Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Psychiatra, diagnoza - ile potrzeba wizyt?

Moderator: Moderatorzy

Klara Anna

Post 23-02-2018 13:36

Psychiatra, diagnoza - ile potrzeba wizyt?

Cześć wszystkim.

Zaczynam się mobilizować do zapisania się na wizytę u psychiatry. Tak szczerze, trochę się cykam. Wydaje mi się, że "psychiatra" jest od "poważniejszych" rzeczy niż "psycholog". Nadal w głowie siedzi mi strach przed stygmatyzacją, mimo, że na razie nie będę o tej sprawie nikomu opowiadać.

Znalazłam jednego psychiatrę, do którego chciałabym pójść. Pani diagnozuje też ADHD.

Na razie chciałabym dowiedzieć się tylko, czy faktycznie coś mi jest (podejrzewam to całe ADD), czy raczej jestem leniwa /mam ciężki charakter/ odpuściłam sobie coś /złe wychowanie / lęki itp. Trochę się boję, co powie lekarz na te moje wcześniejsze "dociekania" na własną rękę. O lekach na razie nie myślę, o terapii też nie. Nie mam aż tyle funduszy. Chcę tylko ewentualnie przestać gnoić samą siebie, jeśli moje problemy nie wynikałby z mojej winy.

Ile spotkań potrzeba, żeby zdiagnozować pacjenta? Jakieś ewentualne badania, na które lekarz może mnie wysłać? Muszę sobie oszacować koszty.
Na coś dodatkowego zapewe mnie wyśle, bo mam zamiar powiedzieć jej o wahaniach nastroju, których mam już serdecznie dość.

Informacja o tym, że byłam u psychiatry zostaje tylko w gabinecie? Nic nie wychodzi poza niego?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 24-02-2018 19:54

Informacja, że ktoś był w gabinecie psychiatry nie idzie nigdzie indziej o ile jest wizytą prywatną.
Jeżeli jest rozliczane przez NFZ, to oczywiście informacja idzie do NFZ i powinna być tam poufna.
Różnica pomiędzy psychiatrą a psychologiem jest prozaiczna: psychiatra jest od leków a psycholog od psychoterapii i testów. Ciężkość zaburzenia bu nie ma znaczenia.
Proces formalnej diagnozy to zwykle co najmniej kilka wizyt, zwykle nie tylko u psychiatry.

Klara Anna

Post 25-02-2018 16:10

Psycholog czy psychiatra?

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

dreptak pisze:psychiatra jest od leków a psycholog od psychoterapii i testów.

Skoro nie chcę na razie mieć leków, to kto może postawić mi trafniejszą diagnozę? Psycholog czy psychiatra?

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 26-02-2018 08:37

formalną diagnozę stawia psychiatra, psycholog wystawia opinię.
Więc zależy do czego Ci to potrzebne, jeżeli do własnej wiadomości - wystarcza psycholog.
A tak na prawdę zależy na kogo trafisz. Jak psychiatra lub psycholog nie mają pojęcia o tych zaburzeniach to ani od jednego ani od drugiego nic sensownego nie wyciągniesz.

Klara Anna

Post 26-02-2018 10:41

W porządku. Już wiem wszystko :D
Można zawsze na Ciebie liczyć, Dreptaku, dziękuję Ci za to :D

Wróć do Ekspert radzi