Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Przegląd prasy - ADHD

Moderator: Moderatorzy

Anna

Wsparcie

Post 18-12-2009 13:45

Dziś idę na kolejny wykład Aleksandry Piotrowskiej, bardzo lubię słuchać jej wykładów:D
syn 14 lat

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 22-01-2010 08:24

Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

ag.ma72

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 27-02-2010 08:51

Charaktery marzec 2010

CHARAKTERY marzec 2010
ADHD po trzydziestce
Problemy dorosłych cierpiących na ADHD i najnowsze sposoby terapii tego zaburzenia przedstawiają Esther Sobanski i Barbara.
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 03-03-2010 21:05

Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

nieszki

Awatar użytkownika

Terapeuta

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 01-04-2010 11:34

Kupiłam dzisiaj pozycję wydawaną przez Charaktery "Psychologia w szkole". Jest tam artykuł o Zespole Aspergera, napisany przez panią Joannę Święcicką - generalnie opis dziecka, charakterystyka. Ale miłe jest to, że na pierwszej stronie artykułu jest adres internetowy do naszego portalu.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Dzieci: Konrad 19 lat - ZA z cechami ADHD

Ja: Babcia - ADHD z cechami ZA

Post 01-04-2010 18:58

Co raz więcej o nas słychać w świecie :OK:

Halina

Awatar użytkownika

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Post 22-06-2010 19:39

Konferencja prasowa

http://wiadomosci.onet.pl/2188140,11,,item.html

Był tam Dreptak, może napisze coś więcej.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

ag.ma72

Awatar użytkownika

Post 22-06-2010 20:03

Najważniejsze, że wypowiedzieli się niekwestionowani specjaliści Pan Wolańczyk i Pani Namysłowska.
Majda Agata

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 22-06-2010 20:13

Byłem, rozejrzałem się.
Odrobinę zaakcentowałem osobowość zadając pytania. Porozmawiałem w kuluarach z kilkoma osobami, rozdałem kilkanaście wizytówek z naszym adresem i podobizną yody :)
Zapytałem p. dr. Święcicką, czy zechce skłonić swoich studentów do zajrzenia do nas i uzyskałem odpowiedź wymijającą. Ona zapytała czy jej studenci mogą u nas zbierać ankiety, więc odpowiedziałem, że jak przyjdą tylko po ankiety bez śladów zaangażowania to zostaną odprawieni z kwitkiem.
Zjadłem małe conieco i wróciłem.

Z najważniejszych spraw.
Bycie psychiatrą dziecięcym jest zawodem trudnym i bardzo obciążającym psychikę lekarza. Wizyty w ramach NFZ płatne są tyle samo ile wizyty dorosłych, ale wymagają kilka razy więcej pracy. Więc nikt się nie pcha na tę specjalizację. Na domiar złego, przez pewien czas nie było takiego kierunku na studiach, więc praktycznie ustał dopływ kadr. Teraz kierunek jest już przywrócony, ale nie jest popularny.
Inaczej mówiąc, w Polsce mamy 150 psychiatrów dziecięcych i nie będzie więcej. A jak starzy zaczną się wykruszać to będzie mniej.

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 07-09-2010 11:46

Nowy program zmniejszy agresję uczniów i nauczycieli?
    EDUKACJA. Od października w czterech krakowskich szkołach rusza nowatorski program dla dzieci agresywnych i z ADHD, finansowany z funduszy unijnych.
    Dzieci nerwowych, agresywnych i nieobliczalnych jest w szkołach coraz więcej. - Nikt nie wie, dlaczego. Być może winny jest stres w ciąży, zanieczyszczenie środowiska, albo może leki. Coraz więcej dzieci ma zdiagnozowane schorzenia neurologiczne - mówi Bożena Cabaj-Miciak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 6.
    W czasie lekcji krzyczą, biegają dookoła sali, potrafią uderzyć kolegę. Niektórzy nauczyciele nie są w stanie wtedy prowadzić normalnej lekcji. - To nie są dzieci niegrzeczne, tylko z zaburzeniami zdiagnozowanymi przez psychologów. Nie radzą sobie ze swoimi emocjami, chcemy im pomóc - mówi Jerzy Kubieniec, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3, a jednocześnie autor innowacyjnego programu nauczania uczniów z zaburzeniami zachowania.

Dzieci będą uczyły się, jak opanować rosnącą agresję. W podobnych zajęciach wezmą udział nauczyciele: także oni mają problemy z opanowaniem negatywnych emocji, które wywołuje zachowanie dzieci z ADHD. Szkolenia obejmą na razie tylko 72 nauczycieli. Potem nowe umiejętności przyswoją sobie wszyscy pedagodzy ze szkół, realizujących pilotażowy program.

W ramach innowacyjnych zajęć, uczniowie z ADHD, dla których męką jest siedzenie w ławkach przez 45 minut, poznają techniki wyciszania się i podszkolą swoją umiejętność koncentracji. Zajęcia z arteterapii, muzykoterapii, biblioterapii pomogą im uwierzyć we własne umiejętności.

Program kładzie duży nacisk na współpracę w grupie. Nowością jest wciągnięcie do terapii rodziców. Raz w miesiącu w szkole będą dla nich prowadzone zajęcia w formie warsztatów i treningów asertywności.

W czasie terapii zostaną wykorzystane najnowsze metody, takie jak np. biofeedback, czyli nauka wyciszania i koncentracji za pomocą specjalnego urządzenia, które pokazuje natężenie fal elektromagnetycznych mózgu. To metoda kosztowna, dostępna dla nielicznych. Urządzenia znajdują się w niektórych poradniach, ale jest ich za mało, a w kolejce do nich trzeba czekać kilka miesięcy.

Dla dzieci trudnych organizowane będą zajęcia nie tylko w szkole, ale także w terenie: przewiduje się grę terenową, zajęcia rekreacyjno-sportowe, basen, wyjazd na ferie oraz wakacje na letni obóz terapeutyczny.

