Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Osobowość Bordeline

Moderator: Moderatorzy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 10-06-2005 06:46

Osobowość Bordeline

Jak rozwijają się osobowości "z pogranicza"?

Zaburzenia uwagi, które utrudniają weryfikację sprzecznych informacji, mogą mieć udział w rozwoju osobowości "borderline", tj. osobowości "z pogranicza" - donosi pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Zespół z Cornell University, University of Oregon oraz City University of New York pod kierunkiem Michaela Posnera prowadził badania w grupie 39 pacjentów z osobowością "borderline".

Główną jej cechą jest brak stałego obrazu własnej osoby, zmienne nastroje i zachowania oraz zaburzone relacje z otoczeniem. Osoby tego typu są impulsywne, często reagują nieadekwatnie do sytuacji, mają niekontrolowane wybuchy gniewu. Świat jawi im się albo jako "biały" albo "czarny", ale nigdy nie jest obojętny.

Pacjenci wykonywali testy oceniające zdolność do koncentracji uwagi. Pierwszy oceniał czujność i polegał na emisji sygnału dźwiękowego, który miał ostrzegać o rychłym pojawieniu się celu na ekranie, ale nie był związany z informacją o jego lokalizacji.

Drugi test oceniał orientację przestrzenną i polegał na dostarczeniu pacjentowi "śladu" na temat miejsca pojawienia się celu. Trzcei oceniał zdolność do weryfikacji sprzecznych sygnałów. Na ekranie pojawiał się "cel" - strzałka, w otoczeniu dwóch innych strzałek, które były skierowane bądź zgodnie z kierunkiem "celu", bądź przeciwnie od niego. Pacjenci musieli wciskać przycisk zgodny z nakierowaniem "celu".

Wyniki uzyskane w tej grupie badacze odnosili do wyników uzyskanych w dwóch grupach osób bez zaburzeń osobowości. Jedna wykazywała podobieństwo do pacjentów "borderline" pod względem dwóch cech - tj. wyższych niż przeciętne skłonności do negatywnych emocji oraz słabej samokontroli odnośnie działania, myśli i emocji. Druga grupa była przeciętna się pod względem nasilenia tych cech.

Okazało się, że pacjenci "borderline" wypadali dobrze w testach na czujność i orientację przestrzenną, ale mieli wyraźnie gorsze wyniki w testach sprawdzających zdolność oceny i weryfikacji sprzecznych informacji. Ta cecha poznawcza jest związana z funkcją z grzebietowo-przedniej części obręczy w mózgu, która ma udział w regulacji emocji i procesów poznawczych.

Jak komentują autorzy badań, uzyskane przez nich wyniki sugerują, że kłopoty z kontrolą niektórych procesów poznawczych, jak weryfikacja sprzecznych sygnałów z otoczenia, mogą być związane z rozwojem osobowości "borderline". Podkreślają też, że cecha ta jest zupełnie niezwiązana z emocjonalnymi zaburzeniami u pacjentów.

Według badaczy, ich praca pomoże wyznaczyć nowe, obiecujące kierunki badań w grupie pacjentów z osobowością "z pogranicza", jak na przykład testy aktywności grzbietowo-przedniej obręczy w mózgu.

Jest to o tyle istotne, że biologiczne podłoże rozwoju tego typu osobowości jest stale zagadką, a jego zrozumienie stanowi dla naukowców duże wyzwanie.

źródło
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 10-06-2005 06:51

Zachęcam do dyskusji, bo jest wiele cech wspólnych dla tej osobowości i ADHD, może w niektórych przypadkach to nie ADHD.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

fn_ghost

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 10-06-2005 09:39

w "w swiecie adhd" tez byl jakis rozdzialik temu poswiecony, o ile siem nie mylem... i tam wspominali, ze mozna to pomylic z adhd troche i chyba byla tabelka rozrozniajaca te dwie przypadloci... albo to nie to, a nie mam przy sobie tej ksiazki, zeby sprawdzic

Halina

Awatar użytkownika

Post 21-07-2005 23:19

Bardzo dużo o osobowości Bordeline, można dowiedzieć się na stronie http://bpd.szybkanauka.net/
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

rholna

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 22-07-2005 11:28

A czy to przypadkiem nie jest tak, że nie leczone w dzieciństwie ADHD (czyt. ignorowanie problemu dziecka) w niektórych wypadkach skutkuje zaburzeniami Borderline w wieku dorosłym??? Mnie w sumie znajomy, już obecnie psycholog, zdiagnozował jak osobowość borderline- zresztą ilość blizn na ciele (aktualni zastąpiłam to piercingiem, problem w tym, że miejsca mi się kończą - uznaję zasadę, jedno miejsce-jeden kolczyk ;) - pewnie teraz czas na tatuaż), epizody w stylu dwubiegunówki, bulimia, anoreksja, agresywność, stosowanie zasady "wszystko albo nic", ech....
Of all God's creatures there is only one that cannot be made the slave of the leash. That one is the cat. If man could be crossed with the cat it would improve man, but it would deteriorate the cat.

