Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

ADHD doprowadziło do tragedii

Moderator: Moderatorzy

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 18-07-2005 06:01

ADHD doprowadziło do tragedii

http://wiadomosci.onet.pl/1131751,11,item.html

Cierpiący na ADHD 12-latek powiesił się
"Dziennik Zachodni": 12-latek cierpiący na nadpobudliwość ruchową powiesił się we własnym mieszkaniu, w jednej z kamienic w centrum Bytomia.
Do tragedii doszło w piątek, kiedy młody Odys na kilkanaście minut pozostał sam w domu.

"Matce chłopca został przedstawiony zarzut pozbawienia opieki nad chorym dzieckiem, za co grozi nawet 8 lat więzienia" - powiedział gazecie Jacek Pytel z zespołu prasowego śląskiej policji.
Odys był jednym z sześciorga dzieci 39-letniej Bożeny P. Kobieta prowadzi w Bytomiu agencję towarzyską. Zgodnie z relacjami sąsiadów, w mieszkaniu, w którym jest zameldowana, bywa rzadko.

Feralnego dnia był w nim Odys. Chłopiec trzy dni wcześniej wrócił z ośrodka, w którym przebywają dzieci z podobnymi zaburzeniami. Bożena P. Odysa pozostawiła w mieszkaniu pod opieką 18-letniego znajomego. Zgodnie z relacją opiekuna Odys od samego przyjazdu zachowywał się bardzo agresywnie. Za karę 18-latek kazał mu stanąć w kącie.

W tym czasie sam na chwilę wyszedł z domu. Odys bawił się sznurówką. Doczepił ją do kierownicy stojącego w pokoju roweru i jednocześnie założył sobie na szyję. W tym czasie do mieszkania wrócił 18-latek. Zobaczył tylko, jak Odys leży na podłodze. Sznurówka była naprężona. Opiekun zadzwonił po pogotowie. Na próżno, chłopca nie udało się już odratować.

"Mój syn, choć robił różne rzeczy i na ogół był agresywny nigdy nie próbował czegoś złego zrobić sobie" - zapewnia Bożena P.

Zespół nadpobudliwości, tzw. ADHD zdiagnozowano u chłopca ponad dwa lata temu - pisze "Dziennik Zachodni".
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

gabriela

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 18-07-2005 06:44

Po przeczytaniu artykułu na onecie i komentarzy ogarnia mnie strach i wściekłość. Co ci ludzie wypisują. To jest tragedia, może dotknąć nas wszystkich. Jak uchronić dzieci przed głupotą innych i nas przed oskarżeniami, że tak źle wychowujemy nasze dzieci.
Gazety piszą coraz więcej o adhd, ale między wierszami są tam informacje, że nasze dzieci są agresywne, rozpuszczone, że nie umiemy sobie z nimi radzić.
Jakoś źle zaczyna się ten tydzień. Taka informacja..
Gabrysia

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 18-07-2005 08:56

Pozwoliłam sobie napisać maila do Pani redaktor, która napisała artykuł w Dzienniku Zachodnim:

Szanowna Pani
Mam nadzieję, że po tragedii, która stała się w Bytomiu, prasa bardziej przyjży się problemowi dzieci z ADHD, bo to co piszecie do tej pory sugeruje, pochodzenie naszych dzieci z patologicznych rodzin, czy dopiero tragedie zmuszają Was do pisania o tym bardzo poważnym problemie, z którym najczęściej rodzice borykają się sami, gdy nie maja świadomości choroby wysyłają dzieci do specjalistycznych ośrodków, w których nie wiadomo jakimi lekami dzieci się ogłupia, żeby zapewnic spokój personelowi. Dzieci wracają z tych osrodków z jeszcze większymi zaburzeniami i później dochodzi do tragedii. Co z tego, że rodzina z Bytomia była patologiczna, a może matka nie miała innego wyjścia, żeby ją utrzymać? Tego nikt nie może być pewny, czy dziecko z ADHD, które wychowuje sie w pełnej rodzinie nigdy nie zostaje w domu samo? Niestety, żeby dobrze rehabilitować takie dziecko trzeba mieć pieniądze, bo publiczna służba zdrowia i oświata niewiele może pomóc. Niestety realia w tym kraju sa bardzo trudne dla dzieci nadpobudliwych i nie tylko , dla wszystkich dzieci, które stwarzają jakiekolwiek problemy, i jeśli dojdzie do tragedii nie należy dopatrywać się patologii w rodzinie, tylko w systemie państwa, we wrześniu do aptek wejdzie lek stosowany na ADHD za granicą, miesięczna kuracja tym lekiem ma kosztować 280 PLN, którą przeciętna rodzinę na to stać? A ADHD nie jest chorobą zagrażającą życiu, więc nie ma dofinansowania NFZ, bo po co, bedzie dochodzić do takich tragedii i prasa będzie doszukiwała się wszędzie patologii, bo tak jest najprościej. Skąd informacja, że w większości przypadków choroba ustępuje w okresie dojrzewania, tak u ok. 30 do 40% przypadków nie wiem czy to jest większość? Ludzie dorośli , którzy mają przetrwałe ADHD też żyją, nie wszyscy są odpowiednio leczeni, bo w Stanach Zjednoczonych dopiero w 1997 roku uznano tę chorobę jako chorobę dorosłych, do Polski widocznie jeszcze ta informacja nie dotarła. Albo tylko niewielu lekarzy o tym wie.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