Będą go realizować cztery zespoły szkół ogólnokształcących w Krakowie: przy ul. Kijowskiej, Strąkowej, Żabiej i na os. Na Stoku. - Wybraliśmy te cztery placówki, ponieważ każda z nich mieści się w innej dzielnicy Krakowa: w Nowej Hucie, w Śródmieściu i Podgórzu - mówi Jerzy Kubieniec.

Realizacja programu będzie kosztować ok. 2 mln zł. Weźmie w nim udział 120 dzieci. Potrzeby są znacznie większe. - Ważne jest to, że nauczyciele przeszkoleni w ramach tego programu wykorzystają nowe umiejętności także po jego zakończeniu programu - mówi pedagog Renata Goleń.

Do udziału w programie potrzebna jest m.in. zgoda rodziców. Nie wszyscy zgodzili się na uczestnictwo dziecka. Dla niektórych barierą nie do pokonania była konieczność przyjechania raz w miesiącu do szkoły na zajęcia.

Nowy program zmniejszy agresję uczniów i nauczycieli?

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 11-09-2010 21:02

bgbeata pisze:
    program dla dzieci agresywnych i z ADHD.
    Dzieci nerwowych, agresywnych i nieobliczalnych jest w szkołach coraz więcej. - Nikt nie wie, dlaczego. Być może winny jest stres w ciąży, zanieczyszczenie środowiska, albo może leki.(....)
    W czasie lekcji krzyczą, biegają dookoła sali, potrafią uderzyć kolegę. (...)To nie są dzieci niegrzeczne, tylko z zaburzeniami zdiagnozowanymi przez psychologów. (...) Do udziału w programie potrzebna jest m.in. zgoda rodziców. Nie wszyscy zgodzili się na uczestnictwo dziecka. Dla niektórych barierą nie do pokonania była konieczność przyjechania raz w miesiącu do szkoły na zajęcia.

Poza tymi fragmenami podoba mi się ten program. Dziennikarze powinni precyzyjniej dobierać sformułowania w tak delikatnej kwestii.
Ja, matka szukająca, Gustaw 1996 niezdiagnozowany AS, Gaweł 2004 AS+ADHD, Gosław 2007 póki co naśladowca Tajfuna

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 14-09-2010 23:26

"W dzisiejszym super ekspresie jest ciekawy dodatek o ADHD".

Maja nie ma dostępu do forum i wysłała mi dzisiaj tego SMS-a, ale ja niestety też do późna byłam z dala od forum.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Maja

Awatar użytkownika

Pszczółka

Post 17-09-2010 22:12

Dziękuję Dosiu :) (i przepraszam za kłopot ).

Dodatek był w "Super expresie" z 14 września, a w nim artykuły :

"Wprowadzić ład w codzienne życie chorego. ADHD - także u dorosłych" - rozmowa z profesorem Wolfgangiem Retzem ze Szpitala Uniwersyteckiego Saary w Homburgu.

"ADHD w pytaniach i odpowiedziach" - na pytania dotyczące ADHD odpowiada Małgorzata Dąbrowska-Kaczorek -lekarz psychoterapeuta specjalizujący się w psychiatrii, założyciel Centrum Diagnozy i Terapii ADHD w Gdańsku

"Konieczna jest ścisła współpraca wszystkich. Samotność rodzica dziecka z ADHD" - lek.med.Joanna Boroń-Zyss, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Kolejny dodatek o ADHD w listopadzie.

anka-niko

Awatar użytkownika

Post 08-03-2011 08:37

Komputer na ADHD
Multimedialny program komputerowy może być przydatny w terapii dzieci z ADHD - sugerują badania amerykańskich i szwedzkich naukowców opublikowane w piśmie „Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology”. [...]
Obrazek

Jerzy Liebiert

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 15-03-2011 22:22

Jest w sprzedaży dodatek do Polityki "Ja, my, oni"
z tematem numeru "o chorobach psychicznych i zaburzeniach umysłu".

Tamże:
- artykuł o autyzmie, którego sporą część zajmują rozważania o szczepionkach
- artykuł o ADHD, dość krótki acz sensowny, oraz rozmowa z prof. Wolańczykiem.

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: córka 11 lat ZA i synek 8 lat ZA

Ja: walczę

Post 16-03-2011 21:21

Zakupiłam właśnie. Jak na takie podręczne kompendium - całkiem, całkiem... Ba! Nawet przypuszczam, że pół mojej grupy nie przeczyta nic innego do egzaminu z psychologii klinicznej. :wink:
Edukacja Domowa bardzo pomaga nam żyć :)

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 27-03-2011 16:46

http://deser.pl/deser/1,111857,9325823, ... .html?bo=1

Chłopiec jest chory na Zespół Aspergera - łagodną odmianę autyzmu - i IQ o wysokości 170. Samodzielnie nauczył się algebry, geometrii i trygonometrii w ciągu jednego tygodnia. Teraz naucza swoich kolegów ze studiów...

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Post 27-03-2011 22:28

Potwierdza się ,że Aspi to wybitne jednostki.

Halina

Awatar użytkownika

Post 10-04-2011 06:59

Dieta w ADHD

Co jakiś czas na łamy prasy wraca problem diety, ten artykuł wygląda na sensowny.

http://dziecko.onet.pl/60867,5,dieta_w_ ... ykuln.html

Pod koniec badania 64 proc. dzieci na ograniczonej diecie wykazało znaczącą poprawę według różnych standardów oceny. Choć początkowe wyniki u wszystkich dzieci w tej grupie zaliczały ich objawy ADHD do grupy od średnich do silnych, po dietetycznej interwencji symptomy zakwalifikowano jako słabe lub nieistotne z klinicznego punktu widzenia. – Dla większości ludzi to szokujący rezultat – mówi psycholożka Lidy Pelsser z Centrum Badań nad ADHD w Eindhoven w Holandii. – Rodzice byli wstrząśnięci. Dzieci mówią, że poczuły się zupełnie inaczej, jakby jakieś wariactwo zniknęło im z głowy.

