Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dodatki

Moderator: Moderatorzy

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 16-05-2005 12:18

Zasiłek pielęgnacyjny nie jest zależny od dochodu dostają wszyscy ci którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności,od dochodu zależny jest dodatek na naukę i rehabilitację i świadczenie pielęgnacyjne.

mama12

Post 26-06-2005 10:10

Orzeczenie o niepełnosprawności-świadczenia,zasiłki, dodatki

CZy dziecku z adhd należy sie zasiłek pielęgnacyjny

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 26-06-2005 10:17

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, można starać się o zasiłek pielęgnacyjny na ten temat pisaliśmy , ale wątek gdzieś się zgubił, wielu rodziców stara się o ten zasiłek i wielu go dostaje, łatwiej dostać go jeśli dziecko poza ADHD ma też inne schorzenia.
Może odezwą się Ci, którzy mają już ten zasiłek przyznany.
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 26-06-2005 10:35

I jeszcze link do dyskusji na ten temat na forum na wyborczej.
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... w=21181567
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 26-06-2005 11:21

Maciek ma zasiłek pielęgnacyjny od czwartego roku życia,w styczniu 2002roku kiedy zmieniły się przepisy stawałam z nim na komisje,nie dostał orzeczenia o niepełnosprawności,wygrałam dopiero w Sądzie Pracy,ma orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia i przyznane tylko ze względu na ADHD bo niskorosłość i kamicę nerkową zdiagnozowano póżniej.Warto walczyć o orzeczenie bo za tym idą pieniądze tak potrzebne na leczenie dziecka.Matka lub ojciec jeżeli w związku z chorobą dziecka nie mogą podjąć pracy lub muszą z niej zrezygnować jeżeli dochód na osobę nie przekroczy kryterium do zasiłku rodzinnego i mają wpisane w orzeczeniu konieczność stałej lub długotrwałej opieki i konieczność stałego współudziału na codzień w procesie leczenia rehabilitacji i edukacji mogą st arać się o świadczenie pielęgnacyjne to jest 420zł miesięcznie,od tego odprowadzane są składki na ZUS bo ten czas pobierania świadczenia zaliczany jest do lat pracy.Oczywiście dostaję też dotatek na rehabilitację i szkolenie 70zł.Można też odliczać sobie od dochodu przy rozliczeniu podatkowym 2280 zł jeżeli dziecko wożone jest na rehabilitację samochodem rodziców.Dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności ma ulgi na przejazdy innymi środkami lokomocji
Tak że naprawdę warto starać się o orzeczenie.
Acha jeszcze jedno jeżeli komuś przekracza kryterium i nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego aze względu na chorobę dziecka nie może pracować to ośrodek pomocy społecznej w danej miejscowości musi mu opłacić składki na ZUS.
I nie mylić tu zasiłku pielęgnacyjnego bo ten dostaję wszyscy i nie jest on zależny od dochodu wystarczy że dzecko zostaje zaliczone do osób niepełnosprawnych.

hella100

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 26-06-2005 22:14

Basiu, czy moglabys krok po kroku napisac, co jest potrzebne do otrzymania tego zasilku i gdzie sie kierowac? Bede b.wdzieczna.
Pozdrawiam
Agnieszka

mtmonika

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 27-06-2005 12:07

Podnosze ten wątek, bo widzę, że są osoby, które poszukują informacji na ten temat.
Dotyczy to zasiłku pielęgnacyjnego.
Pozdrawiam
Monika
"Rodzice to skomplikowany system operacyjny" - wg Wiktora, czerwiec 2005

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 27-06-2005 14:37

Napisz gdzie pobierasz zasiłek rodzinny na dzieci bo to jest ważne? i o który z zasiłków ci chodzi bo jeżeli o zasiłek pielęgnacyjny to pobierasz przy zasiłku rodzinnym ,a jeżeli chcesz starać się o świadczenie pielęgnacyjne to wtedy ci dokładnie opiszę

mycha

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 27-06-2005 16:47

Witam!
Basiu piszesz, że nie muszę pobierać świadczenia pielęgnacyjnego i MOPS powieniem mi opłacać składki.
Mam na Piotrka orzeczenie o niepełnosprawności wydane na okres od urodzenia do 16 roku życia i wygląda to tak: jak stawałam na komisji w 2002 r, Piotrek miał 7 lat, to MOPS powiedział mi po okazaniu orzeczenia, że nic mi się nie należy. W 2003 roku starałam się o dofinansowenie z PFRON do hydromasażu i Pani która się tym zajmowała powiedziała mi, że pomimo tego iż nie pobieram wtedy zasiłku stałego, składki emerytalno-rentowe muszą mi opłacać i przez 8 m-cy mi opłacali. W maju 2004 roku, dostałam pismo z MOPS-u, że warunkiem opłacania składek jest pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego i znowu od roku mi nie opłacają tych składek. Czy wiesz jak to w końcu wygląda bo teraz wiszę w próżni? Zasiłek pielęgnacyjny i ubezpieczenie zdrowotne opłaca zakład pracy męża.
Osoba taka jak ja nigdy nie będzie miała własnej emerytury, a na opłacanie samodzielnie składek to za bardzo mnie nie stać, nie muszę chyba nikomu tłumaczyć ile kosztuje rehabilitacja dziecka.
Pozdrawiam. Basia

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 27-06-2005 17:10

ja tez dostaje na Kube zasilek pielegnacyjnym narazie mamy orzeczenie na dwa lata. Oprócz tego, jezeli ktos "łapie" sie na zasilek rodzinny przysluguje jeszcze dodtaek rehabilitacyjny - na dziecko od 5 lat 70 zł, młodsze to chyba 50 zł.
Ale co do dojazdów, to mi powiedzieli, ze darmowe przejazdy tylko do szkoly i z powrotem, na inne przejazdy nie przysluguje.
Ale tak jak piszecie łatwiej jest dostac orzeczenie jesli oprócz adhd jest "coś" jeszcze, tez slyszalam ze samo adhd nie jest wskazaniem, tak jak i nie jest wskazaniem do zapisania do klasy integracyjnej.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 27-06-2005 19:06

