Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Chwalić nie tylko dzieci

Moderator: Moderatorzy

Tusiek

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 21-03-2007 10:12

Chwalić nie tylko dzieci

Temat rozwinięciem innego tematu z działu "dziecięcego":
golombek pisze:Sugeruję pisanie nie tylko za co, ale w jaki sposób, czyli cytowanie swojej pochwały. Sztuka chwalenia nie jest prosta i to, co dla nas jest pochwałą dla pochwałobiorcy często okazać się może porządnym prztyczkiem w nos. Np. mówiąc komuś "ładnie dziś wyglądasz" tak naprawdę jest oznajmieniem "co się stało, na co dzień wyglądasz jak ostatnia łajza".
Jest tu sporo mądrych głów, wiedzących jakie najczęściej błędy popełniamy chwaląc i byłaby to dobra nauka tej sztuki dla wszystkich.

Ale takie podejście można mieć do każdej chwalby. Ja przyznaję, że strasznie mnie peszą pochwały ze strony obcych mi ludzi :oops: , co dziwne bo ego mam pod sufit, ale nie o tym:
Mam pytanie, jak sobie poradziliście z brakiem pochwał (jeżeli tak było) w okresie szkolnym? Ja nabrałem takiego dystansu, że w zasadzie o sobie w kontekście ADHD mówię (wybaczcie :? ) "pojeb", ale niestety innym też się przez to obrywa, bo bliźnich traktuję równie bezceremonialnie.
Oto czemu przed wyjściem "do ludzi" moja śliczna ma śmierć w oczach (towarzyską :wink: )

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 21-03-2007 10:26

Chyba przestałaby miec śmierć w oczach, gdybyście kilka razy dotarli na nasze spotkania, nikogo nie wzruszyłyby Twoje dziwne hasełka i wszyscy trochę dziwnie zachowywaliby się, a z chwaleniem to jeast tak, że trzeba za coś konkretnego, wtedy nikogo to nie zastanawia, natomiast jak to jest chwalenie dla chwalenia, to może być niezbyt.....
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

deprim

Awatar użytkownika

Post 21-03-2007 12:22

Halina pisze:(...)natomiast jak to jest chwalenie dla chwalenia, to może być niezbyt.....

to ja wietrzyłbym spisek ;) jeżeli ktoś chwaliłby mnie bez powodu
Obrazek

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 21-03-2007 13:28

Tak. Zaraz pomyślałabym, że ma w tym jakiś interes :wink:
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 21-03-2007 13:58

Bo to jest cała sztuka socjotechniki, żeby delikwent się nie zorientował, że go chwalimy a czuł się doceniony.

Tusiek

Awatar użytkownika

Post 21-03-2007 16:39

Widzita, de pojnt yz...
Ja bywam chwalony za faktyczne zasługi (chociażby za banalną uczciwość czy uprzejmość względem klientów) i chwalenie za takie bzdety mnie peszy strasznie. Nie wiem, czy to już taka rzadkość, żeby roztkliwiać się nad tym, że Tuś godzinkę wcześniej sklep otworzy, bo kotek nie ma co jeść??
Dopisek: A co do śmierci w oczach, to prowokuję samymi określeniami i znajomego geja określam mianem "pedał" na dodatek z przymiotnikiem wredny (on mnie "pogan" lub "heretyk", bom luteranin), problem w tym, że zdarza mi się tak "wyjechać" wśród obcych i dochodzi do konfuzji, bo z jednej strony w dyskusji wychodzi ze mnie lewak, z drugiej używający przy tym określeń wszechpolskich. Dla wielu osób paradoks nie do pogodzenia, a przyznaję, lubię kierować dyskusję na tematy światopoglądowe, bo mnie po prostu ciekawi jak to możliwe, że ludzie mogą używać tych samych argumentów do uzasadnienia sprzecznych tez :lol:
Ostatnio zmieniony 21-03-2007 16:45 przez Tusiek, łącznie zmieniany 1 raz

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-03-2007 16:44

No wiesz, jakby mi ktoś otworzył sklep godzine wczesniej, to bym się bardzo roztkliwiła. :)
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

Wróć do Jestem oryginalny... i co dalej