Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Pytania o interpretację EEG

Moderator: Moderatorzy

madajena

Post 15-11-2009 23:33

eeg

Witam serdecznie,

Pani Doktor, najmocniej proszę o interpretację wyniku badania EEG u synka - 2 lata i 3 miesiące, synek podczas badania nie spał, przed badaniem płakał. Poniżej cytuję opis badania:
"Badanie wykonano we śnie spontanicznym.
Cechy bioelektryczne snu wyrażone w postaci nieregularnych wrzecion snu 12-13Hz o ampl. do 70 uV.
Obecne są rozsiane i w grupach fale delta-theta 2-4 Hz, poj. fale o zaostrzonym rysunku o ampl. do 300uV zwłaszcza w odprowadzeniach tylnoskroniowo-ciemieniowo-potylicznych obustronnie".

Orzeczenie:
Zapis o niewielkich zmianach uogólnionych z przewagą w okolicach tylnoskroniowo-ciemieniowo-potylicznych obustronnie.
W porównaniu z badaniem poprzednim (we śnie) - synek miał wtedy 8 miesięcy - obserwuje się niewielkie zwiększenie ilości nieprawidłowych grafoelementów".

Czy wynik badania może sugerować padaczkę? Synek już parę razy w życiu "wyłączył się", był nieobecny.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

enchanted

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 16-11-2009 08:30

Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

wiola.adam

Post 21-11-2009 00:03

Mój synek Łukasz 7 lat od roku ma zdjagnozowane ADHD. Właśnie odebrałam wynik pierwszego EEG i jestem prerażona !Cytuję :Zapis o nieregularnej czynności złożonej obfitej niskonapięciowej czynności szybkiej i nielicznych fal alfa 10-12 Hz. Rz. zaznaczona obustronnie słabo. W odprowadzeniach skroniowych i ciemieniowo-potylicznych występują serie fal wolnych 4-6Hzoampl.do 90 mV.Podczas Hv skłonność do uogulniania się zmian. WN zmiany nieprawidłowe napadowe w odprowadzeniach skroniowych i ciemieniowo-potylicznych.
Panie które wykonwały zapis [ chyba pielęgniarki] powiedziały że są zmiany i lekarz karze zrobić jeszcze komputer.Czy to znaczy że jest b. żle? Wizytę u neurologa mamy za 2 tygodnie i boję się , że zwariuję.Proszę o pomoc !

Michaela Pakszys

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 21-11-2009 13:00

bardzo trudno

mi rzetelnie Państwu odpowiadać, bowiem zapis EEG należy obejrzeć aby mieć własny pogląd. Tak się mogę odnieść wyłącznie do opisu który jak życie pokazuje może być bardzo nieścisły bowiem opis i wniosek się róźnią. Tak jak np.poniżej bowiem w opisie nie ma słowa napadowy zaś we wniosku jest. U dziecka z ADHD typowym zapisem są zmiany pod postacią fal wolnych 4-6 Hz. W HW mogą występować uogólnione zmiany bo często hiperwentylacja daje taki obraz. MRI mówi o strukturze, czyli jest poszerzeniem diagnostyki, zaś EEG wyłącznie o funkcji więc raczej lekarz chce mieć kompletne spojrzenie na strukturę i pracę mózgu i to jest dobrze. Nic strasznego w opisie zapisu nie widzę. Pozdrawiam. DLA WSZYSTKICH: Opis EEG jest tylko jedno szkiełko do całej mozaiki rozpoznania, opis EEG i MRI to dwa szkiełka itd.
dr n. med. Michaela Pakszys

Michaela Pakszys

Post 21-11-2009 13:11

dla madajeny

Pani Doktor, najmocniej proszę o interpretację wyniku badania EEG u synka - 2 lata i 3 miesiące, synek podczas badania nie spał, przed badaniem płakał. Poniżej cytuję opis badania:
"Badanie wykonano we śnie spontanicznym.
Cechy bioelektryczne snu wyrażone w postaci nieregularnych wrzecion snu 12-13Hz o ampl. do 70 uV.
Obecne są rozsiane i w grupach fale delta-theta 2-4 Hz, poj. fale o zaostrzonym rysunku o ampl. do 300uV zwłaszcza w odprowadzeniach tylnoskroniowo-ciemieniowo-potylicznych obustronnie".

Orzeczenie:
Zapis o niewielkich zmianach uogólnionych z przewagą w okolicach tylnoskroniowo-ciemieniowo-potylicznych obustronnie.
W porównaniu z badaniem poprzednim (we śnie) - synek miał wtedy 8 miesięcy - obserwuje się niewielkie zwiększenie ilości nieprawidłowych grafoelementów".

Czy wynik badania może sugerować padaczkę? Synek już parę razy w życiu "wyłączył się", był nieobecny.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

W przypadku klinicznych napadów wyłączeń dobrze by było zrobić badanie EEG w czuwaniu , bowiem napady wyłączeń są związane z czuwaniem lub przejściem z czuwania do snu. We śnie rzadko można zobaczyć chyba iż przy wybudzeniu ze snu. W przedstawionym opisie nie ma wyraźnych cech nieprawidłowych sam opis mówi o niewielkich zmianach. U dzieci w wieku 2 lat-3 lat zapis staje się dojrzały do pokazania dość typowych zmian dla wyłączeń więc należy zapis powtórzyć za jakiś czas np.za miesiąć - w opisie zwraca uwagę wysoka amplituda fal ale to nie jest jednoznaczny opis dla dziecka podejrzanego o padaczkę.Należy dalej kontrolować EEG - można wykonać również badanie EEG łącznie z obrazem wideo tzw.wideoEEG które pokaże czy występują napady kliniczne, obserwować dziecko w ciągu dnia czy jego
zachowanie może wskazywać na napady padaczkowe - zatrzymywanie zabawy, napadowe mruganie, opadanie głowy, brak reakcji na imię, itp.

wiola.adam

Post 21-11-2009 18:43

Dziękuję

z całego serca za pomoc ! Teraz będę czekała na wizytę u lekarza z większym spokojem- a gdy ma się taki skarb jak mój Łukasz spokój wymagany.

madajena

Post 21-11-2009 21:10

Pani Doktor, serdecznie dziękuję za wszelkie informacje oraz cenne porady!

