Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dodatki

Moderator: Moderatorzy

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 16-05-2005 12:18

Zasiłek pielęgnacyjny nie jest zależny od dochodu dostają wszyscy ci którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności,od dochodu zależny jest dodatek na naukę i rehabilitację i świadczenie pielęgnacyjne.

mama12

Post 26-06-2005 10:10

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dodatki

CZy dziecku z adhd należy sie zasiłek pielęgnacyjny

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 26-06-2005 10:17

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, można starać się o zasiłek pielęgnacyjny na ten temat pisaliśmy , ale wątek gdzieś się zgubił, wielu rodziców stara się o ten zasiłek i wielu go dostaje, łatwiej dostać go jeśli dziecko poza ADHD ma też inne schorzenia.
Może odezwą się Ci, którzy mają już ten zasiłek przyznany.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 26-06-2005 10:35

I jeszcze link do dyskusji na ten temat na forum na wyborczej.
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... w=21181567
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 26-06-2005 11:21

Maciek ma zasiłek pielęgnacyjny od czwartego roku życia,w styczniu 2002roku kiedy zmieniły się przepisy stawałam z nim na komisje,nie dostał orzeczenia o niepełnosprawności,wygrałam dopiero w Sądzie Pracy,ma orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia i przyznane tylko ze względu na ADHD bo niskorosłość i kamicę nerkową zdiagnozowano póżniej.Warto walczyć o orzeczenie bo za tym idą pieniądze tak potrzebne na leczenie dziecka.Matka lub ojciec jeżeli w związku z chorobą dziecka nie mogą podjąć pracy lub muszą z niej zrezygnować jeżeli dochód na osobę nie przekroczy kryterium do zasiłku rodzinnego i mają wpisane w orzeczeniu konieczność stałej lub długotrwałej opieki i konieczność stałego współudziału na codzień w procesie leczenia rehabilitacji i edukacji mogą st arać się o świadczenie pielęgnacyjne to jest 420zł miesięcznie,od tego odprowadzane są składki na ZUS bo ten czas pobierania świadczenia zaliczany jest do lat pracy.Oczywiście dostaję też dotatek na rehabilitację i szkolenie 70zł.Można też odliczać sobie od dochodu przy rozliczeniu podatkowym 2280 zł jeżeli dziecko wożone jest na rehabilitację samochodem rodziców.Dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności ma ulgi na przejazdy innymi środkami lokomocji
Tak że naprawdę warto starać się o orzeczenie.
Acha jeszcze jedno jeżeli komuś przekracza kryterium i nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego aze względu na chorobę dziecka nie może pracować to ośrodek pomocy społecznej w danej miejscowości musi mu opłacić składki na ZUS.
I nie mylić tu zasiłku pielęgnacyjnego bo ten dostaję wszyscy i nie jest on zależny od dochodu wystarczy że dzecko zostaje zaliczone do osób niepełnosprawnych.

hella100

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 26-06-2005 22:14

Basiu, czy moglabys krok po kroku napisac, co jest potrzebne do otrzymania tego zasilku i gdzie sie kierowac? Bede b.wdzieczna.
Pozdrawiam
Agnieszka

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-06-2005 12:07

Podnosze ten wątek, bo widzę, że są osoby, które poszukują informacji na ten temat.
Dotyczy to zasiłku pielęgnacyjnego.
Pozdrawiam
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 27-06-2005 14:37

