Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

podejrzenie adhd - co dalej?

Moderator: Moderatorzy

ckasia

Post 23-09-2005 13:01

podejrzenie adhd - co dalej?

W szkole, w ktorej pracuje jest jeden uczen, u ktorego podejrzewam ADHD. Uczeń ten byl skierowany w klasie pierwszej gimnazjum na badanie do PPP z powodu trudności w nauce i problemów wychowawczych. Jednak w samym badaniu skupiono się głównie na możliwościach intelektualnych ucznia. Stwierdzono, że aktualne możliwości intelektualne chłopca kształtują się w granicach upośledzenia umysłowego w stopniu lekkim i dalej napisano, że występuje bardzo niski poziom wiadomości o charakterze szkolnym i ogólnym (wraz z baaaardzo dokładną charakterystyką braku wiadomości szkolnych)
A jeśli chodzi o zachowanie chłopca to zapisano bardzo krótko, iż w trakcie badania obserwuje się niepokój ruchowy i emocjonalny oraz dużą labilnośc uwagi. I jeszcze, że jest to chłopiec pobudzony psychoruchowo. ma trudność z koncentracją uwagi mimo dobrej motywacji do pracy.

Dodam, iż rodzice nie wyrazili zgody (i nadal nie wyrażają) na zmianę programu nauczania i w chwili obecnej chłopiec realizuje program szkoły masowej.

Obecnie chłopiec ten powtarza klasę pierwszą gimnazjum i znowu są problemy jak w roku ubiegłym. Analizując zachowanie chłopca można zaobserwować, że jest on nadpobudliwy (adhd?) posiada wszystkie objawy adhd-owca.

Dodatkowo dochodzą ciągłe monity od nauczycieli o fatalnym zachowaniu ucznia (ja juz nie będe pisać co on robi na lekcji, bo pewnie dla każdego z Was są to znane zachowania).

Wreszcie swoim synem zaczeli interesować sie rodzice i teraz oni chcieli by aby chłopiec mógł korzystać z nauczania indywidualnego. Dodam, iż jest to bardzo mała miejscować i rodzice obawiają sie co powiedza sasiedzi - oni nie znaja pojecia adhd i nie zrozumieja ze to jest choroba.
Super sprawą by było gdyby częśc zajęć odbywała się w szkole z klasą a część osobno (ale to już temat na inny post).

Ja zwracam się do Państwa co teraz należy zrobić, tzn.
- co nalezy zrobic by zdiagnozowac adhd?
- do jakiego lekarza się udac? (lekarz ogólny, psychiatra?)
- jakie kroki w ogóle uczynić?
- czy kierować ucznia od razu do PPP?
- a jesli tak to jakie dokumenty załączyć? (opinie wychowawcy klasy, lekarza - jakiego?).

ktoś kiedyś powiedział, że do "załatwienia" nauczania indywidualnego potrzebna jest opinia psychiatry. czy to prawda? A jeśli tak to co ma być napisane w tej opinii?
Dodam, iż osobiście zaangażowałam się w tą sprawę i bardzo zalezy mi na pozytywnym jej rozwiazaniu. Mam nadzieje, iż w ogóle jest możliwość by taki uczeń mił nauczanie indywidualne. Prosze o podpowiedzi.

Byłabym bardzo wdzięczna gdyby ktoś krok po kroku podpowiedził mi co należy w takiej sytuacji zrobić.

IrenaW

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 25-09-2005 22:52

Re: podejrzenie adhd - co dalej?

Pani Kasiu! Odsyłam do moich artykułów "Praktyka adhd", "nauczanie indywidualne", "jak rozmawiac z rodzicami ucznia nadpobudliwego" umieszczonych na strone www.awans.net.
Przedstawie pokrótce kroki:dokument uprawniający do nauczania inywidualnego na czas określony (może zawierać zalecenie uczęśzczania na częśc zajęć celem uspołeczniania się ucznia), który nazywa się
Orzeczenie o potrzebie kształacenia specjalnego wydaje poradnia psychologiczno - pedagogiczna. Potrzebuje do tego, oprócz własnych badań psychologicznych i pedagogicznychzaświadczenia zawierarającego zalecenia od psychiatry lub neurologa oraz informacji o zachoaniu ucznia od wychowawcy klasy lub pedagoga.
Ja szkolę rady pedagogiczne jak pisać indywidualne programy nauczania dla tych dzieci, toteż proszę pytac mnie o dalsze szczegóły.
Zawróciła moja uwagę informacja Pani o podkreśleniu nieznajomości treści nauczania - można się spodziewać, że ta poradnia nie jest zbyt...
Obrazek
Irena Wielowiejska-Comi coaching terapia systemowa
Matka, psycholog, terapeuta systemowy, szkoleniowiec.

Wróć do Ekspert radzi