Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Zaburzenia pamięci krótkotrwałej

Moderator: Moderatorzy

kaczuszka

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: adehadowe chłopaki - rozrabiaki

Ja: nadal bez diagnozy;)

Post 17-05-2012 15:42

Zaburzenia pamięci krótkotrwałej

Witam serdecznie. Mam pytanie. Jak można skutecznie poprawić pamięć u dziecka z ADHD? Czy jest to możliwe?? Są na to jakieś ćwiczenia???? Odkąd pamiętam, Filip miał trudności z zapamiętywaniem złożonych poleceń (w międzyczasie zawsze coś go rozproszyło i zapominał, co miał zrobić :) )tekstów, wierszy.... Teraz "bidok" męczy się, bo nie może nauczyć się na egzamin z gitary utworów na pamięć. Wiem, że w głębi duszy zależy mu bardzo na tym, żeby ten egzamin zdać. Z drugiej jednak strony istnieje realne ryzyko, że nie wytrzyma wiecznych niepowodzeń i w końcu się podda. Normalnie nie wiem, jak mu pomóc :roll:
Mam jeszcze jedno pytanie - czy większość dzieci z AdHD ma takie problemy z pamięcią?

liv

Ja: ADHD BPD

Post 20-08-2013 17:36

Od najmłodszych lat miałam takie problemy i po skończeniu szkoły jest tylko gorzej i gorzej. Zapominam już słowa, których chce użyć, nazwiska znajomych, polecenia, co chciałam przed chwilą zrobić, jaki jest miesiąc czy dzień tygodnia. Mam 22 lata i boję się co będzie dalej. Więc też chętnie się dowiem co może poprawić sytuację. Wszelkie ćwiczenie psychologiczne wypróbowałam wzdłuż i wszeż i nic nie pomogło. Żadne systemy zapamiętywania, no nic zupełnie.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 20-08-2013 17:49

kaczuszka pisze:Witam serdecznie. Mam pytanie. Jak można skutecznie poprawić pamięć u dziecka z ADHD? Czy jest to możliwe?? Są na to jakieś ćwiczenia???? Odkąd pamiętam, Filip miał trudności z zapamiętywaniem złożonych poleceń (w międzyczasie zawsze coś go rozproszyło i zapominał, co miał zrobić :) )tekstów, wierszy.... Teraz "bidok" męczy się, bo nie może nauczyć się na egzamin z gitary utworów na pamięć. Wiem, że w głębi duszy zależy mu bardzo na tym, żeby ten egzamin zdać. Z drugiej jednak strony istnieje realne ryzyko, że nie wytrzyma wiecznych niepowodzeń i w końcu się podda. Normalnie nie wiem, jak mu pomóc :roll:
Mam jeszcze jedno pytanie - czy większość dzieci z ADHD ma takie problemy z pamięcią?

Przepraszam, jakoś umknął mi wcześniej ten post.

U dziecka z ADHD problemem nie jest pamięć, a zaburzenia koncentracji. Pamięć może być doskonała, ale bodźce, które nas otaczają mogą skutecznie uniemożliwić zapamiętanie treści.
Najlepiej jest stworzyć sobie własną strategię działania, analizując wcześniej co i w jakich okolicznościach najbardziej nas dekoncentruje. Usunąć z pokoju do nauki możliwie wszystkie, zbędne przedmioty.

Problem jest do pracy i wyćwiczenia. Dobrze jest też dzielić sobie pracę na drobne kawałki.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 20-08-2013 17:56

liv pisze:Od najmłodszych lat miałam takie problemy i po skończeniu szkoły jest tylko gorzej i gorzej. Zapominam już słowa, których chce użyć, nazwiska znajomych, polecenia, co chciałam przed chwilą zrobić, jaki jest miesiąc czy dzień tygodnia. Mam 22 lata i boję się co będzie dalej. Więc też chętnie się dowiem co może poprawić sytuację. Wszelkie ćwiczenie psychologiczne wypróbowałam wzdłuż i wszeż i nic nie pomogło. Żadne systemy zapamiętywania, no nic zupełnie.

Czy miałaś wykonywane jakieś badania? Byłaś z tym na przykład u neurologa?
Wszelką pracę nad usprawnianiem funkcji mózgu warto jest poprzedzić porządną diagnostyką wykluczającą inne przyczyny problemów.
Mogą to być na przykład problemy z hormonami, albo niedobory minerałów. Możliwości jest wiele, dlatego warto, aby przeanalizował to lekarz.

Wróć do Ekspert radzi