porta

Post 18-07-2005 10:19

ADHD doprowadziło do tragedii?

Uważam, że to nie adhd doprowadziło do tej tragedii, lecz brak odpowiedniej interwencji i terapii!!!
Zastanawiam się, jak wiele jeszcze dzieci zostanie skrzywdzonych, zanim dorośli zrozumieją, że tylko odpowiednie terapie są jedynym rowiązaniem w przypadku zespołu nadpobudliwości. Zastanawiam się również, co czuło to dziecko w momencie, gdy zdecydowało się na takie rozwiązanie swojego dramatu. Bo potwornym dramatem jest oddzielenie od rodziny, umieszczenie w ośrodku szkolno-wychowawczym, brak zainteresowania specjalistów - ale oddanych dziecku - (nie grzejących stołki w poradniach, przychodniach i "poprawczakach" nazywanych dzisiaj ośrodkami szk.wych.) - zamiast udzielania pomocy w grupach terapeutycznych i samopomocowych!!! Kto odpowie za tę tragedię??? Znów rodzic? Tylko on? A co robiono z dzieckiem w ośrodku? Jaką tam stosowano terapię, skoro dziecko targnęło się na swoje życie - nie widząc innego wyjścia? Patrz sprawa Agaty M.) Kto za to odpowie? A może choć wytłumaczy się i udowodni, że coś w ogóle robił!!!
Dopiero co większość Polaków "opłakiwała" śmierć swojego moralnego przywódcy - Papieża!!! Z komentarzy na onecie wyzierają się ich prawdziwe i przerażające oblicza: ukazują tych samych Polaków - szyderczych, wyzutych z wszelkich uczuć i płytko myślących oprawców. Piszę dlatego oprawców, bo ich opinie często mają ogromny wpływ na opinie innych i przyczyniają się do wydołowania adhdowców i ich rodzin. I robią to z premedytacją. Natomist ani słowa o tragedii!!! Ani słowa współczucia! Ale krytyka, krytyka, krytyka i JAD!!! To jedyne, na co stać naszych Rodaków! Myślę, że pisanie tam komentarzy osób znających problem zespołu jest niepotrzebne! Tam zawsze ataki, pomówienia i wymądrzanie się, więc pytam, po co tam cokolwiek komentować?
Czy ktoś może ma kontakt z tą matką? Może jej potrzebne wsparcie forumowiczów? Może ktoś skierowałby ją tu, jeśli jej jeszcze tu nie było?
Serdecznie pozdrawiam
Wanda
...chroń mnie, Boże od pseudoprzyjaciół, z prawdziwymi wrogami sobie poradzę...

kaszka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 18-07-2005 10:22

Halino! Uważam, że Twoja odpowiedź, może wraz z artykułem "wyjściowym" ,powinna znaleźć się na głównej stronie, żeby nie zginęła w forumowym gąszczu...
Kaśka
Chodzi właściwie tylko o to, żeby mieć trochę troski, trochę względów o innych

weczi

Awatar użytkownika

Post 18-07-2005 11:03

doznalem szoku!
Bartłomiej Weczera
www.ADHD.org.pl
bo razem łatwiej
weczi@o2.pl

Halina

Awatar użytkownika

Post 18-07-2005 11:41

Mam nadzieję, że w piątkowym dzienniku zachodnim bedzie już pozytywniej o ADHD, bo jestem umówiona z dziennikarką na reportaż.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

filip222

Post 18-07-2005 20:23

Czy nie zauważyliście, że to nie musiało być samobójstwo tylko jakiś wybryk z głupoty?

W wieku 12 lat to nie jest dziecko, żeby trzeba było go cały czas pilnować.

Sądzenie matki to bez sensu, chyba, że był upośledzony.

Nikt mi nie wmówi, że ADHD to coś, co wymaga dozoru w tym wieku.

Jeśli to było samobójstwo to jednak warto zwrócić uwagę nie na ADHD, a na patologię rodziny.

Taka jest moja opinia.

PS. Jak dla mnie to zresztą zostawiła go z jakimś menelkiem i może jeszcze sie nad nim znęcał. A może było inaczej? Może nawet koleś go udusił? Dziecko go wnerwiło i zabił?

