Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

ANKIETA: Jaki typ ADD stwierdzasz u siebie

Moderator: Moderatorzy

Który typ ADD dominuje u mnie?

1. Ekstrawertyczne
32
46%
2. Introwertyczne
32
46%
3. Uporządkowane
6
9%

Liczba głosów : 70

reuptake

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 18-11-2005 14:43

ANKIETA: Jaki typ ADD stwierdzasz u siebie

W książce "Attention Deficit Disorder in Adults", autorka, Lynn Weiss, przedstawia trzy zasadnicze typy tego -- jak to określa -- stylu myślenia. Jak przy wszystkich tego rodzaju podziałach, granice nie są ostre, wiele osób to mieszanka poszczególnych typów. Prosiłbym o odpowiedź na ankietę (jeżeli to możliwe -- wiem, że to trudne ;) -- po przeczytaniu do końca charakterystyk i zastanowieniu się). Tłumaczenie jest moje i pewnie niezbyt dokładne, ale mam nadzieję, że nic zasadniczego nie przeinaczyłem.

Wcale nie twierdzę, że ten podział jest dobry, czy że jest sensowny, z ciekawości jedynie robię tę ankietę. Wszelkie inne uwagi można wpisywać poniżej.

Kilka próśb:

* prosiłbym o odpowiadanie tylko osoby dorosłe
* prosiłbym o wypowiadanie się we własnym imieniu
* prosiłbym o rozważne udzielenie odpowiedzi.

UWAGA: Autorka używa sformułowania "sytuacja linearna". Oznacza to mniej więcej sytuację, w której jesteśmy zmuszeni do wykonania dużego zadania krok po kroku, często także do zaplanowania jak mamy je wykonać.

OPISY POSZCZEGÓLNYCH TYPÓW

1. Ekstrawertyczne ADD

Uczucia i zachowania są okazywane na zewnątrz w otwarty sposób. Wiele osób z tym typem ADD dobrze się czuje pracując w handlu, rozrywce, prowadząc własne firmy oraz w innych "wysokoenergetycznych" sytuacjach.

Cechy:
    * Aktywność zewnętrzna
    * Spontaniczność
    * Skłonność do ryzyka
    * Duża rozpiętość nastrojów
    * Silne reakcje na presję otoczenia
    * Demonstracyjne zachowanie
    * Wykonywanie wielu czynności na raz
    * Okazywanie nastroju na zewnątrz
    * Większe zadania dzieli na mniejsze

W sytuacji linearnej: łatwo się nudzi, krótko utrzymuje uwagę, nie lubi długo trwających projektów, staje się drażliwy, nie lubi powtarzania, frustruje się i oskarża innych, okazuje swój nastrój.

2. Introwertyczne ADD

Uczucia i zachowania nie są okazywane na zewnątrz otwarcie, ale internalizowane lub okazywane w sposób delikatny. Osoby o tym typie ADD mogą znaleźć zatrudnienie w branżach wymagających kreatywności, wrażliwości, pracy poza biurem, a także w pracach związanych z serwisowaniem (urządzeń).

Cechy:
    * Duży poziom empatii
    * Trzymanie się ulubionych zajęć
    * Wolne zmiany
    * Duża wrażliwość
    * Skłonność do marzeń/wizji
    * Często wysoka kreatywność
    * Dobra zdolność rozwiązywania problemów
    * Lubi mieć wolność poszukiwań
    * Wytrwały

W sytuacji linearnej: tendencja do obwiniania siebie, do wpadania w depresję, łatwo się nudzi, wypala, ciągle zmienia sposób radzenia sobie z problemem, zbyt mocno próbuje.

3. Uporządkowane ADD

Musi pracować wewnątrz jakiejś struktury. Jeżeli struktura się zmienia, czuje się pozbawiony panowania nad sytuacją. Emocje wyraża jako sądy. Często spięty i wymagający. Osoby o tym typie ADD mogą osiągnąć sukces w wojsku, w księgowości, a także w innych miejscach pracy, w których ważne jest przywiązanie do detali i dokładność.

