Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Ciekawostka dla pozbawionych nadziei

Moderator: Moderatorzy

byk klemens

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 05-12-2006 14:47

Ciekawostka dla pozbawionych nadziei

Nie wiem, czy to nie powinno iść w sekcji o badaniach naukowych i ankietach, ale ani to naukowe, ani ankieta. Poza tym nawet jeśli to spam, to nieszkodliwy :)

Otóż, na podstawie różnych tekstów na sieci mówiących o roli pamięci roboczej w ADHD skonstruowałem malutką stronę WWW-trening pamięci. Celem jest poprawa koncentracji przez trening odpowiedniej części mózgu.

Czy metoda działa, czy nie - nie potrafię powiedzieć na sto procent. No ale stronka jest całkowicie bezpłatna, nie zawiera żadnej chemii ;) i jedyne co stracicie wypróbowując ją, to czas. W sytuacji, kiedy masz za sobą już iluś tam lekarzy i kilkanaście nieskutecznych leków, to chyba warto spróbować.

Oto adres stronki: http://foltman.com/spans.html

Twoim zadaniem jest powtórzenie sekwencji cyfr wyświetlanych po kolei na ekranie. Gra ma dwa tryby - jeden, nazwany "Normalnie", polega na powtórzeniu sekwencji cyfr od pierwszej do ostatniej. Drugi, trudniejszy ("Wspak") polega na powtórzeniu podobnej sekwencji cyfr, ale w kolejności od ostatniej do pierwszej.

Aby rozpocząć zabawę, wybierasz liczbę cyfr (4 to dobry początek, ale powinno się dążyć do uzyskania wyniku na poziomie 7 cyfr lub wyżej w obu trybach), tryb ("Wspak" jest trudniejszy) i naciskasz Start. Na ekranie kolejno zaczynają pojawiać się cyfry.

Po ostatniej cyfrze, pojawia się okienko do wpisania całej sekwencji. Po wpisaniu całości należy nacisnąć ENTER (lub, w przypadku Firefoxa, guzik Wpisałem) - wtedy pojawi się informacja, czy wpisany ciąg był poprawny, czy nie.

Warto ćwiczyć na takim poziomie trudności, żeby choć część prób była udana (a jeśli 10 kolejnych jest udanych, to zwiększyć liczbę cyfr). Wersja "wspak" ćwiczy trochę inną (i bardziej potrzebną przy koncentracji) część mózgu niż wersja normalna.

Jeśli chcecie mieć jakiekolwiek postępy, to warto poświęcić z 15-30 minut dziennie, trenować przez kilka tygodni i nie zrażać się brakiem postępów przez parę dni z rzędu (mózg jest bardzo plastyczny, ale nie od razu Kraków zbudowano). Oczywiście włączone radio czy domownicy zdecydowanie utrudniają zadanie.

Jeśli ktoś faktycznie będzie korzystał z tego ćwiczenia i od czasu do czasu pisał, jak mu idzie, to spróbuję od czasu do czasu coś do niego dodać (nowe tryby, dźwięki, kolory, powtarzanie liter zamiast cyfr, może ciągi wyrazów), oczywiście za darmo.

Ciekawostka - z tego co mi wiadomo, jeśli ktoś uzyskuje wynik na poziomie 9 cyfr wspak, to raczej nie ma ADHD :D

Ciekawostka 2 - analogiczna metoda była stosowana u osób starszych z osłabieniem funkcji pamięciowych i u dzieci z zespołem Downa, wyniki były wymierne i długofalowe. Jak będzie w ADHD - zobaczymy :)

Wskazówka - warto długie ciągi typu 6 cyfr rozbijać na dwie połówki, np. zamiast 457348 zapamiętywać 457-348; powtarzać sobie w głowie w kółko 457-457-457-457-348-457-348 (a nawet na samym początku powtarzać na głos, i stopniowo próbować przestawiać się na powtarzanie po cichu); próbować powstrzymywać inwazyjne myśli rozpraszające uwagę, zmieniać strategie grupowania cyfr i przede wszystkim NIE PODDAWAĆ SIĘ :)
byk Klemens

