Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Zwolnienie z drugiego języka obcego i innych zajęć edukacyjn

Moderator: Moderatorzy

małgosia

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 05-04-2012 10:53

Zwolnienie z drugiego języka obcego i innych zajęć edukacyjn

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 30 kwietnia 2007 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych

(Dz. U. nr 83, poz. 562 ze zmianami w: 2007 r. nr 130, poz. 906; 2008 r. nr 3, poz. 9, nr 178, poz. 1097; 2009 r. nr 58, poz. 475, nr 83, poz. 694 i nr 141, poz. 1150; 2010 r. nr 156, poz. 1046, nr 228, poz. 1491; 2011 r. Nr 35, poz. 178, nr 179, poz. 1063, nr .., poz. ... ze stanem na 1.09.2012 r.)
Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział 2

§ 8. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

2. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

§ 10.1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego.

2. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 1, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi." /Albert Einstein/

kaczuszka

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Dzieci: adehadowe chłopaki - rozrabiaki

Ja: nadal bez diagnozy;)

Post 21-04-2014 22:08

Napiszcie proszę, jakie konkretne kroki należy podjąć, aby zwolnić z nauki języka obcego ucznia z adhd i dysleksją wybierającego się do gimnazjum???

Beata

Awatar użytkownika

Terapeuta

Post 22-04-2014 07:17

Kaczuszko,
ADHD nie jest wskazaniem do zwolnienia z drugiego języka. Wskazaniem może być natomiast głęboka dysleksja rozwojowa, ale to musi być stwierdzone.
§ 10.1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego.

W celu uzyskania zwolnienia należy udać się się do PPP i tam złożyć podanie o stosowny dokument.
Dopiero w momencie posiadania takiej opinii należy złożyć podanie do dyrekcji szkoły.

kaczuszka

Post 22-04-2014 11:32

Tak, dziękuję, doczytałam. Filip ma dysleksję, opinie PPP o dysleksji, tyle, że jak głęboką, to ja nie wiem. Problemy z czytaniem, pisaniem (bardzo wolne tempo), stwierdzoną dysgrafię i dysortografię. Jak to się przekłada na języki obce - w ten sposób, że zupełnie nie ogarnia czytania po angielsku, ciężko wydobywa z pamięci słownictwo, wymaga wielu wielu powtórzeń bo wciąż zapomina, albo przypomina mu się coś np słówka w nieodpowiednim momencie np po klasówce (choć to nie jestem pewna, czy te dwa są zw. z dys czy z adhd), dlatego też nie wyobrażam sobie nauki drugiego języka, mając na uwadze np francuski, niemiecki albo rosyjski bo to trudne języki do opanowania dla osób z dysleksją. Dlatego też zastanawiam się, jakie są możliwości zwolnienia takiego dziecka. On nie ogarnie, a ja jego też (pracuje) już i tak każde święta mamy zawalone zaległościami a co dopiero inne przedmioty + dodatkowo język obcy. Jakby była możliwość zwolnienia, wolałabym zadziałać wcześniej, niż miałoby być za późno... Dlatego napiszcie proszę, jakie są szanse, no i co trzeba zrobić :hmmm: ?

tama

Post 23-04-2014 23:25

Nie pamietam dokładnie bo to dawno było, ale mnie zproponowano takie rozwiązanie z PPP. I z nimi trzeba o tym rozmawiać. Albo robia to w trakcie badań, ale chyba można też osobno. I jak masz taki papier z PPP to dyrektor nie ma wyścia i musi.Ale oczywiscie podanie jako informacje trzeba złożyć.
A i pamietam jeszcze że jeśli brać drugi język to hiszpański lub niemiecki. Rosyjski jest zabroniony :)
syn już studiuje rocznik 95; dysgrafia, dyslekcja stwierdzone, ADHD niestwierdzono, ale ma wszelkie objawy

kaczuszka

Post 24-04-2014 20:38

Dzięki:)

kaczuszka

Post 09-05-2014 18:34

Pytałam się dziś w poradni o zwolnienie syna (z opinią o specyficznych trudnościach w nauce i stwierdzoną dysleksją) z drugiego języka obcego w gimnazjum i otrzymałam zupełnie sprzeczną z w/w rozporządzeniem odpowiedź, a mianowicie, że syna nie zwolnią gdyż nie posiada wady wymowy, a ta jedynie predysponuje osoby z dysleksją do zwolnienia z drugiego języka obcego.
No cóż, może istnieje jakieś inne rozporządzenie na ten temat o którym nie wiem :roll: .

tama

Post 10-05-2014 21:43

Hm, mój syn miał wadę wymowy i chodził dobrych kilka lat do logopedy w tym ośrodku ppp. Ale nikt mi nie powiedział,że moze być zwolniony dlategoże mam wadę wymowy. Może dla nich to było oczywiste?
syn już studiuje rocznik 95; dysgrafia, dyslekcja stwierdzone, ADHD niestwierdzono, ale ma wszelkie objawy

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 11-05-2014 13:23

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 sierpnia 2010 r.
[...]
"§ 10. 1. Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego.