Cechy:
    * Bardzo zorganizowany
    * Lubi struktury
    * Perfekcjonista
    * Mocno skoncentrowany na celu
    * Gadatliwy
    * Nie znosi przerywania
    * Wytrwałość w myśleniu
    * Systematyczne rozwiązywanie problemów
    * W sytuacjach kryzysowych bierze na siebie ciężar podejmowania decyzji
    * Lubi pracować od początku do końca bez przerw.

W sytuacji linearnej: Wymagający, rygorystyczny, osądzający innych, skłonny do obsesyjnych lęków, traci temperament, stara się panować nad sytuacją.

stworzonko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 18-11-2005 21:40

Czy "zorganizowany" typ to nie jest przypadkiem rodzaj kompensacji, próby radzenia sobie z zachowaniami wynikającymi z 1) i czasem 2)?
"Gdybym był rybą z Ukajali, to oczywiście wciąż bym śpiewał.
Rodacy by mnie się słuchali i podziwiali jak Szopena. Uma uma um."

golombek

Wsparcie

Post 18-11-2005 22:44

stworzonko pisze:Czy "zorganizowany" typ to nie jest przypadkiem rodzaj kompensacji, próby radzenia sobie z zachowaniami wynikającymi z 1) i czasem 2)?

No właśnie. Niedawno wypełniałem pewną ankietę i osoba przeprowadzająca ją, próbowała przekonać mnie, do wybrania jednej tylko odpowiedzi. Te, które zaznaczyłem były sprzeczne ze sobą. Jednego dnia wrzucam luz, nazajutrz kontroluję się na maksa. W duszy gra mi coś innego, niż okazywana otoczeniu maska. I sam już nie wiem, jaki naprawdę jestem, czy ważne są moje uczucia, czy też to, jak mnie widzi otoczenie. Moja żona wciąż nie może zrozumieć, jak można tak nad sobą panować i tak się kontrolować mając ADHD i pewnie nigdy nie zrozumie, jakim koszmarem jest takie życie.

reuptake

Awatar użytkownika

Post 18-11-2005 23:37

wszystkie są tak naprawdę rodzajami kompensacji.

co do zaznaczania jednej odpowiedzi, to jasne, że wszystko to może się mieszać. u mnie jeden typ dominuje, ale nie jakoś zasadniczo.

verowa

Post 19-11-2005 22:10

no to ja mam bardzo przewazajaco introwertyczny, zdecydowanie nie ekstrawertyczny (moze minimalnie) i troszke ten uporzadkowan. ale troszke.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-11-2005 18:51

Ja tez mam super introwertyczny .
Ale mysle sobe, że w końcu bede musiała sie stać niewolnicą z góry narzuconych sobie struktur, bo innego wyjscia ,żeby nie zginąc chyba nie ma.
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

Cyntia

Awatar użytkownika

Post 22-11-2005 00:04

No ja zagłosowałam na 1, ale u mnie proces socjalizacji i umożliwiania sobie życia w zadanych mi przez genetykę warunkach spowodował przesuwanie się w kierunku nr 3 i teraz jestem kompletnie ekstrawertyczną, niezorganizowaną i pedantycznie poukładaną cierpliwą i choleryczną bałaganiarą (czego Państwu absolutnie nie życzę)

Pzdr:)
"Lubiłabym poranki, gdyby zaczynały się później"
Przepraszam za błędy ortograficzne - dysleksja w galopie
Mam ADHD, starszą córę z ADHD a mężusia oraz młodszą córę bez ADHD.

ayla

Awatar użytkownika

Post 30-11-2005 09:46

Zdecydowanie 1.A teraz uświadomiłam sobie,że dzielę zadania na mniejsze.A demonstracyjne zachowania objawiały się tym,że niby chciałam popełnić samobójstwo,chociaż nigdy bym tego nie zrobiła.A nastroje to od płaczu przechodziłam w śmiech.

