Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

ADHD czy złe wychowanie

Moderator: Moderatorzy

bozasne

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: Dominik 7 lat ADHD i Natalka 4 lata zdrowa

Post 29-11-2012 20:46

ADHD czy złe wychowanie

Wczoraj usłyszałam że mój syn prawdopodobnie ma ADHD.
I chciałam poznać wasze zdanie na ten temat.Na kompletną diagnozę jeszcze długo poczekam bo mamy zaleconego neurologa,okulistę,laryngologa po zatym regularne wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Problem z synem był od samego początku.Jako noworodek chciał być cały czas na rękach.
Potem jak zaczął siadać to na spacerach wózek musiał być cały czas w ruchu bo jak stawałam to odbijał się całym ciałem o oparcie.Jak zaczął chodzić to uciekał.Po prostu biegł przed siebie.Cały czas trzeba było na niego uważać bo ciągle coś sobie robił.Ale jeszcze myślałam że to taki wiek,że nauczył się chodzić to mu się zdarza po prostu na coś wpaść.
W przedszkolu zaczęly się problemy bo nie mógł się zgrać z grupą.Ale też myślałam że to dlatego że nigdy w takiej sytuacji nie był i dlatego.W zerówce dowiedziałam się że są problemy z koncentracją a na terenie przedszkola biega jak nienormalny.
Jest jeszcze dużo takich przykładów które mnie niepokoją.Np.kiedy na czymś się skupi nic do niego nie dociera.W domu w tym momencie nie można z nim wytrzymać.Biega po mieszkaniu.Wszystko demoluje i pomimo że mu tłumaczę po tysiące razy to nic na niego nie działa.Zadne kary nie pomagają.
Kiedy go wypuszczę na plac żeby się pod oknami pobawił to zdarzyło się ze dwa razy sobie poprostu poszedł gdzieś na miasto.
Usypianie go to tragedia.
nie potrafię tak książkowo opisać jakichś objawów ale wiem że coś napewno jest nie tak bo córka jest młodsza i teraz widzę że różnice w zachowaniu są gigantyczne.
Mój syn już dwa razy złamał rękę i ciągle lądujemy w szpitalu z jakimiś urazami.
Czuję się jakbym w domu miała taran i żadne prośby,grożby,tłumaczenia nie działają.Jakby w jakimś transie był.

Tomaszek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-11-2012 19:02

bozasne pisze:Kiedy go wypuszczę na plac żeby się pod oknami pobawił to zdarzyło się ze dwa razy sobie poprostu poszedł gdzieś na miasto.

Oczywiście nie czuję się na siłach zastępować lekarza w diagnozie. Nie będę więc pisał o moich podejrzeniach.

Ale wiem tylko tyle, że 7-latka to bym raczej samego w miasto nie puszczał. Możliwe, że jestem nadto konserwatywny.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 30-11-2012 19:51

Nasze zdanie na ten temat byłoby wróżeniem z fusów. Nie stawiamy diagnoz internetowych.

Zresztą tak naprawdę nie ma to większego znaczenia.
Nad złym zachowaniem w zasadzie można pracować tymi samymi metodami, omawianymi tutaj na forum, niezależnie od przyczyn. Im szybciej zaczniesz, tym lepiej.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

bozasne

Post 01-12-2012 09:58

Tomaszek pisze:
bozasne pisze:Kiedy go wypuszczę na plac żeby się pod oknami pobawił to zdarzyło się ze dwa razy sobie poprostu poszedł gdzieś na miasto.

Oczywiście nie czuję się na siłach zastępować lekarza w diagnozie. Nie będę więc pisał o moich podejrzeniach.

Ale wiem tylko tyle, że 7-latka to bym raczej samego w miasto nie puszczał. Możliwe, że jestem nadto konserwatywny.

No właśnie o to chodzi że on sam się oddala.Ja go puszczam jedynie na plac na który mam okna i na który zerkam co praktycznie pięć minut.Dwa lata temu psycholog stwierdził że to bardzo dziwne że on od małego nie boi się oddalać od mamy.
W wieku czterech lat uciekł z przedszkola.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 01-12-2012 10:18

Jeżeli są takie problemy, że dziecko nie bawi się tam, gdzie jest bezpieczne to absolutnie nie zostawiałabym go samego. Nie zapominaj, że to Ty jesteś odpowiedzialna za tak małe dziecko.
Rozumiem, że to może być trudne, bo pewnie chciałabyś w tym czasie robić coś innego, czy też zwyczajnie mieć chwilę spokoju, ale są sytuacje, gdy po prostu nie możemy sobie na to pozwolić.

Zadbaj o siebie i pomyśl, czy ktoś nie mógłby Cię jakoś wesprzeć.

Co do diagnozy, to oczywiste jest, że nikt tutaj nie odważy się jej potwierdzać czy wykluczać na podstawie tak szczątkowych informacji.
Diagnozowanie do proces długotrwały.
Zdarza się również, że raz postawiona diagnoza po kilku latach ulega zmianie, bo dziecko dorastając pokazuje dodatkowe objawy, które wcześniej były zamaskowane na przykład ogromną nadruchliwością.

