Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

dziecko z aspergerem i adhd w szkole

Moderator: Moderatorzy

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 19-06-2007 21:20

witam,
domyślam się, że większość żyje już wakacjami, a tu temat - szkoła; na, ale cóż - wakacje trwają dwa miesiące, a szkoła dziesięć, ale do rzeczy -
temat dla mnie ważny, bo moje maleństwo jest dzieckiem z aspergerem + adhd - to na pewno i mam nadzieję, że w dalszej diagnostyce, nic więcej się "nie wykluje" - dostałam wskazania dla nauczyciela i pedagoga , jak pracować z dzieckiem, a przy okazji dowiedziałam się, że ze względu na aspergera przysługuje synowi nauczyciel wspomagający - nie wiem tylko, czy akurat w moim powiecie uda się go załatwić... wiem, że bez większych problemów możliwe jest to w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie...
pozdrawiam
memo

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 20-06-2007 05:33

Ha Marto wcale nie bez wiekszych problemow, klasa integracyjan jest ale teerapeuty nie dostalismy. I caly czas zastanawiam sie czy aby napewno chc, zeby ktos byl z nim non stop, czy to nie ograniczy jego samodzielnosci??
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 20-06-2007 21:34

witam,
z tego, co mi wiadomo, to taki nauczyciel wspomagający ma za zadanie integrować malucha z grupą, co przy aspergerze jest koniecznością...
jak obserwuję mojego Kamila, to grupa dla niego mogłaby nie istnieć; gdyby nie fakt, że niektóre dzieci ciągną go do zabawy , to pewnie spędzałby czas sam... :cry:
memo

nieszki

Awatar użytkownika

Ekspert

Dzieci: Synowie: 16 lat - ZA z cechami ADHD, 9 lat

Post 21-06-2007 05:10

A u nas z jedne strony kuba sie izoluje, ale jednak cianie di dzieci, tyle tylo ze nie potrafi wejsc w zabawe z nimi.
Obrazek
Agnieszka -starszy syn lat 16 - ZA, drugi - lat 9 - takie sobie zwykłe, niezwykłe dziecko.

Beata

Awatar użytkownika

Dobra dusza i nie tylko

Post 21-06-2007 06:50

Mój syn przyjął taką pozę: Nikt mnie nie lubi, nie zależy mi na tym.
Widzę jednak, że bardzo zależy mu na kontaktach z rówieśnikami. Jest bardzo szczęśliwy, gdy uda mu sie z kimś porozmawiać np. na gg. :)
Niestety kompletnie nie łapie zasad i ciągle wpada w jakieś tarapaty. :(
Sporo mieszają tu inne dzieci, które zwyczajnie go podpuszczają :?
Fundacja Savant
Obrazek

Poradnia Psychologiczno-Szkoleniowa przy Fundacji Savant

Zapraszamy młodzież w wieku 16-20 lat z diagnozą ZA lub ADHD do udziału w bezpłatnych badaniach psychologicznych mających na celu poszukiwanie mocnych i słabych stron badanego. mail: fundacja@savant.org.pl

smoczydlo

Awatar użytkownika

Forumoholik

Post 21-06-2007 08:22

bgbeata pisze:Mój syn przyjął taką pozę: Nikt mnie nie lubi, nie zależy mi na tym.
Widzę jednak, że bardzo zależy mu na kontaktach z rówieśnikami. Jest bardzo szczęśliwy, gdy uda mu sie z kimś porozmawiać np. na gg. :)
Niestety kompletnie nie łapie zasad i ciągle wpada w jakieś tarapaty. :(
Sporo mieszają tu inne dzieci, które zwyczajnie go podpuszczają :?