wiola.adam

Post 23-11-2009 10:36

właśnie wróciłam od neurologa

Dzięki małej znajomości w poradni udało nam się przyśpieszyć wizytę u neurologa.Pani doktor zbadała Łukasza i stwierdziła,że neurologicznie jest w porządku.Po obejrzeniu wyniku EEG zleciła TEGRETOL.Na moją nieśmiałą uwagę o tym,że Łukasz nigdy nie miał napadów padaczkowych,odparła,,że wie co zapisuje''.Mamy za miesiąc przyjść na kontrolę . Jestem rozczarowana ,nie tego spodziewałam się po tej wizycie,miałam tyle pytań... Nie podam dziecku tego leku.Dzięki forum wiem ,że leczy się dziecko a nie wyniki. Bardzo proszę o ,,namiary '' na dobrego neurologa-mieszkamy w Łodzi
Wiola

Michaela Pakszys

Post 23-11-2009 22:58

dla Wioli

decyzja o jakimkolwiek leczeniu jest podejmowana przez 2-3 osoby - pacjenta lub rodziców (opiekuna) i lekarza. Lekarz ma obowiązek porozmawiać z rodzicami, wyjasnić dlaczego podejmuje taką decyzję i z jakimi objawami ubocznymi się leczenie wiąże, powinien dać skierowanie na badania dodatkowe (ocena pracy wątroby, morfologia itp.) Wiadomo iż leczenie lekami z grupy przeciwpadaczkowych leków jest długotrwałe. Decyzje podejmują rodzice razem z lekarzem! bowiem pacjent nie może o sobie decydować z uwagi na wiek.
To wszystko co mogę napisać w tej sprawie. Może łagodząc trochę powiem, iż tegretol jest stosowanym lekiem i z innych wskazań niż padaczka. Należą do nich nerwobóle czy zespoły maniakalno-depresyjne i inne, gdzie modyfikuje zachowanie.
Opis badania EEG nie decyduje o rozpoznaniu padaczki lecz obecność napadów padaczkowych. Nie znam lekarzy w Łodzi, wyłącznie w Warszawie, tu mogę polecić np.panią dr n.med.Jolantę Strzelecką (przyjmuje w EEG Instytucie tel.2267144 44) lub panią prof.Jagnę Czochańską (przyjmuje w przychodni na ul.Waliców w Warszawie (prywatne konsultacje ) lub zespół lekarzy z Kl.Neurologii Dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka ul.Kasprzaka 17a (porady neurologiczne w ramach NFZ-każdy może się zgłosić z prośbą o poradę na Izbę przyjęć czy poradni neurologicznej, jednak lepiej przed wizytą zatelefonować z uwagi iż dziecko z Łodzi : telefon 223277111 centrala prosić poradnie neurologiczną.Wszyscy lekarze wymienieni i większość z IMDz stosują leki wyłącznie po decyzji iż podanie leku wiąże się z większą korzyścią dla dziecka niż zaniechanie leczenia.W wieku dziecięcym z uwagi na niezakończony proces kształtowania się ośrodkowego układu nerwowego (mózgu) nalęzy być bardzo powściągłiwym w decyzji o podejmowaniu leczenia.
Ostatnio zmieniony 23-11-2009 23:48 przez Halina, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Wyrzuciłam nadmierną reklamę biofeedbacku

wiola.adam

Post 24-11-2009 22:17

Jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję !

za wszystkie informacje,wsparcie,pomoc. Łukasz jest wrażliwym, ,,normalnym ''dzieckiem z ADHD.Dziękuję!
Wiola

dominik84

Post 26-11-2009 10:14

Witam. Jeśli to możliwe to bardzo proszę Panią Doktor o interpretację wyniku badania EEG.

Mam 25 lat i mam problemy z koncentracją a przedewszystkim z pamięcią, co bardzo utrudnia mi życie.

EEG:

Czynność podstawowa o zaznaczonej organizacji przestrzennej, w odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych widoczne są gruy alfa 10-11,5Hz o ampl. do 20uV oraz serie niskonapięciowego rytmu beta. Ponadto we wszystkich odprowadzeniach widoczna jest niskonapięciowa czynność szybka - polekowa.
R.z. obena.
Na tym tle w prawej okolicy skroniowej, jej odprowadzeniach przednich i tylnych, widoczna jest nieco wyższa amplituda niż w analogicznych odprowadzeniach po stronie lewej oraz dość liczne fale theta 4-6Hz - do różnicowania z artefaktem.

Orzeczenie:
W prawej okolicy przednio- i tylnoskroniowej rejestracja licznych fal theta o nieco wyższej amplitudzie (możliwy artefakt), na tle zachowanej czynności podstawowej.

Pozdrawiam

Michaela Pakszys

Post 26-11-2009 19:05

odpowiedź

zapis z nieznacznymi nieprawidłowościami, wskazuje na potrzebę treningów EEGBFB w celu naprawy zaburzonych funkcji

dominik84

Post 26-11-2009 19:23

Serdecznie Dziękuję!

Pozdrawiam
Dominik

morpho

Post 06-12-2009 22:09

zapis spoczynkowy nieprawidłowy

Witam pani doktor. Niedawno byłam na badaniu EEG z moją 7letnia córką = oto jego opis: zapis spoczynkowy nieprawidłowy, zmiany w okolicy potylicznej po stronie prawej pod postacią fal wolnych 4-6/sek i nielicznych ostrych o amplitudzie 80-100 uV występujących pojedynczo. Ponadto obecne są nieliczne uogólnione serie fal wolnych 4-5/sek o amplitudzie 80-100uV trwające około 1 sekundy. Czynność podstawowa słabo zróżnicowana przestrzennie z wyrażonym słabo reaktywnym, nieregularnym rytmem alfa 8-10/sek o amplitudzie 30-40 uV. Hw powoduje wystąpienie uogólnionych serii fal wolnych 4-5/sek o amplitudzie 100 uV trwających 2-3 sekundy. FS nie powoduje znaczącej modyfikacji zapisu.
Pani doktor zapytała mnie, czy córka ma padaczkę (skąd niby mam to wiedzieć = nie wiem, nie znam się na tym), zapytała, czy nie zostaje sama - w domu nie, jednak ma swój pokój, w szkole też są chwile, gdy jest sama. Poleciła powtórne badanie EEG tym razem w fazie snu oraz kontakt z neurologiem. Terminy są tak odległe, że dopiero pod koniec stycznia udało się nam umówić na przyszłą wizytę. Nie odpowiedziała na żadne z moich pytań, ponieważ jedno badanie EEG o niczym nie świadczy. Córka ćwiczy akrobatykę - nie uzyskałam odpowiedzi na pytanie, czy powyższy zapis ma mnie na tyle zaniepokoić, żeby przerwać treningi.
Udałam się na ww. badanie, ponieważ niepokoi mnie zachowanie córki = bardzo łatwo popada w zły nastrój, często mówi o śmierci, o tym, że wolałaby umrzeć. Nadal ssie palec, a przy tym okalecza się, w kciuk ssie, a palcem wskazującym drapie się po twarzy do krwi (jest to 8 miejsce, gdzie w tej chwili się rozdrapuje). W trudnych dla niej sytuacjach reaguje płaczem, histerią, zdarzyło się, że wzięła nóż. Gdzie szukać dla niej pomocy? Jesteśmy z Warszawy.