W zachowaniu Twojego syna jest wiele objawów, które mogłyby sugerować jeszcze inne niż ADHD zaburzenia, ale to lekarz diagnozujący musi się wypowiedzieć.

Bardzo dobrze, że masz wizyty u licznych specjalistów i bardzo dobrze, że trochę to jeszcze potrwa. To tyko zwiększa szansę na to, że diagnoza będzie trafna.

bozasne

Post 01-12-2012 11:07

Wiem że nikt diagnozy tutaj nie postawi.Chciałam poprostu usłyszeć opinie matek które mają dzieci z ADHD.
Bo jednak macie większe doświadczenie co do objawów występujących przy tej chorobie.
A co do puszczania go na dwór to dzieci w jego wieku(przynajmniej u nas) bawią się same na placu.
Wiem że syn jest bardzo samodzielny ale od tamtej pory go nie puszczam samego na dwór bo się boję.
Tylko że mój syn jest w stanie nawet pod moją opieką stworzyć dla siebie sytuację niebezpieczną.
Bo nawet jeśli wychodzi ze mną biega jak oszalały i nie reaguje wogóle na moje słowa.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 01-12-2012 15:09

Jeśli chcesz poznać doświadczenia innych rodziców to zacznij pisać w dziale o wychowaniu, albo o diagnozach. :)
Tutaj mają prawo wypowiadać się jedynie fachowcy, więc zbyt wielu komentarzy nie dostaniesz. :)

A co miałaś na myśli pisząc, że syn jest bardzo samodzielny?

bozasne

Post 01-12-2012 16:04

Beata pisze:Jeśli chcesz poznać doświadczenia innych rodziców to zacznij pisać w dziale o wychowaniu, albo o diagnozach. :)
Tutaj mają prawo wypowiadać się jedynie fachowcy, więc zbyt wielu komentarzy nie dostaniesz. :)

A co miałaś na myśli pisząc, że syn jest bardzo samodzielny?

Choćby taki przykład ze szpitala z lipca.Na noce jeżdziłam do domu a pielęgniarki mówiły że sam sobie ze wszystkim świetnie radzi.Podobno z tym gipsem na ręce sobie wszystko sam robił i pielęgniarek o nic nie prosił.
Noi ucieczka z przedszkola-doszedł do domu bez żadnego problemu.(chociaż nie wiem czy to zasługa jego zaradności czy cud że wtedy mu sie nic nie stało).
A tak na codzień to poza nie licznymi sytuacjami się czuję jakbym mu wogóle nie potrzebna była.
To poprostu taki mały indywidualista.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 01-12-2012 16:19

Twój syn potrzebuje jasnych zasad i konsekwencji. To bardzo ważne.

Przejdź do działu Wychowanie jak być rodzicem i popatrz jak to działa u innych.

Zwróć uwagę lekarzowi na te specyficzne trudności w kontaktach z innymi ludźmi.

bozasne

Post 01-12-2012 16:34

Beata pisze:Twój syn potrzebuje jasnych zasad i konsekwencji. To bardzo ważne.

Przejdź do działu Wychowanie jak być rodzicem i popatrz jak to działa u innych.

Zwróć uwagę lekarzowi na te specyficzne trudności w kontaktach z innymi ludźmi.

Ok.Dzięki.Lekarzowi już o tym mówiłam.
A co do jasnych zasad i konsekwencji to zgadzam się w stu procentach.

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 01-12-2012 20:54

Jak na ten skromny opis, to na samo adhd to nie wygląda.
Trzeba poszukać co się jeszcze dzieje.
Ale to nie jest na odległość.

bozasne

Post 03-12-2012 18:35

dreptak pisze:Jak na ten skromny opis, to na samo adhd to nie wygląda.
Trzeba poszukać co się jeszcze dzieje.
Ale to nie jest na odległość.

Od pedagoga usłyszałam że może być jeszcze niedosłuch.Na czwartek jestem umówiona na badanie słuchu.
Sama nie wiem co się dzieje ale czuję że coś jest nie tak.
A na co to jeszcze wygląda?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 10-12-2012 09:50

ups... przeoczyłem Twoje pytanie. Przepraszam.
Odmawiam odpowiedzi na tak zadane pytanie :)
Widzę, że to nie tylko adhd. Być może adhd+coś, a może tylko to coś.
Ale mam zdecydowanie za mało danych na temat tego cosia i na pewno na podstawie opisu na forum nie podejmę się dalszego wnioskowania. Jak zobaczę dziecko to możemy dalej wnioskować.