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 07-12-2006 19:03

Re: Ciekawostka dla pozbawionych nadziei

byk klemens pisze:Ciekawostka - z tego co mi wiadomo, jeśli ktoś uzyskuje wynik na poziomie 9 cyfr wspak, to raczej nie ma ADHD :D

Nie ma obaw, ja jestem na poziomie 4 w normalnej kolejności a i to nie zawsze :)

byk klemens pisze:Jeśli ktoś faktycznie będzie korzystał z tego ćwiczenia i od czasu do czasu pisał, jak mu idzie, to spróbuję od czasu do czasu coś do niego dodać (nowe tryby, dźwięki, kolory, powtarzanie liter zamiast cyfr, może ciągi wyrazów), oczywiście za darmo.

To szlachetne, rycerskie oraz zachecające i zdradzające twoją pasję. :)
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

deprim

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 07-12-2006 21:20

6 narazie bo dlaej mi sie nie chcialo ale jutro sprobuje 9 i wspak :D

a wspak mozna tak ze wpisze normalnie zeby nie zapomniec, przeczytac sobie od tylu i napisac jeszcze raz wspak
Obrazek

byk klemens

Post 07-12-2006 22:16

Cała heca, żeby odwracać w głowie :) Ale zapewniam, że się da - kwestia odpowiednich tricków myślowych :)

Np. można sobie podzielić 9 cyfr na 3 po 3 i odwracać trójkami.

Ja 9 cyfr wspak robię z pewnym (bynajmniej nie nadludzkim) wysiłkiem, a zaczynałem od 5 czy 6, nie pamiętam.
byk Klemens

avoid

Awatar użytkownika

Post 08-12-2006 09:01

ja robie 4 normalnie i wspak.
Przerazilo mnie 11 ;-)
don't avoid ADHD ;-)

byk klemens

Post 08-12-2006 12:23

Jak 11 będzie komuś za mało, to mogę zwiększyć limit ;) Ludzie robili 12 i więcej, tylko nie mieli ADHD :)
byk Klemens

byk klemens

Post 08-12-2006 22:42

Jeszcze jeden efekt czytania zbyt wielu artykułów na temat natury ADHD - właściwie dwa:

a) http://foltman.com/tens.html

Proste zadanko na rozgrzewkę. Na ekranie pojawiają się sumy liczb, których wynikiem może być 9, 10 lub 11. Jeśli wynikiem jest 10 naciskamy spację. Jeśli jest 9 lub 11, nie naciskamy nic tylko czekamy. I tak do znudzenia. Celem jest uzyskanie jak największej liczby poprawnych odpowiedzi pod rząd (wynik jest wyświetlany obok napisu "seria").

b) http://foltman.com/cyclist.html

Tu zadanie jest nieco bardziej perfidne. Na początku serii pytań pojawia się na czerwono liczba, np. 10, którą zapamiętujemy. Po chwili pojawiają się sumy liczb (np. 6+4). Jeśli wynikiem wyświetlonego działania jest wyświetlona wcześniej "czerwona" liczba, naciskamy spację. Jeśli nie jest, czekamy. Za poprawną odpowiedź dostaje się punkt. Po kilku działaniach znowu pojawia się następna czerwona liczba i tak od początku. Zliczane są poprawne odpowiedzi i długość serii poprawnych odpowiedzi (czyli ile razy pod rząd odpowiedzieliśmy bez pudła).

Bynajmniej nie jest to ćwiczenie na arytmetykę - testuje głównie pewien wybrany aspekt koncentracji uwagi (umiejętność hamowania reakcji).

