Forum     Forum - powrót na pocztek forum Portal - powrót na ADHD.org.pl Office Bogdan Mizerski

Pytania o interpretację EEG

Moderator: Moderatorzy

szarlotka

Post 11-03-2009 20:17

Re: dopiero

Michaela Pakszys pisze:teraz zajrzałam mam nadzieję iż po strachu Szarotko!
Zapis mówi o nieprawidłowej czynności mózgu należy wykonać dodatkowe badania wyjaśniające np.MRI.
Zyczę dobrych wiadomości

witam,
na szczescie, wykonany rezonans magnetyczny absolutnie nic nie wykazal - i bylam u 3 neurologow /dr Potakiewicz,Matkowska i Mazurczak/ i poniewaz niezaleznie uznali oni, ze ten zapis chociaz jest nieprawidłowy to nie leczymy go bo z opisu objawow bole glowy moga miec charakter migrenowy /u mnie to samo w dziecinstwie/ -> nie daję leków dziecku. Bole powtarzaja sie okolo 1 raz mcu /z reguly 2 polowa dnia kiedy syn przemęczony np w weekend po calym tygodniu/. Czy powinnam powtarzac MRI? Po jakim czasie? Czy Pani moglaby mi pomoc? Jestem z Warszawy.

skubbi

Post 13-03-2009 16:43

odczyt EEG - POMOCY!

Witam,

jestem nowy na forum, ale wlasnie odberalem wyniki EEG mojej 4 letniej coreczki i wogole nie wiem co z nich wynika; mieszkamy za granica i mozliwosc nastepnej wizyty u neurologa bedzie dopiero za kilka miesiecy: czy ktos pomoze sprawdzic czy jest sie czego obawiac?

Opis EEG: odczyt czesciowo z artefaktami, czynnosc alfa i domieszka rozsianej beta, licznie rozsiane fale alfa w okolicach potyliczno-skroniowych, nasilone w hiperwentylacji, czynnosc podstawowa nalezna od wieku

Na EEG skierowano nas poniewaz czasami corka ma nocne napady placzu, nie ma z nia kontaktu, nie da sie dobudzic i placze, rano nic nie pamieta, a ostatnio zona zauwazyla ze rowniez sie trzesie po wzieciu na rece

prosze o pomoc i dziekuje

themarinka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 14-03-2009 20:21

Witam, bardzo sie cieszę, że jest ten wątek. Szukałam go świadomie i po raz kolejny nie zawiodłam się na tym forum. Przeczytałam wszystkie posty dotyczące badania EEG. Mój synek jest w trakcie diagnozowania ZA. Ma 10 lat. W ubiegłym roku po badaniu psychologicznym okazało się, że jest duża dysharmonia między rozwojem intelektualnym i emocjonalnym. Inteligencja powyżej przeciętnej a rozwój emocjonalny znacznie opóźniony.

Dostaliśmy od neurologa skierowanie na EEG ale wg. zapisu w przychodni termin mielibyśmy dopiero na koniec kwietnia a kolejna wizyta u neurologa -> koniec maja!!! Na badanie EEG umówiłam się prywatnie. Pani zaproponowała godzinę 20:00. Miało to być badanie w stanie czuwania. Moja wątpliwośc dotyczy przygotowania do badania i warunków jego przeprowadzania.

Skierowanie na badanie dała pani neurolog X z przychodni, badanie przeprowadzila pani Y w prywatnym gabinecie EEG i Biofeedback, opis wykonywał specjalista neurologii Z.

Z opisem udam się do pani neurolog X ale już prywatnie, żeby było szybciej, bo czekanie do końca maja ...EH! Potem ... a może równolegle do lekarza psychiatry (poleconego w temacie diagnozy ZA) też prywatnie bo termin na NFZ był w poradni dopiero na maj a zapisywałam sie w grudniu!!! Zresztą polecany psychiatra nie przyjmuje w ogóle państwowo. Polska rzeczywistość.

