Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Czy można pomylic ADHD zZA?

Moderator: Moderatorzy

mama Calineczka

Dzieci: Maciek lat 10 podejżenie ZA

Post 12-09-2013 23:22

Czy można pomylic ADHD zZA?

Witam!
Jestem mamą Maćka lat 10 z podejrzeniem ZA, obecnie jest po wstępnej diagnozie. Po wywiadzie i testach pani psycholog w swej diagnozie stwierdziła ZA, jednak ja mam wątpliwości. Czy można pomylić ADHD (ADD) z ZA?
Może jestem śmieszna, ale to nie ważne, po prostu boje się że mylna diagnoza może mu zaszkodzić.
Nie będę rozpisywać się odnośnie wszystkiego co przeszliśmy. Konkrety: objawy ADHD jakie zaobserwowałam ja i wychowawczyni
-jest mniej poważny od rówieśników,łatwo się rozprasza,na krótko się koncentruje,ma trudności z czekaniem na swoją kolej , źle zapamiętuje szczegóły, łatwo się zniechęca, ma kłopoty z planowaniem, ma kłopoty z przestrzeganiem zasad, ma wieczny bałagan wokół siebie, nie kończy czynności i rozpoczętych zadań, nie potrafi się skupić na jednym, nie przepisuje dokładnie z tablicy, jest dyslektykiem, dysgrafikiem i dysortografikiek, nie przewiduje niebezpieczeństw, wszystkiego musi dotknąć, wydaje się, że nie słucha, szybko się nudzi, jego dojrzałość emocjonalna jest poniżej wieku.
-objawy, które zostały zaliczone do ZA to: nieznajomość imion wszystkich dzieci w klasie po 1 roku nauki (jest w nowej szkole), ograniczone kontakty z rówieśnikami, zwracanie się bezosobowo do całej klasy "czy ktoś mi pożyczy...", zostawanie w ławce podczas przerw, samotne wędrowanie po korytarzu jakby nikogo w około nie było, zwracanie się ''por ty'' do nauczyciela(przykład "pożyczysz mi 2 zł.'' ).
Nie wiem czy wszystko wymieniłam, jest tego tyle, jedno co mnie cieszy to to, że nie przeszkadza na lekcjach, rzadko słucha, ale nie przeszkadza. Zastanawiam się czy te jego objawy ZA mogą wynikać z bardzo rozproszonej uwagi?
Czy jeśli w PPP przedstawię zaświadczenie, że Maciek ma ZA a potem okaże się, że nie to mu nie zaszkodzi?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 12-09-2013 23:29

Ponieważ ADHD i ZA mają te samo podłoże biochemiczne więc bardzo często współwystępują. Więcej powiem, prawie się nie spotyka "czystych" przypadków ADHD lub ZA. Dlatego możesz mieć wrażenie, ze coś nie tak.
Poza tym, zła diagnoza specjalnie nie przeszkadza. Generalnie w obu dysfunkcjach stosuje się te same metody. Więcej powiem, te metody też nie zaszkodzą przeciętnemu dziecku!
Więc spokojnie, diagnoza ZA ma pewne zalety nawet jak jest nieco naciągana :)

mama Calineczka

Dzieci: Maciek lat 10 podejżenie ZA

Post 14-09-2013 14:30

Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie i za słowa uspokojenia;
Pozdrawiam :)

Wróć do Ekspert radzi