Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

LIST DO REDAKCJI DZIENNIKA "FAKT"

Moderator: Moderatorzy

Ilona Lelito

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 08-10-2005 09:43

LIST DO REDAKCJI DZIENNIKA "FAKT"

Kraków, dn. 6. października 2005 r.

Szanowny Pan
Grzegorz Jankowski
Redaktor Naczelny dziennika FAKT

Szanowny Panie
W imieniu Polskiego Towarzystwa ADHD pragnę wyrazić zdecydowany protest przeciwko treści i formie tekstu „LIST OD REDAKCJI” autorstwa Pana red. Łukasza Warzechy, zamieszczonego na drugiej stronie numeru z dn. 6-go października 2005r – nr 223 (596).

W tym artykule jest mowa o pięcioletnim chłopcu, który poprzez swoje zachowanie rzekomo budzi lęk wśród rówieśników. Takie zachowanie zdaniem Pana Redaktora upoważnia go jako obserwatora do wysuwania zbyt daleko idących wniosków, że „za chwilę się na pewno okaże, że to nie tylko żywotność (dziecka), ale i choroba ADHD”.
Pragnę podkreślić, że z tekstu wynika, iż wspomniany chłopiec nie ma ani diagnozy, ani podejrzenia ADHD i jedynie wzmożone pobudzenie dziecka skłoniło Redaktora do takiego stwierdzenia. Nasz głęboki sprzeciw budzi więc stawianie znaku równości między dzieckiem niegrzecznym, czy agresywnym, a dzieckiem z ADHD (ang. Attention Dieficyt Hyperactivity Disorder, pol. Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Koncentracji). Podobne stwierdzenia powodują utrwalanie się niewłaściwych stereotypów w społeczeństwie i negatywnego obrazu dziecka nadpobudliwego. Tymczasem agresja nie jest cechą immanentną ADHD, jest jedynie powikłaniem tego schorzenia – efektem frustracji, poczucia osamotnienia, odrzucenia, powtarzających się stale niezawinionych porażek i natłoku negatywnych bodźców z otoczenia. Identyfikowanie tego zespołu zaburzeń z zachowaniami antyspołecznymi
sprawia, że dzieci z ADHD są „naznaczane” w specyficzny sposób i powstają kolejne bariery w ich kontaktach z otoczeniem. Ponadto jest to dla nich bardzo krzywdzące, ponieważ bardzo starają się sprostać oczekiwaniom otoczenia, choć jest to dla nich trudniejsze, niż dla innych dzieci – w związku z zaburzeniami w hamowaniu reakcji.

Nasze ogromne zdziwienie wzbudziła również forma wspomnianego artykułu. Określenia w odniesieniu do jakichkolwiek dzieci – z dysfunkcjami, czy też bez – typu: „wredny gówniarz, nieuk”, nie powinny były znaleźć miejsca na łamach jednego z najbardziej poczytnych, opiniotwórczych i liczących się w Polsce dzienników (zwłaszcza w części gazety zatytułowanej OD REDAKCJI). Głęboko wierzymy, że stało się tak przez przypadek.

