Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Kłamstewka

Moderator: Moderatorzy

missblack

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 26-07-2006 09:08

Kłamstewka

Moje dziecko kłamie. Nie potrafię nawet określić od kiedy. Szydło wyszło z worka wczoraj. Ala bawiła się z kolegą w chowanego i nagle ów chłopiec zaczął płakać. Okazuje się, że Ala nie uznała jego wygranej i wcisnęła mu kit, że są inne zasady. Potem zaczęła tłumaczyć mi i matce dziecka, że właściwie to inaczej się gra... Wiadmomo, jak to dziecko nadpobudliwe, nie trzyma kontaktu wzrokowego i łże jak najęta. Zapytana, dlaczego kłamie, umiejętnie zmieniła temat. Zero krempacji, spłynęlo po niej.
I teraz sobie pomyślałam, że w sumie to nawet nie wiem, kiedy ona mówi prawdę, kiedy kłamie. Przy innej rozmowie zauważyłam, że po "niewygodnym" pytaniu również zaczęła coś kręcić, znowu zmieniła temat.
To takie dziwne uczucie, zdać sobie sprawę z tego, że dziecko kłamie...
Ech. Coś widocznie między nami szwankuje.

Jak mówić do dziecka, że nie tolerujemy kłamstw, jeżeli córka w tym czasie skacze, rozgląda się po suficie i najzwyczajnie w świecie nie chce tego słuchać?

Nie mogę sobie też przypomnieć, abym pozakazała jej kiedykolwiek, że można skłamać (hmn, może jak tłumaczyłam, że nawet jak prezent jest głupi, to trzeba się ucieszyć...). Sama też wiem, że ona doskonale wyczuwa, że ktoś ją oszukuje.

Jak reagować na kłamstwa ?
Pozdrawiam.
Mama wyjątkowej nastolatki.
(\--/) "Najgorsze wykorzystanie czasu
(O.o) to robienie bardzo dobrze tego,
(> <) czego wcale nie trzeba robić" B.Tregoe

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 06-08-2006 17:13

Jak reagować na kłamstwa?
To pytanie bardzo trudne, a odpowiedź musiałaby mieć charakter złotego środka. A takiego nie ma, bo każde dziecko kłamie z innego powodu.
Dzieci kłamią bo (różne warianty);
-chca na siebie zwrócic uwagę
-czują się niekochane
-chcą zjednoczyć rodziców (to wtedy, gdy w parze małżeńskiej coś szwankuje)
- odnoszą wymierne korzyści z kłamania (uwaga rodziców, otoczenia, wielotorowe dyskusje czy to fantazja czy kłamstwo, a nawet podziw, jakie to dziecko sprytne)
- nie mają konsekwencji za ten czyn, ani naturalnych ani wymyślonych
- są zaniedbywane i nikt z nimi nie rozmawia, gdy tego nie robią
- nie dostają adekwatnych wzmocnień - nagród za stan bez kłamstwa.
Co do kontaktu wzrokowego dziecka nadpobudliwego - dzieci nadpobudliwe potrafią tak samo dobrze trzymac kontakt wzrokowy jak bez ADHD, ja przynajmniej jakiejś istotnej różnicy nie widzę (no chyba, że krócej i łatwiej się przerzucają na co innego)
Warto przypomnieć że kłamanie i inne takie przyjemności nie są objawami osiowymi ADHD, raczej oscyluja w kierunku zaburzeń zachowania. Pozdrawiam.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 08-08-2006 12:00

Natomiast u naszych dzieci jeszcze dodatkowo kłamstwa mieszają się z prawdą, one same nie wiedzą, czy to o czym mówią było zgodne z prawdą, czy to tylko wytwór ich wyobraźni.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

golombek

Wsparcie

Post 08-08-2006 20:25

Przeważnie wiedzą doskonale, tylko jeszcze nie rozumieją, że jest to naganne i nieakceptowane przez dorosłych. Nie piszę świadomie, że przez wszystkich, bo z tym różnie bywa. Dzieci z bujną wyobraźnią, wymyślające niesamowite historie i przedstawiające je rówieśnikom jako fakty, często są dowartościowywane przez łatwowierne koleżeństwo i wynoszone na piedestał. Wszystko do czasu oczywiście, a upadek potem jest tym boleśniejszy im wyżej w hierarhii rówieśników się wspięły.

Wróć do Ekspert radzi