Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Trędowaci

Moderator: Moderatorzy

Kicia

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 12-10-2005 19:27

Trędowaci

Zauważyłam bardzo przykre zjawisko. Czasami gdy ktos sie dowie że jego kolega/kolezanka ma ADHD przestaje lubić tą osobę. Niektórzy z kolei żartuja sobie z ADHD. Np. gdy przygotowywałam się do bierzmowania musiałam chodzić na katechezy przy Kosciele.Raz jak jeden chłopak zaczął się wydurniać i katechetka zwróciła mu uwage, a wtedy ktoś z kpiną w głosie powiedział: ,,On ma ADHD" i wszyscy wybuchli śmiechem (oczywiście wszyscy poza katechetką i mną). Ja na tych katechezach udawałam kogoś kim nie jestem - czyli małomówną i spokojną, żeby nikt mi nie dokuczał (tak samo robie w szkole).
Po prostu zauważyłam, że osoby z ADHD są w naszym społeczeństwie traktowane jak trędowaci.
Kicia

filip222

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 12-10-2005 23:16

Wiesz, tak na serio to nie znam żadnych trędowatych, to nie mogę porównać, ale wierzę Ci na słowo. :wink:

Widzę, że 3 lata różnicy i już okazuje się, że wszyscy słyszeli o ADHD.

A teraz co do meritum. Cyntia Ci już napisała. Za jakiś czas będziesz miała ten komfort, że będziesz mogła w większym stopniu wybierać sobie grupy, w jakich bywasz, z kim rozmawiasz itd.

A już najbardziej zastanawia mnie ten fragmencik:
"Czasami gdy ktos sie dowie że jego kolega/kolezanka ma ADHD przestaje lubić tą osobę". Jak miałbym się bawić w psychologa, to bym analizował to w ten sposób.

Albo ta osoba Cię wcześniej nie lubiła i tak, albo ceni bardziej to "co powiedzą ludzie". niż Ciebie. W obu przypadkach nie warto utrzymywać z taką osobą bliższych kontaktów. Mądre przysłowie mówi: "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" i może od czasu do czasu warto się w tej biedzie znaleźć, żeby poznać reakcje ludzkie?

Zresztą a propo tej katechezy, to jeśli wiedziałaś już wtedy, że masz ADHD, to niestety spieprzyłaś sprawę jak dla mnie. Zachowałaś się właśnie na zasadzie - nie wychylam się. Jeśli ten chłopiec miał ADHD, to dlaczego się z nim nie zaczęłaś zaprzyjaźniać? Gdybyś wyciągnęła wtedy pomocną dłoń, to może nie musiałabyś pisać o tym, że nikt Cię nie lubi, tylko zdobyłabyś przynajmniej jedną przyjazną duszę, a inni być może też zaczęli by Cię szanować za odwagę. A tak to siedzisz sobie i udajesz kogoś, kim nie jesteś.

Zresztą jeśli się tak ukrywasz, to sama przyznajesz, że osoba z ADHD jest gorsza od innych - czyli w pewnym sensie również traktujesz siebie jak trędowatą. Może dlatego inni też to tak mogą odbierać.

porta

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 13-10-2005 09:18

Jeszcze nic straconego...

Kicia, czy masz kontakt z tym chłopcem? A może on nie był chory na ADHD, tylko miał taki dzień? Jeśli masz z nim kontakt, zrób, co mówi Filip! Nic straconego. To Ty w swoim środowisku możesz wiele zdziałać; pokaż, że z adhdowcami można normalnie współżyć i współpracować. Trzeba tylko przełamać tę dziwną barierę niewiedzy i lęku przed "nieobliczalnym nadpobudliwcem". Pozdrawiam cię serdecznie i życzę powodzenia
...chroń mnie, Boże od pseudoprzyjaciół, z prawdziwymi wrogami sobie poradzę...

tomek

Post 13-10-2005 11:24

Ja jakoś większych problemów z tym nie mam. Ci z moich znajomych, ktorzy wiedzą, że mam adhd, nie mieli z tym problemów. Może dlatego, że dowiedzieli się o tym od pozytywnej strony.

Najlepiej było, gdy na obozie integracyjnym mojego wydziału kolea chodził w kółko po pokoju już piątą minutą, a koleżanka spytała, czy on nie ma przypadkiem adhd... pamiętam tylko że spadłem z krzesła ze śmiechu i miałem po tym solidną głupawkę.
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

Cooper

Awatar użytkownika

Post 13-10-2005 20:04

ja wiem....
chyba nie
ale ja tam nie chodzę w koszulce, czy też napisie na czole "mam adhd"...

golombek

Wsparcie

Post 13-10-2005 20:45

Re: Trędowaci

Kicia pisze:zauważyłam, że osoby z ADHD są w naszym społeczeństwie traktowane jak trędowaci.