Ponadto, wbrew opinii autora tekstu, że „ADHD to bzdura”, zespół ten został znakomicie udokumentowany w piśmiennictwie naukowym już kilkadziesiąt lat temu. Pierwszy raz objawy zaburzenia opisane zostały w 1902 roku przez George’a Stilla, a przez następne lata na ten temat wypowiadali się najznakomitsi psychiatrzy i neurolodzy. Ostatnie badania dowodzą, że przyczyną ADHD są zaburzenia w wytwarzaniu i funkcjonowaniu neuroprzekaźników w mózgu. Najznakomitszy polski specjalista w tej dziedzinie – prof. Tomasz Wolańczyk tak pisze w jednej ze swych publikacji „[...] u osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej obserwuje się (...) zmiany wielkości i proporcji oraz nietypowe zmiany funkcjonalne (zmniejszające przepływ krwi, zmiany poziomu metabolizmu glukozy) w korze przedczołowej (zwłaszcza prawej półkuli), jądrach podstawnych (...), spoidle wielkim, móżdżku (...). Nieprawidłowa ekspresja genów powoduje zaburzenia w dojrzewaniu struktur układu nerwowego oraz zmiany w przekaźnictwie noradrenaliny i dopaminy. Przyjmowany obecnie model sugeruje, że system noradrenergiczny jest zaangażowany w odbieranie i przetwarzanie nowych bodźców dzięki możliwości stłumienia spontanicznej aktywności neuronów kory przedczołowej, co nasila ich odpowiedź na nowe bodźce. Również system dopaminergiczny wspomaga supresję spontanicznej aktywności neuronów kory przedczołowej, jednak w przeciwieństwie do systemu noradrenergicznego, raczej tłumi niż nasila reakcję na nowe bodźce. Z kolei nadmierne stałe pobudzenie noradrenergiczne w miejscu sinawym zmniejsza zdolność do rozpoznawania i reagowania odpowiednio na nowe bodźce. Jak widać mieszana dysfunkcja obu systemów odpowiadać może zarówno za zaburzenia uwagi związane z niemożliwością reagowania na nowe bodźce, jak i impulsywność związaną z nadmierną reakcją na bodźce.

Bardzo ważny jest również fakt, iż Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej nie jest związany tylko ze zjawiskami negatywnymi. W pewnych sferach życia w znaczny sposób ogranicza on osobę nim dotkniętą, ale w innych bardzo ją wzbogaca. Dzieci z ADHD, które we właściwym momencie otrzymały pomoc, wyrastają na ludzi wspaniałych, ponadprzeciętnie odważnych, kreatywnych i przebojowych. Zostają artystami, wynalazcami, przedsiębiorcami i dziennikarzami. Na ADHD cierpieli m.in.: Dastin Hoffman, Thomas Edison, Albert Einstein, Salvadore Dali i Winston Churchil.

Polskie Towarzystwo ADHD ze swej strony stara się jak najszerzej propagować wiedzę na temat zespołu ADHD, zmieniać zniekształcony obraz dziecka nadpobudliwego oraz upowszechniać sposoby pracy z takimi dziećmi. W tym celu zainicjowaliśmy Ogólnopolską Kampanię Społeczną „Zrozumieć Dziecko z ADHD”, w ramach której, we wspópracy z innymi organizacjami i środowiskami, organizowane są konferencje i szkolenia o ADHD dla rodziców, nauczycieli i lekarzy. Staramy się problem nagłaśniać w mediach i zwracać na niego uwagę instytucji państwowych, które powinny się nim zająć. Nasza akcja jest czysto społeczna, a my sami jesteśmy jak na razie amatorami. Polskie Towarzystwo ADHD powstało niedawno z inicjatywy nie mogących znaleźć nigdzie pomocy rodziców i kilku specjalistów – idealistów, którzy postanowili nie czekać dłużej na pomoc z zewnątrz i wzięli sprawy w swoje ręce. Każdego miesiąca dołączają do nas kolejni fascynaci i dobrzy ludzie, nawiązujemy współpracę z kolejnymi instytucjami i mediami – dzięki temu nasze przedsięwzięcie nabiera coraz większego rozmachu.
Cały czas poszukujemy sprzymierzeńców do naszej walki, gdyż ciągle wszystko, co robimy to KROPLA W MORZU POTRZEB. Mamy nadzieję takich sprzymierzeńców znaleźć również w Redakcji dziennika FAKT. Byłoby cudownie, gdyby na łamach tak poczytnego pisma jak Państwa gazeta ukazał się niebawem artykuł o ADHD. Nie mamy na myśli oficjalnego sprostowania do wspomnianego wyżej artykułu, chodzi o zwykły tekst mówiący ogólnie o ADHD z naciskiem na jego liczne przecież zalety, a który ukazałby się niezależnie od sensacyjnych doniesień, jakich też niestety nie brakuje.
Zapewne większość osób tworzących Państwa Redakcję to rodzice, tak samo jak my, więc doskonale Państwo wiedzą, co przeżywa stale krytykowane i odrzucone dziecko oraz jego rodzina. Przy wsparciu tak potężnej Redakcji byłoby nam o wiele łatwiej obalać szkodliwe mity i walczyć z pokutującymi stereotypami. Na pewno bardzo by to pomogło zarówno dzieciom nadpobudliwym, jak i, w dalszej perspektywie, ich rówieśnikom, a przy okazji spotkałoby się z ogromnym zainteresowaniem czytelników.