Proszę o pomoc, z góry dziękuję.

wiatraczek

Post 17-12-2009 21:22

To i ja poproszę o interpretację, wiem nie da mi to pełnej diagnozy, ale chociaż jakiś niewielki wgląd na sprawę
Dziecko lat 10 i 9 miesięcy

Badanie wykonano w czuwaniu i senności. Zapis zróżnicowany przestrzennie, zmodyfikowany licznymi artefaktami ruchowymi, mięśniowymi i ocznymi. Czynność podstawowa złożona z czynności theta 7 Hz i alfa 8 Hz o amplitudzie do 70 uV. W okolicy czołowej mieszanina czynności niskonapięciowej czynności beta, czynności alfa i theta. RZ prawidłowo wyrażona. Na tym tle w okolicy poylicznej grupy i serie fal wolnych theta 4-5 Hz o amplitudzie do 12 uV. W czasie HV ilość zmian narasta i ulegają uogólnieniu. Fs bez wpływu na zapis

marwoj

Post 26-12-2009 02:41

Witam jestem nowa na forum i proszę o pomoc w rozszyfrowaniu EEG
Mam córkę 3 latka i 4 miesiące. Ma alegię pokarmową, jest nerwowa i nadpobudliwa. Mała masa ciała - problem od urodzenia. Poza tym rozwija się bardzo dobrze. Głowny powód wizyty u neurologa to zaburzenia podczas snu. Budzi się z płaczem ok 1.5 - 2 godzin po zaśnięciu i nie możemy jej dopytać dlaczego płacze. Nic nie mówi tylko jak wezmę ją na ręce to strasznie się napina i płacze. Budzi się tak od ok 8 miesiąca życia. jak była mała to 2-3 krotnie w ciągu nocy. Potem 1-2 pobudki, głownie do 2 godzin po zaśnięciu. Jak miała 2.5 roku zaczęła przesypiać nawet całe noce. Problem powrócił od chwili gdy dziecko poszło do przedszkola. Głownie nie chce leżakować. Od 2 miesięcy budzi się 1 raz co noc ok 1.5-2 godz. po zaśnięciu. Dodam, że sen w dzień wygląda czasem tak samo. Dodam jeszcze, że wszystkie badania są w porządku. Pani neurolog zbadała ją i powiedziała, że jest mądrym dzieckiem, ma dobry kontakt i prawidłowe odruchy. Zleciła EEG. Dodam, że podczas badania dziecko miało zatkany nos z powodu kataru. Pani przytwierdziła te macki tak mocno, że dziecko przez 2 godziny miało ślady od tych gumek na policzkach. Dziecko się denerwowało i cały czas pukało mnie nogą, szczególnie pod koniec badania miała już minę taką, do płaczu. Miało zatkany nos i nie mogło oddychać. Siedziałam przy jej stopach. Było robione o 20.00 i wiedziałam, że nie uśnie na jakiejś obcej leżance. Oto wynik.

Opis badania:\
Badanie wykonano głownie w czuwaniu, bez rutynowych aktywacji (prawdopodobnie w związku z utrudnionym kontaktem z dzieckiem). W zapisie okresowo występowały artefakty ruchowe. Dominował rytm theta 4-7Hz o amplitudzie 50-120uV oraz grupy fal alfa 8-10Hz o amplitudzie 40-80uV.
R.z. na światło obecna. słabo zaznaczona.
w okolicach czołowych widoczne były grupy fal beta 20uV.
W ciągu całego badania w prawej okolicy centralno-skroniowej obserwowano fale wolne o znacznie niższych częstotliwościach niż w pozostałych odprowadzeniach (3-4,5Hz) i amplitudzie dochodzącej czasem do 200-350uV. Fale te przeważnie wykazywały wyraźną opozycję faz pod elektrodą T-6. Wielokrotnie (zwłaszcza pod koniec badania) monomorficzne fale wolne o amplitudzie 200-450uV sporadycznie uogólniały się z prawej okolicy tylnoskroniowej na pozostałe odprowadzenia w postaci nietypowych naopadowych uogólnionych zmian.
Orzeczenie:
Zapis wykazuje wyraźne zmiany ogniskowe w tylnych częściach półkuli prawej, zwłaszcza w prawej okolicy tylnoskroniowej z tendencja do napadowego uogólniania się na pozostałe odprowadzenia EEG

Bardzo proszę o komentarz. Bardzo się denerwuję, a wizyta za 2 tygodnie.

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 31-12-2009 11:57

marwoj pisze: Budzi się z płaczem ok 1.5 - 2 godzin po zaśnięciu i nie możemy jej dopytać dlaczego płacze. Nic nie mówi tylko jak wezmę ją na ręce to strasznie się napina i płacze. Budzi się tak od ok 8 miesiąca życia.

Wygląda na to, że Twoja córka ma lęki nocne. Mój syn miał tak samo - rano nic nie pamiętał. Na szczęście dzieciaki z tego wyrastają - to często wina niedojrzałego układu nerwowego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/L%C4%99ki_nocne

ver-oni

Post 08-01-2010 15:47

Witam,uprzejmie proszę o ocenę zapisu EEG mojej 2,5 letniej córeczki.
Badanie wykonano w czuwaniu.
Całość zapisu-czynność podstawowa,jej rozkład przestrzenny i cechy rytmów są prawidłowe.
Na tle takiej czynności widoczne są nieliczne(w sumie kilka razy w zapisie) fale ostre występujące w prawej okolicy centralno-czołowej oraz rzadziej po stronie prawej parasagitalnie we wszystkich odprowadzeniach.
W porównaniu z poprzednimi zapisami widoczna jest pewna pejoryzacja.
Podsumowanie:zapis nieprawidłowy,zmiany ogniskowe szerzące się na obszar parasagitalny tożstronnie.

