Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Wybór przedszkola dla dziewczynki z ZA

Moderator: Moderatorzy

bahaha6

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: Małgosia, 2,5roku, zespół aspergera

Post 01-02-2016 20:25

Wybór przedszkola dla dziewczynki z ZA

Nasza córka ma 2 latka i 7 miesięcy. Mamy decyzję o wczesnym wspomaganiu rozwoju i jesteśmy w trakcie diagnozowania Małgosi w ośrodku dla dzieci z autyzmem ( po pierwszym spotkaniu pani psychiatra powiedziała, że raczej ma ZA). Małgosia codziennie jest w domu ze mną i swoim młodszym bratem. Pojawiły się uwagi ze strony psychologów, że powinnam posłać córkę do przedszkola. Zdecydowaliśmy się to zrobić. Bierzemy pod uwagę zwykłe przedszkole w naszej miejscowości (3 dni w tygodniu) albo specjalistyczne przedszkole dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które działa przy poradni psychologiczno -pedagogicznej Pegaz w Gdańsku. Zaletami tego specjalistycznego przedszkola jest: codzienna terapia dla dzieci i opieka specjalistów, oraz mało liczebna grupa: dwie panie zajmują się pięciorgiem dzieci.
Czujemy się tak jakbyśmy podejmowali decyzję życia. Co chwilę zmieniamy zdanie bo pojawiają się różne nowe argumenty. Na pewno zaletą zwykłego przedszkola jest to, że Małgosia będzie czerpać wzorce od dzieci które rozwijają się prawidłowo. Ale wiem, że może to skończyć się tak, że będzie sama bawić się zabawką i nikt nie zwróci na nią uwagi. Proszę o poradę ponieważ sami nie jesteśmy w stanie tego rozstrzygnąć.

tama

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 02-02-2016 22:30

Moim zdaniem jesli jest tylko możliwość to specjalistyczne przedszkole. Mam duże wątpliwości co do czerpania wzorców od dzieci, które rozwijają się prawidłowo. Jak będzie samotnie bawić się zabawką to jeszcze ok. A jeśli dzieci jej nie zaakceptują i będzie ofiarą do bicia i dokuczania?
syn już studiuje rocznik 95; dysgrafia, dyslekcja stwierdzone, ADHD niestwierdzono, ale ma wszelkie objawy

bahaha6

Post 06-02-2016 20:45

No nie jest to właśnie tak oczywiste. Pani psycholog, u której Małgosia ma terapię doradza zwykłe przedszkole. Takie małe dzieci zwykle nie dostrzegają, że ktoś jest odmienny- mają otwarte serduszka i dlatego może to być dobry pomysł o ile panie opiekunki będą w tym aktywnie uczestniczyć.

bahaha6

Post 24-02-2016 19:53

Nadal czekam...

Nadal czekam na odpowiedzi. Córka chodzi od dziś do przedszkola terapeutycznego. Pewnie nie zastanawialibyśmy się nad tym tak bardzo gdyby córka była w gorszym stanie. ale córka jest bardzo sprawna, mądra, trzyma kontakt wzrokowy, jako jedyna korzysta z WC itp. Jak ma uczyć się funkcjonowania w grupie jeśli miedzy dziećmi nie dochodzi do interakcji. Nikt tam nie wciągnie jej spontaniczne do zabawy- chyba że opiekunka. Poza tym to już inna kwestia córka po powrocie z przedszkola zrobiła kupkę i powiedziała do siebie "Małgosia świnia". Nikt nigdy w domu nie powiedział tak do niej. nie wiem co myśleć. Czy opiekunki w ten sposób uczą dzieci robić na nocnik? Czy usłyszała to od innego dziecka?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 25-02-2016 09:16

Trochę trudno odpowiadać na takie pytania jak się nie zna dziecka!
Dla jednego będzie lepszy ośrodek specjalistyczny dla innego publiczne przedszkole a dla jeszcze innego będzie lepsze małe przedszkole prowadzone dla kilkorga dzieci.
Nie wiemy jaki jest typ zaburzeń, jak mocne są te zaburzenia! To co mam radzi, skoro nic nie wiem????

bahaha6

Post 26-02-2016 10:34

Małgosia ma 3 lata i 8 mcy. Sama robi na nocniczek, mówi, dobrze rozwija się intelektualnie (nawet zbyt dobrze: zaczyna czytać, liczy, zna skomplikowane figury geometryczne np. stożek, trapez, romb, walec-bardzo je lubi i szuka ich w świecie). Lubi się bawić z rodzicami i starszymi dziećmi. Lubi zabawy ruchowe, z piłką, czytanie książek. Ma młodszego brata z którym pomału zaczyna nawiązywać kontakt. Podaje mu zabawki, próbuje go karmić kiedy robi to mama. Od września ma terapię godzinę tygodniowo logopedę i godzinę tygodniowo psychologa. Panie skupiły się na tym żeby nauczyć małgosię kto to jest Ja, Ty, On, Moje, Twoje, Nasze. Nauczyła się Ja. Dodatkowo trening udzielania odpowiedzi na pytania, Bo Małgosia nie rozumie że ktoś o coś pyta chyba że jest to pytanie "Co to?". Trening wygląda tak: Małgosiu czy to jest długopis? Małgosiu czy to jest piłka? i potwierdzający lub przeczący gest ze strony pytającego. Jakiś efekt jest. Ale już na pytanie czy chcesz jeść nie potrafi udzielić odpowiedzi. Głód komunikuje mówiąc nazwę określonego produktu np makaron, parówka. Zwracając się do osób nie potrafi ich nazwać chociaż jeśli zapytamy kto to- odpowie Babcia , tata, mama. Polecenia rozumie ale często trzeba je powtarzać i mówić głośno. Nie odczuwa strachu, słabo odczuwa ból, jest bardzo wrażliwa zwłaszcza na dźwięki. Nie oglądamy w domu telewizji, czasem włączaliśmy jej świkę peppę ale również to wyeliminowaliśmy ponieważ recytowała na pamięć. Rówieśnicy sa jej obojętni, chyba że coś jej zabiorą to wówczas bywa wobec nich agresywna. Przedszkole to 3 panie i 5 dzieci- w tym podobno dwoje zdrowych. Wszyscy mniej więcej w podobnym wieku. dzieci nie chodzą tam spać w dzień- chociaż nasza córka śpi w domu dzień i ma to dla niej duże znaczenie- kiedy jest niewyspana nasilają jej się zaburzenia integracji sensorycznej. mamy dużo obaw, nie wiemy na co zwracać uwagę.

bahaha6

Post 26-02-2016 15:20

Pomyłka w wieku. Córeczka ma 2 lata, nie 3

Wróć do Ekspert radzi