W nadziei na przyszłą współpracę i z wyrazami szacunku.

/-/ Ilona Lelito

Prezes Polskiego Towarzystwa ADHD
Pozdrawiam gorąco !
Ilona Lelito - Polskie Towarzystwo ADHD
www.ptadhd.pl, e-mail. ilelito@tlen.pl, tel. 0 693 357 434
Kampania Społeczna ADHD - ŚWIAT TO ZA MAŁO!

Ilona Lelito

Post 08-10-2005 09:52

Post ten nie dotyczy co prawda tylko dzieci, ale nie wiedziałam w ktorym "dziale" forum go zamieścić. W "Pogadankach tak na luzie" też nie pasowal.

Jest to protest Polskiego Towarzystwa ADHD przeciwko treści art. z czwarkowego nr Faktu. Tekst napisaliśmy grzecznie, choć po przeczytaniu art. krew nam się zagotowała. Po ochłonięciu doszliśmy jednak do wniosku, że w myśl sztuki PR zamiast żądać sprostowania powołując się na prawo prasowe i robić sobie "kosę" z Redakcją na długo lepiej pozyskać go jako sprzymierzeńca.
Mam nadzieję, że się uda, bo współpraca z tak poczytnym dziennikiem mogłaby być bardzo owocna.
Pozdrawiam gorąco !

hella100

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 08-10-2005 10:26

Ilonko, swietny ten list. Jestem strasznie ciekawa reakcji Pana Redaktora Naczelnego. Ten dziennikarz, ktory napisal ten, pozal sie boze artykul powinien wyleciec z pracy za to, ze nie ma pojecia o czym pisze.
Pozdrawiam
Agnieszka

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 08-10-2005 11:09

Przecież w tym szmatławcu są same takie brednie!!
Znacie się na temacie, to złapaliście ich na głupocie. Ale zapewniam was, ich redaktorzy znają się równie dobrze na wszystkich innych tematach!
Więc wyluzujcie. List jest bardzo piękny i pouczający, ale na pewno zajmie miejsce obok tysiąca analogicznych protestów, które przychodzą codziennie! Czyli wyląduje w koszu.
W tej gazecie naprawdę nie chodzi o to, żeby kogokolwiek o czym kolwiek poinformować! To jest klasyczny tabloid! Czyli po naszemu brukowiec. Odpuście sobie! Nie warto!
Z nimi można wpółpracować podsuwając tematy i pomagając w pisaniu tekstów, ale nigdy protestami! Protesty oni olewają!

To jest ta sama metoda, którą stosuje Lepper. Nieważne co mówią, byle nazwiska nie przekręcali. Puszczają taką zbukę i od razu jest szum. O to chodziło. Zwrócili uwagę na siebie. Ileś osób zauważyło ich istnienie. Może później co setny sięgnie po gazetę.
To jest skuteczna metoda. Niestety.
Zobaczcie, Lepper zebrał 1,3 mln głosów w ten sposób! To jest pokaźne grono odbiorców! A poziom intelektualny odbiorcy ten sam !!

karina

Awatar użytkownika

Post 08-10-2005 13:58

list napisałaś świetny :lol:
mam nadzoieję ,że gdy go będą czytać ,chociaż,poczują się głupio
nie mówiąc o zawstydzeniu i faktycznej chęci podjęcia"współpracy" z Wami
trzymam kciuki
fakt osoba która pisała ten"śmieć"powinna wylecieć z hukiem!!!!!!!!!!1
bez najmniejszej znajomości tematu ---wyraża opinie,zdania (oczywiście bzdurne do bólu)ale ludzie to czytają i to jest NAJGORSZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KARINA
mama Martina-chłopca z"domowym,kanapowym"ADHD
(\--/)
(O.o)
(> <)To jest Króliczek. Skopiuj Króliczka do swojego podpisu i pomóż mu w jego misji zdobywania dominacji nad światem!