To tak jakbyś pisała o moim synu :(
Człowiek jest wielki,
nie przez to, co ma, lecz przez to kim jest,
nie przez to co posiada, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

matken

Awatar użytkownika

Wiedźma dyplomowana

Dzieci: Krzysztof ZA (20,5), Jędrzej nie do końca NT (19), Kacper klon najstarszego (5)

Ja: tego nie wiadomo

Post 21-06-2007 21:40

No to Krzysiu mój to samo. Gada trzy po trzy, co innych denerwuje i nie potrafi przestać. :(
Nie ma dobrych kolegów. Niestety.
16.04.2010 powiedział MAMA :jezyk:
Zakątek terapeutyczno-pedagogiczny w Gdańsku: http://www.jaspik.com

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 22-06-2007 10:18

U mnie niestety jest podobnie. Izolacja nastepuje na wskutek odrzucenia. To juz nie chodzi o dziwaczne zachowania, syn po prostu nie kuma jezyka innych dzieci. Na podworko go wogole nie ciagnie, bo jak twierdzi nie ma nikogo z kim chcialby sie bawic, jedyny jego kolega to dawny znajomy z poprzedniej klasy, ale ten jedyny jakos toleruje innosc syna. Maja wspolny temat, komputery i gry, a spedzanie czasu polega na tym, ze obydwoje w cos graja, jesli chodzi o wyjscie wspolne na podworko i inne spedzenie czasu z tym kolega to wogole odpada.
Oczywiscie ten kolega sam od siebie nigdy nie zadzwoni, ani tez nie zajdzie, kontakt jest jednostronny, no ale lepszy taki niz zaden. Chlopczyk jest grzeczny, dobrze wychowany, jako jedyny nie podpuszcza mi syna. Reszta dzieci niestety niezle sobie igra z jego naiwnosci, a ten daje sie wykorzystywac w nieskonczonosc, az do momentu kiedy sie totalnie zrazi. Jeszcze rok temu syn bezgranicznie wierzyl, ze ktos moze sie nagle zmienic na lepsze, teraz jest tak zrazony ze nawet go nie ciagnie. Wychodzac dzisiaj po raz ostatni ze szkoly nawet sie nie odwrocil w strone kolegow. Odebralam go ze szkoly tak zaplakanego, ze sama sie poryczalam z tego wszystkiego.
Każdy dzień jest doświadczeniem...
syn 11 lat, Zespol Aspergera,

Wanda Baranowska

Dama/Kawaler Złotego Orderu ADHD

Post 22-06-2007 18:46

Moja Ola, która właśnie dziś ukończyła z sukcesem trzecią klasę, zapytała kilka dni temu, "dlaczego chłopcy zapraszani na jej urodziny, nigdy do niej nie przychodzą, a do innych dziewczyn tak?"
Szczerze wyznałam, że nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Dziś po części otrzymałam odpowiedź. Dzieci pozostawiły dla swojej ukochanej Pani album ze zdjęciami i krótkimi limerykami, napisanymi przez panią bibliotekarkę, które miały oddać w kilku słowach charakterystykę dziecka.
Limeryk Oli zaczynał się tak:
"Ola zawsze ma własne zdanie
o czym wiedzą wszystkie Panie.."

To jest tak- chce żyć z innymi, ale trudno jej zaakceptować zasady innych. Stąd w efekcie samotność. Aspołeczność dziecka, to nie tylko Asperger, to najczęściej zwykłe powikłanie ADHD w postaci "krótkich" objawów depresji. To również to, o czym piszecie. Nie znam się na tym, ale czasem wydaje mi się, że orzekanie o Aspergerze po diagnozie ADHD może być właśnie skutkiem obronnych reakcji mózgu dziecka na nie radzenie sobie z objawami ADHD, przy spójnym podłożu genetycznym.