Do Basi
Swiadczenie pielęgnacyjne zastąpiło od 1 maja 2004 roku zasiłek stały.Dostaną go osoby które spełniają warunki takie jakie napisałam w poprzednim poście.Konieczne są te dwa punkty w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka do lat 16,
1.Konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
2.Konieczność stałego współudziału na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji.
W orzeczeniu Maćka są to punkty 7 i 8 i są zaznaczone,tak wymaga,wiem że w niektórych województwach na orzeczeniach są inaczej punktowane ale treść ta sama.
Jeżeli nie masz tych punktów na tak wymaga to nie dostaniesz świadczenia pielęgnacyjnego a co za tym idzie nie opłacą za ciebie składek.Składki MOPS opłaca tylko w przypadku jeżeli nie dostałabyś świadczenia ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego takiego samego jak w przypadku zasiłku rodzinnego.

mycha

Post 27-06-2005 19:42

Basiu
Ja nam punkty tzw punkty 7 i 8 na tak, do świadczenia się nie kwalifikuję ze względu na przekroczony dochód i MOPS odmówił mi płacenia składek. Opłacają składki tylko tym którzy pobierają świadczenie. Czy jest na to jakaś podstawa prawna, może mogła bym się odwołać?
Pozdrawiam. Basia

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 27-06-2005 19:49

Basiu zaraz znajdę ustawę i ci napiszę dokładnie

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 27-06-2005 21:06

Ustawę znalazłam,ale zgłupiałam jak ją przeczytałam,no bo tam nie może kryterium przekraczać 150%to jest 475złto znaczy że jest niższe aniżeli przy świadczeniach rodzinnych no to dlaczego w ustawie jest zapis o opłacaniu składek przez OPS.
Basiu moja rada to zwrócić się o wyjaśnienie do Rzecznika Praw Obywatelskich.Przecież ty jako matka dziecka niepełnosprawnego masz jakieś prawa,a chodzi tu o prawo do emerytury.Jutro poszperam jeszcze w przepisach jak coś znajdę to napiszę

mycha

Post 29-06-2005 10:00

Witam
Basiu, właśnie idę do prawnika dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych nieszczęsnych składek.
Po powrocie napiszę co mi doradził. :wink:
Pozdrawiam. Basia

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Post 29-06-2005 16:39

Musze sie dokladnie dowiedziec o te dojazdy, bo ja pania pytalam, czy np. na rehabilitacje jest dofinansowanie, ale powiedzila, ze tylko sdo szkoly. Wiec musze dopytac, bo nie wyrabialam legitymacji.
A jak jest z lekami? Jest jakas ustalona kwota ktora sie odlicza? Zaczelam zboerac faktury.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

mycha

Post 30-06-2005 10:44

Pytałam wczoraj prawnika i byłam w ZUS-ie. Składki emerytalno-rentowe opłacają tylko osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. Do maja 2004r, opłacali składkę za osoby opiekujące się dzieckiem niepełnosprawnym bez konieczności pobierania wtedy zasiłku stałego.
Teraz pozostaje samodzielne opłacanie składek.

Co do odliczeń od podatku to można jeszcze odliczyć kolonie i obozy dzieci niepełnosprawnych i to wszelkie, nie koniecznie przeznaczone dla niepełnosprawnych. Tak powiedziała mi Pani w Urzędzie Skarbowym.
Pozdrawiam. Basia

Moni

Post 09-09-2005 06:18

Re: mam pytanie - zasiłek pielęgnacyjny

witam! jestem teraz po komisji07.09.2005,moje dziecko oprocz zespolu padaczkowego i bezdechu ma ADHD,czy dostane zasilek? tego nie wiem poniewaz decyzje otrzymam 21.09.Ale to wlasnie na komisji pani doktor pokierowala mnie gdzie mam sie z dzieckiem udac,poniewaz lekarze prowadzacy pomimo ewidentnych cech ADHD nie kwapia sie z informacja na ten temat.Ja caly czas kraze w miejscu,teraz dopiero znalazlam Was i mam nadzieje ze nie bede juz sama z moim problemem.Pozdrawiam serdecznie
Moni

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Post 09-09-2005 08:16

Ale dodatek rehabilitacyjny jest tylko w momencie, kiedy "łapiesz" sie na zasiłek rodzinny. Mi teraz sie nie udało niestety, ale w grudniu jak dojdzie nowy członek rodziny załapię. Mój syn ma adhd i nerwicę natręctw i mamy orzeczenie.
Obrazek

ania3422

Post 27-09-2005 21:43

orzeczenie o niepelnosprawnosci

Witam,bylam wczoraj w MOPS-ie i pytalam o przyslugujace mi zasilki na dziecko z orzeczeniem o niepelnosprawnosci,powiedziano mi ze przysluguje zasilek pielegnacyjny na rehabilitacje w wysokosci 140 zl. niezaleznie od osiaganych dochodow.Mam pytanie poniewaz dopiero zbieram dokumentacje i bede skladac wniosek do komisji orzekajacej pani doktor zasugerowala mi ze jest to ok.400 zl. anic takiego w osrodku pomocy spolecznej mi nie powiedziano,co to jest za zasilek?Tylko nie myslcie sobie ze jestem lasa na kaske, chodzi mi o to aby gdy syn za ok.3 m-ce wejdzie na straterre poprostu miec na nia kase.Moze ktos zalatwial orzeczenie w W-wie i wie ile sie czeka na komisje i wydanie orzeczenia?Pozdrawiam.

