśmy w Gdańsku, opis podał lekarz neurolog dziecięcy. Spróbuję się skontaktować z poradnią by poprosić o wydruk zapisu EEG. Nie wykluczam też, że może będę musiała skorzystać z rady p. doktor i rozważyć wyjazd do W-wy by zrobić polecane przez panią EEG. I tu mam kilka pytań...w jakich godzinach można przeprowadzić takie badanie? Czy muszę się wcześniej rejestrować? Czy wykonywane jest w ramach Nfz? Kto powinien wystawić skierowanie? A jeśli nie, to jaki jest koszt badania?
Podaję również @ gdyby chciała Pani udzilić odp indywidualnie:(usunęłam).
Proszę wybaczyć taką ilośc pytań, ale mieszkamy nad samym morzem i wyjazd musimy zaplanować w najdrobniejszych szczegółach.
Dziękuję za pomoc.
Ostatnio zmieniony 17-06-2012 11:27 przez Beata, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: usunęłam adres e-mail - niezgodne z regulaminem

Michaela Pakszys

Post 17-06-2012 14:48

do pani kamisiek

oczywiście iż można przyjechać z wszystkimi badaniami, które były zrobione
rejestracja jest potrzebna pod nr 22 671 44 44 , proszę powiedzieć, iż chodzi
wyłącznie o badanie w czuwaniu z aktywacjami (wskazania lekarskie). Pracujemy
codziennie oprócz sobót i niedziel od 9 do 20 g. Inne szczegóły telefonicznie.
Pozdrawiam serdecznie

ashen

Post 08-09-2012 16:43

Witam serdecznie,

Mam 27 lat i od dawna czułem się inny, dopiero niedawno dowiedziałem się że jest coś takiego ADD (wcześniej miałem świadomość jedynie istnienia ADHD które
raczej z racji wieku wyparło człon "hyperactivity")

Nie będę się rozpisywał o pasujących symptomach bo wszyscy je doskonale znamy. Powiem jedynie że wszystkie w 5 stopniowej skali pasują
jako 4 lub 5 i żaden poniżej. (według mojej subiektywnej oceny)

W tamtym tygodniu zrobiłem sobie EEG (sam się skierowałem :-)) i otrzymałem taki oto wynik:

Opis badania:
Badanie eeg w czuwaniu. parametry: uklad elektrod - schemat 10-20, stymulacje:
reakcja zatrzymania, fotostymulacja, hyperwentylacja.

Czynnosc podstawowa to: miernie regularny rytm alfa o czestotliwości 9,8Hz i amplitudzie 36uV. W okolicach przednich skąpa czynność szybka beta. W okolicach
skroniowych domieszka rozsianych nielicznych fal theta 7 Hz. Na tym tle obserwujemy w okolicach skroniowych niewielkie tendencje do napadowości małych grupek fal theta 7 Hz
wyraźniejsze po stronie. Fotostymulacja lekko tłumi amplitudę zapisu w czasie serii błysków. Hyperwentylacja prowokuje w okolicach skroniowych obustronnie o zmiennej
przewadze stron napadowe salwy fal theta 5-7 Hz ostrych z ostrymi i iglicami, dośc liczne trwajace do 4-6 sek. Reakcja zatrzymania obecna.

Orzecznie:
Czynnośc bioelektryczna z dyskretnymi zmianami napadowymi w skroni lewej w zapisie spoczynkowym - bardzo nasilającymi się w trakcie HW wówczas
dwuskroniowymi - napadowymi znacznymi.

Czy mógłby ktoś w kilku słowach napisać czy na podstawie powyższego opisu można wysunąć jakieś wnioski?

Pozdrawiam,
Piotrek

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 08-09-2012 17:19

na takie pytania odpowiada p. dr Michaela Pakszys. Z pewnością, gdy do nas zajrzy, odpowie na Twoje pytanie :)
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Michaela Pakszys

Post 10-09-2012 10:43

do Piotrka

Opis badania:
Badanie eeg w czuwaniu. parametry: uklad elektrod - schemat 10-20, stymulacje:
reakcja zatrzymania, fotostymulacja, hyperwentylacja.

Czynnosc podstawowa to: miernie regularny rytm alfa o czestotliwości 9,8Hz i amplitudzie 36uV. W okolicach przednich skąpa czynność szybka beta. W okolicach
skroniowych domieszka rozsianych nielicznych fal theta 7 Hz. Na tym tle obserwujemy w okolicach skroniowych niewielkie tendencje do napadowości małych grupek fal theta 7 Hz
wyraźniejsze po stronie. Fotostymulacja lekko tłumi amplitudę zapisu w czasie serii błysków. Hyperwentylacja prowokuje w okolicach skroniowych obustronnie o zmiennej
przewadze stron napadowe salwy fal theta 5-7 Hz ostrych z ostrymi i iglicami, dośc liczne trwajace do 4-6 sek. Reakcja zatrzymania obecna.

