Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Przeprowadzka do kraju, lekarze i recepty

Moderator: Moderatorzy

ela lech

Wsparcie

Post 21-08-2008 18:17

Mój drogi, jakby concerta kosztowała 100 zł to byśmy skakali do góry z radości :D
Kosztuje ok. 300 zł :evil:
Załatwienie ritalinu przez import docelowy trwa kilka miesięcy(nie pamiętam dokładnie, na forum leki są podane procedury(zgody konsultantów, NFZ...)
Mimo wszystko miłego dnia :D
Mama szesnastolatka z ADHD i prawie piętnastolatka z ADD

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-08-2008 21:10

Witaj Synapsis!
Podziwiam cię za to jak fajnie piszesz o swoim ADHD.Często jest tak ,że ludzie nie potrafią radzić sobie z tym schorzeniem w życiu codziennym i dlatego efektem ubocznym jest depresja(stąd korzystanie z terapii zazwyczaj)jeśli jednak dobrze czujesz się ze swoim życiem,to jak najbardziej ok że jej nie chcesz.

Ja właściwie teraz też robię coś ,w czym mój pęd do zmian jest bardzo wskazany i jedynie koncentrację przydałoby się nieco poprawić :lol:

Co do naszych dzieciaków,bez terapii ani rusz.

Niestety rzeczywistość w Polsce odnośnie wiedzy o ADHD jest taka ,a nie inna i brak zrozumienia,konflikty,nieakceptacja są często na porządku dziennym(niska samoocena,odtrącenie,wojny z placówkami szkolnymi-niejednokrotnie-to przyczyny konieczności terapii)

Naprawdę masz wiele szczęścia ciesząc się ,że jesteś taki ,a nie inny :wink:
Pozdrawiam Ania

Synapsis

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 21-08-2008 23:18

Zanim

zdiagnozowano moje ADHD leczono mnie na depresje, stany lekowe, ba, nawet chciano mi wmowic bipolarne zabuzenie osobowosci.

Ja po diagnozie ADHD odczulem wielka ulge i moja samoocena skoczyla ostro do gory, potem zaczelem coraz wiecej rozumiec o tym kim jestem i co jak we mnie dziala, depresja minela sama z siebie, a stany lekowe zniknely tez po jakims czasie.

Jesli chodzi o leki to bralem chyba cala palete :-) Jestem chodzaca encyklopedia farmakologii jesli chodzi o depresje, leki [stany lekowe] i adhd, wciskano we mnie citalopram, venaflaxyne, sirtralin i wszelkiej masci SSRI jaki SNRI, Beta Blokery to i tamto, az w koncu [dziekuje za to stworcy, o ile istnieje] ktos powiedzial, ale ty masz ADHD, i tak sie zazczelo, potem bylo tak jak by mi ktos mgle wylaczyl, nagle wszystko stalo sie jasne i klarowne.

Samoocena wzrosla wraz z przeczytaniem paru ksiazek, zaczelem uzywac swoich talentow i inteligencji, niwelowac symptomy i poznawac czym jest ADHD i kim ja jestem.
Prawda jest taka ze lekarze w wiekszosci mowia o jakiejs nieuleczalnej chorobie i bog wie czym.

Dla mnie ADHD to zadna choroba, a prosty zestaw cech genetycznych i pewnej odmniennosci neurologicznej mozgu, jego troche innego dzialania w pewnych sferach i tyle. Ba, bez ADHD ludzie nadal skakali by z drzewa na drzewo i palkami po lbach by sie bili. Geny ADHD to geny wynalazcow, artystow, tworcow i przedewszystkim odkrywcow. Nie pokazuja tego diagnozy ale Biografie, i jest w historii swiata calkiem sporo osobowosci nadal nam znanych ktore mialy wedle kryteriow diagnozy wszystkie lub wiekszosc cech ADHD: Dla przykladku Franklin, Einstein, Gates.. itd.

Gen Adhd stanowi 5% populacji ludzi i jest nieodzowny aby pociagnac innowacje i zachoac jakas odkrywczosc i ducha wynalazcy w naszym spoleczenstwie, czytalem o tym i jestem o tym teraz mocno przekonany ze tak wlasnie jest. Do tego ADHD zazwyczaj idzie w pare z wysokim IQ, wiec trudno nazwac tego choroba.

Ja napewno nie uwazam siebie za osobe chora tym bardziej psychicznie. Sama kwalifikacja ADHD jako-taka jest bez sensu. Ale to juz inny temat, samoocena powinna wam rosnac, bo macie talenty ktore tylko czekaja aby je rozwinac. Czesto jest zwami lek przed zmianami, ale zmiany sa niezbedne aby pielegnowac talenty a symptomy wygaszac.

Glowa do gory, jest nas tylko 5% a cala reszta to szara masa bez kolorow, ja tam sie ciesze ze mam ADHD ;-)

Synapsis

Post 21-08-2008 23:30

Leki leki..

.. odnosnie lekow to jednak chyba zostane przy swojej lekarce jak i kasie chorych w Austrii :-) Sprowadzaja ten Ritalin niby skad? Z Australii? Novartis to duza firma i napewno ma dystrybucje w Polsce, nie moge sobie wyobrazic jak by tak nie bylo, natomiast jest to lek strasznie tani juz nawet bez refundacji kasy chorych bo opakowanie kosztuje 9 euro, nie mowiac o tym ze jest na rynku od 60 lat i chyba wszedzie w EU mozna go dostac bez wiekszego sie gimnastykowania. No tak, w polsce pewnie jest nagonka typu ze to narkotyki i ze pfui i nie dajemy, lepiej dac komus psychoterapie i do tego garnek z amofexytyna [Strattera] ktora jest mocno promowana w Austrii i nie jeden lekarz mi ja probowal wciskac.

Szkoda, myslalem ze pojde do lekarza, pokaze historie choroby i dostane to co chce, jesli jednak sie nie da w Polsce to bede zmuszony co 2 tyg. prosic lekarza o wysylanie paczek do Polski za ekstra doplata. Mowi sie trudno.

Czy w Polsce trzeba tez specjalnej recepty na Ritalin? Jak to jest jak dostane recepte z CBT dla przykladu? Ide do apteki i oni to zamawiaja skad? Ze stanow? Smiechu warte..

Pozdrawiam,
Patryk

ela lech

Wsparcie

Post 21-08-2008 23:53

Ritalin-zacytuję z innego wątku
biedroneczka33 pisze:moje dzieci przyjmuja ten lek :-)) Wiec tak ,lek ten moze przepisac kazdy
lekarz nawet dzieciecy ( pierwszego kontaktu) najlepiej jednak jezeli jest to
psychiatra lub neurolog.Procedure trzeba zaczac od wypisania wniosku na import
docelowy ,nastepnie musi to byc zatwierdzone przez konsultanta krajowego ( w
Warszawie jest to pani prof.Namyslowska )Pozniej musimy uzyskac zgode
ministerstwa zdrowia ( tylko jedna mala pieczateczka i podpis ..jezeli ktos
wybieralby sie osobiscie to Ministerstwo Zdrowia jest na ul.Miodowej a sprawe
zalatwia sie od reki we wtorki i czwartki w godz.9-11) Jezeli chcemy uzyskac
refundacje leku potrzebna jest nam rowniez opina lekarza prowadzacego z
diagnoza,dotychczasowym leczeniem ,dawkowaniem i uzasadnieniem stosowania tego
leku.Tak przygotowane wnioski musimy dostarczyc do Narodowego Funduszu Zdrowia
w miejscu naszego zamieszkania.Niestety lek ten nie jest na codzien dostepny w
aptece tak ,zeby sobie przyspieszyc czas oczekiwania (czasami jest to nawet 3
msc ) mozna skserowac wniosek po podpisaniu przez ministerstwo i zlozyc juz do
apteki .Jezeli chodzi o cene to jest to ok.4 zl za opakowanie 30 tabletek.W
przeciwienstwie do innych lekow nie trzeba oczekiwac dluzszy czas na
efekty ,poniewaz lek mozna powiedziec natychmiastowo.