ela lech

Wsparcie

Post 27-09-2005 22:22

Skaładając dokumenty na zasiłek musisz zaznaczyć na druku o co się ubiegasz:zasiłek pielęgnacyjny,czy również świadczenie pielęgnacyjne.
Zasiłek pielęgnacyjny jest nizależny od dochodu,dostaje się go automatycznie na cały okres,jaki będzie na decyzji.Kwota 142 zł.
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie rezygnującej z pracy lub nie mogacej podjąć zatrudnienia ze względu na konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem..Nie można dorobić w żaden sposób ani grosza.Kryterium dochodowe jak do zasiłku rodzinnego.Trzeba składać dokumenty co roku,terminy jak do rodzinnego.Ubiegając się o świadczenie składa się :wszystkie świadectwa pracy,zaświadczenia z Urzędu Pracy-jeśli pobierało się zasiłek dla bezrobotnych i inne dokumeny o okresach składkowych.Te dokumenty przesyłane są do ZUS-u,który wylicza nam lata pracy,następnie są nam odsyłane.W czasie pobierania świadczenia są płacone za nas składki na ubezpieczenia społeczne i jeśli tego chcemy,zdrowotne-bo możemy być ubezpieczone na mężą.Oznacza to,że np.do emerytury zalicza się ten okres jako składkowy,natomiast nie liczy się do urlopu wypoczynkowego(gdy wrócimy do pracy).Kwota 420 zł.
Pozdrawiam

biedroneczka33

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 28-09-2005 06:18

swiadczenie pielegnacyjne

Owszem jest to znacznie wyzsza kwota od zasilku pielegnacyjnego bo dodatkowo cale 420 zl ..jedyne wymaganie to to ze, trzeba zrezygnowac z pracy zawodowej lub mozliwosci podjecia jej .Problem jednak polega na tym zeby dostac taki zasilek trzeba "udowodnic " ze koniecznosc rodzica w codziennym zyciu jest nieodzowna i konieczna -oczywiscie widoczne jest to przy dzieciach z porazeniami gdzie wiekszosc z nich porusza sie na wozku ,podobnie jak dzieci autystycznymi gdzie rodzic jest jak najbardziej wskazany ( hi,hi jak to brzmi..wskazany) .Jezeli dziecko ma nauczanie indywidualne ,terapie w ktorej uczestniczycie to warto sprobowac...zawsze mozna sie od kazdej decyzji odwolac.Aha ..pobierajac swiadczenie pielegnacyjne macie oczywiscie prawo do zasilku pielegnacyjnego i dodatku rehabilitacyjnego .

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 28-09-2005 08:09

Orzeczenie o niepełnosprawności

Jak już wiecie złożyłam wniosek i termin komisji mamy na 7 pażdziernika.Nie bardzo orientuję się w tych zasiłkach,kiedyś pobierałam sam zasiłek pielęgnacyjny.Jeżeli dostanę orzeczenie to będę się starać ponownie o zasiłek pielęgnacyjny i na darmowe przejazdy.Ale co z tym dodatkiem rehabilitacyjnym czy jak syn uczęszcza na integrację sensoryczną,basen korekcyjny i gimnastykę korekcyjną to taki dodatek też się należy?No i zasiłek stały ja przerwałam pracę gdy syn rozpoczą rehabilitację nadal pracuje tylko mąż czy są jakieś kryteria na zasiłek stały np.dochód miesięczny czy tylko trzeba wykazać że dziecko jest nie zdolne do samodzielności?Proszę piszcie tak żebym to wkońcu pojeła mój mózg nie obejmuje skomplikowanych pojęć :)
Żaneta mama i żona ADHD-owców

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 28-09-2005 08:47

Aniu tu napewno nikt nie posądzi cię o chciwość bo te pieniądze są nam potrzebne na leczenie dzieci.Jeżeli dostaniesz orzeczenie o niepełnosprawności dziecka otrzymasz 144 zł zasiłku pielęgnacyjnego,dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego do 5 roku życia to jest 50 zł powyżej 5 lat 70 zł.Jeżeli w orzeczeniu będziesz miała wpisane punkty:
-konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji-tak wymaga
-konieczność stałego wspóludziału na codzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia,rehabilitacji i edukacji-tak wymaga
i dochody twojej rodziny nie przekroczą 583 zł na osobę oraz nie podejmujesz lub rezygnujesz z zatrudnienia w związku z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym dostaniesz świadczenie pielęgnacyjne 420 zł.W związku z otrzymywaniem świadczenia pielęgnacyjnego jeżeli nie ma więcej niż dwoje osób pełnoletnich mających dochody otrzymasz ulgę na abonament radiowo telewizyjny,czyli nie płacisz wtedy nic ale to trzeba załatwić tam gdzie otrzymujesz książeczkę opłat,ja korzystam z takiej ulgi.
Zasiłek pielęgnacyjny jest niezależny od dochodu,a w związku z jego otrzymywaniem możesz sobie odpisywać ulgi podatkowe ustalone na dany rok podatkowy.
Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji zależny jest od dochodu i tu nie może przekraczać 583 zł na osobę.
Są też uldi na przejazdy ,tu musisz wyrobić dziecku legitymację ucznia niepełnosprawnego.
Zyczę ci powodzenia na komisji.