Dodam tylko,że córeczka nie ma typowych napadów.Ma natomiast rozpoznany zespół łamliwego chromosomu X,ma obniżone napięcie mięśniowe.Zaniepokoiły nas częste(2-3 razy dziennie)nagłe jej upadki(coś jakby podcięcie nóg),trwające ułamki sekund,córka nie traci przytomności wtedy,i natychmiast się podnosi. Córeczka jest dodatkowo drażliwa,nerwowa,niespokojnie śpi od zawsze(wierci się,płacze przez sen itp.)
Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc i podpowiedź,czy taki zapis wskazuje na konieczność włączenia leków.Jestem przeciwna faszerowaniu dziecka lekami,ale boję się,że jeśli ich nie podam,to stan dziecka pogorszy się.
Ogromnie wdzięczna za pomoc i zatroskana mama.

Iwonka

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: już nic mu nie dolega, zdrowy!

Post 26-01-2010 19:37

Zastanawiam się co wynika z badań eeg mojego 5-letniego synka. Może ktoś mi pomoże zrozumieć o co chodziło lekarzowi a czemu eeg wykazuje coś zupełnie odwrotnego. Oto wyniki:
EEg -zapis wykonany w czuwaniu-w zapisie rejestruje się rytm alfa o częstości 8-10 Hz i o napięciu do 70 mk V . Na tym tle zapisały się w odprowadzeniach skroniowych z przewagą strony prawej grupy fal wolnych o częstości 4 Hz i o napięciu do 200 mkV .R.z. obecna .Fs nie zmienia charakteru zapisu HV .Wnioski- zapis ze zmianami czynności podstawowej w odprowadzeniach skroniowych z przewagą strony prawej .
EEg- zapis wykonany w czasie snu spontanicznego -w zapisie rejestruje się rytm alfa i nieregularna czynność tetha . Na tym tle zapisują się w odprowadzeniach ciemieniowych z przewagą strony prawej grupy fal wolnych o częstości 3-4 Hz i o napięciu do 250 mk V z tendencją do uogólniania się .Wniosek-zapis z zaznaczającą się czynnością napadową .
TK wyszła bez zmian Neurolog powiedział że aktualnie nie znaleziono podstaw do rozpoznania padaczki
ale ze względu na zapis eeg jest wskazana opieka neurologa dziecięcego .
Poza tymi badaniami ma diagnozę od psychiatry ADHD . Psychiatra na pierwszej wizycie stwierdziła u niego ADHD bo jest bardzo nadpobudliwy i nad ruchliwy a poza tym ma zaburzenia zachowania od zawsze ma takie objawy .
Adrianek ma teraz 5 lat i od urodzenia cierpi na bezdech afektywny , według neurologa to tylko bezdechy afektywne .Moim zdaniem to nie tylko same bezdechy ,ponieważ w nocy często się budzi i miewa dziwne ataki lęku jakby się dusił lub zobaczył jakiegoś ducha -to wygląda na wyłączenie świadomości , zdarza sie to wtedy gdy ma podwyższoną temperaturę ale nie ma wtedy gorączki tylko stan podgorączkowy i za każdym razem to występuje u niego odkąd pamiętam .
Gdy był niemowlakiem to często miał bezdech po przebudzeniu -stawał się sztywny i siny na ustach a potem po kilku minutach mu przechodziło . Wtedy lekarze twierdzili ze ma bezdech afektywny i ze z tego wyrośnie ale się mylili bo nadal ma te ataki bezdechów tyle tylko że dzięki syropkowi Rispolept od psychiatry trochę sie zmniejszyły ale nadal są przynajmniej raz dziennie . Ma ataki furii i złości ze aż gryzie , przeklina i pluje bez tego syropku .
Te bezdechy miewa w dzień przy ataku złości a w nocy ma tylko w czasie przeziębienia.
oprócz tego choruje na astmę oskrzelową i alergie wszelkiego rodzaju bez duszności i ataków astmy , ma również alergie na białko mleka krowiego i AZS skóry , ale teraz jest o wiele lepiej z jego alergiami bo nie ma objawów takich jak kiedyś .
Mam nadzieję że ktoś mi odpisze .Czy to tylko bezdechy afektywne czy może padaczka ???
Z góry dziękuję !!!

Michaela Pakszys

Post 26-01-2010 22:38

PANI iWONKO

jeśli by było można diagnozować na odległość za pomocą emaila, to nie trzeba by było odwiedzać lekarza.
Ale postaram się pani odpowiedzieć trochę na pani pytania na odległość: badanie EEG jest jednym z kamyczków rozpoznania dla lekarza, oczywiście innymi kamyczkami do mozaiki rozpoznania są badanie lekarskie i inne badania które wykonano. W EEG są nieprawidłowości, wskazują na to, iż praca mózgu jest w pewnym obszarze zakłócona. Praca mózgu może być zakłócona z wielu powodów, więc przydała by się obserwacja szpitalna. Aby rozpoznać czy chodzi o padaczkę czy innego rodzaju bezdechy senne, należy wykonać badanie wideometryczne - o skierowaniu na badanie decyduje lekarz neurolog. W tym badaniu we śnie obserwowane jest dziecko kamerą i ma wykonywane równoczasowo badanie EEG. Jeśli bezdechy i zmiany mają zbieżność raczej myśli się o stanach napadowych którymi może i nie musi być padaczka. Ale sama pani pisze że dziecko ma astmatyczne problemy, więc rozpoznanie nie będzie takie łatwe. To wszystko co mogę na odległość pani napisać. Pozdrawiam MPakszys

Iwonka

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: już nic mu nie dolega, zdrowy!

Post 27-01-2010 11:37

Dziękuje za szybką odpowiedz !!! Poczekam do kolejnej wizyty u neurologa i wtedy on zadecyduje co dalej . W marcu mamy kolejną wizytę więc poczekamy . Oczywiście neurolog uprzedził mnie ze będą kolejne badania eeg u syna więc jeszcze się wszystko wyjaśni co mu dolega .

adaspes6

Post 04-02-2010 12:35

Michaela Pakszys pisze:Aby rozpoznać czy chodzi o padaczkę czy innego rodzaju bezdechy senne, należy wykonać badanie wideometryczne - o skierowaniu na badanie decyduje lekarz neurolog. W tym badaniu we śnie obserwowane jest dziecko kamerą i ma wykonywane równoczasowo badanie EEG.
Bardzo mi zależy na tym badaniu czy mogłaby Pani podac namiary gdzie takie badanie mogę zrobic dziecku?
mama wspaniałego 11latka różnie diagnozowanego , ale dla mnie i nie tylko książkowy ZA.

