Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Pytania o interpretację EEG

Moderator: Moderatorzy

porta

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 03-02-2006 13:20

Pytania o interpretację EEG

Proszę, wpisujcie się tutaj, jeśli diagnoza waszego dziecka w kwestii ADHD/ADD jest poparta dość istotnymi zmianami w zapisie EEG, tzn. takimi, które mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu a co za tym idzie zaburzonymi relacjami naszych dzieci z otoczeniem. Mam zamiar zbadać dokładniej to zjawisko, by mieć odpowiednie argumenty w celu starania się o jakiekolwiek przywileje dla naszych dzieci. Dlatego zapisujcie zgodnie z faktami, ok?
Serdecznie pozdrawiam i dziękuje
...chroń mnie, Boże od pseudoprzyjaciół, z prawdziwymi wrogami sobie poradzę...

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 06-02-2006 17:20

Ja szczerze mówiąc nie wiem, czy nasz przypadek jest nieprawidłowy. W diagnozie mamy napisane: wynik nieprawidłowy w stosunku do wieku dziecka, zbyt dużo fal theta. I tak jak tłumaczyła nam psychiatra - układ nerwowy opóźniony o dwa trzy lata, poza tym w porządku. I to sie zgadza z naszymi obserwacjami - mało samodzielny, formy zabaw jak czterolatek, mało sprawny manualnie.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

masia

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 09-02-2006 14:20

Damiana EEg jest takie-nieregularna czynność fal alfa i theta,w okolicy czołowo-centralno skroniowym rejestruje sie liczne fale wolne oraz pojedyńcze fale ostre.w okolicy potylicznej fale ostre z nastepstwami fal napadowych.Zapis nieprawidłowy. Pierwsze eeg jak było robione Damian nie przyjmował zadnych leków i zapis był gorszy,teraz gdy jest na lekach zapis jak by się wyrównał ale w dalszym ciagu jest nie prawidłowy.

Jacek

Awatar użytkownika

Ojciec Dyrektor

Post 10-02-2006 12:08

Dzieci zdiagnozowane-z nieprawidłowym zapisem EEG

Wczoraj odebrałem wynik badania EEG mojego Szymona,który po nieprzespanej nocy podczas badania także nie zasnął,ale leżał spokojnie przez całe 20 minut.Opis jest taki:
Badanie wykonano w czuwaniu,po deprywacji snu.Czynność podstawowa złożona jest z nieregularnego rytmu alfa 8-9 Hz o amplitudzie do 90uV. RZ obecna we wszystkich okolicach,z przewagą w przodogłowiu występuje niskonapięciowa czynność szybka beta.Na tym tle w sposób rozsiany, z przewagą okolic ciemieniowo-potylicznych i skroniowych występują pojedyńcze i w grupach fale theta o amplitudzie do 120uV. Ponadto w okolicy czołowo-centralno-ciemieniowej lewej kilkukrotnie zarejestrowano poj. iglice o amplitudzie do 100uV. HW i FS bez patologicznego wpływu na zapis.
Tak wygląda cały opis. Niestety do p. neurolog mamy termin za półtora miesiąca.Może ktoś już spotkał się z podobnym opisem.Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
W życiu nie ma przypadków!
Życie jest jak zły dowcip . Kiedy zaczynasz go rozumieć , smakować wtedy ci go odbierają.
To prawda że młodość marnujesz za młodu , a gdy nauczysz się wreszcie żyć , wtedy jest już po wszystkim.....

ayla

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 10-02-2006 12:39

Ja miałam robione eeg w 2000r;

Czynność podstawowa alfa słabo wyrażona 11-13c/sek i amplitudzie 20-50mV.Reakcja zatrzymania zaznaczona w momentach powierzchownych i głębokich na tle czynności podstawowej następuje czynność szybka 18-20 c/sek i amplitudzie 10/20 mV oraz pojedyńcze nisko napięciowe fale Theta.HV wzmaga amplitudę zapisu podstawowego.Zapis w granicach normy z nasiloną czynnością niskonapięciową.

Był robiony po tym jak straciłam miesiąc wcześniej przytomność.Ktoś może zna się na tym?
http://www.bociany.ec.pl/

Religia jest czymś głęboko infantylnym, porównywalnym z dziecięcą neurozą –Zygmunt Freud.