Jeśli ktoś przypadkowo zrozumiał co napisałem i na dodatek pobawił się chwilkę, niech poda swoje wyniki - ja miałem 74 poprawne odpowiedzi pod rząd w zadaniu drugim.
byk Klemens

avoid

Awatar użytkownika

Post 09-12-2006 11:24

nie wiem czy dobrze rozumiem,
jak mi sie pojawi czerwone 10 to mam klikac tak?
don't avoid ADHD ;-)

byk klemens

Post 09-12-2006 11:40

Hmm... dobra, spróbuję jeszcze raz. Za bardzo chyba zawikłałem.

Ćwiczenie pierwsze (tens.html)

Wciskamy spację za każdym razem kiedy pojawi się działanie dające w sumie dziesiątkę. Czyli 6+4, albo 4+6, albo 2+8, itp.

Na przykład:

3+6
3+8
4+6 tu mamy nacisnąć spację
3+7 tu też
4+7 a tu nie!

Ćwiczenie drugie (cyclist.html)

Jeśli widzimy czerwoną liczbę, zapamiętujemy ją (niezależnie od tego, czy to jest 9, 10 czy 11). Jeśli widzimy działanie dające w wyniku tą zapamiętaną liczbę, naciskamy spację.

I tyle.

Na przykład:

10 (uwaga! teraz wyławiamy działania dające 10-ki)
4+5
3+6
4+6 tu naciskamy spację, bo mamy dziesiątkę
3+7 tu też
9 (zapominamy 10, a pamiętamy 9)
4+6 nic nie naciskamy, bo mamy szukać 9-tek
4+5 naciskamy spację
3+7 nic nie naciskamy
3+6 naciskamy spację
byk Klemens

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 09-12-2006 13:11

Ja tam zrozumiałam za pierwszym razem :) Poćwiczę jak obrobię się z robotą :) czyli w bliżej nieznanym terminie :)
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

golombek

Wsparcie

Post 09-12-2006 21:37

Zrozumiałem, nie próbuję. Samo, przejrzenie, obrobienie forum zajmuje dobrą godzinkę, jak się byczyłem pół roku na zwolnieniu mogłem się bawić, teraz nawet neta w pracy nie mam, ale nadal jestem na bieżąco, nie opuściłem jak na razie ani jednego posta (29701 w chwili obecnej) :wink: .

byk klemens

Post 09-12-2006 22:09

No tak. Tego typu treningi, jak mają przynieść jakieś wymierne korzyści, wymagają spędzenia na nich kupy czasu.

Z kolegą mieliśmy kombinować coś ze zrobieniem wersji treningów w Javie na komórki, żeby można było sobie trenować np. w drodze do pracy. Ale czy coś z tego wyjdzie - szczerze mówiąc, wątpię. Obaj jesteśmy śmierdzące lenie, na dodatek z kupą innych obowiązków.
byk Klemens

golombek

Wsparcie

Post 09-12-2006 22:39

byk klemens pisze:żeby można było sobie trenować np. w drodze do pracy

Nie wydziwiaj, mi wystarczyło spojrzenie w bok w trakcie jazdy do pracy i autko do kasacji poszło a co jakbym się komórką zabawiał :?: :lol:

golombek

Wsparcie

Post 09-12-2006 22:42

byk klemens pisze:Obaj jesteśmy śmierdzące lenie, na dodatek z kupą innych obowiązków.

No to witaj w klubie, tu przeważnie same lenie a przynajmniej taki wizerunek mamy wśród tych, którzy nie dostrzegają w nas duszy artysty. A co do kupy, to istnieje z przewagą kupy zazwyczaj :lol:

deprim

Awatar użytkownika

Post 09-12-2006 22:46

golombek pisze:
byk klemens pisze:Obaj jesteśmy śmierdzące lenie, na dodatek z kupą innych obowiązków.