ver-oni

Post 09-02-2010 14:43

Witam Panią Doktor!
Chciałam zapytać które badanie jest bardziej diagnostyczne u 2,5 letniego dziecka,które nie ma typowych napadów padaczkowych: EEG we śnie, czy EEG w czuwaniu?
Córeczka miała robione oba i każde z nich zawiera odchylenia od normy świadczące o początku padaczki,ale 100% pewności nie ma.Mimo to kazano włączyć leki.
Teraz mamy powtórzyć badanie EEG i mamy do wyboru-sen,czuwanie lub videoeeg.Dziecko jest opóźnione ruchowo,nie mówi i prawdopodobnie ma FraX
Bardzo proszę o pomoc,bo w naszych stronach nie ma neurologów epileptologów.Badanie i tak będzie robione w Warszawie,tylko nie wiem na które się zdecydować,żeby mieć pewność,że rozpoznanie nie będzie budziło wątpliwości.
Z góry SERDECZNIE DZIĘKUJĘ za pomoc.

zakręcona

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 22-02-2010 16:36

opis eeg mojej córki

Zapis wykonano wczuwaniu.
Czynnośc podstawowa theta 7c/s o ampl. do 80 uV, symetryczna synchroniczna, przeciętnie zróżnicowana przestrzennie.W odprowadzeniach potylicznych obecne są także poj. fale 5-6c/s o ampl. do 120uV i wyostrzonym rysunku.
W czasie HV zwiększa się liczba fal theta o ampl. już teraz do 160uV , które w końcowych fazach występują także w 1-3 sek. uogólnionych hipersynchronicznych odcinkach, poza tym HV nie zmienia w sposób istotny zapisu.
WNIOSEK: zapis nie mieści się w granicach normy wiekowej. Obserwuje się zmiany o charakterze uogólnionym, których morfologia może potwierdzac zespół mikrozaburzeń czynności mózgu.

Pani doktor, zapis nic mi kompletnie nie mówi,więc poszłam do neurologa, a on bez konkretnego wywiadu przepisuje mi od razu lek TEGRETOL, a także nic mi kompletnie nie powiedział na temat tego wyniku. Czytałam na forum ,że rodzice nie majom dobrych wspomnień po tym leku, muszę poszukac innego specjalisty w lubuskim

Michaela Pakszys

Post 23-02-2010 20:04

odpowiedzi dla rodziców

ad 1.pytanie: badanie wideometryczne można wykonać w szpitalach w większych miastach jak Warszawa, Katowice, Łódź, itp. również w niektórych ośrodkach prywatnych (EEG Instytut).
ad 2.opis eeg: niestety bez podania wieku trudno odpowiedzieć jednak z tego co napisane padaczkę nie widzę bo dziecko nie ma napadów. Tegretol nie jest wyłącznie lekiem przeciwpadaczkowym również jest lekiem przepisywanym przez psychiatrów modyfikuje bowiem zachowanie.

Michaela Pakszys

Post 23-02-2010 20:09

dla ver-oni

Szanowna Pani,
dziecko podejrzane o zespół złamanego chromosomu X powinno mieć wykonane badanie w czuwaniu, senności i we śnie jeszcze lepiej z budzeniem ze snu. Dlaczego? 1.jest to dziecko małe więc szybkie są widoczne przejścia od czuwania do snu bowiem jest duuuża potrzeba biologiczna snu, szczególnie jeśli zastosujemy stopniowane pozbawienie snu przed badaniem aby badanie się udało (we śnie). Dlaczego nie tylko w czuwaniu i potrzebny jest sen? bowiem u 80% dzieci z tym zespołem chorobowym zmiany są widoczne we śnie spontanicznym w okolicy centralnej to jest typowa okolica dla tego zespołu (również mogą być ale i inne zmiany nieprawidłowe). Nie ma sensu robić wideometrię jeśli dziecko nie ma częstych napadów padaczkowych bo po co? Dobre badanie w czuwaniu i we śnie jest najlepsze.

zakręcona

Post 23-02-2010 21:08

Pani Doktor

Bardzo przepraszam za moje roztargnienie, córka w pazdzierniku 2009 skończyła 9 lat.Byłam dzisiaj na diagnozie eeg bipfeedbarka, wiem, że nie będzie łatwo,jak każdego dnia.Pani która robiła badanie powiedziała mi, że nie miała jeszcze dziecka z mikrouszkodzeniami, czy ta terapia może pomóc mojemu dziecku? Terapia jest płatna, ale jeżeli to może pomóc małej to zrobię wszystko, mała jest po operacji serca,VSD, ASD, PPA, którą miała wykonaną w 2001 w Akademi Medycznej w Warszawie. Operacja trwała dużo dłużej, niżeli była przewidywana ; po operacji profesor poinformował mnie, abym między 5 a 6 rokiem życia opserwowała czy nie wystompią symptomy adhd i tak trafiłam pod opiekę PPP,do tej pory nikt mnie nie poinformował, że powinnam wykonac eeg i konsultowac się z neurologiem.Nie wiem czy mam szukac neurologa czy psychiatry dziecięcego proszę o wskazówki.

zakręcona

Post 23-02-2010 21:25

Zapomniałam dodac, że do tej pory córka nie ma postawionej diagnozy o ADHD. W opini napisane jest, nadpobudliwa problemy z koncentracją .

Michaela Pakszys

Post 23-02-2010 23:12

odpowiedź

Szanowna Pani,
dla 9-letniego dziecka zapis jest "za wolny" tj.w tylnych okolicach powinna występowac wyraźnie czynność szybsza tj.alfa powyżej 8 Hz. Grupy wolniejszej jeszcze czynności mogą wskazywać na zaburzenia koncentracji i innych funkcji poznawczych. Proponowałabym 1.lekarza który ma doświadczenie z biofeedbackiem i potrafi nieco więcej pani powiedzieć o możliwościach naprawy po dokładnym zbadaniu dziecka 2.rodzic ma prawo dyskutować z lekarzem czyli być aktywną składową procesu rozpoznania bowiem 3.rodzic, zanim poda jakikolwiek lek dziecku, powinien być przekonany, iż to jedyna słuszna droga bowiem dziecko nie może powiedzieć na razie nic tylko się podporządkować. W EEG Instytucie wykonuje się ponadto mapę mózgu która bardziej dokładnie powie o zaburzeniach pracy mózgu - nie piszę to w celach reklamowych ale dlatego iż wiele w Polsce terapeutów obecnie którzy potrafią robić mapę i można taką mapę w wielu ośrodkach w całym kraju. Niestety mózg jest organem bardzo skomplikowanym i przy największym naszym zaangażowaniu sporo jeszcze nie wiadomego, z drugiej strony to co wiemy powinno być w pełni wykorzystane. Biofeedback dla pani córki powinien pomóc w większej dojrzałości zapisu EEG, lecz wymaga to wielu spotkań. Z tego też powodu proponuję pracownie szkolną bezpłatną bowiem wtedy można uczęszczać na treningi przez wiele lat. EEG Instytut służy tu ośrodkom szkolno-wychowawczym bezpłatną poradą w konstrukcji protokołów naprawczych po udostępnieniu dobrze wykonanego badania EEG i mapy mózgu lub po zrobieniu EEG i mapy w EEG Instytucie. W odniesieniu do rozpoznania: istnieje wiele "odmian" ADHD - diagnoza nie jest prosta.