Michaela Pakszys

Post 16-02-2006 16:29

EEG i ADHD

:D Zapis EEG odzwierciadła zapis bioelektrycznej pracy mózgu. Jest wskaźnikiem który wskazuje na zaburzenia w obrębie czynności bioelektrycznej mózgu - nie stanowi sam w sobie o rozpoznaniu ADHD. W tym zespole spotyka się wiele róźnych obrazów EEG: najczęściej dotyczą one opóźnionego dojrzewania elektrogenezy (tworzenia się prawidłowych elementów w odpowiednich miejscach mózgu w odpowiednim wieku), nadmierną obecności fal wolnych tzw.fal theta i delta które związane są z takimi objawami jak brak koncentracji uwagi, senność, niezdolność do organizacji i planowania, marzenie na jawie ), nadmiaru fal szybkich tzw.beta 2 kojarzących się z nadpobudliwością psychoruchową i impulsywnośćią, agresją, lękiem, itp. i znacznie obniżoną obecnością fal beta 1 - właśnie potrzebnych do pracy umysłowej i twórczej, bez nich widoczna tendencja do depresji, z obniżoną obecnością fal SMR - rozkojarzenie....... ale i obecnością fal alfa i theta w przednich okolicach tj.w okolicach czołowocentralnych - w normalnej sytuacji są one obecne w tylnych częściach móżgu nad tyłem czaszki - chodzi tutaj o tzw. zaburzenia w obrębie lokalizacji fal. Następnie często wystepują i elementy nieprawidłowe tzw.padaczkokształtne (nie chodzi o padaczkę ale o wzorzec pobudzenia neuronów) jak fale ostre, iglice zespoły iglica-fala itp. Ponadto mogą być zaburzenia pod podstacią nieprawidłowej reakcji na stymulację światłem - fotostymulacja czy oddychaniem - hiperwentylacja itp.
Metoda ilościowej analizy wykażę, do jakiej grupy ADHD pacjent należy. Każda grupa ADHD bowiem wymaga innego postępowania terapeutycznego - niektóre idą lepiej na lekach, inne zaś na eeg biofeedback treningach. Może to też z powodzeniem (mowa o rodzajach ADHD) zrobić metoda EEG Biofeedback która jest założona na ilościowej analizie EEG - więc metoda ta może być szybkim testem screeningowym dla ADHD oczywiście wymaga potwierdzenia lekarza psychiatry który zbada odpowiednio dziecko wg ustalonych testów na ADHD wg Międzynarodowych ustaleń.
dr n. med. Michaela Pakszys

monis

Awatar użytkownika

Post 17-02-2006 10:35

Dziś odebrałam EEG mojego syna i nic z tego ie rozumiem może ktoś z was mi to przełoży na nasze :shock:
Opis badania:
W badaniu bardzo liczne artefakty ruchowe i mięśniowe.
W zapisie dominuje czynność fal alfa 9-11 Hz o ampl. 30-60 uV, z seriami fal beta w przednich częścjach mózgu.
ponadto, z przewagą w odprowadzeniach z okolic skroniowo-czołowych obustronnie rejestruje sie pojedyncze krótkie serie fal theta 5-7 Hz o woltażu czynności podstawowej.
Sporadycznie w odprowadzeniach z tylnego bieguna mózgu pojawiają się pojedyncze fale ostre.
RZ- obecna.
HW- zwiększa się dezorganizacja czynności podstawowej i natym tle kilkakrotnie w odprowadzeniach z okolic centralnych występują w sposób synchroniczny serie wysokonapięciowych fal wolnych 3Hz o ampl. do 10 uV. oraz pojedyncze fale ostre.
Fotostymulacja -b.z.

Orzeczenie:
Na tle, dyskretnie zmienionej podstawowej czynności bioelektrycznej, podczas HW pojawiają się zmiany ogniskowe w okolicy centralnej mózgu.
Pozdrawiam Monika

Michaela Pakszys

Post 17-02-2006 11:04

+liczne artefakty - dziecko było niespokojne w czasie badania - więc duże ruchy ciała i czynność mięśni przekrywała zarejestrowaną czynność mózgu
taki zapis jest mniej wartościowy (niekiedy zaleca się przeto badanie we śnie)
+w zapisie dominuje czynność alfa - powinna być wyłacznie w tylnych okolicach (zakładam że dziecko w wieku szkolnym)
+beta w przodzie u dzieci szkolnych norma
+w ok.skroniowo-czołowych serie theta - mogą świadczyć o emocjach, o senności ale też i o zaburzeniach w ADHD
+poj.fale ostre - są nieprawidłowymi falami w zapisie EEG - mózg jest nadmiernie pobudzony i stąd produkuje nieprawidłowości - niekiedy mogą być wynikiem nieprawidłowego porodu, urazu itp. lub niekiedy są dziedzictwem po przodkach (jeśli w rodzinie padaczka)
+RZ - reakcja zatrzymania rytmu alfa - po otwarciu oczu prawidłowo rytm alfa się blokuje - prawidłowa reakcja
+HW-hiperwentylacja czyli głębokie oddychanie często zmienia zapis spoczynkowy(tj.bez głębokiego oddychania) - wykonuje się dlatego aby spowodować nasilenie lub wystąpienie nieprawidłowości w zapisie EEG
tu - trudno mi ocenić dlatego że bez oglądania zapisu trudno powiedzięc czy to jest prawidłowe czy nie bowiem HW zawsze daje wzrost fal wolnych ale we wszystkich okolicach nie tylko centralnie .
+FS -fotostymulacja - próba z mruganiem światełkami o róźnych częstościach - tu prawidłowa.
wniosek: trudno mi się odnieść bez oglądania zapisu
Pozdrawiam
MPakszys