Tomek był negatywnie natawiony do badania. Nie przygotowałam go na to jak badanie będzie wyglądało bo właściwie sama nie wiedziałam. Nie bardzo chciał dać sobie założyć czepek, ale w końcu się udało, opierał się przed połozeniem na łóżku, ale w końcu połozył się z czepkiem na głowie i podłączonymi elektrodami. Gdy trzeba było zamykać i otwierać oczy wypełniał polecenia. Ale co jakiś czas robił miny w trakcie całego badania i pokazywal jak bardzo mu się to nie podoba. Emocjonalnie był na duże nie w trakcie całego badania. Moje pytanie jest następujące.

Czy fakt iż nie był zrelaksowany, był raczej pod wpływem pobudzenia, pełen negatywnych emocji, natawiony na nie, no i była to dość późna pora może mieć istotny wpływ na efekt badania. Jesli lekarz neurolog przeczyta opis to czy istotne będzie dla interpretacji opisu to w jakim stanie emocjonalnym w czasie badania znajdowało się dziecko?

Bardzo mi zalezy na dokładnej diagnozie synka.
Czytałam wszystkie pani odpowiedzi pani doktor i rozumiem, że możliwośc wglądu w zapis EEG umożliwia pełniejszą ocenę sytuacji. Proszę jednak zrozumieć nas rodziców, nie jesteśmy specjalistami i liczymy na wskazówki i wyjaśnienia przytaczając opisy z pracowni EEG. Ja podobnie jak moi poprzednicy nie wiem co mogą oznaczać fachowe terminy w opisie. Mam dodatkowe wątpliwości czy na zapis EEG opisany przez specjalistę neurologii miał wpływ negatywizm dziecka w czasie badania a moze nie miało to żadnego znaczenia.

Cenię każdą informację, bardzo mi zależy na dobrej diagnozie gotowa jestem powtórzyć badanie i chętnie zastosowałabym się do rad jak ewentualnie powinno się przygotować dziecko do badania EEG w stanie czuwania. Czy takie badanie jakie było wystarczy? Co mogłoby być wskazaniem do badania rezonansem magnetycznym?

Uwazam, że rodzice powinni być na tyle świadomi na ile tylko są w stanie by np. w porę zauwazyć, ze trafili do niewłaściwego specjalisty.

To dlatego zawracamy pani głowę próbując zrozumieć dolegliwości naszych dzieci.

Poniżej zamieszczam opis:

Badanie wykonano w czuwaniu. Czynność podst. alfa 8-9 c/s. o ampl. do 80 uV. W odprowadzeniach czołowych po stronie lewej obecne nieliczne fale ostre i zespoły fala ostra - fala wolna. Hv i Fs nie nasilają zmian. Rz obecna.
Zapis nieprawidłowy.

Michaela Pakszys

Wsparcie

Post 13-04-2009 13:50

odpowiedż na listy

1.themarinka: badanie EEG u dziecka 10 letniego najczęściej wykonywane jest w stanie czuwania. W czasie badania jest pożądane aby dziecko było zrelaksowane. Stopień relaksacji i współpracy technik-dziecko zależy od rozmowy rodzica z dzieckiem i przygotowania go na badanie oraz od umiejętności nawiązania kontaktu z dzieckiem przez technika badającego.
Nieodpowiednie zachowanie dziecka i z tego płynące artefakty czyli zakłócenia ruchowe i mięśniowe mogą utrudnić czy nawet uniemożliwić dokładny odczyt badania EEG. Nie widziałam badania więc trudno mi się odnieść do konkretnego badania pani syna. Do opisu: w opisie opisane są nieprawidłowe elementy w przednich okolicach po stronie lewej, które zwracają uwagę na zlokalizowaną zmianę pracy mózgu i wymagają wyjaśnienia, naprzykład również badaniami neuroobrazowania. Nadmieniam iż w ADHD zdarzają się w EEG zmiany "padaczkopodobne" jednak bez padaczki.