Moim zdaniem masz poważny kompleks na punkcie ADHD i wszystko widzisz w tym pryzmacie. Rozejrzyj się uważnie dookoła a może zauważysz, że tak samo traktuje się wszystkich odmieńców (bez urazy). Trędowatym jest kaleka bez nogi, niedosłyszący, ślepy. W naturze ludzkiej jest odsuwanie się od wszelakiej inności i nie jest to nic nowego. Jest to atawizm. Cywilizacja nas uczy tolerancji, równego traktowania wszystkich bez wyjątku i zdrowych i ułomnych a w naturze człowieka jest rywalizacja, walka o przetrwanie gatunku, niszczenie jednostek słabych. Dużo o nas samych możemy się dowiedzieć obserwując świat zwierząt, to od nich przecież się wywodzimy i te same instynkty nami kierują.
Inna sprawa to niewiedza. Boimy się nieznanego (to normalna ludzka cecha), lub przyjmujemy bez cienia krytycyzmu poglądy narzucane nam przez media. W poprzednim ustroju w Polsce standardowe było powiedzenie "telewizja kłamie" a czy teraz jest inaczej? Zmienił się tylko rodzaj kłamstwa. Kiedyś całe sztaby ludzi pracowały nad ogłupianiem mas poprzez wspaniale przygotowaną propagandę. Obecnie najważniejsza jest kasa i dla tej kasy właśnie wymyśla się niestworzone historie aby zwiększyć poczytność pisma, czy też ogladalność programu.
Tu masz wątek na potwierdzenie moich słów:
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtopic.php?t=753
Uff. Chyba zaczynam politykować, a to nie to nie na tym forum :D

missblack

Awatar użytkownika

Post 17-10-2005 08:39

Nie przyznam się w moim małym miasteczku nikomu do tego, że podejrzewam u siebie adhd. Po co ? Rozglądając się wokół widzę, że te moje ułomności nie są aż tak rażące w moim wieku. Cała reszta nie jest idealna. Każdy ma jakiegoś bzika. Czuję się wśród innych normalnie. I dlatego się nie przyznam i nie jestem trędowata...

monialis6

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 20-04-2007 16:10

tak sie czasem zastanawiam czy wiekszosc ludzi nie szuka sobie problemow na sile, i przykro stwierdzic, ze adehadowcy tez, wkrecaja sobie na sile że cos z nimi nie tak, a nic nie robia aby zmienic te opinie. Jesli ktoś mnie zna to fakt posiadania adhd raczej nie powinnien zmienic naszych relacji. jesli jednak jest inaczej to zwyczajnie nie byla to przyjaźń, wrto lepiej dobierać sobie towarzystwo.

monialis6

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 20-04-2007 16:12

a i jeszcze jedno nie chodzi tu, żeby odrazu przyznawać sie bo guzik kogo to obchodzi, trzeba byc poprostu sobą

mrówa

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 20-04-2007 17:25

monialis6 pisze:szczerze powiedziawszy nie mam adhd ani nic innego

monialis6 pisze:tak sie czasem zastanawiam czy wiekszosc ludzi nie szuka sobie problemow na sile, i przykro stwierdzic, ze adehadowcy tez, wkrecaja sobie na sile że cos z nimi nie tak, a nic nie robia aby zmienic te opinie.

no proszę cię
znasz temat "od środka"?
wiesz jak się czuje, co myśli adhdowiec?

oczywiście, że ludzie stwarzają sobie sztuczne problemy, z reguły po to, żeby zagłuszyć te realne.
ale tobie, moja panno nikt nie dał prawa oceniać czy sobie wkrecamy coś na siłę i czy siłe mamy by cokolwiek zmienić.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 20-04-2007 18:10

monialis6 pisze:tak sie czasem zastanawiam czy wiekszosc ludzi nie szuka sobie problemow na sile, i przykro stwierdzic, ze adehadowcy tez, wkrecaja sobie na sile że cos z nimi nie tak, a nic nie robia aby zmienic te opinie.
Blackant słusznie prawisz, ja też się zagotowałem jak to przeczytałem.

Monia,
Na jakiej podstawie sądzisz, że nic nie robimy, żeby zmienić tą opinię? Bo mnie się wydaje, że jest to bardzo ważna część naszych działań.
Jak sądzisz, czy nasze problemy są wydumane czy rzeczywiste? Czy może szukamy jakiś wykrętów?
Bo ja jakoś nie zauważam takich postaw, a jak zauważę to ostro tępię.

golombek

Wsparcie

Post 20-04-2007 23:32

monialis6 pisze: adehadowcy tez, wkrecaja sobie na sile że cos z nimi nie tak
Czyli ADHD to wymysł :?:

bubble

Awatar użytkownika

Post 21-04-2007 07:59

"oczywiście, że ludzie stwarzają sobie sztuczne problemy, z reguły po to, żeby zagłuszyć te realne.
ale tobie, moja panno nikt nie dał prawa oceniać czy sobie wkrecamy coś na siłę i czy siłe mamy by cokolwiek zmienić."

Zgadzam się w zupełności. Myślę ż e jednak większość osób nie jest w stanie zrozumieć problemów ADHDowców. Twierdzę tak na podstawie własnych doświadczeń. Zazwyczaj spotykam się z opinią "nie pieprz tyle, nie myśl o tym i zajmij się czymś innym". Takie słowa to jakiś mur zupełny dla mnie i nie widze wtedy sensu juz nic tłumaczyć takiej osobie...
Moja mama mi to mówi, mój były chłopak twierdził to samo, przyjaciółki niektóre również...Wymyślam sobie problemy jednym słowem....

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 21-04-2007 09:19

Oczywiście, że tak właśnie jest. Kto się z ADHD nie zmagał, temu ciężko jest je do końca zrozumieć. Cieszę się, że rozumiem mojego Krzyśka. Kolejny dowód mojego ADHD :wink: :twisted:
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

Wróć do Jestem oryginalny... i co dalej