Czy opublikowane w „Lancecie” badanie zmieni opinię wielu lekarzy, dopiero się okaże. W komentarzu towarzyszącym raportowi Ghuman pisze, że choć korzyści z diety były imponujące, przestrzeganie jej przez więcej niż 5 tygodni może poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Plesser jak najbardziej potwierdza, że nikt nie może długo przestrzegać tak ostrej diety. Dzieci uczestniczące w jej badaniu stopniowo przywracały produkty do swojego jadłospisu. – Kontrolowaliśmy wszystkie dzieci przez ok. roku. Każde z nich reaguje na inne składniki – mówi. U jednego dziecka objawy wywoływały buraki, pomidory, pszenica albo banany; u innego – ryby, wieprzowina, jajka i pomarańcze.

Inni badacze oskarżają dodatki do żywności (sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty) o częste wywoływanie nadaktywności. Opublikowane w „Lancecie” w roku 2007 badanie na 297 dzieciach bez ADHD ujawniło, że napoje pełne sztucznych barwników i konserwantu – benzoesanu sodu – zwiększały aktywność do poziomu od połowy do dwóch trzecich tego diagnozowanego u dzieci z ADHD, które nie przyjmują leków. – Stosunkowo niewielkie ilości dodatków wywoływały u dzieci objawy nadaktywności – mówi Schab, psychiatra z Uniwersytetu Columbia. – Z pewnością perspektywa terapii ADHD dietą zamiast farmaceutyków spodoba się wielu rodzicom – ocenia Ghuman. Jednak ci, którzy chcą jej spróbować, powinni najpierw skonsultować się z lekarzem dziecka. – Wcale nie jest łatwo dobrze to przeprowadzić – przestrzega.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 06-06-2011 06:08

Zawieszka co chwilę
Magdalena Szwarc
Joanna Szczepkowska: - Jeszcze w głębokiej komunie zadzwoniła reżyserka z Francji. Widziała mnie u Wajdy, prosiła o CV. Ja się ucieszyłam i zapomniałam. Nie zapisałam adresu, telefonu, nic. Wróciłam do obierania włoszczyzny
Kazimierz, scenarzysta: - Zanim wstanie z łóżka, musi się dowiedzieć, że tu mieszka, że to jest jej mąż.

Marta, śpiewaczka: - Nie wiem, co zjem, nie mam nic w lodówce, nie jestem spakowana, nie wiem, dokąd jechać. Wpadam w zawieszki. Zamiast 10 minut pod prysznicem spędzam 30.
Kazimierz: - Ja coś do niej mówię, a ona się zapatrzy i wiadomo, że nie dociera. Marzy sobie.

Marta : - I nagle się orientuję, i lecę przerażona. Wkładam na siebie cokolwiek. Oby było czyste, świeże. Kurtka nie pasuje do butów.

Kazimierz: - Wychodzi z metra, ma dojść gdzieś w 10 minut. Nagle nawiedza ją myśl i druga połowa schodów jest pokonywana w 40 minut.

Marta: - Wszędzie się spóźniam, wszędzie. Już człowiek niby jest gotowy do wyjścia, a tu jeszcze to i to, i to. Ten czas się gdzieś rozpływa.

Kazimierz: - Potrafi do mnie zadzwonić 30 razy dziennie, żeby zapytać o to samo.

Marta: - Szybko piję, szybko jem. Często palce sobie przycinam.

Kazimierz: - Krojenie jest za mało atrakcyjne, żeby utrzymać jej uwagę. Już myśli o tym, że napiłaby się herbaty. "A gdzie ona jest?" - patrzy na pudełko. Szybkość sprawia, że filiżanki fruwają. Codziennie coś stłucze, śmieci wysypie. Drobiazgi.

Marta: - Rozmawiam przez telefon, jem kanapkę, piję kawę, maluję się i prowadzę samochód. Patrzę we wszystkie lusterka naraz. Miałam jeden wypadek, ale nie do końca z mojej winy, bo na sygnalizator była nałożona folia. I zdarzyło mi się raz wjechać w karawan. Gadałam przez telefon, światło się zmieniło, ktoś obok mnie ruszył, ja ruszyłam i... nie mogli trumny wyjąć. Nie wiem, czy pusta, nie pytałam.

Tabu

- Nikt się pani do TEGO pod nazwiskiem nie przyzna - to zdanie usłyszałam już kilkanaście razy.

O rozmowę prosiłam mniej lub bardziej bezpośrednio sto osób. Jedną grupę wsparcia. Wysyłałam maile do osób z forów internetowych. I nic. Poprosiłam kilku terapeutów, o których w środowisku mówi się, że "też TO mają". Mówili: proszę mnie zrozumieć, ja jestem ekspertem, udzielam się w telewizji, w prasie, takie wystąpienie mogłoby zaszkodzić mojemu wizerunkowi.

ADHD to zaburzenia koncentracji uwagi, impulsywność i nadruchliwość spowodowane zakłóceniami równowagi neuroprzekaźników w mózgu. Genetyczne. W populacji dzieci, zależnie od badań, ADHD ma od 5 do 10 proc. Czasem się mówi, że 2/3, czasem, że połowa z tego wyrasta.

Amazon oferuje całe serie książek o ADHD dorosłych. Jak zorganizować sobie życie i pracę. Jak przezwyciężyć kłopoty małżeńskie. U nas ADHD mają tylko dzieci i dwie dorosłe znane z nazwiska osoby: Szymon Majewski i Joanna Szczepkowska. Zgodził się do nich dołączyć Piotr Gołębiewski, technik elektronik.

Zaburzenia uwagi

Joanna Szczepkowska, aktorka: - Wczoraj? Najpierw obroża dla psa. O siódmej. Jest czerwona, ma swoje miejsce. To było długie poszukiwanie. Znalazła się pod krzesłem. O ósmej odbyło się szukanie recepty. Najpierw na wierzchu, potem w torebce. Też nie ma. "Musiałam coś wyjmować w jakiejś kawiarni i widocznie wypadła" - myślałam. To szukanie było bezskutecznie. Potem zejście do apteki, błaganie panią o lek, bezskuteczne. Więc zamiast pracy wizyta w przychodni. Jakieś półtorej godziny wszystko razem puls pieniądze za wizytę.