zakręcona

Post 26-02-2010 10:32

Bardzo dziękuje za odpowiedz i wskazówki.Jeżeli chodzi o bezpłatne szkolenie EEG biofedbarka to raczej nie możliwe. Mieszkamy w małym miasteczku, a w powiatowym mieście znalazłam tylko prywaty gabinet. Doszły mnie słuchy, że w ppp leży ten sprzent zapakowany w kartonach,co jest dla mnie nie do pojęcia. Jak tylko będę miała chwile czasu to pajadę do poradni i dowiem się czy to prawda i dlaczego ten tak pomocny sprzent nie jest używany. Chciała bym także dowiedziec się kto kieruje na badanie mapy mózgu i gdzie mogę wykonac to badanie bezpłatnie, jeżeli jest taka możliwośc , mieszkamy w woj. lubuskim, ale jeżeli będzie taka koniecznośc to pojadę nawet do Warszawy. Do neurologa mam wizytę w kwietniu, a do psychiatry w czerwcu.Obecnie córka jest w 3 kl.w szkole jest bardzo opanowana grzeczna nie sprawia kłopotów, ale za to w domu istne piekło.Nauczyciele mnie ignorują.Wiem że jej diagnoza jest trudna bo zachowanie poza domem w poradni kompletnie zapszecza temu co ja mówię opisując zachowanie w domu i w otoczeniu w którym czuje się bezpiecznie.
Jeszcze raz bardzo dziękuje za odpowiedz.

aga 1

Post 03-03-2010 12:41

Witam serdecznie,

Pani Doktor ,bardzo proszę o interpretację wyniku badania EEG u syna-10 lat i 10 m-c.Syn ma zdiagnozowane ADHD z dużym deficytem koncentracji.
Opis badania: Czynność podstawowa EEG zdominowana czynnością fal alfa o częstotliwosci 9 Hz i amplitudzie do 50 mV.
Na tym tle w odprowadzeniach centralnych występują fale ostre, zespoły fali ostrej z wolną o ampl do 70mV
Rz widoczna
Hv i Fs bez istotnego wpływu na zapis
ORZECZENIE
Zapis nieprawidłowy w wyniku występowania fal ostrych,zespołów fali ostrej z wolną w odprowadzeniach centralnych.
Hv i Fs bez istotnego wpływu na zapis

Z góry dziękuję i pozdrawiam Agnieszka

Magdalena

Post 06-04-2010 16:40

proszę o wyjaśnienie tego wyniku

Witam a ja robiłam synowi EEG i;
wynik jest następujący.Czynnośc podstawowa alfa i beta nie regularna,modyfikowana czynnością szybka z licznymi nisko i średnionapięciowymi falami theta 4-7/sek.Reakcja OZ zaznaczona .W czasie HW zarejestrowano we wszystkich odprowadzeniach przeważnie długie serie średnio i wysokonapieciowych fal theta 4-7/sek,delta 3/sek,typowych i nie typowych fal ostrych oraz zespołoów nietypowej fali ostrej z falą wolną.FS bez wpływu na zapis.Zapis przemawia za uogólnionymi zmianami.Termin do neurologa mam dopiero na czerwiec i jestem zaniepokojona.proszę o konsultację.

regina

Wsparcie

Post 07-04-2010 09:19

Magdalena pisze:Witam a ja robiłam synowi EEG i;
wynik jest następujący.Czynnośc podstawowa alfa i beta nie regularna,modyfikowana czynnością szybka z licznymi nisko i średnionapięciowymi falami theta 4-7/sek.Reakcja OZ zaznaczona .W czasie HW zarejestrowano we wszystkich odprowadzeniach przeważnie długie serie średnio i wysokonapieciowych fal theta 4-7/sek,delta 3/sek,typowych i nie typowych fal ostrych oraz zespołoów nietypowej fali ostrej z falą wolną.FS bez wpływu na zapis.Zapis przemawia za uogólnionymi zmianami.Termin do neurologa mam dopiero na czerwiec i jestem zaniepokojona.proszę o konsultację.

Nie jestem lekarzem - przepraszam, że się odzywam ALE

zasada jest taka - leczy się człowieka a nie wyniki.
Poczekaj na wizytę u neurologa i koniecznie powiedz o kłopotach związanych z objawami sugerującymi adhd. Najlepiej spisać przed wizytą wszystkie zagadnienia, które chcesz poruszyć.
I nie martw się na zapas :)

MagdaJ

Post 09-04-2010 21:00

Pani Doktor!
Mój 10- letni syn cierpi na bóle glowy, ktorym towarzyszy bol brzucha, konczyn, czasem gardla, jest też allergikiem . Po wykonaniu licznych badań (m. in.TC) zrobiliśmy rownież EEG. Proszę o interpretację opisu EEG

W zapisie rejestruje się czynności o częstotliwości 10Hz i amplitudzie 30 uV.
Reakcja zatrzymania obecna.
Uogólnione wyładowania zespołow iglica- fala wolna 4Hz o amplitudzie 100 uV trwające 1-2 sek.
Hiperwentylacja i fotostymulacja nasilają zmiany.
Orzeczenie: Uogólnione zmiany napadowe

Nigdy nie zauważyłam u dziecka drgawek, utraty świadomości, czy jakichkolwiek objawów padaczkowych. Badanie EEG było wykonane 1,5 h po TC; dziecko zle się czuło, zjadlo tylko niewielki posiłek. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ muszę długo czekać na wizytę u neurologa. Dodatkowo niepokoi mnie fakt, że ciotka męża cierpiała na padaczkę
MagdaJ