2. W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 1, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

3. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony" albo "zwolniona".
"

trzeba sprawdzić, czy nowsze rozporządzenie czegoś dalej nie zmienia...
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

kaczuszka

Post 14-05-2014 11:29

Rozumiem, że nie ma tam mowy osobach z wadą wymowy, tylko ewentualnie o uczniach z
1.wadą słuchu ,
2.dysleksją głęboką,
3.z afazją, a zatem uszkodzeniu ośrodków odpowiadających za mowę w mózgu
4.oraz z niepełnosprawnością sprzężoną,
5. i jeszcze z autyzmem;
i rozumiem, że poszczególne z tych zaburzeń jeśli występuje u danego ucznia kwalifikuje go (rodzica) do ubiegania się w sprawie zwolnienia z drugiego języka.
Nie rozumiem tylko jednej rzeczy, dlaczego poradnia wprowadza ludzi w błąd zamiast im pomagać :oops:

Mam do Was jeszcze jedno pytanie a opinia od poradni specjalistycznej ? - o co konkretnie tu chodzi, pewnie o neurologa, dysleksji raczej taka opinia nie dotyczy???

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: młody dorosły z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 14-05-2014 12:11

No cóż, za poradnie odpowiadać nie możemy. A poza tym może nie cała poradnia tylko jedna osoba? A może miała ona inny wgląd w całą sprawę? Trudno przez Internet to ocenić.

Poradnia specjalistyczna to poradnia, w której przyjmują specjaliści z danej dziedziny (czy też kilku dziedzin). Może to być psychiatra, neurolog, logopeda, ortopeda, foniatra, okulista... zależy co jest potrzebne dla diagnozy danego dziecka. Specjaliści diagnozują chorobę/dysfunkcję i wystawiają opinię, którą można przedstawić w ppp lub/i w szkole. Ale, żeby szkoła była zobowiązana do respektowania zaleceń, musi to być opisane w orzeczeniu, które wystawia ppp.
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

kaczuszka

Post 15-05-2014 11:14

Wielkie dzięki za wytłumaczenie :)
Zadzwonię jeszcze do poradni w tej sprawie. Specjalista w przypadku syna nie wiele pomoże, gdyż nie diagnozuje on dysleksji, natomiast dziwi mnie, że nie ma w/w rozporządzeniu mowy także o ADHD. Bardzo często te osoby mają właśnie problem z opanowaniem języków, może dlatego też, że większość z nich ma także dysleksję :?: Ciężko powiedzieć czasem co jest przyczyną czego :roll: .

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: Marcin 21 lat ADHD, Piotr 29 lat

Post 16-05-2015 01:08

kaczuszka pisze:Pytałam się dziś w poradni o zwolnienie syna (z opinią o specyficznych trudnościach w nauce i stwierdzoną dysleksją) z drugiego języka obcego w gimnazjum i otrzymałam zupełnie sprzeczną z w/w rozporządzeniem odpowiedź
Kaczuszko, z rozporządzenia zacytowanego przez Anię-Niko wynika, że to dyrektor podejmuje decyzję na podstawie opinii z PPP. Pewnie dlatego poradnie są niezorientowane.

Napisz pismo do dyrektora, powołaj się na rozporządzenie MEN z 20.08.2010 i na opinię o dysleksji z poradni. Dyrektor najprawdopodobniej się przychyli, skoro ma podstawę prawną.
Moi synowie są już dorośli, obaj po maturze i usamodzielnieni. :OK:

Przekonałam się, że ani ADHD ani ZA nie jest wyrokiem i staram się szerzyć wiedzę o tym, jak to robić, chociaż uważam, że największe, najpełniejsze i najbardziej wartościowe źródło tej wiedzy znajduje się właśnie tutaj, na tym forum.

dosia.eu - mój blog o wychowaniu, mój facebook.
Zapraszam do czytania, lajkowania, rozpowszechniania i dziękuję. :)

Wróć do Dysleksja i inne dys...