Concerta- lekarz np. w CBT przepisze Ci różową receptę, w niektórych aptekach jest na półce, ewentualnie sprowadzą na następny dzień z hurtowni- tak jak pisałam ok. 300 zł

Strattera też jest- jakieś 500-600 zł :slina: niewielu więc widziało na nią receptę

Dla nas, mieszkańców tego kraju to szara rzeczywistość, rozumiem jednak, że dla Ciebie szok. Trzymaj się , Polska jeszcze nie raz Cię zaskoczy :twisted:

ela lech

Wsparcie

Post 21-08-2008 23:56

Re: Zanim

Synapsis pisze:Glowa do gory, jest nas tylko 5% a cala reszta to szara masa bez kolorow, ja tam sie ciesze ze mam ADHD ;-)

My też [smilie=hi ya!.gif]

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: synowie 18 i 26 lat, ADHD

Ja: ADD

Post 22-08-2008 07:49

Re: Leki leki..

Synapsis pisze:Novartis to duza firma i napewno ma dystrybucje w Polsce, nie moge sobie wyobrazic jak by tak nie bylo, natomiast jest to lek strasznie tani juz nawet bez refundacji kasy chorych bo opakowanie kosztuje 9 euro, nie mowiac o tym ze jest na rynku od 60 lat i chyba wszedzie w EU mozna go dostac bez wiekszego sie gimnastykowania.
No, to masz cienką wyobraźnię, bo do tej pory tak było - w Polsce był Ritalin zwyczajnie niedopuszczony. Były sygnały, że od września ma wejść :D ale jeszcze nic konkretnego nie wiadomo :( .

Synapsis pisze: No tak, w polsce pewnie jest nagonka typu ze to narkotyki i ze pfui i nie dajemy, lepiej dac komus psychoterapie i do tego garnek z amofexytyna [Strattera] ktora jest mocno promowana w Austrii i nie jeden lekarz mi ja probowal wciskac.
Nie, dopuszczona i chętnie przepisywana jest concerta, która różni się głównie ceną.
Jeśli kiedykolwiek pomogłam Tobie, pomóż mi proszę:
Recenzje dla Dosi
Z góry dziękuję!

tomek

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 22-08-2008 09:33

Tu chodzi tylko i wyłącznie o cenę i monopolizowanie rynku przez jednego producenta. Dopuszczone są concerta i strattera. Są drogie piekielnie i nierefundowane.

Refundację ustala ministerstwo. Tam najpierw musi dotrzec, co to jest adhd, na czym to polega i jak to się je. Wtedy może coś porefundują.
Za to listę leków tworzy też niby ministerstwo, a tak naprawdę to tworzą ją sami producenci, którzy ciężkie pieniądze wydają na lobbing za ich produktami.

To jest tylko Polska, kraj odwrotny... niestety...
Polska to kraj odwrotny (...) jesteśmy gdzieś między antylopami a słoniami)

Ignacy Baumberg, koordynator medyczny psp.

Synapsis

Post 22-08-2008 09:50

Czyli chodzi po prostu o kase, bo CONCERTA tutaj bez recepty kosztuje 114 Euro, czyli 365 zlotych wedle kursu w mojej glowie. Natomiast sam Ritalin jest o wiele tanszy, jednak sa to dwa rozne kocern farmakologiczne ktore ten lek produkuja. I jeden i drugi jest Metylofenidiatem, concerta jest tabletka typu extended release i na tym roznica sie konczy.

Tutaj jest tez tak ze lekarze proboja wcisnac uparcie Strattere, ktora wedlug mnie przy malych, powtarzam, malych symptomach ADHD moze i ma sens, natomiast na mnie nie dziala zaden lek z grupy SSRI/SNRI lub tez inny wynalazek wychwytu zwrotnego oraz na conajmniej 10 osob ktore poznalem na spotkaniach ADHDowcow.