Już to wyjaśniałam gdzieś wcześniej, ale nie ma możliwości "współwystępowania" ADHD z Aspergerem (trwa za granicami kraju polemika na ten temat, ale więcej głosów na razie jest przeciw). Któraś z Was otrzymała bardzo dobrą diagnozę "ZA (AS) przy współistniejących objawach ADHD. Nie można chyba mieć jednocześnie "zaburzenia neurorozwojowego" i "zaburzenia całościowego". Zresztą, chyba najbardziej chodzi o to, jak pomóc, a nie o to, jak się to nazywa.
Z formalnego punktu widzenia ZA jest lepsze, bo daje "czystość" sytuacji w przepisach prawnych. Wszystkie dzieci z Aspergerem powinny mieć zagwarantowane miejsce w klasie integracyjnej, z nauczycielem wspomagającym. Dziecko zapisuje się do takiej klasy (jeśli w ogóle istnieje w rejonie zamieszkania) na wniosek rodzica, poparty orzeczeniem PPP. Wnioski należy składać, nawet jeśli otrzymacie informację, że albo klasy nie ma, albo miejsca w niej. Powołuje się takie klasy właśnie w oparciu o wnioski rodziców, więc im ich więcej (łącznie z odwołaniami), tym większa szansa na utworzenie oddziału. Trzymam kciuki za Wasze Pociechy!!! I za Was!!! [smilie=kiss of love.gif]

aga0827

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 24-06-2007 10:24

adhd i asperger

A ja myslalam, ze moj Milosz to pojedynczy przypadek.
W zeszlym roku za ta odmiennosc mial noge zlamana, tak bardzo ze byla potrzebna operacja, od tego czasu jeszcze bardziej odsunal sie od dzieci.
Wszystkie pyta czy go lubia, a tak bardzo kocha ludzi jest taki ufny, bardzo mi go zal, nie umiem sie z tym pogodzic, choc pewnie powinnam bo to juz tak dlugo trwa.

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 24-06-2007 11:00

witaj Wandziu -
ja otrzymałam diagnozę na piśmie o aspergerze i adhd razem; po prostu asperger przeważa, a cechy adhd są - jedno nie wyklucza drugiego, w innym przypadku nie byłoby testów porównawczych, jakichś tam skali oceniających i całej tej fachowej literatury...
to dawniej mówiono, że albo jedno, albo drugie - no, ale są maluchy, które łączą więcej jednostek ...
memo

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 24-06-2007 13:38

Oczywiscie, ze Asperger i ADHD, moze wspolwystepowac.
Przede wszystkim wiekszosc dzieci z ZA poczatkowo mylnie diagnozowane jest jako ADHd a pozniej przewazaja jednak aspergerowskie cechy.

Wanda Baranowska

Post 28-06-2007 20:07

Dziewczyny, proszę o źródła w literaturze. To ważny problem (badam go naukowo) i nie trafiłam na ślady prowadzące do jednoczesnego orzekania o ZA i ADHD. Ta literatura, którą przeczytałam (łącznie z polskimi i amerykańskimi klasyfikacjami zaburzeń psychicznych) podaje, że albo ZA, albo ZA z cechami ADHD albo ADHD. Nie czytałam jednak z pewnością wszystkiego, więc jeśli macie jakiś konkretny namiar będę bardzo zobowiązana. Wiele przeczytałam dyskusji na ten temat, ale w żadnej z nich nie ma rozstrzygnięć. Są za to liczne komentarze o tym, o czym wspominacie- rediagnozowanie dzieci pierwotnie sklasyfikowanych w ADHD. Powtórnej diagnozy dokonuje się (z tego, co piszą) na skutek "przewlekłości zaburzenia społecznego funkcjonowania dziecka z permanentnym brakiem rozumienia kontekstów społecznych". Dodają, że trzeba wykluczyć powikłania ADHD np. w postaci depresji. Piszą o tym w artykułach w "American Child and Adolescent Psychiatry", można też przeczytać o tym w "ADHD" R.A. Barkleya (2006), Guilford Press, New York.
Gdzie wyczytać o tym współwystępowaniu ZA i ADHD? Żeby o tym pisać, muszę posłużyć się konkretnym źródłem. Inaczej mi artykuł odrzucą. Pomóżcie!
:roll:

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 28-06-2007 20:46

Wanda odpisalam na priva

ewamewa

Post 02-07-2007 20:15

Witam
Mojej koleżance ( sama mam syna z ADHD )synkowi , ma 6 lat właśnie zdiagnozowali - nie całkowicie -jeszcze będzie miała jedno badanie, Aspergera.
Właśnie w tym roku idzie do pierwszej klasy, ładnie buduje zdania i nawet pracuje samodzielnie, koleżanka próbuje załatwić mu jakąś klasę dla dzieci autystycznych- czy to jest dobry pomysł, czy to nie opóżni jego rozwoju?
Czy jeżeli będzie miał orzeczenie ( będzie go badał jakiś psycholog- dyrektorka szkoły dla dzieci autystycznych) wystarczy , aby mu załatwić wolontariat, pomoc w normalnej klasie?
Jak do tego się zabrać, aby pomóc małemu i pokierować, aby w szkole nikt nie wyrządził mu krzywdy. Na prawdę to miłe dziecko, trudno mu złapać kontakt wzrokowy, ale tak ponadt to jest kontaktowy.
Pozdrawiam Ewa

Wanda Baranowska

Post 03-07-2007 09:55

Wszystko zależy od głębokości objawów zaburzenia. Jeśli dzieciaczek dobrze funkcjonuje poznawczo (czyta litery, kreśli znaki litereopodobne, wypowiada się) może poprawnie funkcjonować w klasie masowej (nawet bez wolontariusza, wystarczy świadomy zaburzenia nauczyciel). Ważne też, jaką ofertę dla dziecka ma szkoła dla uczniów autystycznych. To określi "zaniżanie" wymagań. Środkowym rozwiązaniem może być klasa integracyjna w szkole masowej, w której pracuje nauczyciel wspomagający.
Ewo, w opisanej przez Ciebie sytuacji trzeba chyba będzie zaufać diagnostom, którzy zaoferują najlepsze dla dziecka rozwiązanie.
[smilie=kiss of love.gif]

ewamewa

Post 03-07-2007 19:00

Dziecko było badane w poradni psychologiczno szkolnej - przed pierwszą klasą, ma według ich powtórzyć zerówkę, ale jak bym sama słuchała tych z poradni to mój syn byłby aspołeczny - wciąż chcieli go umieścić na inwidualny tok nauczania.
Potrzebuje wolantariusza lub terapeuty- jak to się załatwia? Myślę, że mógłby chodzić do normalnej klasy z terapeutą.
Wczoraj koleżanka rozmawiała z panią psycholog, podobno ma powstać klasa dla dzieci autystycznych, ale gdyby można było załatwić wsparcie w normalnej klasie, byłoby to najkorzystniejsze rozwiązanie. Jest mało czasu, przed wrześniem, a ona dopiero się teraz dowiedziała, że dziecko jej także cierpi na Aspergera- Proszę o pomoc.
Koleżanka ma bardzo blisko podstawówkę, no i szkoła ma bardzo dobrą opinie- nauczyciele są wymagający pod względem nauczania i wychowania.
pozdrawiam Ewa

Wanda Baranowska

Post 04-07-2007 19:23

Nad odroczeniem się zastanówcie, to nie jest taki zły pomysł, jak by się wydawało. Często dzieci z zaburzeniami rozwojowymi lub całościowymi korzystniej funkcjonują w szkole po roku, tym bardziej, jeśli są poddawane psychoterapii. Umysł tych dzieci wciąż dojrzewa i choć nie znikają zaburzenia, to rok w tym okresie rozwojowym wiele znaczy i często radykalnie zmienia gotowość dziecka do podjęcia obowiązku szkolnego.
Co do wolontariusza, istnieje kilka dróg:
1. za pośrednictwem szkoły wnieść do najbliższej Uczelni pedagogicznej, która "wysyła" studentów na praktyki do szkół
2. osobiście odnaleźć w okolicy Centrum Wolontariatu i złożyć tam formalny wniosek, opisując rodzaj potrzeb dziecka
3. odnaleźć Organizację Pozarządową (blisko), która zajmuje się sprawami takich dzieci
4. ogłosić taką potrzebę na naszym forum (chyba, że już to zrobiłaś)
5. można wpaść do Powiatowego Urzędu Pracy i złożyć takie zapotrzebowanie (jeśli Pani w okienku będzie miła)

i ... czekać.
Trzymam kciuki! [smilie=kiss of love.gif]

Dana30

Awatar użytkownika

Waleczny rodzic

Post 05-07-2007 08:33

Wandziu pytałas o literature, a ja wczoraj natknelam sie na notatke o skojarzeniach Za z ADHd. T. Attwood Z.A. s. 128.

