Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Terapia SI (integracja sensoryczna)

Moderator: Moderatorzy

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-02-2009 23:08

A na Śląsku? Może ktoś coś polecić? Ja znalazłam tylko Sosnowiec. Mamy zaczynać z końcem marca. Mam nadzieję, że koszty nie powalą nas na kolana - pani obiecała nawet jakieś zajęcia z integracji rodzinnej - czyli, że mój najstarszy będzie mógł ćwiczyć z Gawełkiem. Na razie nie umiem sobie tego wyobrazić. Czy zawsze jest tak - diagnoza 200, spotkania ustalające terapię 1-2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie i sama terapia conajmniej raz w tygodniu w gabinecie, "zeznania" z zachowań po spożyciu określonych produktów i ćwiczenia w domu i przedszkolu?

aneczka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 06-02-2009 23:21

Terapię SI prowadzi ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Katowicach na ul. Ułańskiej 5.(Osiedle Tysiąclecia)

Dodatkowo przy zakwalifikowaniu jest eeg biofeedback i inne ćwiczenia.

Potrzebne jest tylko na początek skierowanie od lekarza rodzinnego do tego ośrodka

edziamama

Post 27-03-2009 16:33

Dzięki Aneczko za namiary, właśnie szukam gdzie można zzdiagnozować SI na Śląsku :)

jotde2

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 19-01-2010 14:03

Albo dowiemy się jakie badania naukowe stoją za tą terapią, albo włóżmy ją między inne gusła :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 19-01-2010 14:04 przez mrówa, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Edytowałam ten post.

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 01-06-2010 11:52

jotde2 pisze:Albo dowiemy się jakie badania naukowe stoją za tą terapią, albo włóżmy ją między inne gusła :mrgreen:

Terapia zaburzeń integracji sensorycznej jest terapią powszechnie uznawaną przez psychologów, psychiatrów i neurologów.

Jak znajdę czas, to wrzucę tu materiały na ten temat, choć uważam, że zanim zakwestionuje się skuteczność terapii należałoby choć trochę samemu poszperać ( choćby w necie ) .

Znam rodziców, którzy stosowali tę terapię u swoich dzieci ( np. z nadwrażliwością na bodźce dźwiękowe, zapachowe ) z bardzo dobrym rezultatem.

Ja też zaczęłam. Ćwiczeń uczę się w poradni ( bezpłatnie ).
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

Malwinka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 01-06-2010 15:52

Myślę, że więcej mogłaby Iwpal napisać.

Ja tylko wrzucę znalezione strony ( nie wartościując ich ani nie oceniając )

Swego czasu byłam bardzo zainteresowana tym tematem.
Pamiętam, że znalazłam wyniki badań w PDF. Teraz już nie mogę ich odszukać.
Jak znajdę, to podam.

http://www.pstis.pl/pl/galeria/?str=pod ... 9fadb19_30

http://www.domrainmana.pl/2008/11/terap ... ystycznym/

http://www.zbigniewprzyrowski.pl/userfi ... ie0006.pdf

http://www.zsslubin.republika.pl/publik ... ryczna.pdf

http://literka.pl/3/35234/wplyw_zaburze ... ju_dziecka ( rodzaj poradnika dla nauczycieli w PDF )
Pozdrawiam. Malwinka - mama trzynastolatka z ADHD.

Józefina

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: córka 11 lat ZA i synek 8 lat ZA

Ja: walczę

Post 01-06-2010 16:26

Świetny wykład na temat SI był na konferencji o ZA w Gdańsku. Może ktoś mógłby wrzucić materiały, albo fragmenty chociaż?
Edukacja Domowa bardzo pomaga nam żyć :)

jarek

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 01-09-2010 21:34

Ciekaw jestem, czy ktoś spotkał się z odmianą tej metody w postaci programu Dzieci dzieciom Dar dotyku ( 4D ) z Nowej Zelandii, a popularyzowaną w Polsce przez Evę Scherer?
poradnictwo w Stowarzyszeniu pONad - nowa strona http://www.adhd.net.pl
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Nadpobudliwym PONAD - informacje o działalności, kontakt.

jeżeli nie leki - to co ?
zobacz na stronie http://www.adhd.strefa.pl

mkozi

Post 08-06-2011 20:00

Cześć jestem tutaj nowy a eee... w sumie przez przypadek, wiec się zarejestrowałem - mam swoja wiedzę na temat SI podzielę sie nią - może komuś się przyda.