Nie wiedzialem ze Strattera jest tak droga, ja moglem brac udzial w kontrolowanym badaniu skutecznosci tego leku i mialbym go za darmo wraz z opieka lekarska, ale ze krolikiem doswiadczalnym nie jestem i wole sprawdzone rozwiazanie [czyt. ritalin] nie bardzo sie na to pisalem.

Nie wiem jak u was dziala metylofenidiat, ale u mnie Concerta dziala dziwnie, tzn nie czuje tego co czuje po Ritalinie. Ritalin u mnie po tabletce 10mg po sniadaniu odpala po 20 min i znikam za ekranem komputera na 3h, potem biore nastepne 5mg lub 10mg do konca dnia co 3h. Czasami jest tak ze biore tylko 10mg z rana i potem do konca dnia nie biore nic, jesli nie musze pisac bog wie czego i byc skupiony i grzebac w jakiejs trygonometrii i kodzie zrodlowym jakiejs aplikacji.

Mam dni ze Ritalinu nie biore, sa to glownie weekendy, bo nie jest mi potrzebny, tak samo jak nie biore go w dni gdzie potrzebny jest ADHD chaos i talenty asocjacyjne, ktore wyrywaja z butow reszte ludzi ktorzy sie z nimi konfrontuja :-) Pracuje od 8 lat w branzy reklamowej i w kolo niej sie caly czas obracam. Reklama to wielka illuzja i improwizacja, wiec wspaniale miejsce dla ADHDowca ;-) Podobno nikt nie potrafi tak klamac jak czlowiek z ADHD.

Synapsis

Post 22-08-2008 10:17

Wiecie co, to jest po prostu smutne, naprawde. Rozumiem ze wciskaja Strattere, rozumiem ze wcisjaka Concerte, ale ze odcinaja was od sprawdzonej i taniej alternatywy to jest smutne.

Co do lobbingu w pelni sie zgodze, Polska to rynek 6 razy wiekszy, niz rynek w Austrii, wiec monopol na pewien lek to luksus. O ile was to pocieszy, to jest jak mowilem Strattera dziala u malej ilosci ludzi, ba, czesto jest tak ze dziala ale nie w spodziewany sposob, wycisza ludzi, ale wraz z tym wyciasz ich kreatywnosc i spontanicznosc, wiec ja bym taki lek omijal.

Smuci mnie jednak to ze w kraju jest tak jak mowicie. 10 instancji i 15cie pism zanim dostaniesz lek ktory jest w wiekszosci aptek tutaj i potrzeba do tego jednej wizyty, badania krwi i diagnozy. Refundacje lekow w Austrii nie zalatwia pacjent tylko lekarz i apteka, aptece zalezy na pacjentach ktorzy z receptami przychodza, wiec faksuja do kasy chorych zapytania o refundacje [trwa to zazwyczaj 2-3h max 1 dzien roboczy] Aptece to wisi czy placi ktos z kasy chorych czy z wlasnego portfela, wiadomo ze wiekszosc przychodzi z receptami wiec sie Apteka stara i dba o klienta zalatwiajac refundacje.

Mialem ostatnio przypadek ze dostalem recepte na zielone opakowanie Concerty [36mg] i poszedlem do jednej Apteki, baba powiedziala ze potrzebuje potwierdzenia refundacji, ja powiedzialem ze nie mam, i ze mnie to do tej pory nigdy nie interesowalo, baba mi na to ze to moj proble, ja do baby ze nie, bo 200m dalej jest inna apteka i oni sie moim problemem chetnie zajma, poczym nastapila chwila konsternacji, baba zabrala mi recepte i po przelknieciu dumy powiedziala ze sie tym zajmie, kropka.

Smutne jest to ze Panstwo piekne klody rzuca pod nogi ludzia zamiast je usuwac.
Ja myslalem zeby zamknac dzialalnosc w Austrii, jednak utwierdzacie mnie w przekonaniu ze bedzie to zly pomysl, i tego nie zrobie jesli sa takie cyrki z prostymi poniekad sprawami.