2.skubbi:4-letnia dziewczynka prawpodobnie cierpi na lęki nocne, w przytoczonym opisie badania EEG wyraźnych zmian nie odczytuję jednak sytuacja wymaga konsultacji neurologa.
dr n. med. Michaela Pakszys

themarinka

Awatar użytkownika

Dama/Kawaler Brązowego Orderu ADHD

Post 15-04-2009 13:10

Re: odpowiedż na listy

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mamy już za sobą drugie badanie EEG tym razem we śnie. Tomek zachowywał się idealnie. Zasnął po 15 minutach :)

Wieczorem, w dniu poprzedzającym badanie dostał propozycję nie do odrzucenia: mógł sobie pograć na PlayStation do ok. 23:30. Minę miał kapitalną -> mieszanina zaskoczenia, niedowierzania i radości. Rano musiał wstać do szkoły jak zwykle o 6:45. Badanie było umówione na 20:00. Następny dzień miał go w naturalny sposób zmęczyć + efekt zaplanowanego niedospania + niegdyś idealny sposób na zasypianie czyli książka, którą obiecałam mu poczytać w gabinecie. Wystrój gabinetu przypominał pokoik dziecięcy to łagodziło obcość "głupiego czepka". Tomek był przygotowany także ... intelektualnie:) Pogadaliśmy sobie o mózgu, padło sto tysięcy pytań. Przed drugim badaniem był świadomy, że idziemy podglądać pracę mózgu. To i tak w skrócie.

Teraz już mogłabym doradzać innym jak przygotować dziecko do badania EEG ;]

Przed nami zapewne jeszcze badanie rezonansem magnetycznym. Zapis EEG we śnie był podobny do poprzedniego. Znów nieprawidłowy i tym razem w odprowadzeniach ciemieniowych liczne fale ostre i zespoły fali ostrej - fali wolnej.
Czyli z tego co już chyba wiem zapis "padaczkopodobny". Tomek nie miał nigdy padaczki. Czy konieczne będą leki? Wiem, wiem trzeba poczekać na wynik wszystkich badań ;]

Michaela Pakszys

Wsparcie

Post 15-04-2009 15:52

do themarinki

cieszę się że odpowiednie postępowanie "mądrej mamy" spowodowało nawet radość i napewno uspokojenie chłopca. Badania EEG nawet ze zmianami padaczkopodobnymi się nie leczy lekami. Leki stosują sie tylko w sytuacji koniecznej - kazdy lek jest obciążeniem organizmu jeśli stosuje się bez wyraźnych wskazań. Trudno na odległość coś zalecać i przeciwstawiać się leczeniu. Zawsze jednak przydaje się dialog lekarz-rodzice z wyjaśnieniami na jak długo, w jakiej dawce, dlaczego i jakie są objawy uboczne leczenia. Dopiero wzajemna dyskusja, poznanie choroby, poznanie objawów ubocznych leku prowadzą do zapisania leku na receptę.

Katarzyna KMMM

Post 20-04-2009 21:33

Pani Doktor,

Bardzo proszę o interpretację badania EEG mojego synka. Wizytę u neurologa mam dopiero w czerwcu bardzo się niepokoję.

Oto opis:
„Badanie wykonano w czuwaniu.
Zapis zróżnicowany przestrzennie.
Czynność podstawową w tylnych okolicach stanowią fale alfa 8-9Hz o ampl. do 70uV.
We wszystkich okolicach, niesynchronicznie, rejestrują się liczne fale hetta, pojedynczo i w grupach.
W lewej okolicy centralno-ciemieniowo-potyliczno-tylnoskroniowej rejestrują się pojedynczo i po kilka, bardzo liczne fale ostre o ampl. do 100uV z opozycją do faz pod P3.
Rz (+).
Fs i Hv bez wpływu na zapis.

Orzeczenie:
Zapis nieprawidłowy, ze zmianami lokalizowanymi”

Synek ma prawie 8 lat. Będę wdzięczna odpowiedź.