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 08-10-2005 14:45

O ile zakład, że mu włos z glowy nie spadnie?

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 08-10-2005 15:43

Czy ktośmógłby napisać, o co chodziło w tym artykule, bo ja takich brukowców z definicji nie czytam, tylko raz kupiłam, gdy powiesiło się dziecko z ADHD, ale to co tam napisali było tak obrzydliwe, że żałuję, że wydałam pieniądze na ten szmatławiec.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Ilona Lelito

Post 08-10-2005 16:41

Dzięki za uznanie za list. Zawsze jak piszę, to mi się wydaje, że to do kitu, więc cieszę się, że jednak jest ok.

Do Redakcji będziemy jeszcze dzwonić i prosić o rozmowę z Redaktorem Naczelnym. Chcemy, by widział, że nie robimy awantury, jak pewnie większość z tych, ktorzy do nich dzwonią, tylko grzecznie proponujemy współpracę na przyszlość. Bo akcja piękna i społeczna, itp... Liczę na to, że to zaowocuje.
Pozdrawiam gorąco !

golombek

Wsparcie

Post 08-10-2005 21:56

Ilona Lelito pisze:Dzięki za uznanie za list. Zawsze jak piszę, to mi się wydaje, że to do kitu, więc cieszę się, że jednak jest ok.

List wspaniały, podziwiam.
Zgadzam się jednak z Dreptakiem. "Fakt" to coś takiego, co dobrze obrazuje pewne powiedzonko: "nie ruszaj g...a bo smierdzi".

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 10-10-2005 16:41

Bardzo piękny list!
A możeby tak w nadziei na wspólprace podsunąc im jakiś super temat o dzieciaku ,ktory cos zrobił DZIEKI ADHD?

AgaK

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 10-10-2005 17:54

Iwonko, a możesz pokrótce streścić ten artykuł?
Ja nie kupuję tego szmatławca, ale moja mama tak. Obrzydzeniem mnie napawają np. zdjęcia ofiar wypadków (zwłaszcza dzieci) w otwartej trumnie. Jak można coś takiego publikować :!:
Agnieszka, mama ośmiolatka z ADHD

Ilona Lelito

Post 10-10-2005 18:28

AgaK pisze:Iwonko, a możesz pokrótce streścić ten artykuł?

Mogę Ci zeskanować i przesłać na priva - podaj adres (np. przez prywatną wiadomość)
Pozdrawiam gorąco !

Ilona Lelito

Post 10-10-2005 18:29

Marta pisze:A możeby tak w nadziei na wspólprace podsunąc im jakiś super temat o dzieciaku ,ktory cos zrobił DZIEKI ADHD?

Doskonały pomysł!!! Czekam na propozycję "hiciora" :D
Pozdrawiam gorąco !

jarek

Post 10-10-2005 23:56

Dopiero teraz zajrzalem na forum, tekstu w Fakcie nie wdziałem.
Reakcja była konieczna i dobrze, że to uczynilaś Ilono w bardzo rzeczowy sposób i otwarty na ......dalszą wspólpracę - w tym wypadku przyjmijmy, że pozostanie to prawdopodobnie grzecznościową formuła.

Niestety strategia przyjęta przy redakcji tego typu dziennikow nie może rokować dobrze na przyszlość, ich zapewne mogłyby zainteresować przypadki, których nie powinniśmy nagłaśniać, a ich rola jako propagatorow wiedzy o czymkolwiek jest żadna.

Dlatego, jakl nie czytaliście, to nie proście o ten tekst, oszczędzajcie własny uklad nerwowy!!!