Wróciłam. Usiadłam do komputera. Otworzyłam książkę, a tam... recepta.

Wielokrotnie nie znalazłam w torebce dzwoniącego telefonu. Portfel mam czerwony, lepiej go widać, ale jak za dużo jest czerwonych rzeczy, metoda traci użyteczność.

Do drzwi wejściowych mam dziewięć kompletów kluczy - jest lepiej, ale to nie przestaje być problem. Już nie mówię o rękawiczkach czy parasolkach, bo to w ogóle jest beznadziejna sprawa.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75480,9724236,Zawi ... z1OTA6UJkg

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Post 06-06-2011 20:41

Dobre :OK:

anka-niko

Awatar użytkownika

Post 07-06-2011 09:13

cd tematu w innym wywiadzie
http://wyborcza.pl/1,75480,9724247,Stra ... uzzli.html

Rozmowa z Moniką Szaniawską, psycholog z II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Diagnoza ADHD u dorosłych jest trudniejsza niż u dzieci?
- Tak, bo kryteria, które mamy, są pisane dla 7-letnich chłopców. Trwają prace, by zdefiniować je dla osób dorosłych. Naukowcy się spierają, jak dużo ma być kryteriów związanych z impulsywnością i nadruchliwością - bo z nich się najbardziej i najszybciej wyrasta, a ile ma dotyczyć zaburzeń koncentracji uwagi.

Najlepszą metodą diagnozowania jest wywiad, ale ona jest bardzo subiektywna, więc powinien być wykonywany przez doświadczonego specjalistę. "Jak często masz kłopot z dopracowaniem szczegółów jakiegoś zadania?" - ktoś, kto jest perfekcjonistą, powie: często mam z tym kłopot. A jak ktoś ma za nisko postawioną poprzeczkę, mówi: nie mam z tym problemów.

Dzieci mają podobne zakresy obowiązków, dorosłych już trudno tak porównywać, bo każdy ma do wykonania inne zadania.

Do tego bardzo wiele osób chce mieć ADHD. Ono jest postrzegane jako bycie ciekawym, bardziej kreatywnym, odważnym.

A bardziej jednoznacznych metod diagnozowania nie ma?
- Nie ma żadnego obiektywnego badania medycznego, psychologicznego czy neuropsychologicznego, które mogłoby jednoznacznie stwierdzić lub wykluczyć objawy ADHD.[...]

Jeden z bohaterów mojego tekstu powiedział, że nie jest w stanie powiesić prania. Żona spekulowała, że tych reguł jest widocznie za dużo, bo trzeba strzepnąć, rozprostować, powiesić skarpeteczka przy skarpeteczce, żeby powietrze krążyło. On powiedział, że wielu rzeczy może się nauczyć, ale wieszania prania nie wytrzyma.
- Nie można walczyć z całym światem. Trzeba zdecydować, które sprawy są dla ciebie ważne na tyle, że będziesz nad nimi pracował i przypominał sobie, że warto poświęcać na nie czas i energię, a które odpuścisz, łącznie ze wszystkimi tego konsekwencjami. Można przeżyć bez wieszania prania.[...]
Obrazek

Jerzy Liebiert

Halina

Awatar użytkownika

Post 12-06-2011 16:48

Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

eMeN

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 13-06-2011 01:02

Historia jakich tu niestety wiele, ale polecam forum pod nim zamieszczone ... głosy z drugiej strony barykady.
Michał - 10 lat (ZA) i Piotruś - niedający pospać maluszek :)

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Ja: tego nie wiadomo

Post 13-06-2011 13:57

Tiaa, najlepsze chyba te komentarze o leczeniu paskiem :roll: Jak zwykle przy takich artykułach :evil:
Stowarzyszenie Akceptacja Gliwice
Klub Rodziców Autyzm HELP Fundacji JiM

anka-niko

Awatar użytkownika

Post 13-06-2011 14:11

Zasada nr 1 - komentarzy się nie czyta. Od razu spokojniej :OK:
Obrazek

Jerzy Liebiert

golombek

Wsparcie

Post 13-06-2011 19:26

anka-niko pisze:Zasada nr 1 - komentarzy się nie czyta.

Zasada numer 2 - patrz zasada numer jeden.
Mało macie stresów, by jeszcze się nakręcać komentarzami? Szkoda nerw. Gul skacze, a nic nie da się zmienić, więc po co?

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (21,5), Jędrzej nie do końca NT (20), Kacper klon najst. (5 i 3/4)

Post 13-06-2011 23:00

Ja nie czytałam. Przeleciałam ze dwa wzrokiem, wyłapałam "pasem", czy coś w ten deseń i odpuściłam sobie ;)

golombek

Wsparcie

Post 13-06-2011 23:25

Ręce i nogi się załamują...

Babcia Ola

Awatar użytkownika

certyfikowany killer

Post 14-06-2011 15:33

golombek pisze:Ręce i nogi się załamują...