SI było za oceanem na stan mojej wiedzy już 2 razy atakowane (nie pamiętam dat, gdyby była taka konieczność to poszperam) - że ta metoda nie ma podstaw i jest szamaństwem.
2 razy się obroniło ----> są badania naukowe, które dowodzą, że następuje poprowa w funkcjonowaniu dzieci w sferze zmysłowej a zarazem ruchowej i poznawczej.

iwpal pewnie to potwierdzi w sumie mnie zna :P

"program Dzieci dzieciom Dar dotyku" w sumie jak sama nazwa wskazuje dotyczy dotyku a zmysłów mamy zdecydowanie więcej, co nie znaczy, że to jest złe. Dotyk jest dominujący, bo z nim się rodzimy... (więcej czujemy na samym początku życia niż widzimy) ----> niemniej nie można tego porównywać

AgaSzczecin

Dama/Kawaler Srebrnego Orderu ADHD

Post 08-05-2012 10:44

Odświeżam temat :)

Czy warto przeprowadzić pełną diagnozę integracji sensorycznej ?
Czy terapia SI jest skuteczna i w jakim stopniu ?
Po jakim czasie były pierwsze efekty ?

Bardzo proszę o wszelkie opinie, z góry dziękuję :D
POZDRAWIAM !
Aga

anka-niko

Awatar użytkownika

Wsparcie i Łowca Talentów

Dzieci: maturzysta z ADHD (wbrew pozorom)

Ja: takie sobie coś ;)

Post 08-05-2012 10:54

AgaSzczecin pisze:Czy warto przeprowadzić pełną diagnozę integracji sensorycznej ?

Warto. Można uzyskać cenne informacje o tym nad czym trzeba z dzieckiem pracować.

AgaSzczecin pisze:Czy terapia SI jest skuteczna i w jakim stopniu ?

To bardzo indywidualna sprawa. Nie ma chyba jeszcze badań statystycznych.

AgaSzczecin pisze:Po jakim czasie były pierwsze efekty ?

To bardzo indywidualna sprawa.

Aga, po prostu każdy człowiek jest inny, ma inne zaburzenia i inaczej reaguje na terapię/terapeutę, inaczej (w swoim własnym tempie) się rozwija. A to wszystko ma wpływ.
Obrazek
mama super syna - KĄT-owicza z ADHD, dysgrafią... i pasją

Jerzy Liebiert
Uczyniwszy na wieki wybór// w każdej chwili wybierać muszę... Jeździec

Uczę się ciebie człowieku.//Powoli się uczę, powoli.//Od tego uczenia trudnego//Raduje się serce i boli. *** (Uczę się ciebie, człowieku...)

AgaSzczecin

Post 08-05-2012 11:03

Wiem, oczywiśćie, że każdy człowiek jest inny i na każdego terapia zadziała (lub nie) inaczej ;)

Chciałabym tylko wiedzieć, czy faktycznie są jakieś efekty - czy jednak ich brak ...

Interesują mnie opinie mam dzieci, które miały taką terapię - to najlepsze źródło wiedzy :)
POZDRAWIAM !
Aga

Anchen

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Jaś, 10 lat, ZA i Staś, 8 lat, NT

Post 08-05-2012 11:10

Krzyś miał przez kilka lat, w okresie największego nasilenia trzy godziny tygodniowo. Nie zaobserwowałam gwałtownej poprawy w żadnym momencie terapii, ale dwoje znajomych dzieci po kilku tygodniach podobno zmieniło się diametralnie - jednego delikwenta znam bardzo blisko i było to dziecię, które na początku terapii mówiło:
- Ciociu, ale ja nie pobiegnę za Twoimi chłopcami, bo się spocę, a ja nie lubię się pocić...
a teraz intensywnie trenuje judo i jest bardzo chwalone przez trenera, jest też w grupie sportowej pływackiej. Tyle że rzetelnie nie wiem, czy to kwestia SI, czy późniejszych sportów, bo basenu ma trzy godziny tygodniowo, judo tyleż.