No to witaj w klubie, tu przeważnie same lenie a przynajmniej taki wizerunek mamy wśród tych, którzy nie dostrzegają w nas duszy artysty. A co do kupy, to istnieje z przewagą kupy zazwyczaj :lol:

i tu jest kwintesencja tego co ja widzę w sobie a czego nikt nie widzi we mnie ;)
Obrazek

byk klemens

Post 09-12-2006 23:13

golombek pisze:Nie wydziwiaj, mi wystarczyło spojrzenie w bok w trakcie jazdy do pracy i autko do kasacji poszło a co jakbym się komórką zabawiał :?: :lol:

No taaak... ja niby nie mam ADHD (zdaniem testów neuropsychologicznych), ale problemy z koncentracją uwagi wykluczają w ogóle kierowanie jakimkolwiek pojazdem - dzięki czemu mogę się zabawiać komórką w tramwaju :)

BTW: "10 wspak" robię po 10 razy bez pudła, pracuję nad 11-ką.
byk Klemens

byk klemens

Post 09-12-2006 23:15

deprim pisze:i tu jest kwintesencja tego co ja widzę w sobie a czego nikt nie widzi we mnie ;)

A czego nikt nie widzi? Przewagi kupy?
byk Klemens

deprim

Awatar użytkownika

Post 09-12-2006 23:22

byk klemens pisze:
deprim pisze:i tu jest kwintesencja tego co ja widzę w sobie a czego nikt nie widzi we mnie ;)

A czego nikt nie widzi? Przewagi kupy?

już odpowiadam

golombek pisze:
No to witaj w klubie, tu przeważnie same lenie a przynajmniej taki wizerunek mamy wśród tych, którzy nie dostrzegają w nas duszy artysty.(...)

może co prawda nie artysty ale ciekawe pomysły mam i sądze jakby ktoś mie jako narzędzie pracy wykorzystał (ale nie w sensie takim jak to rozumieją człnkowie pewnej partii "co się sama broni") mógłby trochę kasy zarobić ;) ... ale oczywiście może to ja błędnie myślę i jestem po prostu leniem
Obrazek

avoid

Awatar użytkownika

Post 10-12-2006 09:55

tego lenia to ja znam..tydzien sie zabieralam zeby obrobic zdjecia w photoshopie zeby pozniej ladnie wygladaly na allegro.
I tak nie jestem zadowolona, a znowu mi sie nie chce :?
don't avoid ADHD ;-)

byk klemens

Post 10-12-2006 10:07

Avoid, pewnie wyglądają idealnie w porównaniu z średnią na Allegro. Nieraz można tam znaleźć takie potworki (szczególnie jeśli chodzi o czcionki i ortografię), że aż się kupować odechciewa...
byk Klemens

avoid

Awatar użytkownika

Post 10-12-2006 10:13

ahhh
Ty bys musial widziec ta sesje foto wystawianego przedmiotu (nawet modelki nie maja tylu zdjec :twisted: ). Ale szwagier wystawia to samo i zrobil lepsze ale to nic ja jeszcze popracuje.
Swoja droga jak widze ta bledografie na allegro to juz sama nie wiem czy sie smiac czy plakac.

P.S.
pomysl z komorka ma dobra i zla strone
Dobra - mozesz to robic gdzie chcesz
Zla - mozesz sie czasem obudzic w szpitalu jak Cie za bardzo pochlonie ;-) a bedziesz akurat gdzies w niebezpiecznym plenerze
don't avoid ADHD ;-)

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-12-2006 11:58

Ja jestem absolutnie entuzjastyczna jesli idzie o tą komórke.
Zwłaszcza ze ostatnio i tak popadłam w uzależnienie od gierki w telefonie.
(-Marta, chodz na obiad!
-NIE! Przecież własnie osiągam swoj rekod!!!!)
Ona jest głupia, więc chętnie zamieniłabym ją na jakąś pożyteczną, skoro i tak musze grać :) :) :)

Bardzo prosze o taką!
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

ayla

Awatar użytkownika

Post 11-12-2006 14:03

avoid pisze:tego lenia to ja znam..tydzien sie zabieralam zeby obrobic zdjecia w photoshopie zeby pozniej ladnie wygladaly na allegro.
I tak nie jestem zadowolona, a znowu mi sie nie chce :?