I opadają jak płetwy... :evil:

maciej

Awatar użytkownika

Post 23-07-2011 09:02

Wyczytałem dzisiaj w lokalnej gazecie krótką informację. Ciekaw jestem waszych opinii na ten temat. Cytuję:

" Według najnowszych wytycznych europejskiej organizacji wyznaczającej standardy leczenia, przerywanie terapii ADHD na czas wakacji nie jest zalecane. Rodzice zaprzestają leczenia latem a przecież ADHD nie jest to problem tylko szkolny. Dlatego eksperci alarmują - przerywanie terapii przynosi więcej szkody niż pożytku."
Michał 18 lat ADHD

golombek

Wsparcie

Post 23-07-2011 09:29

To nic nowego, terapia musi trwać non-stop, ale niekoniecznie w ośrodkach, czy spotkaniach z psychologiem. Terapię wakacyjną przecież my sami prowadzimy, jak i w trakcie roku szkolnego przecież. Natomiast leki warto odstawić, gdy i bez nich dziecko jest podatne na terapię, a stosowane są jedynie dla poprawy koncentracji podczas nauki.
Wiele lat temu odstawiliśmy Kubie leki na wakacje i wyjechaliśmy na wczasy. Po kilku dniach zaczęliśmy tracić z nim kontakt. Dopóki rodzina nie dosłała nam leków poiliśmy go kawą, by "pobudzić" mózgownicę.
W naszym przypadku leki musiały być podawane bez przerwy, ale wielu dzieciakom nie są one potrzebne podczas przerw w nauce.

maciej

Awatar użytkownika

Post 23-07-2011 10:49

To, że terapia musi trwać to dla mnie żadna nowość. Ja zrozumiałem, że chodzi tutaj o leki. Może źle to odczytałem. :hmmm:
Michał 18 lat ADHD

Halina

Awatar użytkownika

Post 02-07-2012 21:03

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... rmony.html

Neurobiolog: pewne zanieczyszczenia mogą na nas działać jak fałszywe hormony

Niektóre substancje występujące w naszym środowisku działają jak fałszywe hormony i mogą mieć związek z częstszym występowaniem ADHD czy autyzmu - mówi w rozmowie z PAP neurobiolog. Zdaniem dr hab. Małgorzaty Kajty z Zakładu Neuroendokrynologii Doświadczalnej w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie, niektóre związki wytwarzane przez człowieka na skalę przemysłową są substancjami hormonalnie czynnymi - mogą działać na nasz układ hormonalny i mieć wpływ na pracę mózgu.
Do tych substancji zalicza się trwałe zanieczyszczenia organiczne, które powstają najczęściej podczas spalania i utylizacji odpadów, obróbki tworzyw sztucznych lub wspomnianej produkcji przemysłowej. Należą do nich m.in. dioksyny, polichlorowane bifenyle, pestycydy czy też składniki plastiku w postaci bisfenolu A czy ftalanów. Dowiedziono, że oprócz zaburzania funkcji endokrynnych, wiele z tych substancji upośledza neuroprzekaźnictwo i tworzenie sieci neuronalnych.

"Niekorzystne efekty działania takich substancji na organizm nie są spektakularne, bo nie muszą prowadzić do śmierci, ale mogą powodować subtelne zmiany o daleko idących konsekwencjach" - zaznacza w rozmowie z PAP neurobiolog. Wyjaśnia również, że np. prenatalne narażenie na działanie takich substancji może zwiększać agresję, ryzyko wystąpienia autyzmu czy opóźniać rozwój intelektualny dziecka.

Badaczka zwraca uwagę, że substancje te mogą oddziaływać na układ nerwowy wiążąc się z receptorami hormonów - głównie z receptorami estrogenowymi, receptorami hormonów tarczycy czy węglowodorów aromatycznych. "Spośród mechanizmów działania tych substancji najlepiej poznano te, które polegają na naśladowaniu lub też upośledzeniu działania hormonów" - zaznacza naukowiec. Receptory hormonów występują jednak nie tylko w obszarach mózgu zaangażowanych w rozród, ale też w innych strukturach, np. zaangażowanych w funkcje poznawcze.

Jak wynika z najnowszych badań, istnieje silna korelacja między narażeniem na egzogenne substancje hormonalnie czynne a występowaniem ADHD (czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) i autyzmu. Tak jest np. w przypadku wchodzących w skład plastiku ftalanów. Od niedawna prenatalne narażenie na te substancje uważa się za czynnik ryzyka wystąpienia autyzmu. U dzieci w wieku 8-11 lat stwierdzono również silny związek między poziomem ftalanów a pojawieniem się symptomów ADHD.

Badaczka zaznacza, że ekspozycja na działanie substancji hormonalnie czynnych wydaje się być szczególnie groźna w czasie rozwoju prenatalnego i we wczesnym dzieciństwie. Jak jednak wyjaśnia, różne substancje hormonalnie czynne mogą działać na mózg na różne sposoby.

I tak np. składnik plastiku bisfenol A może mieć wpływ na różnicowanie się płciowe mózgu. Eksperymenty pokazały, że substancja ta zupełnie inaczej działa na mózgi samców i samic gryzoni. Podobny wpływ związek ten może mieć też na ludzi. Z badań, na które powołuje się dr hab. Kajta, wynika, że wysoki poziom bisfenolu A w krwi ciężarnych kobiet ma związek z poziomem agresji i nadpobudliwości psychoruchowej przyszłych córek. Dziewczynki, które jeszcze w łonie matki były narażone na działanie tej szkodliwej substancji przejawiały w wieku 2 lat znacznie większą agresję niż rówieśniczki.

Zauważono też słabszy rozwój umysłowy i psychoruchowy u 3- i 5-latków, których matki podczas ciąży miały we krwi wyższe stężenie wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

Niestety, szkodliwy wpływ takich substancji na zdrowie człowieka może zostać odkryty wiele lat po wprowadzeniu produktu na rynek. "Wiele z takich substancji hormonalnie czynnych udało się już wycofać" - mówi dr hab. Kajta i podaje przykład pestycydu DDT, którego stosowanie nie jest już dozwolone w Europie czy w USA.

Innym przykładem wycofywanych z rynku substancji hormonalnie czynnych są parabeny - substancje, stosowane jako konserwanty w kosmetykach. "Związki te nie są szkodliwe w małych dawkach, ale producenci zapominają, że codziennie używamy co najmniej kilku różnych kosmetyków. Jedna dawka może nam nie zaszkodzić, ale jeśli te dawki się kumulują, mogą na nas niekorzystnie oddziaływać. Obecnie coraz częściej na kosmetykach pojawia się informacja, że nie zawierają one parabenów" - podkreśla naukowiec. W 2011 r. w Unii Europejskiej wprowadzono też zakaz stosowania bisfenolu A w produkcji butelek dla niemowląt.