Kate

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 30-11-2005 11:59

Ja jestem zdecydowanie typem introwertycznym, w 100%. zawsze o wszystko obwiniam siebie i ciagle mi sie wydaje ze jestem do d**. Kazda porazka doprowadza mnie do wyczerpania psychicznego i wpadam w depresje.
Teraz mam taki stan i mocno musze sie starc,zeby cokolwiek mi sie chcialo, a jak spojrze za siebie to mam swiadomosc ze wszystko co robie to o kant d**y potluc, taka jestem beznadziejna. Bleeee...

szarawara

Dzieci: Syn, 16,5 r. wyrasta/wyrósł z ADHD - zostało mu tylko pogranicze Aspergera

Ja: ADHD w ktorymś pokoleniu

Post 03-12-2005 19:31

czy to możliwe?

być mieszanką into- i ekstrawertycznego ADHD-owca naraz?
Po przeczytaniu stwierdzam, ze mam cechy obu tych typów - i to, co gorsza: akurat te cechy, które najbardziej uposledzają społeczne funkcjonowanie.

Sonnenfinsternis

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 03-12-2005 20:43

Szkoda, ze zamieszczono wiecej opisow do wyzej zdefiniowanych ADD, ulatwiajacych moze lepsze zrozumienie tego, co autor mial na mysli. Szczerze mowiac jestem liniowa* kombinacja pierwszej i drugiej wersji ADD.
*liniowa kombinacja tzn:
moje ADD=aADD1+bADD2
gdzie:
a i b wspolczynniki
ADD1 i 2 odpowiednio zdefinowane typy ADD podane w ankiecie :lol:
Leworeczny z ADHD, sluch absolutny + Asperger (?)

"Ich kenne eine Aussage, die sich innerhalb des Systems weder beweisen noch widerlegen lässt. Sie ist aber wahr." Kurt Gödel

reuptake

Awatar użytkownika

Post 03-12-2005 23:27

no i tak uważam, że trochę się napracowałem tłumacząc to :) a wiele więcej tam nie ma.

ellen

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 15-12-2005 20:35

To ja też się wypowiem :)

TYP EKSTRAWERTYCZNY PASUJE JAK ULAŁ:

- często nie zastanawiam się nad reakcją otoczenia na moje zachowanie a czasem wręcz robię z premedytacją "otoczeniu na przekór"( co można pewnie podpisać pod cechę demonstracyjne zachowanie)
- nie mam najmniejszego problemu z okazywaniem uczuć i swój nastrój też okazuję non stop /*ktoś mnie zapyta o jakiś drobiazg a ja w odpowiedzi potrafię wybuchnąć tysiącem słów :oops: */
- Spontaniczność - jak mi się coś podoba i czegoś chcę to najpierw to "biorę" a potem zastanawiam się nad konsekwencjami /*np. wynajmowanie przez 2 miesiace mieszkania bez mebli w pokoju z nieszczelnymi oknami, tylko dlatego ze bardzo chcialam sie wyprowadzic i mi sie czerwony dywan podobal :wink: */ - na szczescie juz zmadrzalam
- Silne reakcje na presję otoczenia - też się zgadza - aczkolwiek reakcje często negatywne - od... się i już!
łatwo się nudzi, krótko utrzymuje uwagę - tez - duzo bolu i wzdychania mnie kosztuje zajac sie czym dluzej - ale nigdy dluzej niz 2 godziny - ale sie ucze tego w pracy i nawet robie postepy. Musze w koncu z czegos zyc.... :D

staje się drażliwy, nie lubi powtarzania, frustruje się - oj bardzo się potrafię frustrować - rzucam wtedy wszystko i wychodze - jednym słowem zachowuję się jak duże dziecko

Ale tak poza tym to naprawde porządny ze mnie człowiek..... Poważnie..... :wink:

_=JaZzA=_

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 11-02-2008 19:39

Hm, a u mnie jak to zwykle bywa nie da sie przyporzadkowac do zadnej z tych kategorii. Mam z każdej po trochu wiec jestem albo normalny albo naprawde nienormalny :D Skłaniał bym się jednak ku introwertyzmowi :)
Ale oso choci ? :S
--------------------------
Ktoś gra w Unreal Tournament?

