Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Ciekawe, kto ma ADHD

Moderator: Moderatorzy

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-07-2005 20:09

Ciekawe, kto ma ADHD

Od kiedy przeczytałam "W świecie ADHD" (Bogowie! to chyba jedyna ksiązka ,której autor wie ,co pisze. Przynajmniej jedyna na jaką się natknęłam . Już wole nie czytac ,bo mnie strasznie złości taka rażąca niekompetencja)
No więc od kiedy przeczytałam tą książkę, chyba zaczęłam patrzyc na świat przez pryzmat tego zaburzenia i widzieć je wszędzie.
Wszystko nim tłumaczę i jak czytam jakąś książkę i widzę opis "Był zywy i prowadził hulaszcze życie " to zapala mi sie już taka lampka "Acha! Pewnie Dostojewski opisuje ADHD-owca " i z bardzo wielkim zapałem śledzę bohatera pod tym kątem . I z rozczarowaniem odkrywam ,że nie.
Podobnie z bohaterami wiecznie zamyślonymi itd.
Podobnie z prawdziwymi zywymi znajomymi.
Mam takiego mail -frienda ,z którym pisuje prawie codziennie. Wiele mi oczywiście wskazuje ,że on też to ma . Zawziecie zbieram dowody. Jak zdobędę pewność ,to mu wystrzelę.
Czy wy tez tak macie?

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 16-07-2005 20:30

Marto od przeczytania tej książki wietrzę ADHD wśród wielu swoich znajomych i też wśród bohatwrów literackich, bawię się w detektywa, każdą znajoma osobę, która ma jakiś problem z dzieckiuem wypytuję, o to jak to dziecko zachowywało sie jeszcze będąc w łonie matki, i później czy płakało, czy skacze ze wszystkich sprzętów, a dorosłych, których podejrzewam o ADHD wypytuję jak zachowywali się w dzieciństwie, mam lekkiego fioła na tym punkcie, ale trudno. trzeba mieć jakiegoś.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 16-07-2005 20:54

No i oczywiście myślę sobie ,że moja rodzina też ma ADHD.
Ale cała?

Powiedzcie mi, co o tym myślicie . Podam w punktach .

*Mój ojciec
-Po kims przeciez musze to mieć
-Rzucił studia po 2 latach bo mu rzekomo nie szły (czyżby niska samoocena? Rodzina mówi ,ze było ok.)
-Założył własny interes ,bo nie mógł znieść konieczności podporządkowania się.
-Ciągle do czegos nie miał cierpliwości
-Bardzo impulsywny
- Musiał się kilka razy dziennie powłóczyć
- alkoholik
-Zawsze znałam go jako zdegenerowanego alkoholika . Z czasem coraz bardziej. Ale jednak mimo wszystko nie potrafie czuć do niego totalnej odrazy ani nienawiści ,cokolwiek by zrobił. Na pewno odrazę wobec stanu do jakiego się doprowadził, ale ...zawsze czułam sie z nim jakos specyficznie związana . Było w nim coś co rozumiałam . Jakkaś pokretna logika w kolejności wykonywania czynnosci.
- Nawet wymóżdzony zachował pewien (karykaturalny ,ale jednak) polot.

* młodsza siostra
- Od zawsze latała po domu
darła sie
robiła głupie kawały ,żeby tylko coś się działo
- kocha przygody
- straszliwie impulsywna
-i uczuciowa
- chwilami niesamowicie błyskotliwa
- Szybko sie nudzi
( jak ćwiczy na pianinie ,to 5 utworów na raz i chce je szybko opanować)
- Typowe problemy z koncentracją
Wysiaduje po nocach w ostatnim terminie.
Kurcze ,jak ja sie gryzłam ,ze bierze ze mnie fatalny przykład!
-Ona jest centrum wszystkich awantur.
Ulubione hasło mamy na jej temat :" Wogóle nie słucha , a potem są problemy" , "piekielne dziecko!" "Naucz się wreszcie,ze masz się podporządkować"
Moja starsza siostra ostatnio , Boże ,chyba prawie szczerze , powiedziała ze zaczyna jej nienawidzieć. Mama od razu od wejścia zapobiegawczo ją atakuje .
Magda ostatnio powiedziała mi " Przeciez wszystko na świecie to moja wina" I było w tym bardziej pytanie ,niz przekąs.

*starsza siostra
- ta sama impulsywność
- zasadniczo twarda ,ale
-zaskakująco podatna na zranienia w najbadziej zaskakujących momentach
-identycznie podrecznikowe problemy z koncentracją i wciąż nienapisana praca licencjacka na ogromnie ambitny temat
-czasem się zagapia i np nie zauważa w czasie meczu siatkówki ,że ma odbić piłkę.
No ,ale raczej nie tak często chyba .

* ja
tak dla porzadku pisze o sobie , ale nie mam już czasu
Jestem chodzącym uosobieniem ADD.

* Mamy to nie podejrzewam
ale dlaczego?
-niewątpliwie wrażliwa
- Zdecydowanie typ kanapowy
-Zawsze rozumiała ,że muszę sie powłóczyć
-Rozumiała ,że spędzam nad ksiązkami setne godziny bez znaczących efektów.
Mówi ,że też tak miała.
Ale tylko moje potrafi zrozumiec . Na siostry się zawsze darła.
Ostatnio zas (znaczy się jeszcze jak byłą sesja ) palnęła mi hasło " Musisz się nauczyć skupiac w każdych warunkach"
- To ,co panuje w domu to sajgon. Nic nie ma stałego miejsca. Po prostu nie da sie posprzątać ,bo nie wiadomo ,co z tym zrobić.

jarek

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 17-07-2005 00:54

Wiesz Marto , po przeczytaniu tych skrótowych charakterystyk osob z Twojego otoczenia odniosłem wrazenie,że Twój ojciec mial ADHD i to z negatywnymi skutkami. Jeśli chodzi o dzieci ( siostry ) to zapewne każda ma jakiś zespół objawów, trudno określić czy spełniają kryteria formalne, ale kryterium podstawowym jest to czy utrudniają one znacznie funkcjonowanie tych osób, bo z potrzebby radzenia sobie z tymi trudnościami bierze się potrzeba diagnozy, postępowania i leczenia.
pozdrawiam

filip222

Post 18-07-2005 19:12

Ja też tak mam, że zastanawiam się, kto jeszcze ma :)

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-07-2005 18:35

Jarek ,na pewno masz rację. Wszystko jedno, co kto ma . Ważne ,żeby cos prawidłowego z tym zrobił.

A co do dostrzegania tgo zabawnego zaburzenia u całego swiata ,to ...
ten facet reklamy laremidu pewnie tez to ma....:)
Ta reklama mnie wkurza
:evil:
Jest idiotyczna

golombek

Wsparcie

Post 01-10-2005 12:31

Chyba każdy ma coś takiego, że jak nauczy się czegoś nowego, coś nowego pozna, do czegoś nowego dojdzie, to staje się to na jakiś czas obsesją (no, może poza nauką w szkole :-)). Mi też się to często zdarza i nie widzę w tym nic zdrożnego, to ciekawe poznawać ludzi przez pryzmat ADHD.

missblack

Awatar użytkownika

Post 06-10-2005 14:16

Wraz z nadejściem wiadomości o ADHD u mojej córki również zaczęłam podejrzliwie przyglądać się rodzinie. Okazało się, że Ala ma kilkoro rodzeństwa ciotecznego z tą przypadłością. Nie ja to stwierdziłam ,ale po rozmowie z moimi kuzynami, okazało się że pracują już z psychologami.
Ma to miejsce w mojej rodzinie i rodzinie mojego męża.
I jednocześnie wyszło na jaw, że nikt nie chce głośno mówić o ADHD.

Pozdrawiam.Katarzyna

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-10-2005 14:43

No właśnie , bo z ADHD to jest tak:
Z jednej strony niby DSM IV ( czy jak tam inaczej nazywa się ten rejestr chorób)mówi ,że choroba , uciązliwe jest czsami okropnie, a z drugiej strony czułabym sie bardzo nie na miejcsu jakby mi ktoś kiedyś chciał dać status niepełnosprawnego. Bo to taki ...sposób myślenia może raczej .

A jak masz coś, co dotyczy mózgu ,to w potocznym mniemaniu znaczy ,ze albo jesteś głupi ,albo szalony. Osoba z ADHD nie kwalifikuje sie do zadnej z tych kategorii . I co właściwie robić?
Trudno to tłumaczyć

filip222

Post 06-10-2005 14:57

No, a ja uważam podobnie jak em jot, że ADHD to niezły temat do rozmowy. :wink: Przynajmniej schodzi na temat, przy którym nie zasypiam i mam sporo doświadczenia.

To chyba zależy trochę od środowiska? Jak bardziej otwarte, to chyba łatwiej to zaakceptować, czy się tym zaciekawić.

Zresztą takie jest moje zdanie. Ja się tam specjalnie nie ukrywam :).

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-10-2005 15:06

Ja też uwielbiam gadać o ADHD 8)
Ja też się nie ukrywam specjalnie i czasem żałuję , bo niewielu ludzi ma tyle cierpliwości ,żeby do końca słuchać tego ,co mam do powiedzenia o ADHD . Często przerywają ,pozostając przy swojej własnej opinni , jakimś głupim uproszczeniu.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 06-10-2005 16:20

Jas też często gadam o ADHD, a naprawde jest to temat rzeka.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 22-01-2006 22:16

Czytałam ostatnio taką ksiązkę...