Pozdrawiam

Synapsis

Post 22-08-2008 10:29

Dosia: no cienkiej wyobrazni to wlasnie nie mam i raczej mam calkiem spora, zapewniam cie o tym. Jestem raczej slabo poinformowany :-)

Skoro Concerta jest dopuszczona, to nie rozumiem czemu Ritalin mial by nie byc, zwiazek aktywny obydwu preparatow jest identyczny, wiec wychodzilem z zalozenia ze i jeden i drugi lek jest dostepny.

Podejrzewam ze w tym miejscu trzeba podziekowac komus kto powiedzial ze jest concerta to po co komus Ritalin, i schowal koperte do biurka..

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 22-08-2008 18:02

Synapsis pisze:Dosia: no cienkiej wyobrazni to wlasnie nie mam i raczej mam calkiem spora, zapewniam cie o tym.
Napisałam tak, ponieważ powiedziałeś, że "nie możesz sobie wyobrazić" czegoś, co dla nas jest codziennością. Tak więc Twoje ustne zapewnienia o sporej wyobraźni są dla mnie czcze :P .

Synapsis pisze:Skoro Concerta jest dopuszczona, to nie rozumiem czemu Ritalin mial by nie byc
My też tego nie rozumiemy, temat ten jest wałkowany od początku tego forum, nas to tak samo drażni. Śmiem twierdzić, że bardziej niż Ciebie, bo od lat musimy sobie odmawiać wielu rzeczy aby nas było stać na Concertę dla naszych dzieci albo starać się o każde opakowanie Ritalinu jeżdżąc najpierw do Szczecina a potem do Warszawy, wcześniej wybłagując u lekarza aby dostrzegł przeciwwskazania do stosowania Concerty i konieczność stosowania Ritalinu :evil: ... Nie gniewaj się, ale temat jest bardzo trudny i drażniący, przynajmniej dla mnie i Twoje oburzenie mnie tylko dodatkowo dołuje :( .

Synapsis pisze:wychodzilem z zalozenia ze i jeden i drugi lek jest dostepny.
Kilka razy już Ci powiedzieliśmy, jakie są u nas realia, więc błagam napisz coś konstruktywnego, zamiast się oburzać, tak jakbyśmy to my byli winni :( . Tak, wiemy że nasz kraj jest odwrotny. Też mam często ochotę stąd uciekać jak najdalej :cry: .
Recenzje dla Dosi
Z góry dziękuję!

Synapsis

Post 22-08-2008 20:47

Ojej, ja nie mialem zamiaru nikogo dolowac, wrecz przeciwnie. Trudno mi was jakos pocieszyc, bo jeszcze nie uderzylem czola w polske realia. Istnieje jakas fundacja lub akcja uswiadamiajaca o problemach?

Czy jest jakis przedstawiciel pacjentow, rodzicow lub lekarzy ktory mogl by te problemy postulowac np. do NFZ? Istnieje jakas frakcja polityczna ktorej problem jest znany? Moze zglosic sie do nich z lista podpisow i naswietlic problem dostepnosci i pewnego ewidentnego lobbingu.

Moze warto uderzyc do prasy i tv i przedstawic problem takim jaki jest, bo z tego co czytam, to jest to ewidentny problem z monopolem, skoro dostep do leku tanszego i latwiejszego do zdobycia jest blokowany. Ktos za tym stac musi i jest decydentem w tej sprawie. Moze warto by bylo napisac do ktoregos z panow/pan redaktorow Gazety, Wprost, Polityki lub innego rozsadnego pisma o problemie, bo podejrzewam ze dosiega paru tysiecu ludzi w kraju, wiec jest to spory problem.

Nie mam pojecia czy cos to da, ale swiadomosc mogla by sie zwiekszysc i byc moze ktos by zapytaj w NFZ czemu jest taka sytuacja a nie inna, byc moze ktos kogo zdanie sie liczy i czyta w gazetach.