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 28-09-2005 08:56

Żanetko dodatek do zasiłku rodzinnego na kształcenie i rehabilitacje dostaniesz po uzyskaniu orzeczenia.Wystarczy okazać się tylko tym orzeczeniem i wypełnić formularz,nie potrzebne są dodatkowe zaświadczenia czy dziecko na coś uczęszcza.Co do teszty przeczytaj mój post wyżej.

ela lech

Wsparcie

Post 28-09-2005 15:57

Żanetko,zasiłek stały teraz nazywa się" świadczenie pielęgnacyjne",aby go otrzymać trzeba spełnić obydwa warunki,które podała Basia.Zarówno te dotyczące opieki nad dzieckiem,jak i kryterium dochodowe.Gdy składałaś dokumenty pobrane z PCPR-u,na jednym z nich powinnaś zaznaczyć o co się ubiegasz.Do zaznaczenia były dwa kwadraciki:zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenia pielęgnacyjne.Zaznzczyłaś obydwa?Jeśli tak,to dobrze jeśli nie, to trzeba albo pójść i uzupełnić albo powiedzieć na komisji.Szczerze mówiąc nie wiem.I nie bójcie się pytać,na pewno nikt nie pomyśli nic złego.
Pozdrawiam

Żaneta

Awatar użytkownika

Post 28-09-2005 16:47

Tak zaznaczyłam obydwa kryteria.Mnie i tak najbardziej zależy na przejazdach bo na bilety już nie wyrabiam,ale oczywiście jak przyznali by mi zasiłek to bym się nie pogniewała bo bardzo podratował by nasz budżet. :D
Żaneta mama i żona ADHD-owców

ela lech

Wsparcie

Post 20-10-2005 16:54

Dziś odebrałam decyzję z PCPR-u.Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie dostałam na ponad dwa lata czyli do 16 urodzin syna.Bez żadnych problemów!Bardzo się cieszę.

szarawara

Wsparcie

Dzieci: Syn, 16,5 r. wyrasta/wyrósł z ADHD - zostało mu tylko pogranicze Aspergera

Ja: ADHD w ktorymś pokoleniu

Post 16-12-2005 15:42

Dofinansowanie z PFRON do turnusu rehabilitacyjnego

Może ktos mi poradzi, gdzie moge iść.

Nie jestem w stanie normalnie pracowac z powodu zaburzeń adaptacji społecznej ADHD-owego dziecka (o orzeczonej niepełnosprawności) i in. (chorowity).
Nie mam zastepstwa przy dziecku, więc w okresie październik-marzec praktycznie ciurkiem siedze w domu, bo on choruje - a jak chodzi to szkoły - to na 3-5 godzin dziennie (świetlkica nie wchodzi w grę).
Nie przysługuje mi swiadczenie czy jak tam - to pielegnacyjne, z tytułu rezygnacji z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. A to dlatego, że wykonuje prace na umowe o dzieło (dorywczo pisze teksty) oraz mam procentowe umowy wydawnicze na ksiązki, które sie ukaża w 06 i 07 r. (a jeżeli cokolwiek z tego kapnie, to jeszcze rok później). Tzn. wykonuje zawód wolny i z punktu widzenia RUP i działu świadczeń - wykonuję pracę.
Nie przysługuje mi status osoby bezrobotnej, chociaz faktycznie nia jestem - z powodu stanu zdrowia dziecka.

Do widzenia, jestem poza systemem.
Nie moge podpisac papierka, iż nie osiągam żadnych dochodów.
A nie moge przeciez nie osiągac zadnych dochodów, bo nikt nas oboje nie weźmie na utrzymanie (swoja droga szkoda, ze brak kandydatów, co nie?).

Moje stałe dochody miesięczne (zarobek, którego jestem pewna) wynosza 360 zł/mies. netto. Od kilku lat mam roczne dochody rzędu 6 tysiecy netto, z czego musze utrzymac siebie i dziecko (bez alimentów).
Za dużo zeby umrzeć, za mało żeby zarejestrowac firme, do czego potrzeba kapitalu zakładowego (np. kredytu dla wychodzacych z bezrobocia) - chociaz na opłaty ZUS.

Jestem bez ubezpieczenia społecznego i medycznego od 6 lat, tj. odkąd syn zaczął odpadac od swiata. Mam 40 lat - i wiadomo, co to oznacza tak dla mnie jak dla niego - zwłaszcza w sytuacji, gdybym uległa wypadkowi (nie mam oparcia w zyciu tzn. zastepstwa przy dziecku).
To bardzo utalentowany facet, z rozwojem nieharmonijnym i ilrazem, którego nie sposób zbadać (zaburzenia koncentracji), ale rozmowa ntt. sie zaczyna od 141 punktów, jak uznała Rejonowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Ma 8,5 roku, a napisał powieść, której już 3 odcinek drukuje gazetka pn. "Korniszon" Miejskiego Domu Kultury, ma też inne osiągniecia, nieproporcjonalne do metryki: wygrał olbrzymi, renomowany konkurs plastyczny, jest doskonałym szachistą itd. Tzn moge dowieśc, ze warto zainwestowac w prawidlowy rozwój tego członka społeczenstwa - no i moge dowieśc swojego wkładu w jego rozwój i rehabilitację (mam np. 2 diagnozy w sądowym ośrodku diagnostycznym tj. RODK).
Moge miec 150 kwitów na to ze prowadze terapie behawioralna tzn. że haruje nad dzieckiem jak wół - czego sa widome efekty, bo rok temu o tej samej porze bił dzieci po zębach, a dzisiaj - gra w ping-ponga na przerwach w zwykłej szkole w grupie 20-tki chłopców i niczym sie podczas tej gry nie wyróznia.
Moge dowieśc, ze ciagle podwyzszam swoje kwalifikacje.

Przepraszam, ze nagabuje, ale nie jestem za bardzo przebojowa i zapobiegliwa.
W związku z tym, co wyżej - mam takie pytania:
1. może ktos zna furtke w tym systemie, żebym sobie mogła załatwić ubezpieczenie?
2. Jak ktoś jest inwalidą - to mu przysługuje pomoc przy aktywizacji zawodowej i róże takie w róznych miejscach. Moze i matce dziecka z uznana niepelnosprawnością gdzieś cos takiego przysluguje?

A propos, słyszałam że mozna się załapac gdzies (gdzie?) na darmowy kurs, zakończony certyfikatem na asytenta osoby niepełnosprawnej (przepisy unijne), co jest zawodem. I jakoby (?) ma to byc sfera budżetowa (Polska to podobno podpisała i ma działać od 06 roku, bo w Unii podobno wiedza, ze de facto jestem samozatrudniona jako rehabilitant na pełnym etacie).
Moze ktos wie, w którym kościele to dzwoni? -oraz co?!

3. Szukam jakiegos koła samopomocy np. niewidoma sąsiadka w stowarzyszeniu niewidomych (orzeczona niepełnosprawność) otrzymuje jedzenie z banku zywności - za sam fakt, że ma rente (ok. 1500 zł czyli wysoką) podobno jej to przysługuje. Ale wejścia w bankach żywności maja tylko tego typu organizacje jak zwiazek ociemniałych - może i ADHD-owcy cos takiego mają?

Od razu mówie, ze do opieki społecznej po zasiłek dla osób w cięzkiej sytuacji nie pójdę. Zreszta ja nie chce jałmużny, lecz - wędki.
A ta ryba w postaci jedzenia z banku zywności, którą wzięłabym, jakby to było mozliwe - to tylko dlatego, że rozłożenie wędki zawsze zajmuje trochę czasu, a tymczasem dziecko musi cos jeść.

4. słyszałam, że mogę sie starac w PFRON o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych. Znalazłam ulotke takiego turnusu dla ADHD-owców,kosztuje ok. 5 tysięcy, program wyglada na bardzo bardzo fajny i pozyteczny. Udało mi się syna w tym roku cudem wysłac na wakacje, na specjalne kolonie - efekty NIEBYWAŁE. POPRAWA W OCZACH. Ta kolonia za 2 tygodnie kosztowała 650 zeta, ale na tym turnusie bylibysmy razem: on na swoich zajęciach, a ja na swoich - ale RAZEM.
Hm...., nie chce mi sie tracic czasu, dlatego pytam: ile takie dofinansowanie wynosi (w procentach), tzn. ile ja z tego musiałabym zapłacić? - bo tak na oko to wygląda na ekskluzywną zabawę dla zamoznych. I jakie kwity sa do tego potrzebne?
W PFRONIE kazali mi jechac na drugi koniec miasta, dali adres - ale nawet dokładnej nazwy instytucji juz nie, więc nie mam jak w internecie tego wyszukać - a mały ma zapalenie uszu i nie mogę go zostawic samego w domu na tak długo.
Powiedzieli mi, ze wnioski co najmniej kwartał przed impreza trzeba skłądac, tzn. realnie juz teraz trzeba załatwiac turnusy w czasie wakacji letnich, bo załączniki mi same nie wyrosną.

5. ogladałam strone PFRON-u i nawet tam bylam fizycznie, ale tam nikt nic nie wie. Dosłownie, nie wie - czy z powodu ADHD dziecka - to dziecko lub jego matka (ja) w okreslonej sytuacji (jw) moze liczyć tam na jakies udogodnienia, podłaczyc sie pod którys z ich programów itd.

Znajoma znajomej ma dziecko z orzeczona niepełnosprawnościa (schorzenie genetyczne) - i (podobno) załatwiła dofinansowanie z tego powodu, gdy wymieniała okna w domu. Nie mam kontaktów z tymi ludźmi, ale mam wrażenie że chodziło o przystosowanie mieszkania do wymogów inwalidztwa - przy ADHD tez jest to istotne (rzeczy pochowane w szafach, nie na widoku, odpowiednie kolory na scinach etc.) Czy to była tylko taka sobie bajeczka? - może ktos coś wie?

Z góry dziekuje za informacje i dziekuje za uwagę.
Przepraszam za objetość.
ADHD-owa przedstawicielka ADHD-owej dynastii: wnuczka dziadka-choleryka, córka matki z ADHD, matka 16,5-latka (ADHD na pograniczu Aspergera), który po 13,5 latach wychowania behawioralnego przeszedł na drugą stronę i został flegmatykiem. Ale wcześniej dał mamusi nieźle w kość.

elzbieta

Post 19-12-2005 10:08

Jeżeli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności to przysługuje ci świadczenie pielęgnacyje do którego można dorobić w kwocie nie przekraczającej najniższego wynagrodzenia ( tak jak do renty) - więc si e z e swoimi dochodami w tym mieścisz. Mam wrażenie że furtką jest moment w którym będziesz załatwiać to świadczenie w tym momencie nie możesz mieć podpisanej żadnej umowy - poza tym nie można wtedy poidpisać umowy o pracę, natomiast nie ma prezszkód do podpisania umowy cywilno-prawnej - o dzieło, zlecenia. Jeżeli Twoje dziecko jest niepełnosprawne i nie masz podpisanej umowy o pracę masz pełne prawo starać się o swiadczenie pielęgnacyjne

szarawara

Wsparcie

Dzieci: Syn, 16,5 r. wyrasta/wyrósł z ADHD - zostało mu tylko pogranicze Aspergera

Post 19-12-2005 11:40

dzieki Elzbieto

Czyli furtka zamknieta.
Bo tu i teraz mam (od roku) podpisana umowe wydawniczą na rok 06.
(Umowy o prace oczywiście nie mam żadnej, ani na to szans).

Ale dobrze wiedzieć, że mozna cokolwiek dorobić do renty - (a propos, może znasz numer paragrafu tzn. tzw. podstawę prawną tego dorobienia?) - bo w tym dziale świadczeń rodzinnych mi powiedzieli, ze nie wolno mi zarobic ani grosza, zupełnie jak w RUP (gdzie usiłowałam się swego czasu zarejestrowac jako bezrobotna, kiedy moje dziecko nie miało ubezpieczenia medycznego, tzn. i ono nie było zarejestrowane w ZUS, bo i taką 3-letnia faze mieliśmy).

Nb. powiedzieli, że musze im przesłac świadectwa pracy wszystkie itd. tzn. dopełnic u nich takich formalności jak w RUP.
Podsuneli mi takze oswiadczenie o treści mniej więcej takiej: "oświadczam, ze rezygnuje z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dzieckiem, nie wykonuje żadnej pracy i nie osiągam żadnych dochodów".
I powiedzieli, że jestem także zobligowana ich na bieżaco informowac np. o każdym, nawet 2-zlotowym zarobku, co spowoduje automatyczne cofniecie świadczeń.

Zapytałam, co to: "wykonywanie pracy".
Oni mi na to: "kazda dzialalnośc wykonywana w intencji dochodu, zarobku".
Osłabłam i powiedziałam, że ja tutaj poniekąd tez jestem w intencji dochodu. I że jak rozsyłam cv - to tez w intencji zarobku.
I jak szukam zleceń - to też. Jak ide na spotkanie z Czytelnikami - też. (Nie dostaję za nie grosza, ale intencja jest taka żeby mnie ludzie czytali, bo ja wtedy zarabiam). Jak robie korekte swojej ksiązki - też. Że w mojej sytuacji materialnej (oraz w moim zawodzie, ktory się opiera na kontaktach towarzyskich) praktycznie wszystko sie dzieje w tej zbożnej intencji, włącznie z chodzeniem z ludźmi na kawę w knajpie.
Oni mi na to, że szukanie zleceń, spotkania z Czytelnikami oraz korekta własnego dzieła - to jest na pewno moja praca. Ergo jestem osoba aktywna zawodowo.

Ale ponieważ mam niskie dochody, a dziecko nie ma alimentów - urząd moze udzielic mi pomocy: jest zasiłek z gminy dla osób w trudnej sytuacji, czyli chodzenie po prośbie. Ewentualnie mogę skorzystac z... domu dziecka (tyle że wtedy... hm.... cytuję: trace status opiekuna i wszelkie uprawnienia do pielegnacyjnych swiadczeń).

No i wtedy wyszłam szybko, bo odniosłam wrażenie, ze zaraz rykne, że ze schroniska dla bezdomych tez moge skorzystac!
I nie miałam siły wrócić i się dopytac o resztę - dlatego pytam tutaj.
Wyszłam szybko, zanim zrobiłam grandę, która nie miała sensu (czyli po 40-tce mozna wyrosnąc z niektórych adhd-owych reakcji, ha!). O to, dlaczego system jest nastawiony na uzależnianie od swej łaski.

Przeciez moja rodzina nie jest patologiczna, czy dysfunkcyjna, tylko po prostu, zwyczajnie, żyje poniżej socjalnego minimum wskutek przejściowych problemów ze zdrowiem dziecka (mam zaświadczenie od psychiatry, że syn ma doskonałe rokowania).
Cóż, bieda jest patologią sama w sobie. Najwyraźniej nie mam innego wyjścia, tylko zrobić w kwartał oszałamiającą karierę. Taaak, a własciwie.... - dlaczego by nie?!

Czasem zastanawiam się, jak mam synowi wyjasniac ten świat, skoro go sama nie rozumiem. Jak mam go namawiac do przystosowania się, jeżeli sama odpadam dzień po dniu.
ADHD-owa przedstawicielka ADHD-owej dynastii: wnuczka dziadka-choleryka, córka matki z ADHD, matka 16,5-latka (ADHD na pograniczu Aspergera), który po 13,5 latach wychowania behawioralnego przeszedł na drugą stronę i został flegmatykiem. Ale wcześniej dał mamusi nieźle w kość.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 19-12-2005 18:42

Szarawara ,nie umiem ,oczywiście odpowiedzieć na Twoje trudne pytania .
Ale chciałam tylko napisać ,że jesteś niesamowita i że Cie podziwiam .
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

ela lech

Wsparcie

Post 19-12-2005 21:27

Do świadczenia pielęgnacyjnego nie można nic dorobić,w ustawie(z dn.28 listopada 2003r. Dz.U.Nr 228 poz.2255 z późn.zm. art 17) jest napisane:". Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy
zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem przysługuje
matce lub ojcu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli nie podejmuje
lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu
sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności
łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej
opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością
samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na
co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji..)Interpretacja jest taka,że pod sformuowaniem"inna praca zarobkowa" kryje się i umowa o dzieło i zlecenie(chyba że jakaś gmina uzna inaczej,ale o tym nie słyszałam).
Droga Szarawaro,jak rozumiem sama wychowujesz dziecko(jeśli się mylę-przepraszam).W takiej sytuacji przysługują Ci alimenty,gdy ojciec nie płaci-zaliczka alimentacyjna,gdy nie można zasądzić alimentów(tak bywa)-zasiłek dla osób samotnie wychowujących dziecko(jako dodatek do rodzinnego).Jednak jeśli nie masz zasądzonych alimentów,a wychowujesz dziecko sama -nie otrzymasz rodinnego(są trzy wyjątki).Trochę takich trudniejszych spraw udało się nam pomyślnie rozwiązać-w razie potrzeby służę pomocą.
Pozdrawiam i życzę cierpliwości.
Mama szesnastolatka z ADHD i prawie piętnastolatka z ADD

ela lech

Wsparcie

Post 19-12-2005 21:40

Zapomniałam dodać,że nie ma furtki-albo inaczej-nie opłaca się.
"<1. W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania
dochodu lub innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych
osoba, o której mowa w art. 23 ust. 1, jest obowiązana do niezwłocznego
powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia rodzinne.>"-art.25 tej samej ustawy

