Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

dziwne zachowanie dziecka?!

Moderator: Moderatorzy

slowikowa

Post 27-04-2006 14:23

dziwne zachowanie dziecka?!

dzień dobry!
Mam dwóch synów.Jeden ma 3lata i 4 miesięce a drugi 3 miesiące.Mam problem ze starszym synem.Otóż zawsze był żywym dzieckiem,potrzebował przestrzeni,bardzo lubił biegać.Od około roku zaczęły występować u niego "napady szału" tzn zaczynał biegać,machał rękoma i uderzał w to co było akurat pod ręką,wyjąc przy tym.Podobnie reagował jak widział film w którym np coś sie waliło,ktoś cos rozwalał.W styczniu urodziłam drugie dziecko i mniej więcej 2 miesiące przed narodzeniem brata te objawy nasiliły sie,częściej zdarzało mu sie zrobic siku i kupe w majtki. Jego stosunek do brata od początku był bardzo przyjazny,przytulał go,całował.Gdy wychodzimy na spacer on nie chodzi ale biega,w piaskownicy rozwala babki zbudowane przez inne dzieci,gwałtownie macha łopatka i rozsypuje piasek.Zachowuje sie tak jakby w ogóle nie zauważał innych dzieci.Na moje prośby odnośnie jego zachowania w zasadzie nie ma odzewu.Napady "szału" zdarzaja mu sie tez na spacerach.Ostatnio był tydzień u babci,po powrocie do domu przez dwa dni robił kupe i siku w majtki,był bardzi pobudzony.W nastepnych dniach zaczął już załatwiać sie do sedesu.Syn nie chodzi jeszcze do przedszkola,zamierzam wysłać go od września.
Chciałabym poradzic sie Pani,czy wskazana jest wizyta u psychologa z moim synem?,czy te objawy o których piszę mogą wskazywac na ADHD?
dziękuje bardzo za wszelkie rady
Ewa

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 27-04-2006 21:35

Impulsywnośc i nadruchliwość może być związana z ADHD, ale robienie kupy w majtki, powrót do sikania - raczej nie, podobnie pozornie bezcelowe wycie i bicie przedmiotów - nie wpisuje się w obraz ADHD. Jak często te napady szału występują? Czy dziecko wtedy jest przytomne, wie, co się dzieje wokół niego? Proszę ewentualnie napisać coś więcej, jak dziecko się wogóle rozwija? Niepokoi mnie niezauważanie innych dzieci, czy do Pani mówi mamo, a o sobie "ja"?Jak rozumie mowę, polecenia, jak się samo wypowiada? Ja pierwsze niepokoje powiedziałbym głównie pediatrze, który powinen doradzić albo zlecić dodatkowe badania lub konsultacje. Oczywiście może Pani iść do psychologa dziecięcego na obserwację i konsultację.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Wróć do Ekspert radzi