Pewien amerykański chłopiec uczący sie w szkole i internatem sprawial takie oto kłopoty:
-agresywnosc wyrazająca sie w czestych bójkach z rówieśnikami
-nerwowośc i ciągły niepokój, potegujące sie w blikiej obecności nauczyciela
-unikanie kontaktu wzrokowegooraz spoglkądanie "spode łba"
-małomówność oceniana jako skłonność do wycofywania się
-brak wspólpracy z innymi dziećmi
-cichy ledwo słyszalny głos oraz ogólna nieśmiałaość- nieadekwatnie silne reakcje na bodzce zewnątrzne
-nieustające ruchy dłoni , wiercenie sie na krzesle , brak zainteresowania tematyką zajęć

Werdykt specjalisty brzmiał: ADHD
Tymczasem chłopiec był po prostu INDIANINEM.
Małomówność , zachowania bierno agresywne , brak kontaktu wzrokowego i silna reakcja emocjonalna wywołana zblizeniem sie obcych i niechęc do wchodzenia w interakcje to w jego kulturze NORMA BECHAWIORALNA
Pozostałe symptomy :słaba koncentracja uwagi , nadpobudliwość ruchowa ,silna reakcja na bodzce .... jak mial sie zachowywać , znalazłwszy sie w obcym srodowisku ,respektującym inne zasady społeczno- psychologiczne?

Ot co.

Zbyt wiele czesto chcemy sprowadzać do poziomu czysto medycznego.
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

reuptake

Awatar użytkownika

Post 23-01-2006 00:20

Marta pisze:Werdykt specjalisty brzmiał: ADHD
Tymczasem chłopiec był po prostu INDIANINEM.

to może jest jakaś myśl, moze i ja jestem PO PROSTU INDIANINEM :)

stworzonko

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-01-2006 18:58

A ja półelfem :) :) :)
Długo żyją, to i długo dojrzewają :) :)
"Gdybym był rybą z Ukajali, to oczywiście wciąż bym śpiewał.
Rodacy by mnie się słuchali i podziwiali jak Szopena. Uma uma um."

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 05-06-2006 13:39

O ! :idea:
A ja moze jestem domowym kotem

- Lubię wygrzewać się na słoneczku, zapiecku( jakbym tylko miała) lub choćby kanapie i robię to długo i namiętnie.
- Leżąc na tej kanapie mam dużo czasu zeby sobie hodować pazurki , którymi atakuje nagle i niespodziewanie , gdy coś jest nie po mjej mysli.
- Lubię nagle znikać i nie mówić nikomu gdzie.
-Często kręcę się w kółko, zapierzając za swom ogonkiem ,który przecież i tak zostanie przecież z tyłu.
-Moje sygnały dawane otoczeniu też są niekonecznie odczytywane jak trzeba
- No i jeszcze to ze zdecydowanie ostatnio "mam kota" nosi mnie po świecie z walkmanem na maxa, każe palić papierosa za papierosem, i się droczyc z niewinnymi ludźmi a także przerywać w połowie czyjegoś zdania słowami " srata tata" lub "blablabla"

8)
Ostatnio zmieniony 07-06-2006 10:22 przez Marta, łącznie zmieniany 1 raz
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

k66

Awatar użytkownika

Post 05-06-2006 13:47

a zaznaczasz teren moczem ?

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-06-2006 10:42

Hmm... nie, chyba nie...

To raczej gołabek :)
http://portal.adhd.org.pl/phpbb/viewtop ... 1966#24300
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

tia_maria

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 24-05-2007 16:19

Re: Ciekawe, kto ma ADHD

Marta pisze:Od kiedy przeczytałam "W świecie ADHD" (Bogowie! to chyba jedyna ksiązka ,której autor wie ,co pisze. Przynajmniej jedyna na jaką się natknęłam . Już wole nie czytac ,bo mnie strasznie złości taka rażąca niekompetencja)
No więc od kiedy przeczytałam tą książkę, chyba zaczęłam patrzyc na świat przez pryzmat tego zaburzenia i widzieć je wszędzie.
Wszystko nim tłumaczę i jak czytam jakąś książkę i widzę opis "Był zywy i prowadził hulaszcze życie " to zapala mi sie już taka lampka "Acha! Pewnie Dostojewski opisuje ADHD-owca " i z bardzo wielkim zapałem śledzę bohatera pod tym kątem . I z rozczarowaniem odkrywam ,że nie.
Podobnie z bohaterami wiecznie zamyślonymi itd.
Podobnie z prawdziwymi zywymi znajomymi.
Mam takiego mail -frienda ,z którym pisuje prawie codziennie. Wiele mi oczywiście wskazuje ,że on też to ma . Zawziecie zbieram dowody. Jak zdobędę pewność ,to mu wystrzelę.
Czy wy tez tak macie?

Tak, ja tak mam :-) W ogóle, też przeczytałam 'W świecie ADHD' i zgadzam się, że autor wie o czym mówi, przede wszystkim dlatego, że sam je ma - myślę, że wtym wypadku swój najlepiej zrozumie swego. Gdy tylko zorientowałam się, że to o mnie, przeczytałam wszystko co było dostępne na ten temat (łącznie, a może przede wszystkim z literaturą obcojęzyczną) i nagle okazało się, że jestem otoczona osobami z ADD/ADHD. Jako pierwszego, zdiagnozowałam mojego tate ;)

Wróć do Jestem oryginalny... i co dalej