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 17-02-2006 15:06

Też nic nie rozumie z tego EEg ale może ktoś mi to wyjaśni.Badanie było robione w 2005 roku wykonano je w czuwaniu.Czynność podstawowa jest odpowiednia do wieku słabo zróżnicowana przestrzennie.Na tej tle głównie w okolicach czołowo-centralno-skroniowych występuje czynność beta 24 Hz o amplitudzie ok.30uV. W okolicach skroniowych występują nienapadowe i napadowe grupy i serie fal theta o amplitudzie do 200uV. Hiperwentylacja nieznacznie nasila zmiany spoczynkowe i uwidacznia ich przewagę po stronie prawej. Fotostymulacja bez wpływu na zapis. Wniosek :Zapis nieprawidłowy. I co ja mam z tego zrozumieć?Dodam że teraz syn ma 6,5 roku.
Żaneta mama i żona ADHD-owców

Michaela Pakszys

Post 17-02-2006 17:10

Szanowna Pani Zaneto, z zapisem EEG to jest tak: powinien być opisany i interpretowany przez jednego neurofizjologa który wie jakie są powiązania nie tylko neurologiczne ale i funkcji poznawczych i zapisu EEG. Tak się składa że tylko w jednym ośrodku (nie chwaląc się w EEG Instytucie) się tak uczy patrzeć na zapis EEG. To dlatego, że nauczanie opisu EEG jest oparte szczególnie na zaburzeniach padaczkowych i służy szczególnie do rozpoznawania padaczki. W EEGI robimy zapisy dzieci z ADHD i EEG Biofeedback - mamy więc duże doświadczenie z takimi zapisami i potrafimy je interpretować. Na badanie EEG ma wpływ wiele czynników m.inn.aparatura,metody badania, cierpliwość i dokładność technika i lekarza, również wiele czynników ze strony badanego jak stan czuwania czy snu, podawane leki, niepokój, itp.
Nie widziałam zapisu Pani synka więc tylko z opisu trudno interpretować. Fale wolne w ok.skroniowej mogą być normą i nieprawidłowościami. Zależy od sposobu występowania, od ich nasilenia, od stanu badanego, itp. Beta czynność jest normalnie wprzodzie czaszki - ale może jej być nadmiar. Aby to rozstrzygnąć, dobrze jest zrobić brainmapping - ilościowe badanie eeg.
Pozdrawiam
MPakszys

monis

Awatar użytkownika

Post 17-02-2006 17:33

Michaela Pakszys pisze:+w ok.skroniowo-czołowych serie theta - mogą świadczyć o emocjach, o senności ale też i o zaburzeniach w ADHD
+poj.fale ostre - są nieprawidłowymi falami w zapisie EEG - mózg jest nadmiernie pobudzony i stąd produkuje nieprawidłowości - niekiedy mogą być wynikiem nieprawidłowego porodu, urazu itp. lub niekiedy są dziedzictwem po przodkach (jeśli w rodzinie padaczka)

Dziękuję za tak wyczerpujące tłumaczenie.
Filip ma bardzo duże zaburzenia snu, lunatykuje dlatego został ponownie skierowany na EEG.
Co do padachki to jego dziadek ma padaczkę ale pourazową , a ta chyba dziedziczna nie jest.
Pozdrawiam Monika

monis

Awatar użytkownika

Post 17-02-2006 18:05

Mam pytanie : gdzie jest EEG Instytut i czy można tam wykonać badania i ile to kosztuje ?
Jak długo trwa EEG we śnie?
Co to jest EEG ilościowe?
Pozdrawiam Monika

Michaela Pakszys

Post 17-02-2006 18:07

odp.dla Pani Monis

pourazowa padaczka nie jest dziedziczna ale niekiedy może uraz spowodować padaczkę jeśli trafi na genetycznie obniżony próg pobudliwości. Duże zaburzenia snu i lunatykowanie może się wiązać i nie musi z zaburzeniami EEG - raczej bywa tak że jest zakłócony hipnogram = wykres snu tj. niektóre jego składowe (snu) są krótsze inne dłuższe. Na pocieszenie - większość dzieci z tego wyrasta, można róźnymi działaniami wychowawczymi nieco polepszyć sytuację
Pozdrawiam MP

Michaela Pakszys

Post 17-02-2006 18:25

EEG Instytut

Do badania we śnie należy dziecko przygotować - stosuje się tzw.stopniowaną deprywację snu - zależy od wieku dziecka ile godzin ma dziecko i opiekun z nim nie spać w nocy aby badanie EEG w dzień we śnie się udało.
Badanie we śnie trwa od 30 minut do 180 minut w zależności od tego, co badanie ma wnieść do rozpoznania
EEG ilościowe jest inne spojrzenie na badanie EEG.
EEG jakościowe: Opis badania w Polsce najczęściej jest badaniem jakościowym czyli opisują się w krzywej EEG kształty, częstotliwość, czas trwania fal jak i sposób ich występowania i miejsce występowania oraz wiele innych parametrów.
EEG ilościowe: analizowana jest częstotliwość, amplituda, koherencja i inne parametry statystycznie (wynik jest matematycznie opracowany) czyli patrzy się na zapis przetworzony komputerem w róźne obrazy i cyfry
Jedną z możliwości EEG ilościowego jest QEEG - czyli porównanie badania EEG do badania dziecka statystycznego w populacji zdrowej w tym samym wieku. To badanie jest wykorzystywane do odróźnienia poszczególnych typów ADHD lub dysleksji.MP

proszę mi wybaczyć ale nie chce się reklamować na forum.
Proszę o tel. na 0-22/671 59 14 lub kom.0 602 50 33 77