:D

Michaela Pakszys

Wsparcie

Post 21-04-2009 20:15

Miła Pani Katarzyno,

dzieci z zespołem ADHD mają w EEG niekiedy widoczne zmiany często zmiany o typie fal ostrych jak w badaniu pani syna. Proszę pamiętać iż badanie EEG to nie wyrocznia. Badanie EEG to sygnał iż mózg pracuje wolniej niz powinien (fale theta w czuwaniu) oraz iż istnieją niewielkie zaburzenia w pracy mózgu które mogą być spowodowane zespołem ADHD ale i wieloma innymi juz dawno przebytymi sprawami np.niedotlenieniem w okresie porodu. Samo badanie EEG nie powinno być rozpatrywane ale zawsze łącznie z obrazem klinicznym dziecka.
Aby panią uspokoić: badania EEG się nie leczy nawet wtedy jeśli wykazuje olbrzymie zmiany i tu u pani synka są zmiany niewielkie. Neurolog może zalecić dalsze badanie za jakiś czas lub powtórzyć badanie w innym stanie np.we śnie lub wykonać badanie MRJ jeśli uzna za potrzebne.
W żadnym przypadku nie łączy z diagnozą padaczki takiego zapisu bowiem do rozpoznania padaczki musi mieć najwazniejszą składową: napady kliniczne czyli występowanie napadów u dziecka. Zmiany w EEG są wyłącznie wskazówką iż można zastosować np.odpowiednie treningi EEGBFB do wyrównania sytuacji. Pozdrawiam

Katarzyna KMMM

Post 22-04-2009 20:11

Pani Doktor,

Bardzo dziękuję za odpowiedź. :) Trochę się uspokoiłam i poczekam na wizytę u neurologa.

Synek miewał czasem takie "zagapienia", stąd mój niepokój, ale ostatnio się nie zdażały.

Pozdrawiam

Katarzyna

gaja7

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 25-04-2009 17:48

Mamy opis EEG, wizyta niestety odległa :(
Dziecię 4 lata i 4 miesiące
Badanie wykonano w czuwaniu
Obecne artefakty biologiczne i techniczne utrudniające ocenę zapisu
Zapis symetryczny, dobrze zróżnicowany przestrzennie
Czynność podstawową tworzą dość regularne fale alfa 8-8,5 Hz o amplitudzie do 75uV oraz nieliczne, pojedyncze i w grupach fale theta 6-7 Hz
RZ obecna, symetryczna
FS ciągła poza wzrostem ilości artefaktów bez wpływu na zapis
3-minutowa HW bez wpływu na zapis
Zapis bez zmian napadowych

Orzeczenie
Zapis w czuwaniu w granicach normy dla wieku
Adnotacje
Kontrolne badanie EEG w zależności od stanu klinicznego

będę wdzięczna za kilka słów!

Zdzisław

Post 21-05-2009 18:07

Nie wiem czy to w sumie wątek dla mnie ale trafiłem na to forum wiec prosze bardzo o pomoc.
Mój syn był nadpobudliwy od zawsze, wszędzie go było pełno, ale miał kiedyś wypadek. Jeżdził na snowboardzie i upadł na głowe, na przeszło 5 godzin stracił pamieć. Skarży sie teraz na zawroty głowy i na problemy z pamiecią i koncentracją.
Na wynikach z EEG wyszło:
Zapis niskonapięciowy, ze zmianami uogólnionymi w postaci przyśpieszenia i dezorganizacji czynności podstawowej alfa-beta 9-13-15 Hz do 20-40 uV z rozsianymi falami wolnymi theta 6-7 Hz do 30 uV.
Aktywacja Hv nie ujawnia cech lateralizacyjnych lub napadowości.
Reakcja blokowania zaznaczona

Czy ktoś pomoże mi w interpretacji tego badania?? Bardzo prosze o pomoc :?:

Justynka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-05-2009 19:35

Na naszym forum brak jest specjalistów.

To jest wirtualna grupa wsparcia :)

dreptak

Awatar użytkownika

Wąsata bufetowa ze ścierą

Post 21-05-2009 20:22

Justynko, puk, puk. Pobudka!
Jakieś chwilowe zaćmienie?
A pani Michaela?
Dreptak

Fundacja Savant
Obrazek

Zapraszamy młodzież w wieku 16-20 lat z diagnozą ZA lub ADHD do udziału w bezpłatnych badaniach psychologicznych mających na celu poszukiwanie mocnych i słabych stron badanego.
mail: fundacja@savant.org.pl

Poradnia Savant

Justynka

Awatar użytkownika

Wsparcie

Post 21-05-2009 22:02

W rzeczy samej o pani dr (z kropką) Pakszys zapomniałam :D

Michaela Pakszys

Wsparcie

Post 01-06-2009 09:36

1.zdzisław: brak informacji o wieku syna, czy otrzymuje leki oraz po jakim okresie od wypadku wykonano badanie EEG? odpowiadam informacyjnie bo do dokładnej oceny potrzebna wizualna ocena zapisu. Zapis z czynnością szybką która może być wynikiem działania leku oraz z czynnością theta rozsianą, która jest markerem zaburzeń przeważnie funkcji poznawczych.
Do poprawy wskazany trening EEGBiofeedback, który zwalnia te czynności które przyśpieszone i przyśpiesza te (theta) które za wolne.

