Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Trening zapobiegania agresji

Moderator: Moderatorzy

ag.ma72

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 388


Rejestracja:
11-03-2005 18:25

Lokalizacja: Olkusz

Post 30-08-2005 07:40

Trening zapobiegania agresji

Bardzo proszę o przykłady jak radzić sobie z agresja słowną i fizyczną.Jak uczyć dzieci by nad nia panowały,wymieniały na coś innego.Zainteresuje to na pewno większość osób.Wczoraj ktos pisał,żejego dziecko już miało rzucić kubkiem.Co więc w takich sytuacjach robić/Co robić gdy dziecko chce kogos uderzyć,czymś rzucić,zwyzywać.Jakie są te techniki zapobiegania agresji.
Wiem ,że są takie kursy gdzie można sie tego nauczyć ale w większości rorzice nie moga sobie na nie pozwolić z różnych względów.Dziękuję.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

IrenaW

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Posty: 130


Rejestracja:
26-08-2005 20:32

Post 31-08-2005 18:16

Re: Trening zapobiegania agresji

ag.ma72 pisze:Bardzo proszę o przykłady jak radzić sobie z agresja słowną i fizyczną.Jak uczyć dzieci by nad nia panowały,wymieniały na coś innego.Zainteresuje to na pewno większość osób.Wczoraj ktos pisał,żejego dziecko już miało rzucić kubkiem.Co więc w takich sytuacjach robić/Co robić gdy dziecko chce kogos uderzyć,czymś rzucić,zwyzywać.Jakie są te techniki zapobiegania agresji.
.Dziękuję.


Przede wszystkim bardzo Pani (Panu?) współczuję takich zachowań dziecka.
Proszę spojrzeć na dziecko jak na stworzenie, które nie ma uzdolnień do nauki umiejetności społecznych. Naszym zadaniem jest nauczyć je tego. Uczymy je metodycznie, jakbyśmy uczyli języka obcego osobę, która nie ma zdolności językowych. Metodycznie, czyli w sposób zaplanowany, dotosowany do możliwości naszych i dziecka. Jeżeli będziemy się złościć, nauczymy nasze dziecko wymuszania złością tego, co chce. Jeżeli będziemy dziecko zawstydzać, ośmieszać, poniżać, ono dowie się, że tak postępuje silniejszy wobec słabszego. Dziecko nie ma sumienia, więc nie mamy się do czego odwołać. Potrzebuje stałego okazywania mu uwagi, aby czuło się pilnowane, dzięki czemu bezpieczne, a także, żeby mogło sie uczyć pod okiem opiekuna
.
Wychowanie dziecka wymaga ogromnego nakładu czasu, w którym cierpliwie i konsekwentnie, w atmosferze miłości uczymy je umiejętności społecznych oraz tak zwanych "technicznych", czy "twardych". [/b]
Konsekwentnie, to znaczy, że robimy to, co zapowiedzieliśmy. Ważne, żeby nie wpadać przy tym w złość. Np: dziecko burzy zabawę starszego rodzeństwa, bo chce wymusić bycie bawionym cały czas. Mówimy: widzę, że nie bawisz sie ładnie razem. Odpoczniesz sam (5, 10, 20 minut - określamy dokładnie czas - im mniejsze dziecko, tym on jest krótszy) Zapraszam Cię, gdy będziesz mógł ładnie razem się bawić.
Ataki złości obliczone sa na widza: nie ma widza, to po co sie złościć? najlepiej wyciszyć dziecko, okazując mu, że się je kocha, jednocześnie nie pozwala się na zachowanie agresywne. Można je odizolować dając ulubioną zabawkę, czy organizując smotne zajęcie. Gdy zamkniemy dziecko ze złością w osobnym pomieszczeniu, może coś zniszczyć, lub zrbic sobie krzywdę.

Bardzo ważne i trudne jest zachowanie pogody ducha. Trzeba mieć wiarę, że odniesiemy sukces wychowawczy.
Proszę opisywać możliwie szegółowo konkretne zachowania, wtedy będę mogła odpisać konkretne odzywki, i innne skuteczne zachowania.


Wiem ,że są takie kursy gdzie można sie tego nauczyć ale w większości rorzice nie moga sobie na nie pozwolić z różnych względów.Dziękuję

Sama jestem rodzicem i wiem coś na ten temat. W Warszawie wspólnie z innymi rodzicami prowadzę społecznie otwartą grupę wsparcia dla rodziców, nauczycieli, i inych osób borykających sie z problemem nadpobudliwości oraz agresji. zaznaczam jednocześnie, że agresja nie jest objawem diagnostycznym zespołu ADHD Zapraszam w poniedziałki na godz. 18, ul. Andersa 37 m. 59. A (róg Stawki)

Innym mogę pomóc przez internet. Jest też możliwość organizowania spotkań dla rodziców w całej Polsce w szkołach, które szkolę na temat radzenia sobie z agresją dzieci. Wtedy za dwugodzinne wieczorne spotkanie po przeszkoleniu całej rady pedagogicznej płaci rada rodziców. Rodzice i nauczyciele to lubią, bo dowiadują się dużo konkretów i zaczynają ze soba naprawdę współpracować,co jest podstawowym warunkiem sukcesu.
Pozdrawiam serdecznie, Irena Wielowiejska Comi
Obrazek
Irena Wielowiejska-Comi coaching terapia systemowa
Matka, psycholog, terapeuta systemowy, szkoleniowiec.

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Posty: 1001


Rejestracja:
10-03-2005 21:16

Lokalizacja: Kraków

Post 31-08-2005 18:20

Jak milo, :lol: ze nas pani odwiedzila
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

IrenaW

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Posty: 130


Rejestracja:
26-08-2005 20:32

Post 06-09-2005 16:16

Super, chętnie pomogę Wam tę grupę prowadzić. Piszcie o problemach z prowadzeniem i o problemach uczestników. Będę Wam podsyłać ludzi, którzy się do mnie zgłaszają z okolic Krakowa!!!
Obrazek
Irena Wielowiejska-Comi coaching terapia systemowa
Matka, psycholog, terapeuta systemowy, szkoleniowiec.

Wróć do Ekspert radziKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.