Napisz gdzie pobierasz zasiłek rodzinny na dzieci bo to jest ważne? i o który z zasiłków ci chodzi bo jeżeli o zasiłek pielęgnacyjny to pobierasz przy zasiłku rodzinnym ,a jeżeli chcesz starać się o świadczenie pielęgnacyjne to wtedy ci dokładnie opiszę

mycha

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 27-06-2005 16:47

Witam!
Basiu piszesz, że nie muszę pobierać świadczenia pielęgnacyjnego i MOPS powieniem mi opłacać składki.
Mam na Piotrka orzeczenie o niepełnosprawności wydane na okres od urodzenia do 16 roku życia i wygląda to tak: jak stawałam na komisji w 2002 r, Piotrek miał 7 lat, to MOPS powiedział mi po okazaniu orzeczenia, że nic mi się nie należy. W 2003 roku starałam się o dofinansowenie z PFRON do hydromasażu i Pani która się tym zajmowała powiedziała mi, że pomimo tego iż nie pobieram wtedy zasiłku stałego, składki emerytalno-rentowe muszą mi opłacać i przez 8 m-cy mi opłacali. W maju 2004 roku, dostałam pismo z MOPS-u, że warunkiem opłacania składek jest pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego i znowu od roku mi nie opłacają tych składek. Czy wiesz jak to w końcu wygląda bo teraz wiszę w próżni? Zasiłek pielęgnacyjny i ubezpieczenie zdrowotne opłaca zakład pracy męża.
Osoba taka jak ja nigdy nie będzie miała własnej emerytury, a na opłacanie samodzielnie składek to za bardzo mnie nie stać, nie muszę chyba nikomu tłumaczyć ile kosztuje rehabilitacja dziecka.
Pozdrawiam. Basia

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Dzieci: Synowie: 15 lat - ZA z cechami ADHD, 8 lat

Post 27-06-2005 17:10

ja tez dostaje na Kube zasilek pielegnacyjnym narazie mamy orzeczenie na dwa lata. Oprócz tego, jezeli ktos "łapie" sie na zasilek rodzinny przysluguje jeszcze dodtaek rehabilitacyjny - na dziecko od 5 lat 70 zł, młodsze to chyba 50 zł.
Ale co do dojazdów, to mi powiedzieli, ze darmowe przejazdy tylko do szkoly i z powrotem, na inne przejazdy nie przysluguje.
Ale tak jak piszecie łatwiej jest dostac orzeczenie jesli oprócz adhd jest "coś" jeszcze, tez slyszalam ze samo adhd nie jest wskazaniem, tak jak i nie jest wskazaniem do zapisania do klasy integracyjnej.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 15 - ZA, drugi szkrab - lat 8 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 27-06-2005 19:06

Do Basi
Swiadczenie pielęgnacyjne zastąpiło od 1 maja 2004 roku zasiłek stały.Dostaną go osoby które spełniają warunki takie jakie napisałam w poprzednim poście.Konieczne są te dwa punkty w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka do lat 16,
1.Konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
2.Konieczność stałego współudziału na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji.
W orzeczeniu Maćka są to punkty 7 i 8 i są zaznaczone,tak wymaga,wiem że w niektórych województwach na orzeczeniach są inaczej punktowane ale treść ta sama.
Jeżeli nie masz tych punktów na tak wymaga to nie dostaniesz świadczenia pielęgnacyjnego a co za tym idzie nie opłacą za ciebie składek.Składki MOPS opłaca tylko w przypadku jeżeli nie dostałabyś świadczenia ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego takiego samego jak w przypadku zasiłku rodzinnego.

mycha

Post 27-06-2005 19:42

Basiu
Ja nam punkty tzw punkty 7 i 8 na tak, do świadczenia się nie kwalifikuję ze względu na przekroczony dochód i MOPS odmówił mi płacenia składek. Opłacają składki tylko tym którzy pobierają świadczenie. Czy jest na to jakaś podstawa prawna, może mogła bym się odwołać?
Pozdrawiam. Basia