Krzyś chodził dzielnie i nawet te zajęcia lubił - po zmianie terapeutki, która nieustannie narzekała, że dziecko nie chce współpracować, więc w końcu zdecydowaliśmy się poprosić o inną - ale ostatnio psycholog prowadząca, której ufam, powiedziała, że właściwie podobny efekt moglibyśmy osiągnąć sportami i pracą własną. I tu się, przyznam, załamałam. Ale powiedziała też, że polecają SI dzieciom ze spektrum autyzmu, bo w Polsce jest niewiele innych zajęć, którymi można je zastąpić.

AgaSzczecin

Post 08-05-2012 11:33

Dziękuję Anchen :)

Kuba jest już zapisany na pełną diagnozę.

I tak sobie czytam i czytam - i nie wiem, co sądzić na temat tej terapii ...

Czy to cosik pomoże, czy też to kolejne wyciaganie pieniędzy :hmmm:

Sama diagnoza - 280zł.
Potem ewentualna terapia - 70zł raz lub dwa w tygodniu przez co najmniej rok (najlepiej dwa lata).
Czyli koszt nie mały, więc rozważam czy warto :?
POZDRAWIAM !
Aga

MamaExpresika

Wsparcie

Dzieci: Expresik 7 lat i 3 mc - prawdopodobnie ADHD (zdania uczonych są podzielone)

Ja: PPP sądzi, że mam ADHD ;)

Post 08-05-2012 14:46

Mój Expresik chodził na SI 2 lata, dodatkowo rok równolegle miał Bobatha. Nie mam oczywiście pewności, ale możliwe, że dzięki terapii Młody trochę zwolnił i zaczął bardziej nad sobą panować, poprawiła się też sporo koncentracja.
W naszej diagnozie było stosunkowo dużo niewygaszonych odruchów pierwotnych. One niestety bardzo zakłócają funkcjonowanie dziecka. Jeśli będziesz zainteresowana wstawię kilka (moim zdaniem ciekawych) linków, z informacjami o przetrwałych odruchach. Kupiłam też książkę w temacie, wartą polecenia.
Co do terapii. My po 2 latach zrezygnowaliśmy, bo w naszym odczuciu osiągnęliśmy już to, co dzięki tej metodzie mogliśmy. Poza tym synek był bardzo znużony tymi zajęciami i nie chciał współpracować, podporządkował sobie też terapeutkę. Dodam, że obecnie pracujemy w domu, specjalnie dla Expresika przygotowanym programem. Ta praca to w zasadzie zabawa, ale wymaga systematyczności - 50 minut dziennie codziennie.
W każdym z nas tkwi talent ważne by go dostrzec i w niego uwierzyć...

AgaSzczecin

Post 08-05-2012 15:17

Poprosze o te linki - chętnie przeczytam :)

Kto dla Expresika układał ten program, który robicie codziennie w domu ?
POZDRAWIAM !
Aga

MamaExpresika

Wsparcie

Dzieci: Expresik 7 lat i 3 mc - prawdopodobnie ADHD (zdania uczonych są podzielone)

Post 08-05-2012 16:41

Podaje linki, sądzę że informacje na tych stronach są napisane przystępnie i w spoósb zrozumiały dla laika:
www.integracjasensoryczna.org.pl/pl/co-to-jest-si
gpp.edu.pl/zaburzenia-integracji-sensorycznej-rozpoznawanie
www.integracjasensoryczna.com.pl/index. ... pages&id=1
www.edukacja.edux.pl/p-12634-odruchy-u- ... mowlat.php