2.gaja:należy wykonać badanie we śnie - artefakty utrudniają ocenę i zapis niepełnowartościowy technicznie.Fale theta w tym wieku dziecka mogą mieścić się w granicach normy jednak bez wizualnej oceny trudno się odnieść do wyniku
pozdrawiam

dr n.med.Michaela Pakszys

Magda Brzeska

Post 09-06-2009 21:23

Badanie wykonano w czywaniu, sennosci i snie. W czuwaniu zapis zroznicowany
przestrzennie, czynnosc podstawowa w okolicy ciemieniowo-potylicznej sklada
sie obustronnie z fal 6-7Hz o ampl. do 50 mV. RZ zaznaczona. HW bez istotnego
wplywu.
W sennosci i snie cechy bioelektryczne zachowane. W zapisie nie zarejestrowano
uchwytnych zmian. Fs w czasie snu przy czestotliwosci 30-20 Hz rejestruja sie
uogolnione fale wolne o ampl. do 340 mV.

Jest to wynik dziecka 5-letniego. Chlopca, ma podejrzenie o ZA.

Bardzo prosilabym o interpretacje.

Michaela Pakszys

Wsparcie

Post 09-06-2009 21:42

odpowiedź dla Magdy Brzeskiej

Dla 5-letniego dziecka czynność podstawowa nieco za wolna jednak możliwe iż dziecko juz było od początku zapisu senne. W FS fale wolne - raczej mówią o przebudzeniu się dziecka, czy spłyceniu snu niż o patologii.
Interpretacja bez oglądania zapisu trudna. Nadmiar fal theta łączy się z zaburzeniami funkcji poznawczych takich jak koncentracja uwagi, orientacja, zgrabność motoryczna. Nie wiele mogę więcej powiedzieć na odległość.
pozdrawiam

Magda Brzeska

Post 09-06-2009 21:45

Napewno nie byl senny na poczatku badania, zreszt azasypianie trwalo dosc dlugo (jakies 20-30 min).

Podczas badania dziecko spalo, przynajmniej w fazie snu, nie przebudzalo sie.

Michaela Pakszys

Wsparcie

Post 09-06-2009 21:48

A P E L D O R O D Z I C Ó W

Szanowni Państwo, chętnie objaśniam i pomagam, ale najkorzystnej oceniać badanie EEG, które jest wykonane w placówce zaufanej. Taką jest EEG Instytut w Warszawie.
Lekarz interpretujący zapis EEG powinien mieć pełne zaufanie do technika, wykonującego badanie. Od jego pracy, od jego talentu do nawiązania serdecznego kontaktu z dzieckiem czy osobą dorosłą, od jego wykształcenia, od techniki i metodyki badania, długości zapisu, stanów czuwania czy snu atd.zależy i interpretacja i opis badania.
Niezmiernie trudne jest oceniać zapis zaocznie. Jeśli są pytania, proszę zwrócić się do mnie bezpośrednio do Instytutu, będziemy mieli możliwość rozmowy z wyjaśnieniem niepokojących Państwa odchyleń od normy.
Nie zawsze odchylenie jest padaczką i należy włączyć leczenie, raczej wskazuje tylko na zaburzenia funkcji poznawczych, czasami na tło genetyczne.
Dziękuję za zaufanie i serdecznie pozdrawiam

Magda Brzeska

Post 09-06-2009 22:01

Przykro mi, ale obie prywatne kliniki, gdzi emoje dziecko ma karte medyczna nie oferowaly nam wizyty w EEG Instytucie, natomiast oferowaly w Fundacji Zdrowie, badanie wykonywalismy w tej placowce rowniez 3 lata temu.

Wtedy wynik byl poprawny.

Bardzo dziekuje za wyjasnienia, niestety widze, ze trzeba poczekac na 23.06, gdy bede miala wizyte u mojego neurologa.
PoprzedniaNastępna

Wróć do Leczenie