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 27-06-2005 19:49

Basiu zaraz znajdę ustawę i ci napiszę dokładnie

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 27-06-2005 21:06

Ustawę znalazłam,ale zgłupiałam jak ją przeczytałam,no bo tam nie może kryterium przekraczać 150%to jest 475złto znaczy że jest niższe aniżeli przy świadczeniach rodzinnych no to dlaczego w ustawie jest zapis o opłacaniu składek przez OPS.
Basiu moja rada to zwrócić się o wyjaśnienie do Rzecznika Praw Obywatelskich.Przecież ty jako matka dziecka niepełnosprawnego masz jakieś prawa,a chodzi tu o prawo do emerytury.Jutro poszperam jeszcze w przepisach jak coś znajdę to napiszę

mycha

Post 29-06-2005 10:00

Witam
Basiu, właśnie idę do prawnika dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych nieszczęsnych składek.
Po powrocie napiszę co mi doradził. :wink:
Pozdrawiam. Basia

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Post 29-06-2005 16:39

Musze sie dokladnie dowiedziec o te dojazdy, bo ja pania pytalam, czy np. na rehabilitacje jest dofinansowanie, ale powiedzila, ze tylko sdo szkoly. Wiec musze dopytac, bo nie wyrabialam legitymacji.
A jak jest z lekami? Jest jakas ustalona kwota ktora sie odlicza? Zaczelam zboerac faktury.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 15 - ZA, drugi szkrab - lat 8 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

mycha

Post 30-06-2005 10:44

Pytałam wczoraj prawnika i byłam w ZUS-ie. Składki emerytalno-rentowe opłacają tylko osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. Do maja 2004r, opłacali składkę za osoby opiekujące się dzieckiem niepełnosprawnym bez konieczności pobierania wtedy zasiłku stałego.
Teraz pozostaje samodzielne opłacanie składek.

Co do odliczeń od podatku to można jeszcze odliczyć kolonie i obozy dzieci niepełnosprawnych i to wszelkie, nie koniecznie przeznaczone dla niepełnosprawnych. Tak powiedziała mi Pani w Urzędzie Skarbowym.
Pozdrawiam. Basia

Moni

Post 09-09-2005 06:18

Re: mam pytanie - zasiłek pielęgnacyjny

witam! jestem teraz po komisji07.09.2005,moje dziecko oprocz zespolu padaczkowego i bezdechu ma ADHD,czy dostane zasilek? tego nie wiem poniewaz decyzje otrzymam 21.09.Ale to wlasnie na komisji pani doktor pokierowala mnie gdzie mam sie z dzieckiem udac,poniewaz lekarze prowadzacy pomimo ewidentnych cech ADHD nie kwapia sie z informacja na ten temat.Ja caly czas kraze w miejscu,teraz dopiero znalazlam Was i mam nadzieje ze nie bede juz sama z moim problemem.Pozdrawiam serdecznie
Moni

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Post 09-09-2005 08:16

Ale dodatek rehabilitacyjny jest tylko w momencie, kiedy "łapiesz" sie na zasiłek rodzinny. Mi teraz sie nie udało niestety, ale w grudniu jak dojdzie nowy członek rodziny załapię. Mój syn ma adhd i nerwicę natręctw i mamy orzeczenie.
Obrazek

ania3422

Post 27-09-2005 21:43

orzeczenie o niepelnosprawnosci

Witam,bylam wczoraj w MOPS-ie i pytalam o przyslugujace mi zasilki na dziecko z orzeczeniem o niepelnosprawnosci,powiedziano mi ze przysluguje zasilek pielegnacyjny na rehabilitacje w wysokosci 140 zl. niezaleznie od osiaganych dochodow.Mam pytanie poniewaz dopiero zbieram dokumentacje i bede skladac wniosek do komisji orzekajacej pani doktor zasugerowala mi ze jest to ok.400 zl. anic takiego w osrodku pomocy spolecznej mi nie powiedziano,co to jest za zasilek?Tylko nie myslcie sobie ze jestem lasa na kaske, chodzi mi o to aby gdy syn za ok.3 m-ce wejdzie na straterre poprostu miec na nia kase.Moze ktos zalatwial orzeczenie w W-wie i wie ile sie czeka na komisje i wydanie orzeczenia?Pozdrawiam.
Następna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw