Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Projekt PiS: Powtarzanie klasy za złe zachowanie

Moderator: Moderatorzy

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Posty: 1381


Rejestracja:
09-03-2005 11:42

Lokalizacja: Jaworzno/Górny Śląsk

Post 07-02-2006 09:32

Projekt PiS: Powtarzanie klasy za złe zachowanie

Powariowali, daję słowo!!!

http://wiadomosci.onet.pl/1255696,11,item.html
Przeczytajcie komentarze - od razu czepiają się ADHD!!!

Powtarzanie klasy za złe zachowanie
"Rzeczpospolita": Uczeń, który otrzyma ocenę niedostateczną z zachowania, nie przejdzie do następnej klasy. Planuje to Ministerstwo Edukacji.
Już w programie wyborczym PiS zapowiadało przywrócenie ocenom ze sprawowania tej samej rangi, jaką mają oceny z przedmiotów. Nauczyciele krytykują ten pomysł - zaznacza dziennik.

"Sądzę, że szkoła nie powinna pozostawiać ucznia na drugi rok w tej samej klasie z powodu niskiej oceny z zachowania. W każdym uczniu należy szukać tego co dobre, a nie straszyć karą" - twierdzi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. "To zły pomysł, penalizacja systemu oświaty w Polsce do niczego dobrego nie prowadzi, a ten projekt wykazuje brak elementarnej wiedzy pedagogicznej jego autorów" - dodaje.REKLAMA Czytaj dalej

"To metoda z XIX wieku, od której pedagogika już dawno odeszła" - mówi prof. Bogusław Śliwerski, pedagog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Ale są zwolennicy takiego rozwiązania. "Kiedyś ocena niedostateczna z zachowania powodowała pozostanie na drugi rok i nie było takich problemów wychowawczych jak teraz. Nie miałbym nic przeciwko temu, by znów tak było" - mówi Wojciech Jaranowski, rzecznik prasowy nauczycielskiej "Solidarności". Zastrzega, że to jego prywatne zdanie.

Ministerstwo Edukacji pracuje nad zmianami w rozporządzeniu. "Zależy nam na tym, by podnieść rangę oceny ze sprawowania" - przyznaje Stanisław Sławiński, wiceminister edukacji.

"Nie jest dobrze, kiedy wraz z każdą zmianą polityczną z resortu edukacji trafiają do szkół propozycje zmian programowych dostosowywane do dominującej ideologii" - ocenia prof. Śliwerski. MEN w 2003 roku wyróżniło nagrodą naukową jego książkę, w której wykazał bezsens i fikcyjność szkolnych systemów oceny z zachowania - przypomina "Rz".
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

ag.ma72

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 388


Rejestracja:
11-03-2005 18:25

Lokalizacja: Olkusz

Post 07-02-2006 09:37

Czytałam.Humor mam już zepsuty do końca dnia.Rece opadają....
Majda Agata
Pracownia Terapeutyczna ALFA
ag.ma@poczta.onet.pl, tel. 512 331 430
www.pracowniaterapeutycznaalfa.manifo.com
Baza danych instytucji pomagających osobom z ADHD i innymi problemami.

olkit

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Posty: 182


Rejestracja:
12-03-2005 22:10

Lokalizacja: Bydgoszcz

Post 07-02-2006 10:06

To jakiś horror. Przecież ADHDowcy powtarzając klasę zanudzą się na śmierć i będą sie zachowywać jeszcze gorzej :( Przynajmniej moją tak widzę.
Ale jest szansa, że szkoła nie będzie się chciała z "łobuzem" męczyć dłużej niż trzeba i będzie miał najniższą przepuszczającą do następnej klasy...
Olka 31 lat, ADD?
córka - Adrianna 11 lat ADHD + zaburzenia zachowania i nie wiem czy z nich wyrasta

tomek

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Posty: 830


Rejestracja:
20-02-2005 23:21

Lokalizacja: Warszawa

Post 07-02-2006 10:42

Wszyscy dobrze wiemy że poziom komentarz internautów na wszelkich portalach jest, zawyżając, niski. Tym nie należy się przejmować.

Przeciw temu pomysłowi można postawić kilka zarzutów:
- Ocena z zachwania wiąże się często ze zdobywanymi przez dziecko punktami. Punkty są np. za dekorowanie sali, przygotowanie plakatów i innych cudów. Niektórzy tę formę aktywności traktują jako "podlizywanie" i jej nie stosują, ale nie zachowują się nagannie. I nagle okazuje się, że uczeń który robi gazetki, plakaty i inne cudy, może sobie pozwolić na jakieś większe brojenie, bo punkty podnoszą mu ocenę.