alva

Post 11-03-2006 16:34

Bardzo zainteresował mnie ten temat,gdyż mam wrażenie ,że opis badania mojego syna jest daleki od normy:
Zapis wypełniony jest czynnością wolną theta 4-6 hz i amplitudzie do 170uV.Fale theta piszą się w grupach,seriach.Z okolic tylnoskroniowych ilość fal theta jest większa,piszą się wysokonapięciowe fale ostre,zaostrzone.Miejscami tylko występują w grupkach fale o częstości alfa 7-9 hz,grupki fal szybkich powyżej 13 hz o niskiej amplitudzie.Podczas hv pogorszenie zapisu.Na tle czynności theta kilkakrotnie zapisały się zmiany napadowe trwające do 60 sek.Zmiany te są obustronne i składają się z wysokonapięciowych fal ostrych,fal theta,fal delta.Reakcje zatrzymania są zaznaczone.
Wnioski-znacznie nasilona patologia uogólniona z przewagą zmian w okolicach tylnoskroniowych ze zmianami napadowymi podczas HV.

Michaela Pakszys

Post 15-03-2006 12:40

eeg

odpowiadam - EEG należy przejrzeć nie tylko przeczytać wynik proszę o telefon MPakszys

alva

Post 16-03-2006 17:02

Byłam przekonana,że jak inne mamy przeczytam przybliżoną interpretację opisu badania mojego syna.Cz mam się czuć bardziej zaniepokojona?Mimo wszystko dziękuję(choć czuję niedosyt)i pozdrawiam.

KawaZCynamonem

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 30-10-2006 20:11

Witam :-)
Mojej córeczce zrobiono niedawno EEG, może do celów badawczych i poznawczych poprostu przepiszę tutaj opis badania:

skierowany przez: prof.Sidor*
rozpoznanie: nadpobudliwość psycho-ruchowa
leczenie:bez leków

Badanie wykonano w czuwaniu,okresowo senna-zasypia.Aktywacja zapisu: hiperwentylacja i fotostymulacja
Czynność podstawową stanowi rytm alfa o częstotliwości 8-8.5 c/s,rejestrujący sie zwłaszcza w okolicy skroniowej z rytmem theta 6-7 c(s o woltażu 20-65 uv,najwyższym w okolicy potylicznej. R.z. -obecna. W czasie senności uogólnione serie fal wolnych theta 4-5 c(s z przewagą okolicy skroniowej,zwłaszcza prawej.
Orzeczenie: zapis w czuwaniu-na pograniczu wieku.

Przepisane z zachowaniem składni oraz zapisu jednostek.

Baj de łej,może ktoś mi tu podpowiedzieć,z jakiego typu ADHD mogę mieć do czynienia? Pani profesor była mocno oględna w słowach i zaleciła wizytę u psychologa/psychiatry,ale na spotkanie z dobrym troche się czeka,a moje dziecko i tak w najbliższym czasie czeka jeszcze operacja,więc nie tak szybko spotkamy się ze specjalistą.
Pozdrawiam i z góry dziekuję.

* Profesor Sidor-serdecznie polecam,prowadzi Kalinkę właściwie od urodzenia,nigdy nie walnęła się z diagnozą,a Kajtek akurat jest dzieckiem z wieloma problemami zdrowotnymi,w tym neurologicznymi. Kajtek to oczywiście zdrobnienie od Kalinki :-D
Aktualnie mam ciężki kryzys wiary w siebie i ludzi. Mam nadzieję,że ten podpis za jakiś czas ulegnie zmianie...

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 30-10-2006 20:33

KawaZCynamonem pisze:Baj de łej,może ktoś mi tu podpowiedzieć,z jakiego typu ADHD mogę mieć do czynienia? Pani profesor była mocno oględna w słowach i zaleciła wizytę u psychologa/psychiatry,ale na spotkanie z dobrym troche się czeka,a moje dziecko i tak w najbliższym czasie czeka jeszcze operacja,więc nie tak szybko spotkamy się ze specjalistą.

Witaj KawoZCynamonem :)
Niestety, na podstawie opisu EEG nie potrafimy powiedzieć, jaki to typ ADHD.
Do tego naprawdę potrzebny jest psycholog.

Zajrzyj na wątki dotyczące dzieci i wychowania, opisz tam, jak funkcjonuje Kalinka - pogadamy, pomyślimy.

KawaZCynamonem

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 30-10-2006 22:07

Witaj :D
O mojej Kalince można napisać wiele i,wedle Twojej instrukcji,zapewne wiele zostanie napisane ;-) Pozdrawiam serdecznie.
Aktualnie mam ciężki kryzys wiary w siebie i ludzi. Mam nadzieję,że ten podpis za jakiś czas ulegnie zmianie...