Michaela Pakszys

Post 01-05-2010 20:01

odpowiadam na listy

1.do agi: zmiany w okolicy centralnej są często spotykane w ADHD, mają znaczenie dla treningu EEGBFB bowiem wskazują na niestabilność układu nerwowego, często również na zaburzenia ruchowe czy grafomotoryczne oraz specyficzne problemy uczenia się.
2.magdalena: zapis również świadczy o niestabilności układu nerwowego, szczególnie w HW czyli w czasie pogłębionego oddychania. Zapis z licznymi falami theta jednak nie znam wieku dziecka więc trudno się odnieść.
3.oczywiście regino, masz rację. Badanie EEG jest jednym z kamyków mozaiki diagnostycznej. Dodałabym jeszcze iż lekarz powinien o wyniku eeg porozmawiać z rodzicami dziecka, bowiem każda nieprawidłowość w funkcjonowaniu mózgu jest odbierana jako niepokojąca.
4.magda 1 : zapis syna jest nieprawidłowy i może wskazywać na : 1.na obciażenie rodzinne obniżonym progiem drgawkowym (nieprawidłowości w eeg się dziedziczą) 2.na migrenowe bóle głowy 3.na tzw.padaczkę brzuszną - która się w ten sposób objawia trudno odpowiedzieć na odległość która z tych 3 diagnoz jest najbliższa dziecku
Zmiany w zapisie EEG należy dokładnie przestudiować nie jest możliwa dokładna odpowiedź bez obejrzenia EEG i zebrania dokładnego wywiadu oraz zbadania dziecka.
Pozdrawiam :)

małgosia75

Post 10-06-2010 18:59

witam!

Bardzo proszę o interpretację wyniku badania eeg - córeczka 6 lat 8 miesięcy (nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji i uwagi, moczenie, hipoplazja ciała modzelowatego)

Zapis wykonano przy zasypianiu, we śnie fizjologicznym oraz przy wybudzaniu. Zasypianie i wybudzanie wyrażone w formie hypersynchronii fal. Cechy bioelektryczne snu wyrażone prawidłowo. Wczasie snu w odprowadzeniach skroniowo-ciemieniowo-potylicznych obustronnie oraz w sposób uogólniony rejestrują się grupy fal theta oraz ostrych o ampl. do 400uV. FS nasila te zmiany.

Orzeczenie: zapis snu ze zmianami zlokalizowanymi i uogólnionymi.

z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Michaela Pakszys

Post 11-06-2010 08:15

odpowiedz

zmniejszenie ciala modzelowatego wiaze sie z trudniejszym przechodzeniem informacji z lewej do prawej i z prawej do lewej polkuli, oraz zmniejszonym progiem drgawkowym czyli latwiejsza reakcja drgawkowa na rozne bodzce.
zmiany w zapisie sa uogolnione i zlokalizowane pod postacia theta i ostrych fal - nalezaloby je zobaczyc trudno sie odniesc bowiem kazdy opisujacy widzi nieco inaczej. Ogolnie nie sa to zmiany duzego kalibru. Pozdrawiam

JULA7

Post 11-07-2010 20:26

PROSZĘ O OPINIĘ

Proszę o opinię na temat wyniku badania eeg mojego 6-letniego syna:

Zapis nieprawidłowy, ze zmianami w płatach skroniowych z przewagą strony prawej, w postaci grup fal theta 4-7 Hz do 40-60 uV oraz pojedynczych fal ostrych 7-9 Hz do 50-80 uV. Opisywane zmiany występują w zapisie spoczynkowym i nasilają się w czasie Hv, na tle zdezorganizowanej czynności podstawowej 7-10 Hz do 10-50 uV. reakcja zatrzymania słabo wyrażona. Fotosymulacja bez wpływu na zapis. Kilkakrotnie wystąpiła tendencja do uogólnienia.

Dodam że pól roku temu syn przeszedł kraniotomie prawostronną (usuniecie naczyniaka mózgu leżącego w płacie skroniowym). Po operacji dziecko ma lęki z wymiotami, jest nerwowe, łatwo wpada w złość, ciężko mu się skoncentrować.
Lekarz zinterpretował wynik lakonicznie;"jest dobrze, padaczki nie ma.Powtórne badanie za rok"

Michaela Pakszys

Post 13-07-2010 20:56

odpowiedź dla Juli7

Szanowna Pani, zmiany w czynności mózgu po stronie prawej często kojarzą się z zaburzeniami emocji i występowaniem emocji negatywnych, tu można zastosować eegbiofeedback dla poprawy nastroju, emocji i stanów lękowych.Zbyt częste badanie EEG nie jest potrzebne mozna dodatkowo zrobić mapę mózgu przed treningami. Pozdrawiam

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 18-07-2010 12:54

eegbiofeedback

agusia832 pisze:Jestem mama 4-letniego Piotrusia, ktory malo co mowi. Problem moze tkwic w tym ze jak mial 1.5 to sie poparzyl na buźce, do tamtej pory normalnie sie rozwijal ale tez nie mowil .Rozpoczelismy uczeszczanie do logopedy, byl takze u neurologa oraz u psychologa, także dwa miesiace temu poddalismy synka badaniu EEG w czasie snu. Czekamy na kolejna wizyte u psychologa. Wynik odebralam wczoraj z ktorego kompletnie nic nie rozumie, jego zapis jest nastepujacy:
Badanie wykonano we snie fizjologicznym spontanicznym nocnym. Struktura snu slabo wyrazona. Zarejstrowano sen ze slabo wyroznionymi fazami, wybudzanie, ponowne zasypianie i sen. Czynnosc bioelektryczna wyraznie asymetryczna-przewaga amplitudy i zaburzen w polkuli prawej. Wrzeciona senne skape ok.10Hz,asymetryczne-silniej wyrazone po stronie prawej. W zapisnie dominuja rozsiane liczne wysokonapieciowe fale wolne delta 2-3,8Hz ostro zakonczone roznoksztaltne o wyraznie wyzszej amplitudzie w polkuli prawej-do 300uV przemieszczane z rozsianymi falami theta 4-5Hz niskonapieciowymi. Na tym tle obserwujemy ich 2-6 sek niezbyt czeste napadowe zageszczenie, z wyladowaniami nietypowych zespolow fala ostra z wolna, ostrych fal delta i theta o amplitudzie siegajacej 750uV, z widoczna przewaga w prawej polkuli. Fotostymulacja nasila czestosc napadowych zageszczen opisanych wyzej. Obudzenie sie poprzedzila napadowa hypersynchronia.W czasie czuwania i ponownego zasypiania widoczne jest w dalszym ciagu asymetria amplitudy zapisu. Po ponownym zasnieciu dosc szybko rejstrujemy napadowe zageszczenie fal theta, delta i nietypowy zespolow fala ostra z wolna.
Orzeczenie: Zapis nieprawidlowy z zaburzona architektura snu. Asymetryczny z widoczna przewaga amplitudy po stronie polkuli prawej,zmiany uogolnione silniej wyrazone po prawej z miernymi nietypowymi zmianami napadowymi-nasilajacymi sie w czasie FS.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Michaela Pakszys