"1. Osoba, która pobrała nienależnie świadczenia rodzinne, jest obowiązana do ich
zwrotu."-art.30 tej samej ustawy
Mama szesnastolatka z ADHD i prawie piętnastolatka z ADD

szarawara

Wsparcie

Post 19-12-2005 21:48

a Bóg zapłać Cyntio z ADD

Cos Ci powiem, moze Cię zainteresuje - jak miałam 8 lat, to wykryto u mnie krótkowzroczność. Pamietam moment, gdy pierwszy raz u optyka dopasowano mi okulary: Piotr Jaworski (do dziś mój przyjaciel i wciąż osobisty optyk) był pierwszym człowiekiem, którego tak naprawde zobaczyłam.
Ciagle żartujemy, ze zanim go poznałam - nic nie wiedziałam o mężczyznach...
To był szok! Swiat wygladał zupełnie inaczej niż myslałam! - te wszystkie zmazy, ktore uważałam za naturalne, były w istocie drzewami, domami, samochodami i ludźmi... Dlatego tak dobrze pamietam tamten dzień, kiedy otworzyły mi się oczy, długo po urodzeniu.

Zostałam zdiagnozowana jako ADHD na marginesie diagnozy swego dziecka. W dzieciństwie miałam diagnoze "osobowośc asocjalna", co tak wkurzyło Ojca, że nigdy więcej nie poszedł ze mna do psychiatry (jak w czasach liceum szkoła zażadała od rodziców, żeby mnie tam zataszczyli - to poszła Mama, załatwiła mi test na inteligencję i dostałam zaświadczenie, ze przy takim ilorazie jaki mam - świat może mi się nie podobać).
Uznałam to ADHD za znaczny postęp, gdyz nie da się ukryc, ze to jak szlachecki herb.
No dobra, że jestem nadreaktywna, o tym wiedzialam: i parę innych osób też. Ale zaburzenia koncentracji... - no dobra, jestem roztargniona i roztrzepana... Ale pewnego wieczora - znów trafiły mi na nos okulary. Nagle zrozumiałam, ze nie mam pojęcia o tym, jaki naprawdę jest świat...
No bo skąd człowiek z zaburzeniami koncentracji uwagi może wiedzieć, że widzi świat w sposób nieciągły, z przerwami?
To jak ze ślepym od urodzenia o odcieniach bakłażana.
Pewnego wieczora załozyłam sie z kimś o to, jak brzmiał tekst w jakims filmie, bodaj w "Misiu". W związku z tym ciurkem oglądałam tego "Misia", nie wstając ani na moment, ślipiąc katorzniczo w ekran. Ja w ogóle nie oglądam telewizji, bo mnie to katuje i dręczy, ale zrobiłam wyjątek.
Z rozpedu niejako nie wstałam z fotela, gdy się zaczęła przerwa na reklamy. Tyle, ze weszłam na swój poziom normalny, odpręzylam się, zapaliłam papierosa, pooddychałam sobie głębiej. Na pewno nie byłam całkowicie zdekoncentrowana, albo zrelaksowana tylko taka jak zawsze (ale zmęczona). No i patrze ci ja na te reklamy i... nie rozumiem...
Najpierw pokazuja torebki zupy grochowej, ktos miesza w garnku i sie delektuje... Potem ja widzę siedzą ludzie przy stole, ktos kładzie dyskretnie rękę na brzuchu i się wykrzywia, a drugi mówi, że mu pomoże Espimisan, a następnie facet lezy na leżaku, obok zraszarka polewa wode, a facet nagle sę zrywa z leżaka i gdzies gna...
Zdębiałam! - i się pytam faceta, z którym poszedł zaklad, o co tu chodzi. Tak sie składa, ze to był facet od reklamy, ten co wymyslił Pana Japę do promocji czekolady i inne opowiadania - no, spec duzej klasy.
I sie pytam, czy taki długi spot (bo odebrałam wrażenie, że bylo długo i bogato) drogo kosztuje? I czy to jest sens reklamować środek przeciwko wzdęciom aż tak łopatologicznie - prawie że niesmacznie - i w dodatku wprowadzac w błąd?!
A on oczy robi jak Pinokio i mnie sie dla odmiany pyta: o co mi z kolei chodzi?!
No to mu tłumacze: najpierw pokazują, ze grochowa zupa, wiadomo, czym grozi.... Potem, ze kogos zaczyna rozsadzać juz przy obiedzie... A potem, że podczas sjesty go (przepraszam) sranie chwyta, bo go espumisan poluzował.... odrobine nadmiernie...
A on mi na to: - Kobieto! - To były 3 spoty trzech produktów! - połowy nie zauważyłaś: najpierw były zupy błyskawiczne (2 gatunki: grochowa i pomidorowa), potem był espumisan, a na końcu: Pepsi!

Oczywiście tamtego wieczora byłam skatowana - więc te momenty dekoncentracji były dłuższe. I dlatego dało rade je wychwycić.
Odtąd wiem, ze świat na pewno wygląda inaczej niż mje o nim wyobrażenie.
A jak mi to rozszerzyło horyzonty i uprosciło stosunki z ludźmi, to zupełnie inna historia.

