Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

diagnoza ADHD

Moderator: Moderatorzy

beata13

Post 10-10-2005 23:06

diagnoza ADHD

Uczeń ten byl skierowany w klasie pierwszej gimnazjum na badanie do PPP z powodu trudności w nauce i problemów wychowawczych. Jednak w samym badaniu skupiono się głównie na możliwościach intelektualnych ucznia. Stwierdzono, że aktualne możliwości intelektualne chłopca kształtują się w granicach upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim i dalej napisano, że występuje bardzo niski poziom wiadomości o charakterze szkolnym i ogólnym (wraz z baaaardzo dokładną charakterystyką braku wiadomości szkolnych)
A jeśli chodzi o zachowanie chłopca to zapisano bardzo krótko, iż w trakcie badania obserwuje się niepokój ruchowy i emocjonalny oraz dużą labilnośc uwagi. I jeszcze, że jest to chłopiec pobudzony psychoruchowo. ma trudność z koncentracją uwagi mimo dobrej motywacji do pracy.

Pozwoliłam sobie zacytować ten urywek listu,który przeczytałam na forum.Jestem matką dziecka ze zdiagnozowanym przez psychiatre ADHD. W poradnii PP byłam z dzieckiem wielokrotnie / po raz pierwszy w zerówce/ Praktycznie poza podobnymi diagnozami nie otrzymałam żadnej pomocy. Dopiero dzięki internetowi, a zwłaszcza forum zaczęło do mnie docierac,że byc może mój syn jest chory, anie "głupi" i nirgrzeczny /cp słyszałam na kazdym kroku. Rozpoczęliśmy leczenie.syn rozpoczął naukę w klasie Iv podstwówki. i tu zaczynają się schody!!!! Szkoła nie chce mojego syna. Jestem bez przerwy wzywana do szkoły, bo przeszkadza,bo nic nie robi,itd. Klasa syna liczy 30 osób, wiem,że to trudność dla nauczycieli, ale czy to wina mojego dziecka. Nie znjaduje zrozumienia ani u nowej wychowawczyni / która uważa,że zna się na ADHD bo juz kiedyś miała "takiego" ucznia i był zupełnie inny/ ani u dyrekcji szkoły. Cały czas słyszę,że krzywdze moje dziecko z takim uporem walcząc by miał szansę nauki w "normalnej" szkole. Walczę tak ze szkołą od trzech lat, teraz przynajmniej wiem co jest mojemu dziecku. Nie wiem juz co mam robić, mam wrażęnie,że walczę z wiatrakami bo znikąd nie mam wsparcia w moim otoczeniu. prosze o jakąś radę jak mam rozmawiać dalej ze szkołą, z nauczycielami, z dyrekcją, bo wiem,że bedzie ciągła nagonka na mnie. dzis znowu w zeszycie mojego syna notatka "prosze o kontakt z wychowawcą". Moje dziecko nie jest upośledzone,jest tylko chore- jak mam o tym przekonać szkołę?

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 09-11-2005 19:47

Droga beatko!
Przy ADHD może występować upośledzenie umysłowe, psychiatra czy neurolog może postawić taką diagnozę. Ale upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim to inne schorzenie niż ADHD, oznacza ono, że dziecko będzie miało bardzo poważne kłopoty w sprostaniu wymaganiom szkoły masowej i wymaga specjalnych, dostosowanych do niego metod nauczania. Niestety, dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim powinny się uczyć w szkole specjalnej, gdyż tam ich możliwości i zdolności są odpowiednio wykorzystywane. Przy upośledzeniu umysłowym zaburzone jest myślenie abstrakcyjne, pojęcie liczby rozwija się dużo później, niemożliwa jest więc nauka matematyki na poziomie wyższym niż podstawowe działania arytmetyczne. Takie dziecko pewnie się bardzo męczy w szkole, bo po prostu nie jest w stanie pracować jak dziecko przeciętne. ADHD może pogłębiac ten problem.
Osobiście znam nauczycielkę ze szkoły specjalnej, której jeden z uczniów jest i upośledzony i ma ADHD. Stosuje ona te same metody behawioralno-poznawcze jak przy dzieciach z prawidłowym rozwojem intelektualnym.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Wróć do Ekspert radzi