Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

adrian sie bije

Moderator: Moderatorzy

justa12

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: Adrian 14 lat ADHD

Ja: PROFESIONALE WITCH

Post 21-11-2006 09:41

adrian sie bije

Witam Cie Agatko i serdecznie juz na poczatku pozdrawiam doradz mi co robic kiedy moje dziecko sie bije?jaka zasade mam wprowadzic?jak ona powinna brzmiec?z gory bardzo dziekuje .
syn Adrian 13 lat ADHD-owiec "wyjątkowe dziecko"

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 21-11-2006 10:02

Witam justa!
Mam pytania:
- gdzie się bije ( w szkole czy w domu)
- jak często (codziennie, kilka razy dziennie ?)
- w jakich sytuacjach (sam z siebie, nie wytrzymuje napięcia, drobnych konfliktów czy zupełnie bez powodu)
- co robi nauczyciel, jak mały sie bije (gdy to się dzieje w szkole)
-czy mu podajesz jakieś leki
-czy ostatnio na coś chorował
- i w jakiej ogólnie jest kondycji.
spróbuj odpowiedzieć, a ja się zastanowię. Pozdrawiam!
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

justa12

Awatar użytkownika

Post 21-11-2006 17:07

adrian...

z gory dzieki za szybka odp Adrian w szkole raczej sie nie bije w domu tak czesto jak mu cos nie wychodzi zaczyna sie zloscic i bije mnie dokladniej. bije siostre kiedy mu cos sie nie podoba np jak nie jest cos po jego mysli.jak mam mu powiedziec ze nie moze bic innych?co do szkoly to panie mowia ze bije bez powodu mi sie wydaje ze chce nasladowac kolege ktorego lubi a on czesto w szkole sie bije.serdecznie pozdrawiam .justa

justa12

Awatar użytkownika

Post 21-11-2006 17:08

Re: adrian...

justa12 pisze:z gory dzieki za szybka odp Adrian w szkole raczej sie nie bije w domu tak czesto jak mu cos nie wychodzi zaczyna sie zloscic i bije mnie dokladniej. bije siostre kiedy mu cos sie nie podoba np jak nie jest cos po jego mysli.jak mam mu powiedziec ze nie moze bic innych?co do szkoly to panie mowia ze bije bez powodu mi sie wydaje ze chce nasladowac kolege ktorego lubi a on czesto w szkole sie bije.serdecznie pozdrawiam .justa
apropo w szkole raz sie zdarzylo ze bil dzieci

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 22-11-2006 15:10

Justa!
Absolutnie nie możesz do tego dopuszczać, żeby Cię synek bił. To Ty ustalasz reguły i zasady - na przykład, jeżeli dziecko podniesie na Ciebie rękę - nie będzie w danym dniu ogladało TV, grało na komputerze (nie wiem, co Twój syn lubi).
Poza tym, mów mu za każdym razem _"nie życze sobię, żebys mnie bił" - jesli to nie skutkuje - odsyłasz go do jego pokoju na 3 albo 5 minut, niech tam się złości. Musi wiedzieć, że nie wolno mu bić nikogo
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

justa12

Awatar użytkownika

Post 24-11-2006 09:49

ADRIAN...

dzięki agatko za pomoc bardzo się cieczę, że tak szybko mi odpisałaś, wiem, że adrian'nie moze bic' ok. w terapii behawioralnej z tego co wyczytałam nie można używać słowa"nie' żeby nie wzmacniać negatywnych zachowań wzmacniamy pozytywne zachowania jakich słów mam użyć skoro nie mogę używać "nie' bądź grzeczny to za ogólnie. bardziej konkretnie...np.w domu ...no i...mam problem.szanujemy sie?...moje dziecko ma 8 lat.wytlumaczyc dziecku co to szacunek?nie jest to za ogolnie?nie wiem jak mam to skonkretyzowac.pomorz mi prosze.serdecznie pozdrawiam .justa.

jak będę miała więcej czasu poprawię do końca, ale błagam gdy piszemy o naszych problemach używamy czcionki złożonej z małych liter, wielkie litery będą bardzo źle widziane i po peqwnym czasie ten który ich używa ciągle "dostanie po łapkach" halina

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 24-11-2006 10:50

Justa pisz małymi literami, bo w netetykiecie pisanie wielkimi oznacza krzyk, jeszcze chwilę, a wszyccy moderatorzy i administratorzy będą usuwali takie posty, bo poprawianie ich jest dość mozolne.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

tomek

Post 24-11-2006 10:58

Właśnie poprawiłen. Poprawia się to dość szybko, ale nie oznacza to, że należy krzyczeć.

Nagminne pisanie postów z włączonym caps lockiem będzie wiązało się z poniesieniem konsekwencji.
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

justa12

Awatar użytkownika

Post 24-11-2006 12:47

Przepraszam...

Przepraszam bardzo nie wiedzialam ze nie mozna uzywac duzych liter .Robie to odruchowo.Postaram sie nie popelniac juz tego bledu.Sory za klopot.Serdecznie pozdrawiam.Justa.

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 27-11-2006 23:04

Spróbuję odpowiedzieć dzisiaj.
Faktycznie, w nurcie behawioralno-poznawczym nie używamy słowa "nie" przy formułowaniu zasad panujących w domu czy w szkole.
Żeby Twój synek nie bił musisz mu dać do zrozumienia, że sobie tego nie życzysz. Jeśli Cię uderzy - odejdź od niego i się nie odzywaj, daj mu odczuć, że Ci to nie pasuje. Można sformułować taką zasadę - uderzyłeś mamę - (tu ustalamy konsekwencję dobrą dla danego dziecka) to; na przykład nie oglądasz dziś bajki, nie grasz na komputerze, nie dostajesz deseru na obiad czy kolację, mama nie czyta Ci na dobranoc, itd, itd. Sama musisz coś wybrać albo i wymyslić.
Co do ogólnej zasady - skoro Adrianek nie bije się w szkole - to znaczy, że tam nauczycielka opanowała sytuację, możesz ją zapytac jak sobie z tym dała radę. Zasada jest taka - im mniejsze dziecko tym mniej rozumie i konsekwencja musi być natychmiastowa.
Spokojnie możesz mu wytłumaczyć, że odnosić się z szacunkiem to znaczy rozmawiac z druga osobą, mówić do niej co się nie podoba w jej zachowaniu itd itd. Pamiętaj jednak, że Ty też musisz tego przestrzegać i ewentualne klapsy odłożyc na bok :wink:
Myślę, że możesz z synem porozmawiać, że absolutnie nie wolno nikogo bić i że jak się złości na Ciebie to może to pokazać w inny sposób (i tu się z dzieckiem wymyśla kodeks złości - co może robic zamiast bicia) to np tupie, drze stare kartki, rysuje złego luda itd.
Agata Orzeł-Żukowska
terapeuta biofeedback

Wróć do Ekspert radzi