A ja od miesiąca nie mogę się zabrać za wysłanie jednej eski.I znowu wróciłam do punktu wyjścia.Nic mi się nie chce a najgorsze,że nie mam żadnej motywacji.Straciłam wiarę w siebie i mam znowu problemy z synem.I sama właściwie nie wiem czy chce mi się żyć.Ech.Tyle spraw mi się znowu pozbierało a ja nie mam energii.A na dodatek mam faceta,który chyba też ma ADHD.
http://www.bociany.ec.pl/

Religia jest czymś głęboko infantylnym, porównywalnym z dziecięcą neurozą –Zygmunt Freud.

avoid

Awatar użytkownika

Post 11-12-2006 21:14

hmmm
ja nie mam recepty na motywacje.
Sa momenty, ze nic ale to nic mnie nie zmusi do zrobienia czegos a czasem jak jest taki dead line to fruwam jak motylek i robie wszystko co opoznione.
Potrafie np. kilka rzeczy zrobic w jeden dzien, a normalnie bym to sobie odkladala na zas potem ;-)
Chociaz nie, motywuje mnie najczesciej brak kasy.
don't avoid ADHD ;-)

byk klemens

Post 11-12-2006 22:51

Dobra. Nic nie chciałbym obiecywać, ale poniekąd zrobienie tej gry (czy tych gier, bo może ich być cała mała rodzinka) jest mi troszkę na rękę, bo nauczę się przynajmniej elementów komórkowej Javy. Ponieważ docelowo mam ochotę opuścić ten kraj, każda okazja do podszkolenia się z różnych nowych technologii, które przespałem, jest dla mnie dobra.

Swoją drogą - ostatnio przeżyłem krótką euforię, bo jakiś gość z Google'a zaproponował mi rozmowę o pracę - czar jednak prysł, kiedy dowiedziałem się, jak takie rozmowy wyglądają - delikatnie mówiąc, lepiej zostać pożartym żywcem przez stado anemicznych mrówek legionistek. W ramach topienia smutków wysłałem swoje zgłoszenie do innej firmy, też zachodniej - a potem jeszcze zamieściłem swoje CV na jakimś serwisie dla szukających pracy. Pracę wprawdzie mam, ale zawsze mogę mieć lepszą.
byk Klemens

ayla

Awatar użytkownika

Post 13-12-2006 14:37

avoid pisze:hmmm
ja nie mam recepty na motywacje.
Sa momenty, ze nic ale to nic mnie nie zmusi do zrobienia czegos a czasem jak jest taki dead line to fruwam jak motylek i robie wszystko co opoznione.
Potrafie np. kilka rzeczy zrobic w jeden dzien, a normalnie bym to sobie odkladala na zas potem ;-)
Chociaz nie, motywuje mnie najczesciej brak kasy.

A nie masz pojęcia jak mnie motywuje brak kasy.Ale gdy mam faceta,który mnie nakarmi i kupi papierosy to to dopadło mnie olewajstwo :cry:

Może spotkałybyśmy się któregoś pięknego dnia?
http://www.bociany.ec.pl/

Religia jest czymś głęboko infantylnym, porównywalnym z dziecięcą neurozą –Zygmunt Freud.

byk klemens

Post 14-12-2006 09:10

No i... pierwsza (na razie dość prowizoryczna) wersja na komórki jest. Nie ma ustawiania poziomu trudności ani statystyk, ale to mój drugi dzień doświadczeń z komórkową Javą, więc nie wymagajmy zbyt wiele.

Jeśli dziś wieczór będę miał trochę czasu, to dorobię i poziom trudności. Statystyk pewnie nie będę robił, bo działają demotywująco - jeśli ktoś chce sobie zmierzyć osiągi, niech użyje normalnego komputera :D
byk Klemens

Wróć do Jestem oryginalny... i co dalej