W Instytucie Farmakologii PAN dr hab. Małgorzata Kajta bada znaczenie estrogenów w regulacji procesów apoptotycznych zachodzących w komórkach ośrodkowego układu nerwowego, a także wpływ występujących w środowisku substancji hormonalnie czynnych na komórki nerwowe in vitro i in vivo.
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Fann

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Starszy 13 ZA, młodsi 10 ZA

Post 17-09-2012 07:48

Gdzie są pieniądze na autystyczne dzieci we Wrocławiu? Gdzieś, ale nie tam, gdzie powinny.... http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3575 ... znych.html
6,5 mln zł otrzymał w tym roku Wrocław z budżetu państwa na wsparcie edukacji uczniów autystycznych. Na co idą te pieniądze? Nie wiadomo. Bo miasto nie ma obowiązku wydawania ich zgodnie z przeznaczeniem, więc nie wydaje. Dlaczego? Tego urzędnicy nie chcieli nam powiedzieć

Więcej... http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,3575 ... z26huGT6Re

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 26-10-2012 09:52

Dzisiaj w bytomskim dodatku Dziennika Zachodniego artykuł o Niezwykłej Szkole :D

W internecie nie znalazłam, zeskanujemy i wkleimy :OK:

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Post 03-11-2012 14:44

Jest w sieci http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/159 ... 56b6,1,3,8

Powstaje szkoła i przedszkole dla "niezwykłych dzieci"

2012-10-31, Aktualizacja: 2012-10-31 15:41
W budynku po Zespole Szkół Specjalnych na pl. Słonecznym na razie hula wiatr. Ale - jak zapewniają Halina Kantor, założycielka katowickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z ADHD i innymi Dysfunkcjami - "Niezwykłe Dzieci" i Anna Bieniek ze Stowarzyszenia Akceptacja w Gliwicach, już niedługo. A co tu będzie? Przedszkole, podstawówka i gimnazjum.
Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij
Najszybciej przedszkole, może już nawet w ciągu kilku miesięcy. Będzie to jednak niezwykłe miejsce. Bo dla niezwykłych dzieci.
- Pomysł narodził pod wpływem naszych osobistych przeżyć. Obie jesteśmy mamami "niezwykłych dzieci", takich, które nie do końca potrafiły się odnaleźć w zwyczajnym środowisku szkolnym. Mój syn jest już studentem, a kiedy był nastolatkiem zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Tylko że wiedza na ten temat była wśród nauczycieli tak znikoma, że synowi trudno było się odnaleźć w przeciętnej szkole. Miał mocno rozwinięte poczucie sprawiedliwości, często dosłownie rozumiał pewne sytuacje - mówi pani Anna.
Praca z dziećmi , które wykazują takie cechy, podobnie jak w przypadku dzieci z ADHD, wymaga stosowania specjalnych metod, konsekwencji, pozytywnego motywowania. Ale przynosi dobre efekty.
Zwłaszcza, że to dzieci inteligentne. Tylko muszą być w środowisku, które je zrozumie. A w przeciętnej szkole nauczyciel zwykle nie ma na to czasu i najczęściej przekonuje rodzica, aby zorganizował dziecku indywidualne nauczanie. Bo jest zbyt żywe, reaguje nietypowo.
- W Warszawie działa fundacja, która otworzyła gimnazjum dla tych dzieci. Zauważyłyśmy, że daje to świetne efekty. I też postanowiłyśmy spróbować. Chcemy do naszej placówki przyjąć wszystkich tych uczniów, którzy w zwyczajnych szkołach się nie odnajdują. Niekoniecznie ze względu na zdiagnozowane zaburzenia społeczne - mówi pani Ania.
Chociaż na razie mają tylko budynek od miasta i pierwszego sponsora, podkreśla, że są bardzo zdeterminowane. Już część drobniejszych remontów w szkole wykonały same lub z pomocą zaprzyjaźnionych osób. Do pomysłu są bardzo zapalone.
- Potrzebny jest remont kuchni, malowanie, dodatkowe umywalki . Panie z Sanepidu naprawdę starają się nam pomóc. Jeśli mielibyśmy załatwioną sprawę z ogrzewaniem, moglibyśmy ruszyć już z zajęciami terapeutycznymi, które też planujemy tu wprowadzić - dodaje Anna Bieniek.
- Dostaliśmy przeszło 600 maili od chętnych do pracy u nas. Na pewno będzie to wykwalifikowana kadra - podkreśla. Ona sama skończyła ochronę środowiska i zarządzanie oświatą. Najważniejsze jest dostosowanie kuchni do przepisów sanitarnych. A wtedy otworzyć przedszkole można praktycznie od zaraz, bo tu nie obowiązuje rok nauki od 1 września .

Chcesz pomóc?
Liczy się każdy grosz i nawet najdrobniejsza, pomoc.
Przy sprzątaniu, remoncie, a także pilnowaniu obiektu. Na razie na zasadzie wolontariatu, ale docelowo wybranym osobom inicjatorzy pomysłu będę oferowali zatrudnienie i/lub staż.Jeśli chcesz włączyć się
w tworzenie tej wyjątkowej placówki, możesz to zrobić.
Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej http://wyjazdy.adhd.org.pl/. Tam znajdziesz również numery telefonów.

Tercja

Waleczny rodzic

Dzieci: M. 12,5 ADHD

Ja: prawdopodobnie ADHD

Post 04-03-2013 20:37

http://www.rp.pl/artykul/9141,986596-AD ... slych.html

Wyniki pierwszych szeroko zakrojonych badań ADHD wskazują, że ten zespół nadpobudliwości psychoruchowej może mieć poważne konsekwencje u dorosłych

Kiedy słyszymy o ADHD, czyli zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, oczami wyobraźni widzimy kilkuletniego chłopca w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym.

Tymczasem okazuje się, że zbyt wczesne zaprzestanie leczenia tego zaburzenia może mieć bardzo poważne skutki w dorosłym życiu. Według dr. Williama Barbaresiego ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie, statystyki są alarmujące.