Michaela Pakszys

Post 02-11-2006 20:50

Badanie EEG i rodzaj ADHD

Szanowne Panie,
dziękuję za zaufanie i przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi - byłam poza Polską. Odpowiadam na pierwsze pytanie: 1.jest niepisanym ustaleniem między opisującymi badanie EEG że kazdy opisujący lekarz opisuje wyłącznie zapisy wykonane u siebie. 2.odnosząc się do zmian w EEG należy bowiem rozpatrzeć wiele występujących zakłóceń w zapisie pochodzących nie z mózgu ale np.z niepokoju dziecka, z poruszania się itp.
wymaga to pewności co do zastosowanej metody, technika jak i doświadczenia opisującego. 3. to prawda z rutynowego badania EEG nie można określić, o jaki rodzaj ADHD chodzi u danego dziecka, na to odpowie badanie QEEG - to wskaże na konkretne zaburzenia pracy mózgu dziecka. QEEG to jest badanie EEG ilościowe w odróżnieniu od badania EEG rutynowego, które jest badaniem jakościowym fal mózgu.
Serdecznie pozdrawiam
dr n.med.Michaela Pakszys

mama Artura

Post 30-03-2007 17:20

A u nas wynik badania jest taki:
Badanie wykonano w okresie czuwania. Zapis spocynkowy łożony z dość regularnej czynności podstawowej o częstotliwości alfa 8-9 Hz i ampl do 90 uV. Reakcja zatrzymania obecna. Podczas HW zarejestrowano uogólnione lub prawie uogólnione dość długie serie średnio i ysokonapięciowych fal wolnych theta 4-7 Hz oraz delta 3 Hz. FS / do 30 Hz z OO i OZ/ nie aktywuje zmian. Orzeczenie:
Zapis spoczynkowy w normie dla wieku. Duża wrażliwość na HW.

Michaela Pakszys

Post 04-04-2007 13:35

Badanie EEG i ADHD

nasilona odpowiedź na hiperwentylację czyli 3 minutowe głębokie oddychanie w czasie badania EEG jest najczęściej związana z 1.niedocukrzeniem (długi czas od ostatniego posiłku) 2.niekiedy występuje u dzieci duża reaktywność na próbę szczególnie u dzieci emocjonalnie nadwrażliwych 3.u dzieci chorych pediatrycznie 4.w innych sytuacjach np.innych nieprawidłowości w zapisie EEG
należy ją bardzo dokładnie ocenić i zinterpretować czy należy do normy czy pogranicza czy też nieprawidłowości zapisu EEG (bardzo rzadko).

mama Artura

Post 10-04-2007 18:39

Dziekuję za odpowiedź, troche sie uspokoiłam, bo mam nadzieję, że okaże sie, że to któraś z dwu pierwszych przyczyn: dostałam zalecenie, żeby dać dziecku lekki posilek rano, więc zjadł małą kanapkę, potem badanie opóźniło się trochę, było robione przed jedenastą, a o tej porze mały jest już po drugim śniadaniu w przedszkolu. Poza tym gdy zobaczyl tubę z żelem skojarzył ją ze strzykawką i wpadł w histerię, ponieważ panicznie boi sie zastrzyków.
To oddychanie w naszym przypadku trwało znacznie dłuzej niż trzy minuty - na początku Artur oddychał bardzo intensywnie, ale w pewnym momencie chyba się zmęczył i tak jakby zaczął przysypiać, pani wykonująca badanie musiała go mobilizować do dalszego oddychania, myslałam więc, że to z tego powodu ten zły zapis (fale delta i theta).

Michaela Pakszys

Post 10-04-2007 20:31

hiperwentylacja

Ma Pani rację. Najczęstszym powodem nadmiernej reakcji na hiperwentylację to niedocukrzenie (niski poziom glukozy w surowicy), płacz i emocje dziecka, oraz przedłużenie próby powyżej 3 minut.
U dzieci dobrze jest monitorować przebieg próby równoczesnym zapisem wysiłku mięśniowego na wysokości przepony czujnikiem oddechu.

Arturr Szwarc

Post 12-04-2007 10:17

Pani Michaelo, Bardzo prosze o interpretację wyniku mojego synka Mateusza (5lat). Badanie robione wczoraj, skierowanie od psychiatry dziecięcego z podejrzeniami epilepsji. Uwaga: od soboty jest chory, bierze Bactrim i Diphergan, wczoraj miał wogóle bardzo słaby dzień (stan podgorączkowy a po powrocie do domu po badaniu zasnął przed południem co mu się zdarza raz na ROK!), w trakcie badania podobno bardzo się kręcił - nie wiem czy to mogło miec wpływ na wynik...oto on:

Artefakty ruchowe i oczne.Czynność podstawowa mieszana: alfa 9-11Hz o ampl.20-30mW z domieszką szybkiej i theta 5-7Hz o ampl.otoczenia. W odprowadzeniach centralno skroniowo potylicznych obu półkul rejestruje się poj.fale ostre o ampl.do 100mW.Zmiany te w zapisie spoczynkowym i podczas hyperwentylacji uogólniają się napadowo.