Dosia

Awatar użytkownika

Rodzic i nauczyciel

Dzieci: synowie 18 i 26 lat, ADHD

Ja: ADD

Post 05-07-2007 21:14

Post Marty Mocek-Owsińskiej o literaturze o Zespole Aspargera pozwoliłam sobie przenieść tutaj, ponieważ jest to odpowiedni temat. Mam nadzieję, że więcej osób go w ten sposób znajdzie :D .
Klasa druga liceum.

Wanda Baranowska

Post 06-07-2007 13:28

Dziewczyny, dzięki za literaturę, choć ją już czytałam.
Zdałam sobie sprawę, że my chyba mówimy o dwóch oddzielnych sprawach.
W temacie: "ADHD czy Asperger", pojawić się może kilka aspektów rozważań.
1. na ile objawy ADHD i ZA są do siebie zbliżone?
2. czy objawy ADHD wykluczają ZA i odwrotnie?
3. czy można formalnie (na papierze) orzec o ADHD i ZA jednocześnie.

ad.1. oczywiście są zbliżone, choć sfera społecznego funkcjonowania dziecka wyraźnie je od siebie odróżnia (stąd wątki w literaturze o "skojarzeniach", "Podobieństwach").
ad.2. jeśli istnieje duże podobieństwo objawów ADHD i ZA, to nie mogą się wykluczać, jednak dalej mamy do czynienia z objawami zaburzenia społecznego funkcjonowania które "rozsądzą" o zdiagnozowaniu któregoś z tych zaburzeń.
ad.3. W świetle aktualnych klasyfikacji zaburzeń psychicznych- nie można. Już pisałam, można stwierdzić co najwyżej ZA z cechami ADHD (wymieniając dokładnie o które cechy nam chodzi, a których to nie zawiera zespół objawów ZA, zawarty w klasyfikacji). Ale nie można już postawić diagnozy ADHD z cechami ZA. Diagności amerykańscy przestrzegają, że takie próby zwykle oddają ADHD z objawami depresji, na skutek czego zaburzona zostaja komunikacja interpersonalna. To jednak powikłania ADHD.
Dalej będę czujna, bo temat okazuje się bardzo gorący. Dziewczyny, Was też o to proszę. Cokolwiek zauważycie w tym temacie, dajcie znać. [smilie=heart fill with love.gif]

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 06-07-2007 20:18

Droga Wando-
u mojego syna dokładna diagnoza brzmi tak:"chłopiec spełnia kryteria objawowe zespołu Aspergera (w oparciu o DSM-IV).Współwystępują objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi." Dla mnie jako matki łatwiej jest pisać Asperger + adhd i większość wie o co chodzi - po prostu przeważa ZA; nie spotkałam się jeszcze ze stwierdzeniem, że u kogoś zdiagnozowano adhd i ZA; ale z odwrotnością tak...
nasze życie pokazało, iż można łączyć te jednoski, chociaż główna terapia skupia się na Aspergerze i tak to, co do tej pory traktowane było jako nerwica natręctw w adhd - w ZA jest rytuałami i nie wymaga farmakoterapii - są podobieństwa, ale też różnice ...
memo

Wanda Baranowska

Post 06-07-2007 21:11

Czyli wszystko jest w porządku. Wybaczcie moją przesadną czujność, ale "po sąsiedzku" mam bardzo niedobre doświadczenia związane z łączeniem formalnym tych zespołów. W ślad za każdą diagnozą idzie farmakoterapia i ważne jest, co do czego przyporządkować.
Jestem jednak spokojna, Mamy górą! Wiedzą wszystko, co niezbędne!
[smilie=heart fill with love.gif]

Marta Mocek-Owsińska

Awatar użytkownika

Post 07-07-2007 18:32

staramy się jak możemy, choć wszystkiego i tak nie wiemy...
memo

Wróć do Szkoła, przedszkole