Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

KURATOR SĄDOWY a ADHD

Moderator: Moderatorzy

Andrzej J. Moroz

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 05-08-2006 23:23

KURATOR SĄDOWY a ADHD

Ponieważ praktycznie znam problematykę kurateli sądowej zarówno w odniesieniu do nieletnich jak i dorosłych, proponuję to miejsce na dzielenie się uwagami tych, którzy mają (których dzieci mają) kuratora sądowego. Z oczywistych powodów "obdarzony" kuratorem powinien być zdiagnozowanym ADHD-owcem. Jeśli nie ma diagnozy - proszę to zaznaczyć.

Piszcie o swoich doświadczeniach w tej kwestii. Wielu młodych ludzi otrzymuje nadzór kuratora tylko dlatego, że nikt mu nie pomógł. Zdarza się, że niektórzy ADHD-owcy mają kuratora, nie żałują niczego, co zrobili a za decyzję sądu obwiniają wszystkich, poza sobą. To też jest temat do omówienia.

Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami. A gdybyście mieli pytania - pytajcie. Proszę o rzeczowe i konkretne pytania.

Klub Rodziców Aktywnych - najstarsza grupa wsparcia ADHD na wschód od Wisły! (luty/marzec 2005 r.)
tel. 781 034 854
http://www.filantropia.eu/

kasiaka

Post 11-08-2006 10:00

Od niedawna jestem kuratorem społecznym,w pionie rodzinnym. No i moja pierwsza" perełka ''- chłopak 17 letni z dziwnymi zachowaniami i moja diagnoza ADHD trafiona! Wcześniej diagnozowany tylko w Poradni, w sytuacji jeden na jeden anioł....z czasem na pozór aspołeczny....wystarczyła wizyta u psychiatry, szczegółowe badania, leczenie farmakologiczne- skończył szkołe, chce się uczyć dalej, czy musiało sie tak wiele podziać w jego życiu, konflikt z prawem, żebyby trafił do dobrego lekarza? Mój mały sukces.....

Agatka

Awatar użytkownika

Profesorowa

Post 11-08-2006 10:05

bardzo się cieszę Kasiu, że Ci się udało. Niestety mam bardzo przykre doświadczenia z sądami, które bez rzetelnej diagnozy pakują dzieci do poprawczaków, a tam juz masakra.
jestem psychologiem:) i lubię to forum
Agata Orzeł-Żukowska
psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny
terapeuta biofeedback

Andrzej J. Moroz

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brylantowego Orderu ADHD

Post 12-08-2006 10:08

Kurator sądowy to osoba, która może zrobić bardzo dużo dla swojego podopiecznego, albo.... nic! Wszystko zależy od niego, od kuratora. Co istotne, nie ma znaczenia czy jest to kurator zawodowy, czy społeczny. W Lublinie miało sie odbyć spotkanie kuratorów na temat ADHD. Sprawa jest w trakcie załatwiani. Co prawda sądy mają kupę pieniędzy ale na szkolenie tego typu - niezbyt wiele. Załatwimy jednak temat - myslę - pomyślnie.

Rodzice dzieci z ADHD "mający" kuratelę w domu muszą zachowywać się asertywnie. Bywa bowiem, że kurator jest niekompetentny, a w przypadku ADHD tak jest najczęściej!!! Zauważcie że kuratorami sądowymi (szczególnie zawodowymi z dłuższym stażem pracy) są ludzie nie mający zielonego pojęcia o zaburzeniu. Piszę to w pełni odpowiedzialnie, bo kuratorem zostałem 1 1999 roku. Dlatego też kurator po historii, polonistyce, czy socjologii jest kuratorem, ale jego wiedza o ADHD jest żadna! Taka jest prawda generalna. Bywa pewnie i tak, że ktoś jest po psychologii, może po psychopedagogice - wtedy może być inaczej. zresztą uważam, że kuratorzy powoływani i zatrudniani w ostatnich latach są lepiej przygotowani do pracy, niż ci starsi stażem. Tajemnicą poliszynela jest tutaj jednak i to, że na resocjalizacji o ADHD mówi się b.mało albo właściwie nic.

W całej tej sprawie pamiętać też należy, że kurator może nie wiedzieć o ADHD nic, ale zechce się dowiedzieć, zechce porozmawiać. Wówczas pogadajcie z nim. Być może zyskacie dla swojego dziecka prawdziwego anioła stróża, kompetentnego "klawisza" na wolności. Zawsze nalezy być otwartym na kuratora. Gdyby jednak on był zamknięty na Wasze s[postrzeżenia, Wasze uwagi i sugestie - należy ustawić go do pionu, nawet pisząc skargę do prezesa danego sądu, z załączeniem wyczerpujących informacji o ADHD, papierem z poradni pedagogiczno-psychologicznej i od lekarza psychiatry.

Pamiętajcie: to Wy macie być przyjaciółmi Waszych dzieci. Innym na nich tak naprawdę wcale nie zależy!

Bądźcie jednak rodzicami konsekwentnymi, odpowiedzialnymi, rozsądnymi i kochającymi. Wtedy będzie dobrze.

Klub Rodziców Aktywnych - najstarsza grupa wsparcia ADHD na wschód od Wisły! (luty/marzec 2005 r.)
tel. 781 034 854
http://www.filantropia.eu/

Wróć do Szkoła, przedszkole