Z drugiej strony: czy ten ich świat tego wart, żeby go tak ciurkiem ogladać? - zdaje się, że miec ADD jest milej, mniej durnoty do człowieka dochodzi, co nie, Cyntio?

elzbieta

Post 28-12-2005 15:16

Słuchajcie, chyba że coś się zmieniło od sierpnia, bo w tamtym czasie się ostatnio o to pytałam, w tej chwili jestem na chorobowym a w domu nie mam neta więc tak zaglądaM Z DOSKOKU, NAPISZE OBSZERNIEJ PO 3 STYCZNIA, biorę w tej chwili ustawe do ręki i w domu bede czytać nie sądzę żeby ktoś mnie źle poinformował, faktem jest że rozchorowałam się ja solidniej i w tej chwili myślę o przejściu na rentę niemniej ponieważ na syna mam przyznany zasiłek pielęgnacyjny to była taka opcja żebym nie szła na rentę tylko pobierała to świadczenie na syna, ale to bez sensu - finansowo po prostu.

Marta

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 30-12-2005 20:13

Re: a Bóg zapłać Cyntio z ADD

szarawara pisze:zdaje się, że miec ADD jest milej, co nie, Cyntio?

Na pewno... a słuchaj , tak nieskromnie zapytam ,czy o mnie (czyli Marte) Ci chodziło?
Jesli tak , to masz ty sobie deficycik uwagi niezły faktycznie :lol:
Jutro to dziś,
tylko że jest jutro.

justa12

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Dzieci: Adrian 14 lat ADHD

Ja: PROFESIONALE WITCH

Post 30-03-2006 19:59

czy pomijajac zasilek pielegnacyjny przysluguje nam zasilek staly
syn Adrian 13 lat ADHD-owiec "wyjątkowe dziecko"

dorota.sz

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 31-03-2006 05:49

Nie ma zasiłku stałego,teraz jest świadczenie pielęgnacyjne.Wydaje mi się,że jedynie w sądzie można wygrać uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego bo na komisji nie ma mowy.

basia

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 31-03-2006 16:11

Przeczytajcie o świadczeniach w poprzednich postach,jest wszystko opisane.

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 18-02-2007 11:28

Droga viki skoro masz w orzeczeniu zaznaczone 2 punkty tj:7i8 to należy ci sie świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w domu.Są to może nie duże pieniądze ale zawsze coś.Na dzień dzisiejszy jest to kwota 420zł.Wypłaca się ją jesli masz prawo do zasiłku rodzinnego i nie pracujesz,przez cały okres trwania orzeczenia.Staraj się zatem o to świadczenie.Pozdrawiam pa pa.
SZCZĘŚLIWA MAMA TRZECH WSPANIAŁYCH SYNÓW.

viki

Post 18-02-2007 16:17

Dzięki PANIUSIU. Ja nie pracuję więc to dla mnie duże pieniądze. Muszę się dowiedzieć czy się na to łapiemy. Pozdrawiam.

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 18-02-2007 19:58

viki pisze:Dzięki PANIUSIU. Ja nie pracuję więc to dla mnie duże pieniądze. Muszę się dowiedzieć czy się na to łapiemy. Pozdrawiam.

Droga viki zgodnie z moją wiedzą jeżeli masz w punkcie 7 i 8 wymaga to oznacza że tobie jako mamie należy się swiadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem i jeżeli wasz dochód nie przekracza 583zł i masz prawo do zasiłku rodzinnego to to świadczenie ci się należy.Proszę złóż wniosek jak najszybciej bo liczy się miesiąc w którym składasz wniosek nic w stecz nie nadpłacają.Nie wiem jakie masz dochody ale jesli nie przekracza ci dochód 470 to należą ci się z opieki zupki regeneracyjne w ekwiwalencie a dzieciom jeśli mają w szkole stołówkę darmowe obiady.U nas jest to kwota 25zł na osobę i jeśli zliczysz wszystko razem to nazbiera się spora sumka.Jak coś nie wiesz to pytaj jak będę wiedzieć to zawsze ci podpowiem.Pozdrawiam gorąco pa.

Aha ten dodatek w wysokości 420zł narazie ci się nie wlicza w dochód dopiero jak decyzje będziesz mieć więc załatwiaj szybciutko. [smilie=heart fill with love.gif]

viki

Post 18-02-2007 20:53

Ogromne dzięki PANIUSIU. Twoja wiedza jest imponująca.

PANIUSIA69

Awatar użytkownika

Post 19-02-2007 19:02

viki pisze:Ogromne dzięki.

Mam nadzieję że dziś sobie coś pozałatwiałaś.Podziel się wrażeniami jestem ciekawa czy udało ci się coś dowiedzię ciekawego????? :x :x :x

viki

Post 20-02-2007 14:26

Byłam w MOPSie i dowiedzialam się, że dochód "ciut przekracza i nic się nie da zrobić". Mam czekać do lipca jak będą nowe wnioski przyjmować(może podniosą dochód na 1 os. w rodzinie to może wtedy). Pozdrawiam Pa Pa :D

Justyna77

Post 25-04-2007 17:18

Przepraszam o bezsensowne pytanie o MOPS, już doczytałam odpowiedź. :oops:

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: synowie 18 i 26 lat, ADHD

Ja: ADD

Post 25-04-2007 17:40

Justyna77 pisze:Przepraszam o bezsensowne pytanie o MOPS, już doczytałam odpowiedź. :oops:
Nie było bezsensowne, składasz podanie z kopią orzeczenia i czekasz na decyzję.

Ważne jest to, że jest przyznany od miesiąca w którym złożono podanie a nie w którym przyznano orzeczenie. Tak że idź w kwietniu!
Klasa druga liceum.

Justyna77

Post 25-04-2007 17:42

Dosiu,
Ale.... orzeczenie wydano dopiero dzisiaj, podobno muszę czekać 2 tygodnie na jego uprawomocnienie?

Justyna77

Post 25-04-2007 17:46

Nie wiem czy tego już na forum nie było (najwyżej się powtórzę), ale myślę, że to cenny link: http://www.idn.org.pl/sonnszz/pielegnacyjny16.htm
Następna

Wróć do Korzystajmy z naszych praw