Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

co zrobić?

Moderator: Moderatorzy

dorota.sz

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 16-01-2006 16:53

co zrobić?

Mój syn ma 8 lat i zespół ADHD.Od 4 lat jestem w seperacji z byłym mężem[znęcał się psychicznie i fizycznie nad nami]syn co 2 tyg idzie do niego na wekend,były wywalczył to nakazem sądowym bo ja wycofalam sprawe o znęcanie.Syn robi tam co chce:ogląda tv do pózna w nocy,nie ma obowiązków,nikt nic od niego nie wymaga.Jak wraca jest nie do poznania!kilka dni mija nim doprowadze go do stanu NORMALNEGO,ma lęki nocne ,wyzywa mnie,nie słucha,w szkole żle się zachowuje-myśle iż jest buntowany.Jak wytłumaczyć dziecku,że w domu ma się zachowywać inaczej niż u ojca.Nie ma możliwości osiągnięcia z ojcem kompromisu,co zrobic ?

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 17-01-2006 11:50

Dorotko! Dlaczego wycofałaś sprawę o znęcanie? Powiem jedno - syn nie powinien się kontaktowac z ojcem, jeżeli dochodziło do przemocy. Jaką masz gwarancję, że ojciec nie używa teraz przemocy w stosunku do dziecka? Poza tym - dziecko się uczy przez naśladownictwo- jezleli ojciec mówi o Tobie źle przy dziecku, jest wulgarny, pozwala mu na wszystko to nie ma się co dziwić, że mały później zachowuje się tak, jak oipisałaś.
Ja bym zasięgnęła opinii sędziny, która wydała takie zezwolenia na widzenie albo zgłosiła ten fakt (że dziecku wizyty nie słuzą i że chciałąbys na przykłąd cofnąc widzenia). Nikt inny tego za Ciebie nie zrobi, niestety. Objawy podobne do ADHD występują również w sytuacjach konfliktowych w rodzinie, przy rozwodzie, przemocy, alkoholiźmie. I wtedy to nie jest ADHD tylko reakcja na przewlekły stres i wydarzenia traumatyzujące.
I wtedy naprawde prosze wierzyć nic nie pomoga metody behawioralne, konskwencje itd, bo źródło zachowań dziecka, jego rozpacz, cierpienie i ból mają inne podłoże!
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Wróć do Ekspert radzi