Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Kradzież pieniędzy z domu

Moderator: Moderatorzy

darek4040

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 31-03-2006 10:07

Kradzież pieniędzy z domu

Nasz synuś Patryk ma 9 lat i ADHD.Od dłuższego czasu mamy problem z kradzieżą pieniędzy z domu.Nie bierze tego na jakiś konkretny zaplanowany zakup,tylko roztrwoni na słodycze,których w zasadzie mu nie brakuje.Na początku były to niewielkie kwoty 1 lub 2 złote,następnie było 10 zł. a wczoraj 20zł. Nigdy nie umie dokładnie wytłumaczyć co zrobił z tymi pieniędzmi.Ja się już nawet zastanawiałem czy on nie płaci jakiegoś haraczu.Za każdym razem rozmawiamy z nim na ten temat,umoralniamy,przedstawiamy konsekwencje prawne jakie go będą czekać w przyszłości jeśli tego nie zaprzestanie.Za każdym razem musi oddać co zabrał z pieniędzy,które dostaje od rodziny.Tym razem oprócz zwrotu pieniędzy,ma karę w postaci pracy fizycznej na rzecz domu, tzn. musi przez miesiąc sprzątać klatkę schodową co sobotę.Nie wiemy czy to pomoże.Mało jest materiałów na temat kradzieży dzieci z ADHD.Przejrzałem wszystkie materialy na forum.Proszę o pomoc!
darek4040

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 01-04-2006 22:02

Kradzież z ADHD nie ma wiele wspólnego, to jest zachowanie z kręgu zaburzeń zachowania, czasem na ADHD "nabudowują" się takie trudności. Ale kradzieże zdarzają się również niezależnie od ADHD, jako objaw, symptom tego, ze coś się niedobrze dzieje w rodzinie, najlepsza formą do rozwiązywania takich trudności są konsultacje rodzinne, bo być może te kradzieże powodują, że rodzina się jednoczy (zwłaszcza rodzice wtedy współdziałają) i ma wspólny problem do omawiania. I kradzież jest w tym momencie takim sposobem jednoczenia rodziny, wiem, ze niewłaściwym, ale lepsze coś niż nic. Zastanówcie sie wspólnie z małżonką, co się dzieje i działo, gdy odkrywaliście kradzież, jakie kroki podejmowaliście, popatrzcie z boku - jak wiele uwagi wtedy się dziecku poświęca, jak wiele się wtedy rozmawia z drugą połówką.
Inną sprawą jest to, na co syn przeznacza pieniadze, jeżeli ma słabsze relacje z rówieśnikami, to może im funduje słodycze, albo coś innego. Co robi po lekacjach? Czy jest od czegoś uzależniony (np internet). To jest do otwarcia i do omówienia, najlepiej z całą rodziną. Pozdrawiam.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Wróć do Ekspert radzi