Program do pracy w domu przygotował nam terapeuta SI. Co kilka tygodni ćwiczenia wymagają modyfikacji.
W sieci jest kilka fajnych stron do pracy w domu nad poszczególnymi odruchami, ale nie zaczynałaby od tego.

zekanna

Dzieci: Miki 4 lata - chyba ZA?, Dusia

Post 09-05-2012 08:48

W przypadku Mikołaja SI bardzo pomogło, młody miał niewygaszone odruchy niemowlęce. Teraz jesteśmy po 8 miesiącach ćwiczeń i młody zaczął pedałować, skakać na placu zabaw i huśtać się, coś czego wcześniej nie byliśmy wstanie go nauczyć. Zawsze był żywym chłopcem, uwielbiającym biegać, on wiecznie biegał, a na placu zabaw był asekuracyjny, mocno się trzymał przy zjeżdżaniu. Teraz już nie biega ciągle, potrzebuje też innej formy aktywności.
My korzystaliśmy z diagnozy w PPP, chodzi też tam na 40 minut ćwiczeń, dodatkowo ma jeszcze godzinę ćwiczeń prywatnie. Dużo ćwiczy w domu na podłużnej piłce, odreagowuje na niej.

Anchen

Awatar użytkownika

Wsparcie

Dzieci: Jaś, 10 lat, ZA i Staś, 8 lat, NT

Post 09-05-2012 13:54

MamaExpresika pisze:Program do pracy w domu przygotował nam terapeuta SI. Co kilka tygodni ćwiczenia wymagają modyfikacji.

Ten fragment wydaje mi się bardzo ważny: dla mnie podstawowe w terapii było znalezienie terapeuty, któremu będę ufała i który będzie chciał współpracować z rodzicami. W Warszawie spotkałam się z dwoma, najogólniej mówiąc, podejściami. Są terapeuci mocno nastawieni na współpracę z rodzicami, komentujący zachowanie dziecka podczas ćwiczeń (myśmy w nich nigdy nie uczestniczyli ani ich nie obserwowali), omawiający na bieżąco postępy, zadający na życzenie rodziców prace domowe, podpowiadający wreszcie, jak zmieniać codzienne czynności w terapię (np. że dobrze oglądać telewizję na wielkiej dmuchanej piłce, że układanie puzzli na brzuchu, z podparciem ramionami barków). Są też tacy, którzy w ogóle nic nie mówią o prowadzonej terapii, rodzice mają siedzieć w poczekalni i gawędzić z właścicielką ośrodka o najnowszych trendach wnętrzarskich, a wszelkie pytania o zachowanie dziecka na zajęciach są kwitowane "Proszę porozmawiać z właścicielką". Absolutnie nie wartościuję, bo są ludzie, którym to drugie podejście bardzo odpowiadało. Ja jednak sobie z tą blokadą informacyjną nie umiałam poradzić, niszczyło mnie poczucie bezsilności, zatem pewnego pięknego dnia umówiłam się na spotkanie z właścicielką i zgłosiłam problem. Usłyszałam, że to jedynie moja potrzeba wiedzy oraz kontroli, bo przecież moja wiedza nie wpływa na przebieg terapii, od tego, że będę wiedziała, nie zostanie ona przeprowadzona poprawniej. Zgadza się, odpowiedziałam, ale mam zwyczaj zaspokajać swoje potrzeby, co jest, zdaje się, objawem zdrowia psychicznego. Ale oczywiście ona miała rację, bo dramatycznie potrzebowałam wtedy możliwości robienia czegoś dla mojego dziecka i pomagania mu również w tym aspekcie. Bardzo źle znoszę bezradność.