Naukowcy z bostońskiego szpitala i z Kliniki Mayo przeanalizowali dane 5 tys. 718 dzieci urodzonych w latach 1976-1982 w Rochester w stanie Minnesota, których rodzice mieli dostęp do dokumentacji medycznej. W tej grupie u 367 dzieci zdiagnozowano ADHD. 232 z nich, już jako osoby dorosłe, uczestniczyło w dalszych badaniach.

Okazało się, że 29 procent z nich wciąż miało ADHD. U 81 procent z tej grupy natomiast do ADHD dołączyło inne zaburzenie psychiczne, takie jak różnego rodzaju uzależnienia, depresje, zespoły lękowe, zachowania aspołeczne, epizody hipomanii.

2,7 procenta osób z badanej grupy w trakcie jej tworzenia przebywało w więzieniu.

0,8 procenta popełniło samobójstwo jako dzieci, co ustalono na podstawie dokumentacji medycznej posiadanej przez rodziny.

- Tylko 37,5 procenta osób ze zdiagnozowanym w dzieciństwie ADHD, z którymi się skontaktowaliśmy, było wolnych od tego typu objawów, to bardzo niepokojące - twierdzi dr Barbaresi. - Ta statystyka oznacza, że leczenie ADHD powinno być znacznie dłuższe i obejmować także dorosłych.

Zdaniem Barbaresiego liczby podane w raporcie mogą być zaniżone, ponieważ grupa badanych osób pochodziła z lepiej wykształconej klasy średniej, z łatwiejszym dostępem do opieki medycznej. W grupach o niższym statusie socjoekonomicznym te wyniki mogą być jeszcze gorsze.

Według badacza szczególnie ważna jest jakość leczenia tego zespołu, nie tylko w dzieciństwie, ale też w okresie dorosłości. Zwraca też uwagę, że zbyt wielu lekarzy ogranicza diagnozowanie go tylko w przypadku dzieci, więc bywa, że dorośli nawet nie wiedzą, że mają ADHD.

Według Centers for Disease Control and Prevention, zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest najczęściej występującym zaburzeniem u dzieci. American Psychiatric Association uściśla, że od 3 do 7 procent dzieci w wieku szkolnym ma ADHD.

Edytowałam, żeby wkleić treść, bo jak wiemy link może za jakiś czas przestać działać - matken

MamaExpresika

Wsparcie

Dzieci: Expresik 7 lat i 3 mc - prawdopodobnie ADHD (zdania uczonych są podzielone)

Ja: PPP sądzi, że mam ADHD ;)

Post 18-06-2013 07:48

http://www.fakt.pl/ADHD-to-bujda--tak-w ... 359,1.html i mam już nerwa. Dziś mnie spytano, co w tej sytuacji z Expressem :twisted: Jak to co: rozpuszczony, jak dziadowski bicz :!:
Do kompletu: http://sceptycznie.pl/odkrywca-adhd-prz ... a-choroba/ :P
W każdym z nas tkwi talent ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć...

Anchen

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Jaś, 12 lat, ZA i Staś, 10 lat, NT

Post 18-06-2013 08:53

Tak, widziałam i tak sobie myślę, że kiedyś faktycznie spróbuję napisać artykuł o dzieciach z ADHD w klasyce literatury. Bo możemy się umówić, że to nie nazywa się ADHD, tylko ROCŁ (Rodzicu, Osiwieje Ci Łeb), ale to nie zmienia faktu, że od początku świata są takie dzieci, jak Tomek Sawyer czy Emil ze Smalandii. Roztrzepane, zapominające, tryskające świetnymi pomysłami, wszędobylskie, nonkonformistyczne i ruchliwe urwisy, które doprowadzały rodziców do myśli samobójczych. Tylko jakiś czas temu ludzie mieli większą zgodę na różnorodność, no i nie siedziały te dzieci po osiem godzin w ławkach. I wyrastały na ludzi? Ano jakoś wyrastały. Emil to chyba ostatecznie został dumą swojej okolicy, wójtem czy czymś takim.

Mój Jaś czyta właśnie ostatnią lekturę. Przedwczoraj przylazł i powiada:
- Wiesz co, mamo, Pippi to też ma chyba Aspergera :)

dreptak

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 18-06-2013 09:47

Tekst, który umieściliśmy na FB
Zacznijmy od tego, że jest to tłumaczenie anonimowego artykułu zamieszczonego na jakimś portalu. W artykule są odwołania do różnych źródeł, ale nie ma do wypowiedzi dr. Eisenberga. Czyli artykuł jest omówieniem omówienia. A potem był tłumaczony. Na każdym etapie ktoś dołożył cegiełkę do sensacji. Śmiem twierdzić, że artykuł jest po prostu kłamstwem.

W rzeczywistości dr. Eisenberg pisał o tym, że ADHD jest nadmiernie często diagnozowane, że jest o wiele łatwiej przepisać pigułkę, niż przyjrzeć się psychospołecznym czynnikom (np. sytuacji w domu). Ale nie zaprzeczał istnienia ADHD!

ADHD i ZA są lżejszymi odmianami autyzmu. Zaś autyzm istnieje i nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Są na to twarde dowody naukowe. Dowodzą tego badania MRI, fMRI i kilka innych. To jest bezdyskusyjne!

W tej chwili istnieje pęd na diagnozowanie ADHD i często diagnozy dostają dzieci źle wychowywane. Czyli dzieci będące ofiarami nieudanych eksperymentów wychowawczych lub po prostu dzieci zaniedbane.
Często za diagnozą rodzice próbują schować własną nieudolność. Rozmiar tego zjawiska w tej chwili przyjmuje już rozmiary tsunami.