Sa jacys polscy "Celebrieties" dosiegnieci problemem ADHD? Moze warto bylo by zglosic sie do jakiejs osoby wystepujacej w mediach i szczerze poprosic o pomoc w naglosnieniu problemow.

Czy ktos juz probowal cos zrobic? Wiecie cos na ten temat?

Synapsis

Post 22-08-2008 21:08

Strona Novartis.pl istnieje, jak i przedstawicielstwo w Polsce, napisze maila do kogos z kacika prasowego i powiem ze pisze artykol do gazety w sprawie dostepnosci lekow, ciekawe co mi odpisza.

W spisie lekow Ritalinu nie ma :shock: natomiast wystarczy przeskoczyc do niemiec lub us i odrazu sie lek tam znajduje :roll: http://www.novartis.com/products/pharma ... ls-r.shtml i http://novartispharma.at/produkte/medik ... 3&letter=R

Strona NFZ po wklepaniu w wyszukiwarce ADHD lub Ritalin nie wypluwa nic, natomiast strona Ministerstwa Zdrowia wypluwa jakas notke o przyjeciu projektu jakiejs ustawy, o ktorej przeczytac nic nie mozna ani nic znalezc konkretnego. Hmmm ..

Coz moi drodzy, zaczne grzebac za informacjami i postaram sie skontaktowac i z firma Novartis, jak i z jakims panem redaktorem/pania redaktorka, moze wzbudze jakies zainteresoanie. Jesli ktos chce mi pomoc, to niech smialo napisze gdzie i kogo pytac, jak i kogo bylo by warto skontaktowac.

Zanim zaczna sie pomruki na temat "to i tak nic nie da" odrazu mowie, ze poki nie sproboje to nie bede wiedziec wlasnie czy nic nie da czy tez da, wiec nie probojcie mnie zniechecic :-) Jestem uparty i zawsze staram sie sam o czyms przekonac.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 22-08-2008 22:08

Synapsis pisze: odrazu mowie, ze poki nie sproboje to nie bede wiedziec wlasnie czy nic nie da czy tez da, wiec nie probojcie mnie zniechecic :-) Jestem uparty i zawsze staram sie sam o czyms przekonac.
Już Cię lubię :) .
Recenzje dla Dosi
Z góry dziękuję!

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 23-08-2008 06:51

Synapsis pisze:
Zanim zaczna sie pomruki na temat "to i tak nic nie da" odrazu mowie, ze poki nie sproboje to nie bede wiedziec wlasnie czy nic nie da czy tez da, wiec nie probojcie mnie zniechecic :-) Jestem uparty i zawsze staram sie sam o czyms przekonac.

Ależ nigdy w życiu tak nie powiem.Jesteś wielki!!!

I to jest właśnie zaleta tego forum i ludzi z ADHD.Każdy wnosi coś nowego!!!

I na pewno zamiast zniechęcać ,każdy kto będzie w stanie dopomoże ,bo taka gra warta jest świeczki :D :D :D

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 23-08-2008 09:21

Synapsis pisze:Czy ktos juz probowal cos zrobic? Wiecie cos na ten temat?
Próbowaliśmy uzyskać refundację, bo o zgodę musi się starać producent leku. Przejrzyj te tematy:

Refundacja:
http://portal.adhd.org.pl//phpbb/viewto ... 18&start=0
http://portal.adhd.org.pl//phpbb/viewto ... 53&start=0

O tym, że być może będzie dostępny od września:
http://portal.adhd.org.pl//phpbb/viewtopic.php?t=3502

O ritalinie temat ogólny:
http://portal.adhd.org.pl//phpbb/viewto ... 26&start=0
Recenzje dla Dosi
Z góry dziękuję!