bozasne

Post 19-04-2013 12:25

Witam ponownie.
muszę odświeżyć temat ponieważ opadam z sił.Dominik codziennie mi ucieka.Dzisiaj zgubił piórnik w szkole,zrobił histerię i uciekł spod szkoły.Ostatnio jak rozmawiałam z koleżanką pod przedszkolem też uciekł i biegał po ulicy.Żadne prośby czy grożby,wyciąganie konsekwencji nic nie daje.Jest tak nakręcony,pięć sekund i go nie ma.Nie wiem co mam robić bo to staje się niebezpieczne.Zawsze wszędzie chodzę z dwójką dzieci więc nie jestem w stanie zostawić młodszej córki na chodniku żeby ścigać Dominika.
W maju mam psychiatrę i psychologa,neurologa w lipcu. Od psychologa i logopedy usłyszałam że przydałyby mu się leki bo niestety stwarza zagrożenie dla siebie i dla otoczenia.Kupiłam książkę "Oswoić ADHD" i wprowadzam niektóre metody w domu ale to efekty jak narazie są marne.
Nie wiem co mam robić ale tak nie może być że on chodzi gdzie chce bez żadnej kontroli.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 19-04-2013 12:39

Myślę, że na ucieczki najlepszy sposób to szelki i smycz, niestety, jak będzie mu głupio, przestanie uciekać. Czasem trzeba trochę upokorzyć dziecko, żeby zrozumiało zagrożenie.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

bozasne

Post 19-04-2013 12:54

Halina pisze:Myślę, że na ucieczki najlepszy sposób to szelki i smycz, niestety, jak będzie mu głupio, przestanie uciekać. Czasem trzeba trochę upokorzyć dziecko, żeby zrozumiało zagrożenie.

Dobry pomysł bo Dominik widział dziecko w takich szelkach i jak mu powiedziałam ze mu takie zafunduje bo ucieka to mu się głupio zrobiło.Ale czy pozwolił by sobie takie założyć to już nie wiem.

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 19-04-2013 13:12

No to tu, alternatywa , albo nie będzie uciekał, albo będzie chodził w szelkach za każdą próbę ucieczki np od 10 minut, jak będzie uciekał przed założeniem szelek przedłużasz czas chodzenia w szelkach.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

bozasne

Post 07-05-2013 21:13

Dzisiaj byliśmy u psychiatry i wkońcu diagnoza postawiona.Tylko mnie zastanawia czy nie powinnam dostać jej na papierze.Ale lekarz jeszcze zlecił neurologa,eeg,ekg i jakieś badania z krwi,może dlatego.
Szelki się nie sprawdziły.Dominik się z nich wyrywał i wpadał w szał przy okazji.Dodatkowo pojawiła się autoagresja.Jak się zdenerwuje to bije się po głowie albo dzisiaj u lekarza walił głową w ścianę.
Jestem załamana i dalej czekam na jakąś pomoc.W piątek idę do psychologa a w poniedziałek Dominik ma wizytę.Nie wiem jak to będzie.

Halina

Awatar użytkownika

Post 08-05-2013 07:49

Jesteś z województwa śląskiego, napisz u którego psychiatry byłaś, mam pewne podejrzenia co do Twojego dziecka, ale tu pomoże tylko bardzo kompetentny psychiatra, a w okolicach nie jest ich wielu.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

bozasne

Post 08-05-2013 08:06

Jesteśmy z Będzina u psychiatry byliśmy w Kompasie.Nazwiska nie pamiętam ale sprawdziłam na ich stronie i wygląda na to że to był Rafał Sołowiów-pisze że jest w trakcie specjalizacji.Pozatym zaliczyliśmy Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną w Będzinie,w niej psychologa,pedagoga,logopedę celem wydania opini do szkoły.Byliśmy u laryngologa-stwierdził że słuch wporządku.Noi w piątek ja idę na rozmowę z psychologiem do którego Dominik ma chodzić w Ośrodku Wspierania Dziecka i Rodziny.Czekamy na neurologa na Klimontowie-termin dopiero na 17 lipca więc chyba zgłoszę się prywatnie na EEG i konsultację u doktora Zielnika w Dąbrowie.
A i od lekarza rodzinnego dostałam skierowanie na oddział psychiatryczny ale w Klimontowie jest minimum 3 miesiące czekania.
Boję się o Dominika bo ostatnio ma takie okresy że muszę go nawet ubierać.Czasami jest normalnie,można z nim porozmawiać i wytłumaczyć różne sprawy.A czasami jest tak zakręcony że nawet jak go zatrzymam i powiem mu coś prosto w twarz to jest zero reakcji-tak jakby odjechał w inny świat.No kontakt pewnego czasu jest z nim utrudniony.Poziom koncetracji jakby zerowy.

Halina

Awatar użytkownika

Post 08-05-2013 14:14

PPP w Będzinie jest porażką, Sołowiów jest rewelacyjny jeśli chodzi o czyste ADHD i nastolatków.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

bozasne

Post 08-05-2013 15:21

Wiem że PPP to porażka bo mnie odesłali z kwitkiem.Wszyscy ewidentnie twierdzili że ADHD ale żadnych zaleceń co do terapii czy postępowania z Dominikiem nie otrzymałam.

Wróć do Ekspert radzi