Post 18-07-2010 22:06

dla Dosi

I.Asymetria zapisu może wynikać 1.z technicznych niedoskonałości lub 2.z zaburzeń struktury mózgu lub z braku kości czaszki np. po operacji. Po jej stwierdzeniu w zapisie albo robi się badanie kontrolne, jeśli podejrzewa się opcja pierwsza lub w 2 - badanie neuroobrazowania - takie jak tomografia komputerowa lub lepiej magnetyczny jądrowy rezonans. Badanie neuroobrazowania jest ważnym badaniem struktury mózgu - może odkryć nieprawidłowości w obrębie struktury mózgu (o pochodzeniu okołoporodowym czy późniejszym, uraz,zapalenie, naczyniowa choroba itp. Po stwierdzeniu przyczyny takiego stanu, lekarz dalej decyduje o postępowaniu.
Dziecko z takim zapisem EEG powinno trafić do neurologa dziecięcego.
II.zaburzenia rozwoju mowy mogą być wspomagane metodą EEG Biofeedback już od 2 r.ż. Istnieją specjalne protokoły naprawcze dla przyśpieszenia rozwoju mowy.
Pozdrawiam

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 18-07-2010 23:03

Prośba interpretacji była od agusia832, ale wkleiłam ją, więc bardzo dziękuję :) .
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Michaela Pakszys

Post 19-07-2010 10:26

do Dosi i Agusi

pozdrowienia

agusia832

Post 21-07-2010 01:00

Dziekuje Wam bardzo ,narazie wybieramy sie takze do psychologa dzieciecego i dalej uczeszcamy do logopedy.

JULA7

Post 22-07-2010 18:49

dziekuję

Michaela Pakszys pisze:Szanowna Pani, zmiany w czynności mózgu po stronie prawej często kojarzą się z zaburzeniami emocji i występowaniem emocji negatywnych, tu można zastosować eegbiofeedback dla poprawy nastroju, emocji i stanów lękowych.Zbyt częste badanie EEG nie jest potrzebne można dodatkowo zrobić mapę mózgu przed treningami. Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź.
Teraz trochę łatwiej zrozumieć mi dziecko i jego zachowanie.Wcześniej winę za nerwowość syna przypisywałam sobie jako że trochę go rozpieściłam podczas długotrwałej choroby (1,5 roku). Do tej pory byliśmy parę razy w poradni psychologiczno pedagogicznej by pomóc dziecku oswoić lęki. Mimo że pani psycholog wiedziała o operacji syna i wcześniejszym wylewie krwi do mózgu nie zaproponowała nam terapii eegbiofeedback (właśnie sprawdziłam na ich stronie że zajmują się tym aczkolwiek nie konkretnie ta pani psycholog do której chodziliśmy)

Anna

Wsparcie

Post 23-07-2010 11:06

Pracownicy poradni psychologiczno pedagogicznych nie mają przygotowania do tego, aby przeprowadzić trening eegbiofeedback dziecku z problemami neurologicznym. Takie dziecko powinno być trenowane pod kontrolą lekarza.
W poradniach przed rozpoczęciem treningów proszą żeby zrobić dziecku EEG.
I przyjmują na eegbiofeedback tylko te dzieci, które nie mają jakiś istotnych zmian neurologicznych.
Moim zdaniem robią słusznie.
syn 14 lat

JULA7

Post 24-07-2010 08:33

do Anny

Dziękuje Anno za wsparcie i informacje ale w chwili obecnej syn nie ma żadnych odchyleń neurologicznych.Gdyby nie blizny na głowie (teraz zakryte już włoskami) nikt nawet nie domyśliłby się co to dziecko przeszło.Jedynym skutkiem operacji i licznych przykrych hospitalizacji jest nerwowość, trudności w koncentracji oraz lęki np.przed burzą podczas których nie może powstrzymać wymiotów.Na to niestety neurolog nic nie jest w stanie poradzić i ja to rozumiem.Dlatego szukam pomocy u psychologa...

kasjopeja77

Post 10-09-2010 22:28

Proszę o interpretację wyników badania EEG.

Witam. Bardzo proszę o informacje na temat wyniku badania EEG u 4-letniego chłopca. Synek ma zaburzenia uwagi oraz opózniony rozwój mowy ( w ostatnim czasie znaczna poprawna, ładnie buduje zdania, jest dla nas zrozumiały, jest dialog). Badanie psychologiczne wskazuje na rozwój umysłowy w normie wiekowej, mowa jest nieznacznie opózniona dla wieku dziecka. Przeprowadzono badanie NMR mózgowia - wynik - mózgowie i przestrzenie płynowe wewnątrzczaszkowe przestawiają się prawidłowo. Wykonano również badanie EEG., które nas bardzo niepokoi. Opis badania: zapis wideo- EEG wykonano podczas zasypiania oraz we śnie fizjologicznym. Cechy tych stanów obecne. Obok prawidłowych wrzecion snu wielokrotnie zarejstrowano synchroniczne serie fal wolnych 6-7 Hz o amplitudzie do 150 uV mogące odpowiadać wrzecionom skrajnym. FS bez istotnego wpływu na zapis. Nie zarejstrowano incydentów napadowych. Orzeczenie : Zapis na POGRANICZU normy.
Co to oznacza? Czy świadczy o uszkodzeniu CUN? Czy będzie skutkowało trudnościami w nauce i koncentracji? Czy wymaga leczenia, suplementacji, EEG-Biofeedbacku? Czy jest wynikiem pobudliwości dziecka , czy patologii w pracy mózgu?.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedż.
Pozdrawiam.

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: córka 11 lat ZA i synek 8 lat ZA

Ja: walczę

Post 11-09-2010 17:28

Witaj na forum. :)

Zapraszamy również do działu "powitania".
Edukacja Domowa bardzo pomaga nam żyć :)

Michaela Pakszys

Post 11-09-2010 18:23

do kasjopeji77

Szanowna Pani,
interpretacji zapisu EEG powinno towarzyszyć jego oglądanie na wideo. Więc komentuję wyłącznie opis. Fale wolne theta 6-7 Hz mogą być wyrazem wahania się stanów czuwanie-sen, dalej niewielką cechą nieprawidłową która mówi o obniżonym progu drgawkowym czy zaburzeniach towarzyszącym ADHD, jeśli występują uogólnione w postaci serii. Jeśli zaś mają kształt wrzecionowaty mogą być odpowiednikiem wrzecion skrajnych, które u dzieci mówią o dyskretnych zaburzeniach pracy mózgu metabolicznych, okołoporodowych i innych. Zmiany nie są zmianami dużego kalibru dlatego opis z pogranicza normy.
PoprzedniaNastępna

Wróć do Leczenie