Zapis wykazuje zmiany w odprowadzeniach centralno skroniowo potylicznych bez ich lateralizacji pł uogólniające się napadowo.

z góry dziękuję
Artur Szwarc

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-04-2007 10:20

Artur, syn ma podejrzenie epilepsji, ale napisz, czy miał kiedykolwiek napady padaczkowe (małe albo duże) - bo to jest bardzo istotne.
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

Arturr Szwarc

Post 12-04-2007 10:49

Nie mial NIGDY takich napadów. My wogóle szukamy jakiejś pomocy bo ma dosyc spore zaburzenia emocjonalne - pani psycholog skierowala nas do psychiatry z podejrzenie PSYCHOZY dziecięcej - pani psychiatra nas uspokoiła pytając się klk arazy kto nas z tym skierował bo to absurd - zauważyła za to zaburzenia integracji sensorycznej oraz jego takie chwilowe "wyłączenie" sie z rozmowy, to było podstawą skierowania na badania EEG... tak wogóle to Mateusz iał trudny poród, duże ciemię, w 2gim miesiacu zycia wzmożone napiecie miesniowe, brak odruchów kroczenia i moro - przez 1szy rok pod opieką neurologa i poradni rehabilitacyjnej - ćwiczony w domu metodą Voity... można by tu dużo pisać ale w tej chwili jestesmy nieco przestraszeni "zmianami" jakie opisuje badanie, a na których zupełnie sie nie znamy - czy to jest niepokojące czy nie? Tego chcielibyśmy sie dowiedziec zanim gdziekolwiek z nim pojdziemy bo dziecko wkólko jest ciagane po roznych specjalistach co tez nie wplywa najlepiej na jego emocje...

Tusiek

Awatar użytkownika

Post 12-04-2007 11:03

Ale u dzieci chwilowe wyłączenie się lub inne tego typu "zawieszenie" to może być właśnie napad padaczkowy :!:

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 12-04-2007 11:15

Takie wyłączanie się to może być właśnie mały atak epileptyczny, ale nie musi. Ale wracając do zapisu, to ja nie umiem go zinterpretować, natomiast nie wpadałabym w panikę. Artur, pamiętaj tylko, że generalnie dzieci do końca dojrzewania moga mieć zapis nieprawidłowy, ale nie oznacza to bynajmniej padaczki, jeżeli faktycznie nie występują ataki. Obserwujcie małego: kiedy sie "wyłącza", jak długo to trwa, co wtedy się z nim dzieje i opiszcie to dokładnie pani neurolog, wtedy będzie mogła lepiej postawić diagnozę. Sam wynik EEG to nie wszystko. Ja sama jak miałam częstę bóle migrenowe, poszłam na EEg i zapis tez miałam nieprawidłowy. Duzo ludzi ma zapis nieprawidłowy fal mózgu z tego co wiem, ale najważniejsze są objawy jakie występują w rzeczywistości. Nie zamartwiajcie się na zapas :lol:
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

Tusiek

Awatar użytkownika

Post 12-04-2007 11:41

Amen, u mnie też wynik EEG był nieprawidłowy, a w napadach migrenowych mojej Ślicznej pewnie też. Proponuję unikać wywoływania syndromu białego fartucha i dziecka i nie leczyć go na wszelki wypadek na wszystko. Zamiast ganiać z nim po gabinetach może wystarczy obserwować w naturalnym środowisku domowym i wszystkie nietypowe zachowania wynotowywać. I jeżeli już po lekarzach, to z tymi notatkami. Zwieszenie to może być równie dobrze objaw natury głęboko analitycznej :wink: i refleksyjnej 8)

Michaela Pakszys

Post 12-04-2007 14:26

odpowiedź

Drodzy Państwo,
nie jest możliwa konsultacja na odległość opisu badania EEG.
Mogę tylko podpowiedzieć coś niecoś ale odpowiedzialnie można odpowiedzieć tylko widząc zapis EEG przed sobą i to najlepiej jak już pisałam z własnej pracowni EEG.
1.oczywiście diphergan zmienia zapis EEG (inne leki także) -zwiększenie pasma szybkich częstotliwości w EEG
2."zły" dzień dziecka, zmęczenie, choroba ma wpływ na zapis EEG - większa zawartość artefaktow (=zakłóceń pozamózgowych), zwiększenie pasma wolnych częstotliwości w EEG
3.u Mateuszka je podejrzenie napadów wyłączenia - napadów nieświadomości. Badanie takie powinno objemować zapis czuwania z aktywacjami przez hiperwentylację (wzmożone oddychanie) przez nos i usta oraz fotostymulację (mruganie światełkami). Jeśli nie wykaże zmiany, i dalej trwa podejrzenie, zapis EEG należy powtórzyć, ew.jeszcze przedłużyć i wykonać we śnie spontanicznym.
4.opis zmian (poj.fale ostre w okolicach centralnych narastających w HW) nie mówi nic konkretnego że chodzi o padaczkę. 1.Okolica centralna to kosz róźnych zmian u dziecka z zaburzonym nieharmonijnym rozwojem
2.fale ostre świadczą o nieprawidłowym przebiegu potencjałow w mózgu
- mogą być i czynnościowe lub nabyte np.w okresie płodowym
3.narastanie w hiperwentylacji i to nawet napadowe też nie musi wiążać się z padaczką ale szczególną wrażliwością mózgu nieharmonijnie rozwijającego się
Reasumując:
1.nie każde wyłączanie to padaczka (np.nie jest nią śnienie na jawie, problemy z utrzymaniem koncentracji, odmienna reaktywność), ale wiele wyłączeń może być napadami nieświadomości czyli padaczką - należy wykluczyć że nie chodzi o padaczkę.
2.nie kazde nawet napadowe zmiany należy leczyć (część jest wynikiem naszych obciążeń genetycznych po przodkach)
3.decyzja o leczeniu to dialog lekarz-opiekunowie dziecka
zdażają się głosy za i przeciw - korzyść z leczenia musi górować nad skutkami ubocznymi-leczenie jest na kilka lat (minimalnie)
4.najważniejsze są objawy kliniczne stwierdzane u dziecka: zagapienie się, przy tym z mruganiem, oczy w górę, mlaskaniem, zaniechaniem czynności, mogą trwać sekundy ale i dłużej

