Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Metylofenidat

Moderator: Moderatorzy

Kyle Katarn

Ja: zdiagnozowane ADHD

Post 14-04-2018 18:39

Metylofenidat

Witam. Jako nastolatek ze zdiagnozowanym i w pewnym sensie leczonym ADHD otrzymałem receptę na zapewne znany większości Wam lek o nazwie Medikinet, opierający się na pochodnej amfetaminy jaką jest metylofenidat. Po dość długim, przynoszącym pewne rezultaty stosowaniu tego leku postanowiłem z niego zrezygnować (nad przyczynami nie warto się rozwodzić). Minął spory okres czasu, z psychiatrą widywałem się raczej rzadko, kontrolnie, mimo to widząc mój rozwój fizyczny postanowiła mi przypisać większe dawki- tak profilaktycznie, gdybym jednak potrzebował, bo dawne ilości pewnie by już nie wystarczyły. No i ten czas nastał, powodowany chęcią ukończenia gimnazjum i napisania egzaminów z przyzwoitym wynikiem postanowiłem powrócić do leku. Prawdę mówiąc był to krok raczej desperacki, niemożność normalnego funkcjonowania bez chemii odbieram jako osobistą porażkę, ale cóż... Tak więc po uprzednim przeanalizowaniu ulotki wziąłem 30 miligramową dawkę poranną, dodatkową tabletkę z 20 mg o krótszym i intensywniejszym działaniu schowałem do kieszeni i ruszyłem do szkoły- gdzie przeżyłem prawdziwy szok. Zdążyłem już zapomnieć o zbawczym działaniu metylofenidatu, ale to czego doświadczałem wcześniej to i tak był pikuś w porównaniu ze skutecznością obecnych dawek. Nieprawdopodobna łatwość z jaką śledziłem to, co dzieje się na tablicy, możliwość spokojnego słuchania nauczyciela ze świadomością, że gdyby ktoś mnie nagle zapytał o czym jest mowa odpowiedziałbym mu bez problemu, koniec z mimowolnym dryfowaniem myśli i zasypianiem na jawie... Po prostu wreszcie mogłem się zwyczajnie uczyć czerpiąc z tej nauki satysfakcję, i nawet nie czułem się po tym jakoś specjalnie zmęczony. (Btw nie mogę uwierzyć, że dla zdrowych ludzi to jest aż takie proste, jak to możliwe, że osobom bez zaburzeń koncentracji zdarza się nie zdawać?) Niestety wraz z silniejszym efektem pojawiły się również znacznie liczniejsze efekty uboczne. Uczucie suchości w ustach, moczopędność, potliwość, lekkie bóle brzucha (a także głowy podczas korzystania z komputera, co wcześniej mi się nie zdarzało), czasami także wrażenie duszności, jakby trudniej było mi łapać powietrze. Do tego zauważyłem, że owszem- nie mam problemów z wysiedzeniem w miejscu, nie nudzę się, nie czuję potrzeby nadmiernego ruchu, ale jednocześnie nie czuję... nic. Nie mam za bardzo ochoty się śmiać, rozmawiać, nawet jeść- nie czuję głodu, dopóki nie rozboli mnie brzuch kompletnie nie pamiętam o jedzeniu. Nie staję się jakoś skrajnie apatyczny, ale różnica jest na tyle duża, że kumple ciągle pytają się co mi się dzieje, jeden stwierdził, że wyglądam jak zoombie. Najbardziej rozbawiła mnie koleżanka, która zapytała się czy nie mam gorączki, bo jestem ,,taki jakiś... normalny" (xD) Zacząłem szperać na necie szukając wszelkich informacji o metylofenidacie- oczywiście robiłem to już wcześniej wiele razy, nie brałbym leku o którym nic nie wiem, ale tym razem szukałem głębiej- i zaskoczyła mnie ilość opinii skrajnie negatywnych. Zdaje się, że może być on bardziej niebezpieczny niż myślałem, najchętniej ponownie bym zrezygnował z tej formy leczenia, ale alternatywą jest dla mnie porzucenie marzeń o studiach i zadowolenie się jakimś wymuszonym zawodem technika-czegośtam, bo dalej w naszym kochanym systemie edukacji bez prochów nie zajdę. Oczywiście będę maksymalnie ostrożny, po dostaniu się do nowej szkoły prawdopodobnie ograniczę Medikinet do testów/sprawdzianów/okresów popraw. O ile wytrzymam, bo mam już go serdecznie dość. Tak czy siak chciałbym również na tym forum zasięgnąć informacji- jakie są Wasze doświadczenia z metylofenidatem, opinie na jego temat? A może porady co do bezpiecznego używania? Będę wdzięczny za pomoc.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 15-04-2018 08:14

proponuję pokombinować z dawką. Mniejsza / większa - sprawdzić eksperymentalnie.
U mnie i u wielu innych siadał apetyt i chyba to jest nieuniknione, trzeba pamiętać o jedzeniu. Oprócz tego odstawiać na weekend i wtedy najadać się do pełna :)

Kyle Katarn

Ja: zdiagnozowane ADHD

Post 19-04-2018 13:12

A kombinowanie z dawką ogranicza się do próśb o przepisanie innej, czy w grę wchodzi też jakieś dzielenie tabletek na części?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 21-04-2018 22:22

Jeżeli jest w formie kapsułki z granulkami można dawkę dowolnie dzielić.

astiolek

Post 08-06-2018 15:22

Ja bym odradzał takie eksperymentowanie ..to zbyt poważne substancje

Wróć do Leczenie