- Co z jednostkami, które szkołę traktują jako zło? Z łaski jadą na 2, ale zachowniem się nie przejmują? Polityka przepchnięcia przez szkołę i pozbycia się problemu odpada...

Wogóle, ocena z zachowania, żadko kiedy bywa oceną z zachowania, bo nie jest nijak określone, co ocenia. Jest przyznawana przez nauczcyciela według jego widzimisię. A wszyscy wiemy, że nauczyciel nie widzi wszystkiego...
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

Żona Dreptaka

Wsparcie

Posty: 6424


Rejestracja:
14-03-2005 21:39

Post 07-02-2006 13:26

Prasa doniosła, że pan Minister chciał w ten sposób przypomnieć, że rola szkoły nie sprowadza się do tzw. "nauczania" (przekazywania wiedzy), ale że szkoła pełni też rolę wychowawczą. W każdym razie pełnić powinna.

Cel szczytny.
Też chcielibyśmy, aby szkoła nam w wychowaniu naszych trudnych dzieci pomagała raczej niż przeszkadzała.

Tylko, że sposób realizacji celu obrał pan minister... nie najlepszy.

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Posty: 5819


Rejestracja:
08-03-2005 22:32

Lokalizacja: Górny Śląsk

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 16-02-2006 23:23

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,3164403.html

MEiN podnosi rangę oceny z zachowania


Joanna Jałowiec 14-02-2006 , ostatnia aktualizacja 14-02-2006 22:59

Od września uczeń, który otrzyma naganną ocenę z zachowania, może mieć problem z promocją do następnej klasy. - Szkole potrzebne jest wsparcie psychologów, a nie straszak na złych uczniów - uważa wielu krakowskich nauczycieli.

- Od następnego roku szkolnego oceny z zachowania będą miały takie samo znaczenie jak oceny z innych przedmiotów i będą decydowały o promocji do następnej klasy - potwierdza wcześniejsze doniesienia wiceminister edukacji i nauki Jarosław Zieliński. To jeden z pomysłów ministerstwa na przywrócenie szkołom funkcji wychowawczych. - Utopijny, bo trudno, by uczeń osiągał postępy w zachowaniu tak jak w matematyce czy biologii - oceniają dyrektorzy krakowskich placówek.

- Ocena z zachowania absolutnie nie powinna decydować o tym, czy uczeń przejdzie, czy nie, bo trudno o obiektywne kryteria. Jest dużo dzieci cierpiących na ADHD. Według jakiej skali je oceniać? - zastanawia się Wiesława Maczek-Hurlak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52.

- Jeżeli ocena z zachowania będzie decydować o promocji, to może się zdarzyć, że dziecko które z różnych powodów nie było zdiagnozowane, zostanie skrzywdzone. Przyczyny zaburzeń są przecież bardzo różne - komentuje Anna Kantorek, dyrektor Gimnazjum nr 3. Kantorek razem z nauczycielami ze szkoły debatowała na temat pomysłów MEiN. - Szkoły, szczególnie na poziomie gimnazjów, powinny być wspierane przez psychologów pomagających uczniom, którzy tego potrzebują - dodaje.

Podobne głosy docierają do Małopolskiego Kuratorium Oświaty - Wczesna pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest potrzebna często nie tylko uczniowi, lecz i jego rodzinie. Dociera do nas sporo sygnałów od nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia w ich procesie wychowawczym - potwierdza wicekurator Danuta Noszka-Leśniewska.

Jak szkoły mają sobie radzić z niegrzecznymi uczniami?

- Szkoła ma do dyspozycji system kar i jeśli - z jednaj strony - jest konsekwentna w działaniach, a z drugiej - wspiera ucznia, nie powinno być problemów - uważa Kantorek. Część pedagogów zwraca uwagę na to, że repetowanie klasy przynosi wielekroć skutek odwrotny do zamierzonego. - Uczeń, zamiast przykładać się do nauki, zaczyna wagarować, jest coraz bardziej zniechęcony do szkoły, i tak koło się zamyka - mówią nauczyciele. W publicznej debacie na temat koncepcji MEiN pojawiają się także opinie przychylne. Dzwoniąc do kilkunastu placówek w Krakowie, nie natrafiliśmy jednak na ani jednego dyrektora, który popierałby je.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Wróć do Prasa, radio i tv o adhd, autyzmie i ZAKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.