więc badanie należy powtórzyć w czuwaniu z aktywacjami i we śnie
i poprosić o wydruk opisu ale i najważniejszych cech nieprawidłowych zapisu EEG i przechowywać je w segregatorze!!!! Również pisać przez kilka dni dzienniczek ile epizodów wyłączeń i kiedy u dziecka występuje (oczywiście nie będzie to pełny wykaz ale orientacyjne przedstawienie.

Arturr Szwarc

Post 12-04-2007 15:14

Dziękuję SERDECZNIE!
Uczestnikom forum za zyczliwe wpisy a Pani doktor za fachową odpowiedź. Dzwoniłem dziś do laboratorium i jutro mogę odebrać oryginał zapisu - będzie więc możliwa interpretacja przez innych specjalistów niż "nadworny" neurolog szpitalny ;) Nie iwem czy można się z Panią w jakiś posób kontaktować w sprawwie takowych odczytów - na tym forum jawi się Pani jako osoba bardzo kompetentna, ale przeszkodą na pewno tutaj będzie odległość (mieszkamy w Gorzowie Wlkp.)

pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi w imieniu swoim, małżonki oraz oczywiście Mateuszka :)

Artur Szwarc

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 16-05-2007 17:57

Mi lekarz nie chce dać skierowania na EEG,bo twierdzi,że nie potrzebne...nic nie rozumie :cry:
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

Tusiek

Awatar użytkownika

Post 16-05-2007 19:39

To zmień lekarza, ja dostawałem skierowania na eeg od lekarza pierwszego kontaktu, może Ty też tak spróbuj.

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 16-05-2007 20:05

U mojego syna padaczka objawia sie wlasnie wylaczaniem swiadomosci, sa to rozne momenty, w szkole na lekcjach, w domku. Pierwsze Eeg wyszlo okropne, pani doktor byla w szoku. Poszlam do poradni ze skierowania i napotkalam pana doktora. Pan doktor byl bardzo zajety i z wielka laska mnie przyjal. Powiedzial (nie zagladajac w wyniki, ze nawet zdrowym ludziom wychodzi zle i zeby sie nie przejmowac, dowidzenia i takie tam). Wkurzylam sie, patrze do goscia wogole kolejki nie ma, a do lekarki obok kolejka az sie ludzie nie mieszcza w poczekalni. Mysle, zaraz zaraz, o co tu chodzi, koles lapie kase za kazda wizyte, i ma to wszystko gdzies. Jako ze do tego drugiego lekarza nie moglam sie dostac od razu - kolejka 3 miesiace - postanowilam umowic sie prywatnie. Oczywiscie wspaniala pani doktor, gdy spojrzala na wynik byla w szoku, poswiecila nam cale 70 minut. Nie chciala sie wypowiadac na temat kolegi po fachu, ale wiedzialysmy obie o co chodzi.
Jesli macie watpliwosci, nigdy sie nie poddawajcie.
Każdy dzień jest doświadczeniem...
syn 11 lat, Zespol Aspergera,

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 16-05-2007 20:07

Aska idz prywatnie.
Każdy dzień jest doświadczeniem...
syn 11 lat, Zespol Aspergera,

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 16-05-2007 21:55

Waśnie EEG bez skierowania kosztuje 40 zł. Niedawno robiłam :) To nie taki znowu majątek, da się przeżyć,a potem z wynikiem możesz już iść do lekarza na NFZ.
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 16-05-2007 22:02

Tylko najlepiej wziąć płytę z zapisem, albo wydruk zapisu, bo każdy neurolog może co innego zauważyć w zapisie, niestety i lepiej iśc do neurologa, do którego są duże kolejki.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Aśka

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 17-05-2007 08:03

Dana30 pisze:Aska idz prywatnie.

Ja chodzę prywatnie i mój Dawid jest pod jej opieką już ponad lata :)
JOANNA?, MARIUSZ raczej nie ma,MACIEK 15 lat ADHD+zachowania opozycyjno-buntownicze+ dysleksja,dysgrafia, DAWID11 lat ADHD= zachowania opozycyjno-buntownicze+tiki

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 17-05-2007 08:58

Asiu, prywatne badanie EEG nie wymaga skierowania. Mozesz sobie zamówić termin badania w dowolnym miejscu- ja jeżdżę do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, pewnie u siebie też masz kilka punktów, gdzie wykonasz badanie.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 18-05-2007 19:26

eeg

witaj,
na badania eeg skierować może nie tylko neurolog; a mając zapis będziesz wiedziała, co dziecku "w głowie siedzi"
pozdrawiam
memo

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 18-05-2007 19:41

dzieci zdiagnozowane...