Jeżeli chcemy dotrzeć do grupy odbiorców o tym poziomie percepcji zjawisk, czy zjawiska takiego jak ADHD, to jest wiele innych tytułów , tzw. kolorowej prasy.
Po artykule w Naj, dzwoniły do mnie osoby, mamy dzieci z ADHD, którym tekst napisany w przystępny sposób otworzył oczy na problem ich dziecka.

Fakt lepiej niech nie porusza tematu ADHD. Obawiam się, że każdy nastepny tekst "o ADHD" dawać bedzie powód czytelnikom do niezbyt głębokich przmyśleń typu - jak rozprawić się z dzieckiem z ADHD.

Jeszcze raz dzięki, że zareagowałaś - najlepiej byłoby gdyby redaktor naczelny zwrócił uwagę, żeby tematu wiecej nie dotykać, bo zły odbiór w dużej grupie czytelnikow - rodziców dzieci z ADHD może źle wplynąc na sprzedaż - i niech się odczepią od dzieci z ADHD.

Ilona Lelito

Post 11-10-2005 08:18

jarek pisze:najlepiej byłoby gdyby redaktor naczelny zwrócił uwagę, żeby tematu wiecej nie dotykać, bo zły odbiór w dużej grupie czytelnikow - rodziców dzieci z ADHD może źle wplynąc na sprzedaż

Dobre :lol:
Pozdrawiam gorąco !

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 12-11-2005 12:33

Mam pytanie.
Czy była jakakolwiek reakcja ze strony redakcji?

Ilona Lelito

Post 12-11-2005 18:08

Przez telefon powiedzieli, że przyjrzą się sprawie i tyle.
Pozdrawiam gorąco !

Ilona Lelito

Post 19-12-2005 08:23

Re: a ja lubię Fakt, choć czytałam go tylko raz - gdy było o

Zawsze wszystko ma swoje dobre i złe strony. :)
Witamy nowego użytkownika :)
Pozdrawiam gorąco !

missblack

Awatar użytkownika

Post 19-12-2005 08:57

Re: a ja lubię Fakt, choć czytałam go tylko raz - gdy było o

ag pisze:Kiedy w ub. roku wyrzucono mojego synka z prywatnego przedszkola już po tygodniu i to PRZY POMOCY POLICJI, nie odpuściłam, przez całą noc pisałam mejle do różnych redakcji.
I to właśnie Fakt przyjechał wtedy i zrobili tekst ze zdjęciami.
Ag

No tak, ale to była sensacyjna wiadomość. Jakiś pokrzywdzony i sprawca.
Ale informacja o ADHD? Przypuszczam, że po przeczytaniu listu Ilony redaktorów zemdliło. Nie wyobrażam sobie w tym piiiiiiiii artykułu o ADHD.
Pozdrawiam.
Mama wyjątkowej nastolatki.
(\--/) "Najgorsze wykorzystanie czasu
(O.o) to robienie bardzo dobrze tego,
(> <) czego wcale nie trzeba robić" B.Tregoe

Kate

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 19-12-2005 14:04

Znam kogos w duzym wydawnictwie. jesli ktoś chce podjać sie tematu artykułu o ADHD moge spróbować wedrzec sie tam od wewnatrz. Ja sie do tego nie nadaje, ale jestem chętna pchac temat gdzie mozna.

Ilona Lelito

Post 19-12-2005 15:55

Kate pisze:Znam kogos w duzym wydawnictwie. jesli ktoś chce podjać sie tematu artykułu o ADHD moge spróbować wedrzec sie tam od wewnatrz. Ja sie do tego nie nadaje, ale jestem chętna pchac temat gdzie mozna.

Byłoby wspaniale!! Mamy przygotowane mnóstwo materialów. Chętnie prześlę, ale na priva, bo w tutejszej skrzynce nie umiem wrzycać załączników.

Pozdrawiam
Pozdrawiam gorąco !

Wróć do Prasa, radio i tv o adhd, autyzmie i ZA