Ida

Awatar użytkownika

Lady Chaos

Post 23-08-2008 12:47

Próbuj!!! Trwaj w swoim uporze, bo może się okazać, że "się dało" Pozdrawiam i trzymam kciuki :D
"Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię na swój poziom, a potem zabije doświadczeniem."

maciej

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 23-08-2008 15:03

Wielu już próbowało,może tobie się uda.
Życzę wytrwałości i trzymam kcuki :OK:

Synapsis

Post 23-08-2008 15:39

Ktos zna adresy kontaktowe do gazety? Zna ktos kogo bezposrednio z redakcji ktoregos z pism lub ma znajomego w takiej redakcji ktory moze podac temat dalej? Ja jeszcze nie mieszkam w Warszawie, wiec nie mam macek w takich miejscach i nie znam nikogo.

Wrzesien juz tuz tuz, wiec skontaktuje sie z Novartisem w poniedzialek, i zobaczymy co powiedza. Kto jest odpowiedzialny za akceptacje refundacjii i na jakim etapie jest ona zazwyczaj odrzucana? Jest jakis Pan lekarz ktory mowi nie, nie i kropka?

Prosze dajcie mi troche wiecej informacji niz tylko linki do wertowania Forum, moze jakies nr telefonow? Adresy E-mail?

Czy ktos wie o jakiejs polskiej postaci w mediach ktora zna problem ADHD lub jest przez niego dotknieta (sama, rodzina, dzieci?) Jesli tak to piszcie kto sie obnazyl w polsce jako ADHDowiec. Bylo by istotne nawiazac z ta osoba kontakt, nie wiem, polski polityk, aktor, artysta, rezyser, muzyk? Macie tutaj jakies informacje na ten temat?

Pozdrawiam

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Post 23-08-2008 18:40

Synapsis pisze:Czy ktos wie o jakiejs polskiej postaci w mediach ktora zna problem ADHD lub jest przez niego dotknieta (sama, rodzina, dzieci?) Jesli tak to piszcie kto sie obnazyl w polsce jako ADHDowiec. Bylo by istotne nawiazac z ta osoba kontakt, nie wiem, polski polityk, aktor, artysta, rezyser, muzyk? Macie tutaj jakies informacje na ten temat?
aktorka Joanna Szczepkowska i satyryk Szymon Majewski
Recenzje dla Dosi
Z góry dziękuję!

Synapsis

Post 25-08-2008 13:45

Dziekuje za odpowiedz. Mam dzis typowy "poniedzialek" i musze sie wygrzebac. Jak tylko zrobi sie spokojniej i nadejdzie wieczor napisze coz mi do glowy wlecialo.

Nie mialem czasu na skontaktowanie sie z Novartisem, ale zrobie to jutro z samego rana :)

Synapsis

Post 27-08-2008 16:28

cisza..

poki co moi drodzy bo mam ciezki tydzien, w kazdym razie nie zdolalem jeszcze rozeslac maili tam gdzie chce [achh to planowanie czasu :)] ale trzymam sie planu, wiec jak tylko sie wygrzebie z obowiazkow zwiazanych z przeprowadzka, zaczne irytowac co poniektore osoby pytaniami.

Narazie zredagowalem maila do Panow i Pan redaktorow, zobaczymy czy ktos sie odezwie, jak nie, to bede tak dlugo probowac ze albo mi skrzynke zablokuja i nr telefonu, albo sie ktos odezwie.

Novartis pewnie odpowie za jakis czas.

Pozdrawiam,
Patryk

Ida

Awatar użytkownika

Lady Chaos

Post 27-08-2008 17:08

Walcz dobry człowieku. Mnie tez czeka wojna z Urzędem statystycznym dla odmiany. Tak więc łączę się z Tobą na placu boju! :lol:
"Nigdy nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi Cię na swój poziom, a potem zabije doświadczeniem."

arek1281

Ja: ZA

Post 06-10-2011 19:14

Synapsis pisze:zdiagnozowano moje ADHD leczono mnie na depresje, stany lekowe, ba, nawet chciano mi wmowic bipolarne zabuzenie osobowosci.

Ja po diagnozie ADHD odczulem wielka ulge i moja samoocena skoczyla ostro do gory, potem zaczelem coraz wiecej rozumiec o tym kim jestem i co jak we mnie dziala, depresja minela sama z siebie, a stany lekowe zniknely tez po jakims czasie.