W każdym razie trzeba się tutaj bardzo dokładnie rozpatrzeć w swoich celach, możliwościach i potrzebach, bo aktywne angażowanie się w terapię własnego dziecka rodzi też pewne niebezpieczeństwa (czasem rodzic staje się terapeutą, nie rodzicem). Dla nas ogromnie ważne było, żeby jak najwięcej rzeczy robić razem, żeby to nas integrowało, a nie dezintegrowało. Jednak to było dużo czasu, dużo douczania się - no i zaprzyjaźniałam się, zresztą z powodu zupełnie innej pasji - z kapitalną dziewczyną, terapeutką SI z Wybrzeża i ona też mnie mnóstwo nauczyła. Moim zdaniem zdecydowanie warto poprosić o plan do samodzielnej pracy.

zekanna

Dzieci: Miki 4 lata - chyba ZA?, Dusia

Post 09-05-2012 20:15

Zdecydowanie nie wyobrażam sobie braku współpracy na płaszczyźnie ja i terapeuta mojego dziecka. U nas rozmawiamy po każdych zajęciach, dziewczyna bardzo zaangażowana, włożyła masę pracy w młodego, żeby on zechciał z nią pracować. Bardzo pomaga nam na płaszczyźnie współpracy z przedszkolem, pisze dla nich wskazówki jak postępować z młodym i ogólnie tłumaczy cały zarys jego funkcjonowania. Trafiliśmy do niej w najgorszym dla nas momencie więc jej wskazówki do pracy z młodym były dla nas bardzo ważne i to, że na bieżąco wszystko było pod niego zmieniane tak aby rezultat był najlepszy.
Tutaj poza samym schematem ćwiczeń dużo rolę odgrywa jeszcze wiedza terapeuty.

MamaExpresika

Wsparcie

Post 10-05-2012 16:18

Anchen pisze: Moim zdaniem zdecydowanie warto poprosić o plan do samodzielnej pracy.

Dodam, że do planu pracy sporządziłam tabelkę i wpisywałam do niej codziennie obserwację (do każdego ćwiczenia oddzielnie). Po każdym tygodniu wysyłałam zestawienie do terapeutki i ona podpowiadała nam co zmienić. Po kilku kolejnych tygodniach pojechaliśmy z Młodym na ponowne spotkanie. I tu czekała nas niespodzianka. Panie poprosiły o zademonstrowanie ćwiczeń :) Po tym nastąpiła mała modyfikacja programu i dodano kolejne zadania.
Obecnie z uwagi na aurę trochę mniej trenujemy w domu, a więcej ganiamy Młodego po świeżym powietrzu. M.in. próbuje go uczyć chodzić po drzewach i ganiam po lesie ....

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 10-05-2012 19:53

MamaExpresika pisze: M.in. próbuje go uczyć chodzić po drzewach i ganiam po lesie ....
Słusznie :OK:

Halina

Awatar użytkownika

Licencjonowana ADHD-owa Czarownica

Dzieci: Piotrek 24 CZR z cechami ADHD i Krzyś 15 gimnazjalista ZA z cechami ADHD

Ja: ADHD zdiagnozowane przez lekarzy moich dzieci

Post 05-11-2012 21:18

dnia 8 grudnia 2012 roku

Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej

organizuje

Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Konsultacji SI (ODBK SI).

W tym dniu terapeuci integracji sensorycznej SI w całej Polsce będą udzielać bezpłatnych konsultacji z zakresu integracji sensorycznej. Każdy rodzic zaniepokojony rozwojem swojego dziecka będzie mógł skorzystać z pomocy terapeuty integracji sensorycznej SI.

Więcej informacji na stronie www.pstis.pl w zakładce DLA RODZICÓW
Sama ADHD, synowie ZA z cechami ADHD, a mąż podejrzany o ADD
Obrazek
Obrazek
tel. 799223703

westa

Awatar użytkownika

Post 06-03-2013 07:55

Halina pisze:dnia 8 grudnia 2012 roku
Ogólnopolski Dzień Bezpłatnych Konsultacji SI (ODBK SI).

Fajnie, że coś takiego odbyło się nawet w mniejszym miastach. Skorzystałam, z czego się bardzo cieszę.
Teraz córka zaczęła terapię, a że terapeutka ciepła otwarta i świetnie nawiązuje z nią kontakt, tylko czekać na jakiekolwiek efekty:)
-_córcia_10 lat nie-adhd_-

Żona Dreptaka

Wsparcie

Post 06-03-2013 17:12

I bardzo dobrze :OK:

Wróć do Leczenie