Jest tak jak z już się dzieje dysleksją. Diagnoza dysleksji daje pewne przywileje w czasie egzaminów, więc wszyscy zaczęli chodzić wokół papieru. Lepiej mieć papier niż uczyć dziecko ortografii... W rezultacie w Sopocie okazało się, że 50% uczniów miało taki papier. Statystycznie w społeczeństwie jest kilka procent dyslektyków, czyli reszta weszła w posiadanie zaświadczenia w sposób... bardziej nieformalny.

Prawda jest taka, że braki etyki zawodowej i zwyczajne niedouczenie psychologów i psychiatrów powoduje, że trafiają do nas dzieci z diagnozami kompletnie z sufitu i z diagnozą "wszystko jest OK", mimo poważnych problemów. Możemy się obrażać na rzeczywistość, ale tak po prostu jest.

Ergo.
ADHD i ZA istnieją. Nie ma wątpliwości. Ale narośle rakowe, które wokół tego narastają powodują coraz większą irytację wielu ludzi. W tym naszą.
I ta irytacja może przybierać dziwne formy.

Pozostaje praca u podstaw i ciągła orka tego ugoru.

MamaExpresika

Wsparcie

Dzieci: Expresik 7 lat i 3 mc - prawdopodobnie ADHD (zdania uczonych są podzielone)

Post 18-06-2013 09:51

i dziękuję :)

danuta2002

Dzieci: Asia ADHD,ZA a może całkiem coś innego ?

Post 18-06-2013 18:51

MamaExpresika pisze:http://www.fakt.pl/ADHD-to-bujda--tak-w ... 359,1.html i mam już nerwa. Dziś mnie spytano, co w tej sytuacji z Expressem Jak to co: rozpuszczony, jak dziadowski bicz

Ja dziś podobnie,po przeczytaniu takich rewelacji poczułam się najgorszą matką w obrębie co najmniej 50 km i do tego wyłudzającą od państwa co miesiąc straszne pieniądze :) w postaci dodatku pielęgnacyjnego.

Anchen pisze:Tak, widziałam i tak sobie myślę, że kiedyś faktycznie spróbuję napisać artykuł o dzieciach z ADHD w klasyce literatury.

Anchen,z niecierpliwością czekam na ten artykuł.:)

paniwalewska

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: Daniel 14 lat ZA , Kasia 12 lat ZA, Mateusz 9 lat ADHD

Post 18-06-2013 23:24

Kocham Pippi

MamaExpresika

Wsparcie

Post 19-06-2013 13:42

kolejny artykulik w temacie: http://wyborcza.pl/1,75476,14127306,Czy ... a_.html#MT
Jednak on, jak on. Komentarze pod spodem :glawa w sciane:

paniwalewska

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Dzieci: Daniel 14 lat ZA , Kasia 12 lat ZA, Mateusz 9 lat ADHD

Post 19-06-2013 13:54

Nagle się robi wielki news na wszystkich portalach. Ciekawe dlaczego?

Haskire

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: Syn 11 lat ADHD

Post 19-06-2013 14:05

Bo chwilowo nic się nie dzieje i nie ma o czym pisać :evil:
W kwestii komentarzy pod artykułem (wymiękłam po 3.) - stare porzekadło mówi, że syty głodnego nie zrozumie. Ale nie życzę nikomu naszych doświadczeń, nie jestem typem złośliwca.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 19-06-2013 15:54

Plizzz, nie czytajcie komentarzy pod artykułami!

Bo:
Ton takich komentarzy jest taki sam, niezależnie od tematu artykułu.
Po co się dodatkowo denerwować?

ag.ma72

Awatar użytkownika

Post 19-06-2013 19:01

Wydaje mi że źle jest interpretowane wyznanie doktora. Chodzi głownie o leki i lobby firm farmaceutycznych i wyznanie winy, że sam był skorumpowany. W Polsce sprzedaż leków na ADHD wcale tak nie wzrosła,,firma farmaceutyczna, której concerta była refundowane bardzo się rozczarowała, bo mimo,że lek był za "grosze" to garściami lekarze nie przepisywali.
Poza tym już w 1904 roku dr A.Combe profesor kliniki dziecięcej w Lausanne zauważył pewną nerwowość u dzieci łudząco przypominającą pełnoobjawowe ADHD, a wcześniej w 1902 roku George Still opisuje ADHD.
Kolejna rzecz, że artykuł z wyznaniem ukazał się dwa lata temu, a Polsce afera wybucha dziś, to co przez te dwa lata się działo? Przecież diagnozowali wszyscy nadal.
Trzeba przeczekać kolejną aferę. Tylko szkoda bo jak się co niektórzy mądrzy inaczej zaczną powoływać na te rewelacje to znów trzeba będzie zaczynać od nowa.
Majda Agata

Anchen

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Jaś, 12 lat, ZA i Staś, 10 lat, NT

Post 20-06-2013 15:05

W Wyborczej jest komentarz Pauliny Reiter.

Artykuł ten może wyrządzać jednak krzywdę. To woda na młyn dla ludzi, którzy uważają (co widać w komentarzach pod tekstem, jak i komentarzach do opublikowanego w ostatnim DF tekście o Franku, którego wszyscy chcą wyrzucić z klasy za złe zachowanie), że żadne dysfunkcje u tych dzieci nie występują, że jedynym ich problemem jest złe wychowanie i zaniedbanie przez rodziców.

Mój syn ma ADHD. Spędziłam setki godzin na korytarzach przed gabinetami terapeutów, rozmawiając z rodzicami innych dzieci z ADHD. Nie spotkałam tam "rozwydrzonych bab, które zamiast zajmować się dziećmi, spędzają czas na zakupach", "nierozgarniętych rodziców" itp. Wręcz przeciwnie - spotkałam rodziców ogromnie zaangażowanych w rozwój swoich dzieci. Zaniepokojonych ich trudnościami. Stającymi na głowie (i wydającymi majątek na terapię), by ułatwić im życie.

Cały tekst:http://wyborcza.pl/1,75968,14135099,Polski_lek_na_ADHD.html#ixzz2WlV2Kvvc
PoprzedniaNastępna

Wróć do Prasa, radio i tv o adhd, autyzmie i ZA