Halina

Awatar użytkownika

Post 22-07-2005 11:48

Być może jmoże być tak, jedno nie wyklucza drugiego, ponieważ dzieci z ADHD też są nadwrażliwe, jak też dzieci, które jako dorośli mają osobowość Bordeline między innymi przez swoją nadwrażliwość w dzieciństwie, poczytaj stronę do której dałam link, przecież to bardzo prawdopodobne, że nadwrażliwy ADHDowiec przeżył coś bardzo we wczesnym dzioeciństwie i mógł nastąpić niedorozwój mózgu, który powoduje osobowość Bordeline.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

bubble

Awatar użytkownika

Post 28-10-2007 17:39

no tak a czy ktos ma jakiś link do tego rozróżnienia między border a adhd?bo ja do końca do border nie pasuję. mam ksiązke hallowela ale pozyczylam. zresztą mialam do niej kilka podejśc i nigdy nie skończyłam

nanna

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 29-10-2007 14:19

rholna pisze:A czy to przypadkiem nie jest tak, że nie leczone w dzieciństwie ADHD (czyt. ignorowanie problemu dziecka) w niektórych wypadkach skutkuje zaburzeniami Borderline w wieku dorosłym???

!

bubble

Awatar użytkownika

Post 29-10-2007 15:41

tak no napisała tak ale co z tego...nie jest to chyba udowodnione a juz napewno nie wszyscy borderzy mają ADHD. bo trochę już ich kojarzę

k66

Awatar użytkownika

Post 29-10-2007 18:16

Ale to co napisala rholna nie jest wykluczone. W koncu bpd to zaburzenie osobowosci.

bubble

Awatar użytkownika

Post 29-10-2007 18:24

no nie ale ten post niczego nie dowodzi...adhd tez mozna zdiagnozowac jako zaburzenie osobowosci...a pomylic z chciwjnoscią emocjonalną bardzo łatwo
ja sie przychylam do wersji takiej ze adhd nie rozpoznane i dodatkowo obrzucane blotem w dziecinstwie moze sie rozwinąc do bardzo złych skutków. witam ponownie k66

k66

Awatar użytkownika

Post 29-10-2007 20:15

bubble pisze:no nie ale ten post niczego nie dowodzi...
a co mial dowodzic?

bubble pisze:adhd tez mozna zdiagnozowac jako zaburzenie osobowosci...
? adhd to NIE jest zaburzenie osobowosci wiec nie mozna go tak diagnozowac - chyba, ze ktos stawia zle diagnozy :)

bubble pisze:a pomylic z chciwjnoscią emocjonalną bardzo łatwo
Co ? adhd? :shock:

bubble pisze:ja sie przychylam do wersji takiej ze adhd nie rozpoznane i dodatkowo obrzucane blotem w dziecinstwie moze sie rozwinąc do bardzo złych skutków.
Nie musi byc niczym obrzucane... Ale jezeli sa pewne czynniki modyfikujace osobowosc negatywnie to dochodzi do jej wypaczenia i mamy zaburzenie osobowsci ( a wiec moze byc nim takze bpd)
Edit:
bubble pisze:witam ponownie k66
nie skumalem w pierwszej chwili ... a to TY - juz sobie przypomnialem :)

bubble

Awatar użytkownika

Post 29-10-2007 22:00

bubble pisze:]
adhd tez mozna zdiagnozowac jako zaburzenie osobowosci...
? adhd to NIE jest zaburzenie osobowosci wiec nie mozna go tak diagnozowac - chyba, ze ktos stawia zle diagnozy :)

bubble pisze:a pomylic z chciwjnoscią emocjonalną bardzo łatwo
Co ? adhd? :shock:

oczywiście że można wiele objawów jest baaardzo podobnych.

no tak to ja myśl o adhd nadal nie daje mi spokoju wiec welcome back

k66

Awatar użytkownika

Post 30-10-2007 10:26

:? Nic nie rozumiem z powyzszego posta...

bubble

Awatar użytkownika

Post 30-10-2007 15:10

k66 pisze::? Nic nie rozumiem z powyzszego posta...

ło matko wiele objawów chwiejnosci emocjonalnej jest podobnych do ADHD. i tyle. i nie chce mi sie ich wymieniac ani nie czuje takiej potrzeby emocjonalnej w tym momencie :evil:

Wróć do Jestem oryginalny... i co dalej