Dla mnie to całkiem prawdopodobna wersja.

A potem twierdził, że nie wie co się stało. Wierzycie w ogóle w taki wypadek?

Halina

Awatar użytkownika

Post 18-07-2005 20:53

Filipie i tu zgadzam sie z Tobą, rodzina z doniesień prasowych była patologiczna, ale jak było naprawdę tego nie wie nikt, Może do prowadzenia agencji towarzyskiej zmusiła matkę sytuacja panująca na rynku pracy w Bytomiu, może coś innego, w psychike tej kobiety nie wejdziemy, wiemy tylko tyle co napisano w gazetach. Kobieta musiała utrzymać 6 dzieci, to nie jest łatwe w dzisiejszych czasach.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

filip222

Post 18-07-2005 21:36

Nie przeczytałaś mnie. Dla mnie to jest mało istotne z czego się matka utrzymuje. Zastanawia mnie, że dla mnie bardziej prawdopobne byłoby morderstwo niż jakiś abstrakcyjny wypadek przy użyciu roweru.

W samobójstwo trudno mi po tym co przeczytałem uwierzyć. Nie wiem dlaczego wszyscy uznali, że to było celowe?

No i analiza, że 12-letniego chłopca trzeba cały czas pilnować, bo ma ADHD, a jak się mu coś stanie to się oskarża rodziców.

Pozostawienie chorego dziecka bez opieki?

Nie mogę...

filip222

Post 18-07-2005 21:42

Zresztą w przypadku takiej rodziny i problemów to ADHD nie jest głównym problemem. Normalne dzieci też są skrzywdzone i często bez szans na godne życie jako dorosły. Co z pozostałą piątką bez ADHD?

porta

Post 22-07-2005 08:30

Kochany Filipie.
Tylko młody wiek usprawiedliwia Cie! Czy poznałeś sprawę ze wszystkich stron? Czy masz podstawy do wnoszenia takich podejrzeń? Pamiętaj o tym, że na to forum wchodzi masa czytelników, którzy nie ujawniają sie. Nie wiesz, czy nie ma tu osób, będącyh nawet bliskim sąsiadem tej kobiety! Nie wolno w taki sposób ferować wyroków. Co nego pomyśleć sobie i ewentualnie na gg pogadać o swoich podejrzeniach i domysłach, a zupełnie co innego wygłaszać swoje hipotezy jako pewnik. Nie wyrywaj się do przodu, bo możesz w ten sposób zrobić wielką krzywdę innym. A my tutaj uczymy innych tolerancji, więc jak sami wyglądamy, jeżeli wypowiadamy sądy o innych ludziach. Śledztwo pokaże, jak naprawdę było. My możemy się domyślać, ale póki nie ma wyroku, nie bawmy się w prokuratora i sędziego za jednym zamachem
Pozdrawiam
Wanda
...chroń mnie, Boże od pseudoprzyjaciół, z prawdziwymi wrogami sobie poradzę...

filip222

Post 22-07-2005 10:42

Dziękuję za Twoją uwagę i odwołanie do wieku.

Napisałem co napisałem, bo zastanawia mnie Wasza pewność, że to było samobójstwo.

Są inne możliwości, np. wypadek albo coś innego.

Nikomu krzywdy tym nie zrobię, bo rozmawiamy we własnym gronie.

Nie uważam tego za pewnik.

PS. Natomiast właściwie to podobnie - skąd wiesz, że nie czyta tego żaden z terapeutów z ośrodka, z którego wrócił chłopak? Wiem, że się czepiam, ale bądźmy sprawiedliwi. W moim liście było dużo mniej podejrzeń i oskarżeń niż w Twoim.

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 23-07-2005 18:10

filipp, a wiesz, ze tez mi to przyszlo do glowy? ze ten menelek mógl mu zrobic krzywde. Popatrzmy racjonalnie - bardzo trudno udusic sie zawiazujac sznurówke do kaloryfera, ktos tego chlopca musial ciagnac za nogi. Mój maz powiedzial (no jest dobry z fizyki 8) ), ze to prawie niemozliwe, zeby sie sam udusil. Albo glupia zabawa albo 18 latek nie zdawal sobie sprawy z tego, jak niebezpieczna jest sznurówka - jest waska i mogla od razu wbic sie w szyje. Tak, ze ja tez bym tego nie brala za samobójstwo. A ze rodzina patologiczna - to nie ma co ukrywac, to sie na pewno dolozylo.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

filip222

Post 23-07-2005 19:55

Dzięki. Już myślałem, że tylko mi wydaje się to wszystko mocno podejrzane.

Wróć do Prasa, radio i tv o adhd, autyzmie i ZA