Orzecznie:
Czynnośc bioelektryczna z dyskretnymi zmianami napadowymi w skroni lewej w zapisie spoczynkowym - bardzo nasilającymi się w trakcie HW wówczas
dwuskroniowymi - napadowymi znacznymi.

Szanowny Panie Piotrze,
nie jest to takie proste interpretować zapis EEG, którego się nie widzi a tylko czyta opis, również to nie jest zgodne ze sztuką lekarską, bowiem aby prawidłowo zinterpretować i opisać zapis należy a.mieć pełne zaufanie do technika EEG b.widzieć przed sobą zapis c.zrobić jeszcze na przykład niektóre inne aktywacje dla wyjaśnienia zmian jak HW przy oddychaniu nosem nie ustami. To dla wyjaśnienia. Więc jeśli pan chce naprawdę ode mnie poradę, proszę z CD zapisu przyjść do EEG Instytutu w Warszawie. Teraz odnoszę się do tego, co czytam u góry: 1.trzeba mieć więcej danych z wywiadu o urazach głowy, migrenach, bólach głowy, zaburzeniach emocjonalnych bowiem ze wszystkimi mogą się takie zmiany łączyć 2.napewno muszę wiedzieć iż w dniu badania nie był pan pod wpływem emocji czy nie był pan senny w czasie badania 3.zmiany powyższe w zapisie wymagają pogłębienia diagnostyki neurologicznej i wykonania badania MRI - powinien pan zgłosić się do lekarza neurologa.

enchanted

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 01-10-2012 21:29

prośba o pomoc w interpretacji wyniku EEG

Witam serdecznie. Bardzo dawno nie zaglądałam na forum, bo dzięki zmianie szkoły i miejsca zamieszkania zdążyłam juz zapomnieć co to znaczy mieć dzieci z ADHD ( a mam takie skarby dwa) . Ostatnio starszy syn (11 lat) zaczął wykazywać znowu więcej cech nadpobudliwości. Pogorszyła mu się koncentracja, czały czas gada pod nosem na lekcjach, obserwuję więcej impulsywności. Wspaniała Psycholog z PPP zaproponowała nam Biofeedback i poprosiła o badanie EEG, żeby sprawdzić czy się kwalifikuje.
Opis badania mnie przeraził. No i tu moja ogromna prośba do Pani Dr Michaeli Pakszys o pomoc w interpretacji/ pokierownie nas co powinniśmy dalej zrobić. Brzmi on tak:
"Opis badania
W zapisie widoczna jest czynność fal alfa 9-10c/s o amplotudzie 20-80uV reagująca na otwarcie oczu.
W odprowadzeniach skroniowo-potylicznych pojawiają się obustronnie, nieliczne grupy fal ostrych.
W odprowadzeniach czołowo-centralnych obustronnie obserwuje się sporadycznie, krókie salwy fal theta 4-6c/s.
Raz jeden w odprowadzeniach centralno-ciemieniowych po stronie prawej widoczna jest seria zaostrzonych fal alfa i fal wolnych 3,5-5c/s.
Hw i Fs bez istotnego wpływu na zapis.
Orzeczenie
Zapis o niewielkich zmianach patologicznych rozsianych, nieco wyraźniejszych po stronie prawej.
Nie stwierdza się wyraźnej czynności napadowej."

Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki. Z góry serdecznie dziękuję.

Michaela Pakszys

Post 03-10-2012 13:02

"Opis badania
W zapisie widoczna jest czynność fal alfa 9-10c/s o amplitudzie 20-80uV reagująca na otwarcie oczu.
W odprowadzeniach skroniowo-potylicznych pojawiają się obustronnie, nieliczne grupy fal ostrych.
W odprowadzeniach czołowo-centralnych obustronnie obserwuje się sporadycznie, krótkie salwy fal theta 4-6c/s.
Raz jeden w odprowadzeniach centralno-ciemieniowych po stronie prawej widoczna jest seria zaostrzonych fal alfa i fal wolnych 3,5-5c/s.
Hw i Fs bez istotnego wpływu na zapis.
Orzeczenie
Zapis o niewielkich zmianach patologicznych rozsianych, nieco wyraźniejszych po stronie prawej.
Nie stwierdza się wyraźnej czynności napadowej."
Szanowna Pani, nie widzę nic co by panią miało przerażać, raczej przeraża mnie to, iż w dzisiejszym wiecznym pośpiechu życiu brak
czasu na wyjaśnienie opisu przez osobę opisującą. a więc 9-10....prawidlowa czynność podstawowa należna dla wieku, w skroniowo-potylicznej nieliczne grupy ...jak i w czołowo-centralnych ....odpowiada za zmniejszoną koncentrację, może i pamięć, dysleksję? być może większa wrażliwość? serie zaostrzonych fal alfa i wolnych może kłopoty ze zrozumieniem, orientacją, zgrabnością? bez wywiadu trudno jest odnosić zmiany do kliniki, jednak to nie są zmiany patologiczne tylko nieznacznie odbiegające od normy odchylenia. Proszę być dobrej myśli MP
PoprzedniaNastępna

Wróć do Leczenie