Witam,
Pani Michaelo, czy może mi Pani pomóc rozszyfrować trochę dokładniej zapis eeg mojego syna?
brzmi on dosłownie tak" czynność podstawowa alfa 8c/sek ze składnikiem fal theta 6 i 5 c/sek o amplitudzie do 40 mv obustr. w odfr. c-p. Z przewagą okolic czołowo-skroniowych gromadne fale delta 4 c/sek z towarzyszącą falą ostrą mają podczas Hr okresowo tendencję do nogólniania .Zmiany napadowe rozprzestrzeniające się od okolic czołowo- skroniowych"...
dodam tyko,że dziecko ma 8 lat...
memo

Paco

Post 22-06-2007 09:55

EEG

Witam, jestem tu pierwszy raz i od razu z prośbą :) . Wczoraj otrzymałem wynik EEG mojego 7 letniego syna. Niestety neurolog kierujacy go na badanie dwa dni temu wyjechał na półtora miesiąca. Czy ktoś z Państwa mógłby mi pomóc w odczytaniu opisu ?

Opisa badania: Badanie wykonano w krótkim czuwaniu, senności i śnie spontanicznym. Zapis zmodyfikowany niskonapięciową czynnością szybką. W czuwaniu: zapis zmodyfikowany przestrzennie. Czynność podstawowa w okoliczy ciemieniowo-potylicznej składa sie z fal 7-8 Hz o ampl. do 80 uV. We snie cechy bioelektryczne senności i snu są wyrażone. W odprowadzeniach poprzecznych w okolicy skroniowo-centralnej obustronnie, więcej po stronie lewej, widoczne są pojedyńcze średnionapięciowe fale ostre. FS bez istotnego wpływu na zapis.

Orzeczenie: Zapis zmodyfikowany czynnością szybką, nieprawidłowy, ze snie z niewielkimi zmianami w okolicy skroniowo-centralnej obustronnie. Więcej po stronie lewej.

Będę zobowiazany za pomoc.
Pzdr
Paco

Michaela Pakszys

Post 23-07-2007 10:47

ilościowe badanie eeg

nie psycholog ale neurofizjolog może pomóc w określeniu rodzaju adhd

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 23-07-2007 10:53

Ciekawe, w jaki sposób neurofizjolog to zrobi, typów ADHD jest co najmniej 3 wg DSM IV, wg dr Amena jest ich więcej, głównie określa się je wg objawów bardzo jestem ciekawa tego neurofizjologa, który tak dokładnie to zna, raczej przychyliłabym się, że neuropsycholog to może zrobić najlepiej, bo spojrzy na sprawę całościowo i od strony neurologicznej, jak i psychologicznej.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Michaela Pakszys

Post 23-07-2007 22:12

neurofizjologiczna ocena ADHD

zgadzam się z Panią, że neuropsycholog może za pomocą swoich metod badania ocenić niektóre rodzaje ADHD. Jednak do dokładnego róźnicowania potrzebuje ilościowe EEG. Pisałam o tym juz na tym forum nie chce się powtarzać więc tylko ogólnie: Za pomocą ilościowego EEG można różnicować czynność w poszczególnych okolicach mózgu, zobaczyć przewagę fal wolnych, fal szybkich w wielu odmianach. Jakościowe badanie EEG zaś powie o zmianach tła lub o grafoelementach nieprawidłowych, do róźnicowania to jest za mało. Więcej na ten temat pisze również dr.Daniel Amen ale też wielu innych badaczy QEEG (np.prof.Jurij Kropotov). Najlepiej by było połączyć działania neurofizjologa z neuropsychologiem dla dobra pacjentów.

Michaela Pakszys

Post 23-07-2007 22:14

rodzaje ADHD

rodzajów ADHD jest zdecydowanie więcej niż trzy - ośmielam się wytoczyć tezę iż każdy pacjent ma "swój typ ADHD", co jasno pokazuje QEEG.

Michaela Pakszys

Post 23-07-2007 22:20

dla Pani Marty Mocek-Owsińskiej

Szanowna Pani, 1.tło zapisu nieco za wolne ale może to wynika z senności (wtedy może być więcej theta fal)
2.w czasie hiperwentylacji zapis ulega fizjologicznie zwolnieniu jednak nie powinien zawierać grafoelementów ostrych (napadowość nie zawsze świadczy o nieprawidłowościach)
3.to wszystko co mogę powiedzieć czytając obcy opis badania
Pozdrawiam

Michaela Pakszys

Post 23-07-2007 22:24

dla pana Paco

Szanowny Panie.
1.wszystkie leki zmieniają tło zapisu EEG - stąd czynność szybka niskonapięciowa najczęściej, chociaż może być i z innych przyczyn (jeden z rodzajów ADHD)
2.tło nieco za wolne ale może być senność przed snem
3.fale ostre są elementami nieprawidłowymi które zapis nie powinien zawierać jednak taki zapis nie należy rozpatrywać jako zapis dziecka z padaczką, wyłącznie zaś jako zapis dziecka z obniżonym progiem drgawkowym i nieprawidłową czynnością mózgu (czytaj dysharmonią pracy mózgu)
Następna

Wróć do Leczenie