Krzysionek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Piotrek 14 lat ADHD z cechami Aspi i zaburzenia zachowania

Post 16-02-2008 00:46

1+2 i trochę 3 czyli Super Mix :lol:
Ogry mają warstwy... jak cebula.
Shrek

Ogr bagienny.

malkavian

Awatar użytkownika

Post 01-03-2008 15:22

Kiedyś u mnie zdiagnozowano ADHD, potem nadpobudliwość jakoś mi przeszła i żyłem w przekonaniu, że komuś się coś pomyliło i tak naprawdę nic nie mam. Właściwie nawet nie za bardzo wiedziałem co to jest. :P

A teraz jak czytam o ADD to jakos dziwnie do mnie pasuje. (chociaż pewnie przesadzam jak zwykle) Jestem zdecydowanie introwertyczny - mam cechy z punktów 2 i 3.

siwa

Awatar użytkownika

Post 10-04-2008 11:44

Ekstrawertyczny bardzo ;)

pozdrawiam
s i w a
ADHD detected

ananas

Post 30-01-2009 01:19

Ja to jestem wymieszaniem pierwszego z drugim. Musze powiedziec ze chetnie zobacze ksiegowego albo zegarmistrza z add ... Jesli taki istnieje....

ane_on

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 21-03-2009 12:09

U mnie zdecydowanie 2 plus 1 :) zachowuje się różnie w zależności od sytuacji w jakiej się znajduje.

w typie 2 nie pasuje mi - " trzymanie się ulubionych zajęć" bo sam nie wiem jakie mam ulubione zajęcia.
Oraz wolne zmiany - wydaje mi się że mam łatwość w tym względzie.

Natomiast zdecydowanie nie pasuje mi typ 3

goatus

Post 30-05-2009 15:26

Spełniam wszystkie podpunkty introwertycznego ADD , ale też parę z ekstrawertycznego i dwa z ostatniego więc trochę tak mieszane mam.

Nie wiem czy podział na cechy osobowości jakie ADD spowodowało jest taki dobry bo to bardzo zależy od warunków jakie mieliśmy dorastając, więc trudno tu o jakiś wyraźny rozdział który był by w większości wypadków sensowny.

Decydowanie łatwiej chyba to sklasyfikować po symptomach tak jak to było opisane w książce "ADHD u dorosłych opisane "

dita

Post 09-07-2010 00:15

Ekstrowertyczny

ale mam tez cechy pozostalych - empatie, rozwiazywanie problemow i bron boze nie pozwalam sobie niczego narzucac.
zawsze podejmuje decyzje i wszystko robie po swojemu - dlatego w zadnej pracy nie wytrzymywalam dluzej niz tydzien.
Teraz pracuje na swoim - bywa roznie, ale przynamniej nie musze znosic wrednych i zazdrosnych szefowych, ktorych najwiekszym problemem jest to, ze robie wszystko 5 razy szybciej i nie chce mi sie odpowiadac na glupie pytania

Mejwa

Awatar użytkownika

Post 09-07-2010 14:37

Nr 2 to ja :)
rocznik 1991, ADHD stwierdzone, uczeń ostatniej klasy liceum.

EdyteK

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 14-07-2010 11:10

A ja 1 :D
Jeżeli problem ma rozwiązanie - nie ma się czym martwić, a jeżeli nie ma rowiązania - to martwienie się i tak niczego nie zmieni

kinga.9

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Dzieci: Młody 11lat ZA i ADHD; Średni 13 lat ADHD, Dama 14 lat ADHD

Ja: ADHD

Post 20-07-2010 21:16

Ja jestem typem 1, ale ten ostatni samą nazwą jest abstrakcją. Co ma wspólnego zorganizowanie z ADHD?

Wróć do Jestem oryginalny... i co dalej