Jesli chodzi o leki to bralem chyba cala palete :-) Jestem chodzaca encyklopedia farmakologii jesli chodzi o depresje, leki [stany lekowe] i adhd, wciskano we mnie citalopram, venaflaxyne, sirtralin i wszelkiej masci SSRI jaki SNRI, Beta Blokery to i tamto, az w koncu [dziekuje za to stworcy, o ile istnieje] ktos powiedzial, ale ty masz ADHD, i tak sie zazczelo, potem bylo tak jak by mi ktos mgle wylaczyl, nagle wszystko stalo sie jasne i klarowne.

Samoocena wzrosla wraz z przeczytaniem paru ksiazek, zaczelem uzywac swoich talentow i inteligencji, niwelowac symptomy i poznawac czym jest ADHD i kim ja jestem.
Prawda jest taka ze lekarze w wiekszosci mowia o jakiejs nieuleczalnej chorobie i bog wie czym.

Dla mnie ADHD to zadna choroba, a prosty zestaw cech genetycznych i pewnej odmniennosci neurologicznej mozgu, jego troche innego dzialania w pewnych sferach i tyle. Ba, bez ADHD ludzie nadal skakali by z drzewa na drzewo i palkami po lbach by sie bili. Geny ADHD to geny wynalazcow, artystow, tworcow i przedewszystkim odkrywcow. Nie pokazuja tego diagnozy ale Biografie, i jest w historii swiata calkiem sporo osobowosci nadal nam znanych ktore mialy wedle kryteriow diagnozy wszystkie lub wiekszosc cech ADHD: Dla przykladku Franklin, Einstein, Gates.. itd.

Gen Adhd stanowi 5% populacji ludzi i jest nieodzowny aby pociagnac innowacje i zachoac jakas odkrywczosc i ducha wynalazcy w naszym spoleczenstwie, czytalem o tym i jestem o tym teraz mocno przekonany ze tak wlasnie jest. Do tego ADHD zazwyczaj idzie w pare z wysokim IQ, wiec trudno nazwac tego choroba.

Ja napewno nie uwazam siebie za osobe chora tym bardziej psychicznie. Sama kwalifikacja ADHD jako-taka jest bez sensu. Ale to juz inny temat, samoocena powinna wam rosnac, bo macie talenty ktore tylko czekaja aby je rozwinac. Czesto jest zwami lek przed zmianami, ale zmiany sa niezbedne aby pielegnowac talenty a symptomy wygaszac.

Glowa do gory, jest nas tylko 5% a cala reszta to szara masa bez kolorow, ja tam sie ciesze ze mam ADHD ;-)

moze zalozymy panstwo faszystowskie bo przeciez ludzie z ADHD to jak aryjczycy nie???

Tomaszek

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-10-2011 20:42

arek1281 pisze:moze zalozymy panstwo faszystowskie bo przeciez ludzie z ADHD to jak aryjczycy nie???

Umiesz tą myśl rozwinąć? Bo nie pojąłem.
Magda S. (korekta:Krzysionki): "... jak w domu dziecko ma ADHD to i rybki je mają"

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: maturzysta z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 06-10-2011 20:49

Tomaszek pisze:
arek1281 pisze:moze zalozymy panstwo faszystowskie bo przeciez ludzie z ADHD to jak aryjczycy nie???

Umiesz tą myśl rozwinąć? Bo nie pojąłem.

Enklawę chcesz zrobić?? Kategorycznie NIE! My robimy wszystko, aby nasze dzieci uspołeczniać, żeby dały sobie radę wśród NT. ADHD-owcy to nie są bojówki!
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

Impulsywny

Awatar użytkownika

Wsparcie rozkwitające

Ja: zdiagnozowane ADHD

Post 09-11-2011 00:17

Patryku, powiedz proszę, że nie trafił Cię typowy dla nas, słomiany zapał... 3 lata i dalej nic? :-D
W dowodzie dorosły. ADHD od małego.

Wróć do Leczenie